Šta je novo?

Hram Svetog Save

Hvala svima, naročito na ono "kolega" pošto nisam uopšte arhitekta ili umetničke struke, lekar sam. Tek malo znam da crtkam.

Niti sam uopšte znao kako se nešto kolorizuje, ali sam čačkao pa naletih na Pixlr.com odličan onlajn editor. Samo treba hteti :D

evo animacija procesa po fazama:
 
Све се више навикавам...


Узгред,
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735030#p735030:2o0yywql je napisao(la):
Vox91 » Пон Мај 04, 2020 9:44 pm[/url]":2o0yywql]
Razmišljam, tužno bi bilo da se stvarno Hram završi za vreme Vučića i Irineja. Ni po čemu nisu dostojni da udju u istoriju po tome.

Па, ако се то и деси, а ипак постоје шансе да се не деси (што због година патријарха, актуелне политичке ситуације, али и споре преспоре градње) они могу да буду само на листи оних који су доприлнели, али никако као једини, и никако као највећи. Ја се не бих секриао због тога, било би лепо да се храм једном заврши
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735030#p735030:32cad1iv je napisao(la):
Vox91 » 05 Мај 2020 03:44[/url]":32cad1iv]
Razmišljam, tužno bi bilo da se stvarno Hram završi za vreme Vučića i Irineja. Ni po čemu nisu dostojni da udju u istoriju po tome.
Храм су градила и изградила поколења, а не било који појединац. Ни Вучић, за чијег ће се мандата потенцијално завршити, ни Ђинђић, за чијег су радови поново отпочети, нису у рангу владара или патријарха, да би се бисмо Храм идентификовали с њима.

А што се тиче Његове Светости, они који га нису упознали имају изузетно искривљену слику о њему. Али, шта се може. За већину, спорадичне изјаве Његове Светости, провучене кроз жабокречину таболида, једина су додирна тачна с његовим ликом и делом.
 
Nije toliko problem u Irinejevim izjavama - mada nisam primetio da je za ovih deset godina rekao mnogo toga pametnog, koliko u tome što ih nema dovoljno, tj. nema ih skoro uopšte o svim bitnim pitanjima današnjeg srpskog društva. Mada, kad bolje razmislim, i bolje da ih nema. Da je imao nešto pametno da nam saopšti, valjda bi to i uradio do danas. To je čovek koji nema nikakvu harizmu, koji nije uspostavio nikakav kontakt sa narodom, nije uputio nijednu mudru misao, reči ohrabrenja, a povrh svega je jedan od najvernijih sluga verovatno najgoreg režima u istoriji Srbije.

I da, iako njih dvojica nisu ktitori, u svim istorijskim knjigama će biti zapisano da je Hram završen za vreme predsednikovanja Vučića, premijerovanja Brnabićeve i stolovanja Irineja..Na večnu sramotu Srba.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735448#p735448:1dnng0fx je napisao(la):
Vox91 » 06 Мај 2020 04:12[/url]":1dnng0fx]Nije toliko problem u Irinejevim izjavama - mada nisam primetio da je za ovih deset godina rekao mnogo toga pametnog, koliko u tome što ih nema dovoljno, tj. nema ih skoro uopšte o svim bitnim pitanjima današnjeg srpskog društva. Mada, kad bolje razmislim, i bolje da ih nema. Da je imao nešto pametno da nam saopšti, valjda bi to i uradio do danas. To je čovek koji nema nikakvu harizmu, koji nije uspostavio nikakav kontakt sa narodom, nije uputio nijednu mudru misao, reči ohrabrenja, a povrh svega je jedan od najvernijih sluga verovatno najgoreg režima u istoriji Srbije.
Није ни мени све што се говори и чини по укусу, али потребно је реално сагледати околности и имати увид у размишљање Његове Светости и стање у самој Цркви. Његова Светост је, заправо, далеко интелигентнији него што Вам се чини, и те како има шта сувисло да каже. То се можда не види из његових јавних изјава које су до Вас допрле, али види се када га упознате лично.

Такође, треба имати на уму да су Његова Светост, и Црква у целини, јасно иступили против велеиздајничке политике режима на КиМ - против политике, али не и само режима. На први поглед се то чини као сервилност и штошта друго, и можда делом и јесте, али делом је то и последица начина на који људи у Цркви размишљају и околности које владају у друштву. Просто, дужности им је да заузму помирљив приступ, а притом се делу њих режим не чини као тако лош, посебно када га упореде с отворено антицрквено, па чак и аутошовинистичи, насторениом делу опозиције (имајте на уму да су наше владике углавном у годинама), док је други део убеђен да ништа неће остварити ако ступе у отворен сукоб, и тако настоје да извуку шта могу одржавањем пристојног односа.

А ту је и доста тога што се дешава иза кулиса.. Било је ту и говора о укидању веронауке итд. Не можете ни замислити каквим се све триковима служи владајући велеиздајничко-штеточински картел.

I da, iako njih dvojica nisu ktitori, u svim istorijskim knjigama će biti zapisano da je Hram završen za vreme predsednikovanja Vučića, premijerovanja Brnabićeve i stolovanja Irineja..Na večnu sramotu Srba.
Једино чега треба да се стидимо је ако не завршимо Храм. Све остало је споредно. Не може спречавање потенцијалне политичке манипулације бити важније од изградње самог Храма. У противном, шта нам је чинити? Да не градимо ни болнице, јер ће их он отворити?
 
Iz crkve nema značajnijeg suprotstavljanja Vučiću samo zato što ga se boje. Pre potpisivanja Briselskog sporazuma su krenuli da dižu glas, ali, gle slučajnosti, nekako baš tada isplivaše snimci vladike Kačavende i oni se ućutaše.. Mogu misliti čime službe raspolažu, kad su ih toliko stegli u šake..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735448#p735448:2u4kpixp je napisao(la):
Vox91 » Uto Maj 05, 2020 3:12 pm[/url]":2u4kpixp]Nije toliko problem u Irinejevim izjavama - mada nisam primetio da je za ovih deset godina rekao mnogo toga pametnog, koliko u tome što ih nema dovoljno, tj. nema ih skoro uopšte o svim bitnim pitanjima današnjeg srpskog društva. Mada, kad bolje razmislim, i bolje da ih nema. Da je imao nešto pametno da nam saopšti, valjda bi to i uradio do danas. To je čovek koji nema nikakvu harizmu, koji nije uspostavio nikakav kontakt sa narodom, nije uputio nijednu mudru misao, reči ohrabrenja, a povrh svega je jedan od najvernijih sluga verovatno najgoreg režima u istoriji Srbije.

I da, iako njih dvojica nisu ktitori, u svim istorijskim knjigama će biti zapisano da je Hram završen za vreme predsednikovanja Vučića, premijerovanja Brnabićeve i stolovanja Irineja..Na večnu sramotu Srba.
O cemu ti to majke ti? Prvo ne cujes nigde izjave, onda kazes da su glupe. Kazes nema harizmu. Dali ti znas ista o veri? Dali si vernik? Nisi ga nikad cuo ali znas da nije uputio nijednu mudru misao. Ilti reci ohrabrenja. Ali znas da je sluga AV-a. Brate, necemo se mi oprati "komunisticke kulture" jos dve generacije. To je nas krst. Ali nije ni tebi lako.
 
Kakav patrijarh - takva i harizma. Nikakva.. Pavlu nije ni do kolena. Pre mesec dana zabranio sveštenom licu da se oglašava u javnosti i poslao ga na crkveni sud zbog gostovanja u Utisku nedelje. Kaže, stavio sebe iznad uma crkve?! I onda kažu pod komunistima bilo jednoumlje.

O bezbroj drugih bisera da ne govorim..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735563#p735563:1psg250r je napisao(la):
Vox91 » Uto Maj 05, 2020 7:00 pm[/url]":1psg250r]Kakav patrijarh - takva i harizma. Nikakva.. Pavlu nije ni do kolena. Pre mesec dana zabranio sveštenom licu da se oglašava u javnosti i poslao ga na crkveni sud zbog gostovanja u Utisku nedelje. Kaže, stavio sebe iznad uma crkve?! I onda kažu pod komunistima bilo jednoumlje.

O bezbroj drugih bisera da ne govorim..
Sefe postoji razlika izmedju crkve i partije. Nego, jesi li ti vernik? Nemoras odgovoriti ako nezelis.
 
rsz_img_20200506_180101.png
 
Нови храм Оружаних снага Русије. Лако је кад се има и умећа и средстава, а и укуса..

Нам недостаје средстава. Руминима, укуса. Код Руса је све мање-више на месту. Крајњи исход не мора свима бити по укусу - лично ми се допада - али није без укуса.
 
Једина мана новом храму РВС је што је далеко од људи, он је сам за себе, огроман, а људи нема. Наш храм је у нечему што можемо назвати центар, али није као рецимо код Италијана )коннкретно Домо у Милану) у центру кога су испразнили од становника и тамо су само бизнис и туристи... Код нас ипак мало има и људи... Мислим да је то јако важно.
 


Једина мана, укус?! :lool: Русофили, мора да се шалите.
 
Ovo u Rusiji je odvratno i nadam se da nas hram nikad nece otici u tom pravcu... bas ruzno
 
Чонтри ће се шлогира кад види иконе и богородицу која стоји изнад рајхстага и совјетских победника. Било би добро да сними један видејо ЧОНТРИ'S рејакшн он вочинг 8к видео оф рашн милитери чрч интиријор ТО БИ мој тролфејс волео да погледа :sesir:
 
Meni je enterijer mnogo zanimljiv, e sad da li je ukusno ili nije... U duhu pravoslavlja nije sigurno, al kod ovakvih projekata to nije ni poenta :D
 
Переписка ниже видео:

- Xристос с мечом.

- Основа этой иконы взята с фрески XIV века, которая находится в монастыре «Високи Дечани» в Сербии. Речь идет не о фактическом мече, а о мече духовным, который есть Слово Божие. Но об этом лучше спросить у богословов.
 
Duleja sta je ovo na ruskom i u kom kontrkstu i na koju freski ima li fotka
 
Oh izvinjavam se, odnosi se na video koji je kolega Elnamor okačio, Hram oružanih snaga Rusije. Komentari ispod videa:

- Hristos s mačem.

- Osnova ove ikone je uzeta sa freske iz 14. veka koja se nalazi u manastiru "Visoki Dečani" u Srbiji. Ne radi se o stvarnom maču, već o duhovnom maču, koji je Reč Božja. Ali bolje je pitati teologe.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=736939#p736939:3u1zei45 je napisao(la):
Elnamor » Суб Мај 09, 2020 11:38 pm[/url]":3u1zei45]Ne znam da li ste videli, mnogo zanimljiv hram u svakom pogledu... Ima mi neki Gotham city vibe :D

https://www.youtube.com/watch?v=m5dgIl4 ... Vqb86yebqo
Разумем да је то храм посвећен Руским оружаним снагама и свима онима који су пали за слободу, али симболи СССР-а, петокрака и срп и чекић никако не могу бити представљани у хришћанском храму, тј. његовом комплексу. На куполи се налази Христ Пантократор који не може бити у јединству са било каквим његовим супротностима, а тим тек не са суштинским.

Што се архитектуре тиче, необично и поприлично мегаломанско решење. Не мислим то у искључиво негативном смислу, али могло је боље, са више хришћанског и јеванђељског духа, а мање милитаристичког.

Велика мана са заставом СССР, без обзира што је на нацистичком рајхстагу.
 
Црква може бити у оквиру логора, краљевског комплекса, затвора, у војном гарнизону ...

Овде је црква део музејско-меморијалног комплекса који приказује историју и славу руске војске, како ја схватам. У самој цркви нема идеолошких симбола, она је споља донекле строга, монументална и помало војничка грађевина прилична окружењу и основној инспирацији. Изнутра је - црква, права. Њен положај у комплексу указује на то да је Хришћанство део идентитета Војске и Државе, као њихов средишни стожер, и нема везе с идеологијом и политиком који јесу саставни део историје војске (не Цркве и Хришћанства!). Бар се тако верује и представља.

Мени се допада модеран приступ који је примењен, с нагласком на непрекидности и динамичности постојања предмета поставке. Веома је добро што из идеолошких разлога нису искључили симболе који јесу део њихове историје, јер то савремени музеји не раде. Друго би представљало фалсификат; овако је војска стављена изнад политике и идеологије, као уједињујући и трајан чинилац који надилази такве за свеукупну историју пролазне, или прелазне моменте. Они су ту, део су те исте историје као део великог мозаика, и комплекс има улогу да представи њен континуитет на веран начин, са зрелошћу која оправдава њено постојање и победнички карактер.

Све је прилично добро замишљено, добар спој модерног и традиционалног. Приличи великој земљи каква је Русија.
 
Саша, хришћанство није иделогија.
 
Vrh