Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

1930

93929279_3408880609168214_6503818647906025472_n.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=726514#p726514:bejecg4n je napisao(la):
JarJarBinks » 11 Apr 2020 10:32 am[/url]":bejecg4n]

Memorijalni centar Staro sajmište i Memorijalni centar Narodna biblioteka će biti najvažnije turističke lokacije u Beogradu jer sasvim jasno definišu istorijski položaj Srbije i srpskog naroda na braniku od hrvatskih ustaša i nemačkih nacista. Koliko godina se već čeka ne ta dva tako značajna projekta?
Već od Drugog svetskog rata "neko" to sprečava. Odlična tema za konspiricaje.

To можда тако звучи у теорији, али постоји велика опасност да ће реконструкција Сајмишта бити на српску штету. У време претходне владе Старо сајмиште је било препуштено невладином сектору, где се малтене интерпретирало да је то логор у коме су Срби убијали Јевреје. Чак је Паскаљевић снимио један сраман филм на тему Сајмишта који опет говори о некаквим српским нацистима... И данас у новинама се каже када се прича о убијенима Јевреји, Роми и Срби (и најчешже се нагласи антифашисти, што ваљда значи да су ови ван логора фашисти), иако је највише страдало Срба.

Једна добра колумна на ту тему
https://www.standard.rs/2018/01/30/naci ... je-srbije/

Пошто ће се и то Сајмиште вероватно радити, потребно је што пре то осмислити, и уселити српске институције, као музеј геноцида, и слично да не би било преокренуто на нашу штету.
 
Сајмиште прво да се испразни од станара, ресторана, ноћних клубова, спортских терена, ауто салона, вулканизерских и аутомеханичарских радионица, перионица, приватних факултета и средњих школи, па онда да се поруши све што је дозидано, па да се обнове сачувани објекти и да се размисли о обнављању срушених објеката сајмишта, чини ми се да су многи павиљони били од дрвета. Е за то све ће требати минимум пет година, до тад може да се детаљно осмисли музејски и меморијални комплекс, поставке...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729929#p729929:3v4x5l1r je napisao(la):
vranac » 21 Apr 2020 12:56 pm[/url]":3v4x5l1r]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=726514#p726514:3v4x5l1r je napisao(la):
JarJarBinks » 11 Apr 2020 10:32 am[/url]":3v4x5l1r]

Memorijalni centar Staro sajmište i Memorijalni centar Narodna biblioteka će biti najvažnije turističke lokacije u Beogradu jer sasvim jasno definišu istorijski položaj Srbije i srpskog naroda na braniku od hrvatskih ustaša i nemačkih nacista. Koliko godina se već čeka ne ta dva tako značajna projekta?
Već od Drugog svetskog rata "neko" to sprečava. Odlična tema za konspiricaje.

To можда тако звучи у теорији, али постоји велика опасност да ће реконструкција Сајмишта бити на српску штету. У време претходне владе Старо сајмиште је било препуштено невладином сектору, где се малтене интерпретирало да је то логор у коме су Срби убијали Јевреје. Чак је Паскаљевић снимио један сраман филм на тему Сајмишта који опет говори о некаквим српским нацистима... И данас у новинама се каже када се прича о убијенима Јевреји, Роми и Срби (и најчешже се нагласи антифашисти, што ваљда значи да су ови ван логора фашисти), иако је највише страдало Срба.

Једна добра колумна на ту тему
https://www.standard.rs/2018/01/30/naci ... je-srbije/

Пошто ће се и то Сајмиште вероватно радити, потребно је што пре то осмислити, и уселити српске институције, као музеј геноцида, и слично да не би било преокренуто на нашу штету.

Pošto je usvojen Zakon o memorijalnom centru Staro sajmište
viewtopic.php?f=3&t=269&start=1600#p711332
ovakve pretpostavke su i neosnovane i zakasnele.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729725#p729725:r0a5ktcw je napisao(la):
Kailan » 21 Апр 2020 03:33[/url]":r0a5ktcw]речи нису у стању да опишу колика је безочна бахатост и непоштовање према прецима на датом месту правити постмодернистички паркић уместо реконструкције библиотеке

поготово што се за то залажу махом исти који се шатро брину за амбијенталну целину простора па би да одређују потенцијални комерцијални садржај у унутрашњости ових околних зграда које су преживеле. Смејурија
Био бих спреман то потписати да је реч о било којој другој порушеној или девастираној (па, након свршетка рата, „реновацијом” докрајченој) згради, осим ове.

Неприхавтљиво је на овом простору радити било шта што ће умањити улогу овог места као потсетника на стравично злодело непријатеља. Нисам асполутно против подизања зграде, али темељи порушеног здања морају остати видљиви. Обнова порушене зграде то не би дозволила.
 
Aman vise sa tim Starim sajmistem ! 15 godina slusamo o memorijalu...pa ajde makar upristojite taj kvart za pocetak !

Relja suvise razmisljas out of the box. Tako razmislja nazalost svega 3% ljudi u Srbiji. Podrekin memorijal za biblioteku je nekako suvise zbrzan...ne znam sta da kazem, nemamo nikakve detalje sem da sami zumiramo i buljimo u one rendere. Mislim da je to vrlo neozbiljno obradjeno kao tema, i to ne moze tako da se radi, vec mora otvoreni konkurs.

Neko rece ranije, bolje da se obnovi cela zgrada i da se stavi tacka jednom za svagda na to.
 
Zex - pa ako se stvarno razmišlja, onda ne postoji drugi način.
I procenat ljudi koji stvarno razmišljaju ti je približno tačan.

Ako se nešto radi, onda treba se radi kako valja, a ne da se ispuni forma i da postoji izgovor da se radilo (što je na žalost uglavnom slučaj...).
 
Da je bilo srece i pameti (mislim i na prethodnu, a pogotovo na ovu vlast), trebalo je da se organizuje veliki internacionalni konkurs koji bi finansirala vlade Nemacke, a koja bi takodje trebala da finansira i izgradnju memorijalnog kompleksa. Svaka normalan drzava u Evropi je iskoristila sredstva koja je nemacka vlada izdvajala za slicne stvari koje su se radile po Evropi. Trebalo je pozvati najpoznatije svetske arhitekte i animirati celu arhitektonsku javnost da se time pozabavi. To bi imalo vise efekta na vise nivoa, nego sto se pozvao B. Podreka i ispod stola mu se ponudila jedna od najznacajnijih memorijalskih lokacija u drzavi. Nista protiv njega licno, mogao je i on da ucestvuje na tom konkursu sa par svojih pateticnih rendera, pa me bas zanima kako bi prosao. Ne vidim cime je on zaduzio Beograd da je mogao bez konkursa da dobije da radi ovaj memorijal. Trebalo je da mu bude dosta to sto se pozabavio na konceptualnom nivou sa pakom Prolece i onih par ulica na Toplicinom vencu, sto smo svi progutali kao da je najnormalnije da neko bez konkursa dobije da radi tako nesto u sred grada. Ponovo, nist protiv B.P. na kraju park nije ispao lose, ali me izuzetno iritira nacin kako je do toga doslo. Znam da se i struka bunila, ali jednostavno u ovoj zemlji struku vise niko nista i ne pita. A gradjani, prtisnuti dnevnim problemima, nemaju niti snage niti svesti da se pobune jer na kraju krajeva - sve zavisi samo od njih... Ovako ponovo dobijamo poluresenje koje ce ostati tu narednih ko zna koliko godina...
 
Podrekino resenje je bilo besplatno i trebalo je da bude privremeno da ne stoji onako dok nesmislimo nesto bolje
Vrtimo istu pricu stalno ponovo ispocetka ciklicno ....
Pojavi se neko novi na forumu ne procita 5 zadnjih strana i krece prica ispocetka vrtimo se u krug u mjestu ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730246#p730246:4kj42ztx je napisao(la):
gradjanin » 22 Apr 2020 07:57 am[/url]":4kj42ztx]Da je bilo srece i pameti (mislim i na prethodnu, a pogotovo na ovu vlast), trebalo je da se organizuje veliki internacionalni konkurs koji bi finansirala vlade Nemacke, a koja bi takodje trebala da finansira i izgradnju memorijalnog kompleksa. Svaka normalan drzava u Evropi je iskoristila sredstva koja je nemacka vlada izdvajala za slicne stvari koje su se radile po Evropi. Trebalo je pozvati najpoznatije svetske arhitekte i animirati celu arhitektonsku javnost da se time pozabavi. To bi imalo vise efekta na vise nivoa, nego sto se pozvao B. Podreka i ispod stola mu se ponudila jedna od najznacajnijih memorijalskih lokacija u drzavi. Nista protiv njega licno, mogao je i on da ucestvuje na tom konkursu sa par svojih pateticnih rendera, pa me bas zanima kako bi prosao. Ne vidim cime je on zaduzio Beograd da je mogao bez konkursa da dobije da radi ovaj memorijal. Trebalo je da mu bude dosta to sto se pozabavio na konceptualnom nivou sa pakom Prolece i onih par ulica na Toplicinom vencu, sto smo svi progutali kao da je najnormalnije da neko bez konkursa dobije da radi tako nesto u sred grada. Ponovo, nist protiv B.P. na kraju park nije ispao lose, ali me izuzetno iritira nacin kako je do toga doslo. Znam da se i struka bunila, ali jednostavno u ovoj zemlji struku vise niko nista i ne pita. A gradjani, prtisnuti dnevnim problemima, nemaju niti snage niti svesti da se pobune jer na kraju krajeva - sve zavisi samo od njih... Ovako ponovo dobijamo poluresenje koje ce ostati tu narednih ko zna koliko godina...

Sve si tacno napisao :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730469#p730469:1jejo2ev je napisao(la):
direktor » 22 Apr 2020 10:29 pm[/url]":1jejo2ev]Podrekino resenje je bilo besplatno i trebalo je da bude privremeno da ne stoji onako dok nesmislimo nesto bolje
Vrtimo istu pricu stalno ponovo ispocetka ciklicno ....
Pojavi se neko novi na forumu ne procita 5 zadnjih strana i krece prica ispocetka vrtimo se u krug u mjestu ...

Dišo, koliko ja znam - nema besplatnog ručka! To sto je B. Podreka to uradio dżabe - mnogo ce da nas kosta.

A sto se tice komentara da ne pratim na casu, ako se odnosi na moj post - na forumu sam od 2009, i pomno pratim forum, i ako zbog obaveza ne pisem onoliko koliko bi trebalo. Moj post nije davao nikakvo novo resenje, nego samo konstataciju da nasa vlast ne ume da iskoristi mogucnosti koje ima, nego vise ciljeve zamenjuje partijskim potezima, ma to bio i "besplatni" rad "čuvenog" B.P. kako sadasnja vlast voli da naglasi... Ali trebaju sredstva za konkurse, arhitekte, kvalitetan rad itd da se utrose za izbore, medije, partijske poslusnike i druge manje bitne stvari od kojih mi, gradjani, nemamo ama bas nikakve vajde! I kao sto sam rekao, to se odnosi i na proslu, a pogotovo na ovu vlast. Cisto da me neko ne proziva da li sam vaš ili naš, sto se ovde cesto radi u nedostatku argumenata.
 
Nije se odnosilo na tvoj post konkretno vec uopsteno
Naravno da nema besplatnog rucka podreka je naplatio druge projekte a ovaj kao poklonio...
Problem je sa konkursima u tome sto se rade samo radi konkursa a ne da bi se izveli vec da se podjele pare na konkursu
Koliko je konkursa uradjeno za trg republike dok zadnji nije izvede isto za slaviju
Dok teraziska terasa ceka ceka i cekace
Tako i za kosancic kacio sam ja resenja i prije podrekinog bilo je finih rijesenja niko nije prstom mrdno da realizuje nesto ....ako i konkurs za galeriju na kosancicu kao i za ansabl kolo ....i dopisi po zelji
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730630#p730630:9k8wvny0 je napisao(la):
direktor » 23 Apr 2020 12:42 pm[/url]":9k8wvny0]Nije se odnosilo na tvoj post konkretno vec uopsteno
Naravno da nema besplatnog rucka podreka je naplatio druge projekte a ovaj kao poklonio...
Problem je sa konkursima u tome sto se rade samo radi konkursa a ne da bi se izveli vec da se podjele pare na konkursu
Koliko je konkursa uradjeno za trg republike dok zadnji nije izvede isto za slaviju
Dok teraziska terasa ceka ceka i cekace
Tako i za kosancic kacio sam ja resenja i prije podrekinog bilo je finih rijesenja niko nije prstom mrdno da realizuje nesto ....ako i konkurs za galeriju na kosancicu kao i za ansabl kolo ....i dopisi po zelji
Sve se slazem, pogotovo za konkurse - ali to i jeste problem sto vise ciljeve zamenjujemo sa malo bitnim stvarima. Sajmiste i Kosancicev venac su trebali da budu iznad konkursa i da to bude priorotet drzave, a ne da se odredjuje stvari po partijskoj liniji obicno pred izbore. To ne da je bedno, nego je protiv svake logike. Nemacka je iz moralnih razloga trebala da pomogne celom procesu izgradnje memorijalnog centra, a drzava Srbija (kada to vec nije uradila drzava Jugoslavija) je na tome trebala da insistira. Time ni drzava ne bi mogla tako lako da manipulise konkursom kao sto to radi sada sa vecinom konkursa, kao sto si lepo u prethodnom postu naveo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730246#p730246:1az75xad je napisao(la):
gradjanin » 22 Апр 2020 15:57[/url]":1az75xad]Da je bilo srece i pameti (mislim i na prethodnu, a pogotovo na ovu vlast), trebalo je da se organizuje veliki internacionalni konkurs koji bi finansirala vlade Nemacke, a koja bi takodje trebala da finansira i izgradnju memorijalnog kompleksa.
Па да слушамо, у недоглед, о немачком и унијском доброчинству и „помоћи”, којом се хвале, иако још није достигла ни ниво штете коју су нам нанели санкцијама, а камоли бомбардовањем и отимањем дела територије? Не, хвала. Урадимо то сопственим средствима, или никако.

Злоупотреба једне овакве трагедије у пропагандно-маркетиншке сврхе - а код нас без тога не иде - додатно би нас понизила као народ. Имајмо бар мало достојанства.
 
Vlada Nemacke nije vise duzna da finansira obnovu unistenih zgrada u 2.sva ratu. Sto su placali, placali su.

Primecujem kako se popularni stavovi o biblioteci ovde na forumu menjaju iz godine u godinu, od toga da izgradnja identicne zgrade na istom mestu nije racionalna, do toga da je to jedino pravo resenje.
 
Puno se priča u prazno i nedosledno a ništa se ne radi...kao za Sajmište...
A sa druge strane se najavljuje/priziva rekonstrukcija Pošte koja je sve samo nije isplativa...
 
Неиронично мислим да изградња паркинга-замене за ово паркирање по Косанчићевом венцу треба да буде један од најхитнијих приоритета у Београду како би се цео тај простор што пре ослободио возила
 
Duza ivica terase nije paralelna sa fasadom, pa izgleda kao da je jedan kraj nizi, a zapravo je dalji od fasade.
 
Balkon je zaista kriv, fora je da su sredili ceo niz u karadjordjevoj ali im je bilo tešto da saniraju taj balkon. Pitam se dokle će da traje dok ne padne, a kad padne onda će sigurno da udari nekoga u glavu kad su već uradili pasarelu za kafiće.
Inače kakav je ovo zidić tu kod pešačkog prelaza bio je tu i ranije i zašto nije uklonjen ili zamenjen u lošem stanju je.
 
Vrh