Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

pozdrav svima
imam par pitanja u vezi trgovine na svetskim berzama, konkretno za americke berze. Kad se uporede domaci brokeri koji naplacuju po 15-20 dolara provizije po transakciji sa stranim brokerima koji zadnjih godina ukidaju provizije pri trgovini,ukidaju minimalnu sumu uplate novca na racun itd, prosto mi bude logicno da se okrenem stranim brokerima. E sad tu nastaje problem, retko gde moze da se otvori nalog iz srbije, pa me interesuje kod kojih ste vi brokera, i kako ste otvarali naloge. hvala
 
I mene bi zanimalo koliki su troskovi stranih brokera prilikom trgovine akcijama? Vradovicu daj nam malo poredjenje, ti imas bese iskustva i sa domacim i stranim?
 
Evo dok čekate šta je pisao o tome :
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718459#p718459:31njikly je napisao(la):
vradovic » 17 Mar 2020 11:24 pm[/url]":31njikly]Imas iliriku kod nas u Srb. Ja bi se zbog cele ove situacije bazirao na US brokere. Jer je vrlo opasno.
Najbolje koje mogu da ti pomenem a da su sigurni su TD Ameritrade. Ja trgujem preko njih.
Morao bi da otvoris ITIN broj i US bank account ali u sustini moguce je. Treba ti pomoc nekoga mozda za prvi put ali bi radilo lepo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728380#p728380:264pwlyf je napisao(la):
Pegasus » 16 Apr 2020 10:34 am[/url]":264pwlyf]I mene bi zanimalo koliki su troskovi stranih brokera prilikom trgovine akcijama? Vradovicu daj nam malo poredjenje, ti imas bese iskustva i sa domacim i stranim?
Tek sad videh ovo.
Zapravo dosta brokera ne naplacuje nikakav fee
https://www.tdameritrade.com/why-td-ame ... gle.com%2F
Cak dobijes i $100-$600 inicijalno ako ulozis neke sume.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728367#p728367:264pwlyf je napisao(la):
dzekidzoni » 16 Apr 2020 09:25 am[/url]":264pwlyf]pozdrav svima
imam par pitanja u vezi trgovine na svetskim berzama, konkretno za americke berze. Kad se uporede domaci brokeri koji naplacuju po 15-20 dolara provizije po transakciji sa stranim brokerima koji zadnjih godina ukidaju provizije pri trgovini,ukidaju minimalnu sumu uplate novca na racun itd, prosto mi bude logicno da se okrenem stranim brokerima. E sad tu nastaje problem, retko gde moze da se otvori nalog iz srbije, pa me interesuje kod kojih ste vi brokera, i kako ste otvarali naloge. hvala

Sorry opet. Nisam video.
Ima nacin. Nije bas jednostavan i ne isplati se da se cimas ako je u pitanju manja suma.
Ako je to nesto "sitno" veruj mi ne vredi da se cimas. Ako je to neka znacajnija suma mogao bi da te navodim kroz proces.


Glavna stvar je da razlikujete derivate od stvarnih kupovina akcija. Derivati su zapravo prosto receno "kladis se na akcije" a nikada nisi stvarno vlasnik akcija. Kao imas ih ali zapravo ih nemas imas samo dokaz da si se kod njih kladio. KapitalRS su takvi i toga se treba cuvati. Dok ako kupis akcije mora da se zna ko si sta si da kazes malo o sebi i slicno.

Moja je preporuka za TD Ameritrade.

Jos jedna stvar. U USA na primer ako ulozis 50,000 USD u akcije. Padnu akcije na 30,000 USD i ipak odlucis da prodas. Imas minus od 20,000 USD. Taj minus je deductible. Sto prakticno znaci Ujka Sem ti kaze pokricu ti ja 35% tako sto cu ti vrati deo od poreza. Hocu reci sistem je napravljen tako da mozes lakse da investiras u stocks.
 
Koliko ja razumem pricu, te poreske olaksice ne vaze za ovaj individual account? :?

Nisam bas siguran i za ove uslove o placanju poreza, tj da li treba da se prijavis americkom irs, ili placas svojoj drzavi. Ne znam da li moze nekako da se izbegne duplo oporezivanje, posto mislim da bi morao i nasima da platis porez na kapitalnu dobit. :p

Btw, slazem se da treba sacekati, amerima tek sledi recesija.
 
Sa većinom zemalja imamo sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja tako da to nije problem...
 
Sa Amerikom nemamo, jer oni imaju drugačiji poreski sistem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729395#p729395:1pnns9we je napisao(la):
gamblerNBG » 19 Apr 2020 11:25 am[/url]":1pnns9we]Koliko ja razumem pricu, te poreske olaksice ne vaze za ovaj individual account? :?

Nisam bas siguran i za ove uslove o placanju poreza, tj da li treba da se prijavis americkom irs, ili placas svojoj drzavi. Ne znam da li moze nekako da se izbegne duplo oporezivanje, posto mislim da bi morao i nasima da platis porez na kapitalnu dobit. :p

Btw, slazem se da treba sacekati, amerima tek sledi recesija.

Zavisi kako trgujes. Ako trgujes u svoje ime kao Srpski drzavljanin onda placas porez Srbiji.
Ako otvoris LLC u USA i trgujes u ime firme onda imas gain tax federal + state (neki states nemaju) ali ne placas Srbiji nista u tom slucaju.
Ako nalog otvoris preko banke sa kajmanskih ostrva onda placas na kajmanskim ostrvima tj ne placas posto tamo nema tax.

Ako si US drzavljanin placas porez svakako gde god da si.
 
@vradovic

Ok, hvala. :D Jasno, htedoh da potvrdim, posto se zabagujem kad vidim gomilu napomena o porezima :D
 
Prvo dok prebacis novac iz banke u srbiji na brokerski racun ide provizija, prilikom transakcija, tj kupovine akcija ide jos jedna provizija, isto tako vazi i za prodaju, tu ide 15%poreza usa, pa kad hoces da prebacis novac nazad na racun u srbiji ide ponovo provizija banci + 15%,poreza jer ide dvostruko oporezivanje sa USA. Jesam li dobro razumeo ove troskove?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729569#p729569:6iocnj3n je napisao(la):
dzekidzoni » 20 Apr 2020 06:59 am[/url]":6iocnj3n]Prvo dok prebacis novac iz banke u srbiji na brokerski racun ide provizija,
Na zalost da. Pogotovo u Srbiji nase banke koriste priliku i zaracunavaju neki nenormalan wiretransfer fee.
U sustini ljudi zaobilaze tako sto se dogovore sa nekim ajde mi uplati u USA ja ti dam u Srbiji i slicno. (sto je potpuno legalno).

prilikom transakcija, tj kupovine akcija ide jos jedna provizija, isto tako vazi i za prodaju,
Ovo zavisi od brokera do brokera. Najveci deo brokera u USA nema nikakvu proiviziju za kupovinu i prodaju akcija.

tu ide 15%poreza usa,

Ovo nije tako jednostavno.
1. Zavisi da li si US drzavljanin/resident ili ne i da li si u Americi ili van.
Ako si US drzavljanin/resident koji je u USA onda

Imas short term capital gain i long term capital gain.
Zavisi da li si akcije drzao duze od godinu dana ili krace.
Evo je tabela sa skalom
https://thecollegeinvestor.com/23577/ca ... -brackets/
E sad od ovoga treba oduzeti 'deductions' tj odbitke tipa skolovanje, zd

Ako si US drzavljanin a zivis u Srbiji.
Prvih $107,600 zarade je neoporezivo! Prakticno ne placas nista u USA.
https://www.irs.gov/individuals/interna ... -exclusion

2. Ako si srpski drzavljanin
Popunjavas W8-BEN Tax Form
Placa se 30% kao non US person u USA.
Ako nekom bude trebala pomoc Jovana Janic (Tax accountant) moze da ovo uradi za Vas.
https://www.jztaxes.com

pa kad hoces da prebacis novac nazad na racun u srbiji ide ponovo provizija banci

Da Banke iz USA obicno imaju wiretransfer fee ka Srbiji (eg. $45).
Meni na primer Bank of America vrati svaki taj wiretransfer fee. Imaju jos neke banke koje ti ne naplacuju wire fee. Eg. First Republic bank.

+ 15%,poreza jer ide dvostruko oporezivanje sa USA. Jesam li dobro razumeo ove troskove?

Srbija naplacuje porez na kapitalnu dobit. Da mislim da je 15%.
Ovo je ako trgujes kao fizicko lice.
 
Pa eto, investirajte u naftu, jos ce da vam plate.
 
Sorry opet. Nisam video.
Ima nacin. Nije bas jednostavan i ne isplati se da se cimas ako je u pitanju manja suma.
Ako je to nesto "sitno" veruj mi ne vredi da se cimas. Ako je to neka znacajnija suma mogao bi da te navodim kroz proces.

Pozdrav,
Jel mozete odokativno da kazete sta su "sitne" cifre i koja bi bila preporuka za pocetnike za prve uplate.
 
Zdravo Joco.
Dobrodosao na forum.

Treba da uzmes u obzir da ako hoces da trgujes u USA. Moras ili da imas nekog pouzdanog u USA pa preko njega ili da otvaras svoju firmu LLC, da registrujes adresu u USA pa da otvoris svoj bank racun i slicno sto ce ti prouzrokovati neke troskove. Ako ulois 1.000 ti troskovi procentualno ce biti izuzetno visoki ali ako je plan da trguje sa 200.000 usd onda ti troskovi imaju smisla. Jer kod brokera iz Srbije svai trade kosta i onda je skoro pa nemoguce baviti se dnevnim trgovanjem. Tj mozes ali kostace te onda vise nego da se bakces sa USA.

Eto to sam hteo da kazem.
 
Ali, ako se nebavi "dnevnim trgovanjem", već kupi akcije na duže vreme, onda može i iz Srbije sa 1.000$ ili nešto više da počne trgovanje preko naših brokera.
 
Naravno. Ipak treba biti oprezan da li se trguje derivatima ili se stvarno "kupuju" akcije (sto je zapravo izuzetno retko).

NBS je vec upozoravala na trgovinu derivatima jer je dosta ljudi tu bilo osteceno.
 
Ma, kakvi derivati, destilati i ostala berzanska hemija, samo akcije firmi se kupuju.

Nap. mala firma koja istražuje bakar i zlato i koju će kupiti velika kineska firma. ;)
 
Finansijski derivati su dobri jer pružaju mnogo više mogućnosti za zaradu, ali i za gubitak
 
Da, dobri su ako dobiješ, ako izgubiš onda su mnogo loši. . . mnogo riskantno, a kupuješ maglu.
 
Mislim da mešate derivate sa forexom i ostalim prevarama.
Finansijski derivati su opcije, fjučersi, forward ugovori itd. Osmišljeni su kao zaštita od rizika, ali su i osnova za špekulante. Obim trgovanja je daleko veći nego kod akcija.
 
Ma, kapiram, to je sve ono što nisu Akcije. . . a smišljeno za berzansko kockanje.

Ko kupi akcije postaje suvlasnik neke firme, a kad kupiš derivate budeš vlasnik ničeg.
 
Ja bi svakako savetovao onima koji su novi u tome da se drze kupovine akcije i da izbegavaju.
- sortovanje, margine, fjucerse, contracte i ostalo.

Kupis akciju cekas prodas. Limit order i to je to. Tako barem 2 godine :)
 
Vrh