Šta je novo?

Savski trg

Uveliko popločavaju površinu podijuma ispred zgrade stanice, onim crnim kamenom. Loše se vidi na slici, iz daljine nisam uspeo da slikam.

Evo ovih bočnih delova, rade sa tri kamena, meni je zanimljiva mustra
 

Prilozi

  • savski poplocavanje.jpg
    savski poplocavanje.jpg
    663,1 KB · Pregleda: 3.619
  • savski trg poplo.jpg
    savski trg poplo.jpg
    512,5 KB · Pregleda: 3.620
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=742638#p742638:3ox99ywc je napisao(la):
Otis.Driftwood » Sre Maj 27, 2020 10:41 pm[/url]":3ox99ywc]Ako te betonske kasete zadrzavaju prodiranje korena a da nije na stetu drveta onda super. No, sacekajmo jos 20-30 godina
Betonska barijera ne smeta korenu platana da se razvija. Ne steti platanu nikako. Narotiv... spasava ga od sece jednog dana pod izgovorom da podize asfalt.
 
Svakako lepse izgleda nego ranije. Naravno, jos bi bolje izgledalo kad bi se nasao zakonski nacin tu zgradu na uglu "srede" jer strci kao skelet, kao i onu lepu preko puta stanice gde se terasa rusi. :(
 
Update
 

Prilozi

  • IMG_20200528_065048.jpg
    IMG_20200528_065048.jpg
    383,1 KB · Pregleda: 3.347
  • IMG_20200528_070954.jpg
    IMG_20200528_070954.jpg
    440,9 KB · Pregleda: 3.346
  • IMG_20200528_065007.jpg
    IMG_20200528_065007.jpg
    381,6 KB · Pregleda: 3.337
Одакле је овај камен за поплочавање? Исти је и на тргу републике?
 
Trg sam po sebi će biti lep, posebno kad drveće malo uhvati korena i poraste.
E sad ovo krezavo okruženje okolo....hm :(

Da barem obnove fasade i sruše onu stravu od udžerica....
U svakom slučaju, potrajaće godine dok se okolni prostor ne upristoji... na ćošku pored bolnice će verovatno biti izgrađeno nešto...
Obnovi fasade Pošte se ne nadam...
Niti završetku one nezavršene zgrade... niti vraćanju hotela u pređašnje stanje...
Šta je tu je... imaćemo lep trg, i to je nešto...

Ako gledamo sistemom "čaša je polupuna" jer smo dobili novi trg, a ne "poluprazna" jer okone zgrade nisu ono što bi svi hteli, dobro je... napredak je u odnosu na pređašnje stanje, barem što se tiče vizuelnog utiska.. za saobraćaj ćemo videti, mada lično ne očekujem neku dramu po tom pitanju...
 
Šta mislite šta raditi sa onim niskim zgradicama u Karađorđevoj, preko puta autobuske stanice?
Obnavljati ili rušiti?

Nekako su mi preskromne za obnavljanje, nisam siguran imaju li ikakvu istorijsku vrednost... ali imajući u vidu sklonost investitora da stave šifonjere gde god nađu zgodno mesto, možda je bolje ništa ne dirati...

Ne znam, lomim se...
Šta mislite?
 
Kao što je recimo investitor bivšu američku ambasadu srušio i potom izgradio identičan front u Kneza Miloša, tako može ceo front neki investitor da uradi i to onako kako je nekada izgledalo.
 
Srusiti od hotela do TQ zgrade uvuci sve za 2 metra uraditi hotele vasington po originalnom projektu uz jedan sprat ili dva vise malim kucicama do TQ zgrade sacuvati fasadu iznad nadograditi do samog hotela mr President je bio predvidjen dio ka karadjordjevoj koji nikad nije uradjen to isto uraditi ....i eto komplet fronta...
 
Utrčao sam danas na gradilište da vam slikam plato, pošto nikako da se uhvati iz daljine. Meni baš dobro uživo izgleda.

Slikao sam i šumu koja čeka da bude posađena na trgu.

Pored platana, koji su najviši, videćete i ove kupaste tuje, mislim da one idu u najnižem prstenu oko spomenika.

Kao i uvek klik na slike da bi se uvećale
 

Prilozi

  • SA PODIJUM.jpg
    SA PODIJUM.jpg
    746,4 KB · Pregleda: 2.532
  • pLOCE SA.jpg
    pLOCE SA.jpg
    724,6 KB · Pregleda: 2.528
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=742665#p742665:3akp99w3 je napisao(la):
Gazi Bengazi » Čet Maj 28, 2020 12:27 am[/url]":3akp99w3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=742638#p742638:3akp99w3 je napisao(la):
Otis.Driftwood » Sre Maj 27, 2020 10:41 pm[/url]":3akp99w3]Ako te betonske kasete zadrzavaju prodiranje korena a da nije na stetu drveta onda super. No, sacekajmo jos 20-30 godina
Betonska barijera ne smeta korenu platana da se razvija. Ne steti platanu nikako. Narotiv... spasava ga od sece jednog dana pod izgovorom da podize asfalt.

Super, jbg, to kod nas nije postojalo 70ih 80ih kada se sadio platan, sada se mozes samo slikati
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=742744#p742744:21p3ns8x je napisao(la):
Perkan » 28 Мај 2020 18:50[/url]":21p3ns8x]Trg sam po sebi će biti lep, posebno kad drveće malo uhvati korena i poraste.
E sad ovo krezavo okruženje okolo....hm :(
Нажалост, овде окружење баш долази до изражаја. Кад би средили бар оно што посебно боде очи..
 
И од мене неколико вечерњих. :)

Будућа црпна станица.
AjrAoUv.jpg

1r2BEu8.jpg


Спремају другу страну за поплочавање и сађење оног дрвећа са Посматрачевих фотки.
7otKBVR.jpg



Делује ми да су ово финије избрушене плоче.
WcO1ywu.jpg

2ml01ua.jpg

bd2UyP8.jpg
 
Lepe reportaže ovih dana :) Zna li iko kako je izmenjen projekat, s obzirom da je spomenik sada pomeren do same trave, a nešto ne verujem da neće ispred biti popločano.
 
Au hvala za fotografije. Ala se radi u Srbiji kao da je bull market :)
 
Pa i nije bas tako trenutno, izgleda da su povukli radnike iz Karadjordjeve, bas je neko u toj temi napisao kako se ne vidi pomak vec neko vreme. Sa time se moras sloziti. Ali za trg me stvarno cudi kako ga brzo rade, stvarno. Samo da bude kvalitetno.
 
Ne znam zašto prilaz garaži ili prolazu popločavaju velikim pločama, to bi trebalo raditi sitnom kockom, da ne dodje do pucanja ploča ili klimanja vremenom.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=742951#p742951:15q55mnt je napisao(la):
direktor » Čet Maj 28, 2020 10:15 pm[/url]":15q55mnt]
savski-trg01-2020-05-28-22-14-28.jpg
 
Svako jutro posmatram radove u Karadjordjevoj tj.delu rekonstrukcije Savskog trga.
Rekao bih da je bar za nijasnu kvalitetnije i pedantnije nego na ostalim projektima koja sam pratio. Doduse ocekivao sam brzu sadnju drveca, jer je za dan i po posadjeno 9 stabala i stalo se...nekako mi je to najinteresantnije, a poplocavanje trotoara oko trga ide sporo ali deluje kvalitetno. Sve je ok...jedino zal ce ostati za 3+3 trake...mislim da je itekako imalo prostora.
 
Pošto se sa rekonstruisanim trgom sve više primećuje koliko bi vraćanje fasade pošte po Korunovićevom planu bilo važno, evo jedan motivacijski post o tome.

Baš danas u centru Berlina posle sedmogodišnje izgradnje iz temelja treba da se stavi kruna na vrh kupole Berlinske gradske palate.

Barokna palata oštećena je za vreme Drugog svetskog rata, a 1950. su je komunisti dokrajčili uz izgovor da "podseća na imperijalizam" i na njenom mestu podigli staklenu kocku. Stavio sam je u slikama.

Privatnim donacijama građana iz celog sveta sakupljene su desetine miliona evra i komunistička zgrada je srušena do 2008..

Barokna palata se gradi od 2013. i ove godine biće završena.

Napominjem i da se vodila velika diskusija da li je kič da se kompletna palata obnovi u izvornom obliku. Da bi se pomirili građani i arhitekte strana koja gleda ka reci je ivedena u modernom fazonu.

Na fasadi je ugrađeno 9000 kubika kamena peščara, koji pokriva površinu od preko 22.000 kvadrata, što je rekord u Evropi.
 

Prilozi

  • berlin fasada.JPG
    berlin fasada.JPG
    327,3 KB · Pregleda: 1.375
  • komunisticki berlin.jpg
    komunisticki berlin.jpg
    608,5 KB · Pregleda: 1.376
  • berlin krov 3.jpg
    berlin krov 3.jpg
    889,5 KB · Pregleda: 1.369
  • berlin krov.jpg
    berlin krov.jpg
    256,5 KB · Pregleda: 1.372
  • berlin kupola.JPG
    berlin kupola.JPG
    779,2 KB · Pregleda: 1.369
  • berlin kupola2.jpg
    berlin kupola2.jpg
    102 KB · Pregleda: 1.376
  • Berlin-Schloss15-3-7-440x211.jpg
    Berlin-Schloss15-3-7-440x211.jpg
    27,5 KB · Pregleda: 1.374
Bas lepa zgrada u ovom nasem luzickosrbskom Baru, Barlinu. Umeju i nemacki gastarbajteri kod nas tamo ponesto dobro da urade. Ja jesam misljenja da je Renesansa i kasnije barok bila jedna velika predstava i manipulacija katolicke imperije prema svim culima posmatraca: arhitekturom (antika, renesansa, barok), umetnoscu i slikarstvom uglavnom fiorentinaca (Da Vicni, Mikelandjelo, Rafaelo, Donatelo...), muzikom (Vivaldi, Bah..), otvaranjem njihovih univerziteta (SORBona, Oxford, Kembridz na kom sam se i ja btw malo skolovao), prekrajanjem istorije, "otkrivanjem" 2000 godina starih antičkih dela itd...i stoga ga braca Rusi i nazvase u lošem smislu termina "imeprijalnim" (i njihova SSSR je po veličini bila imperijalna ali na drugi način jer nije bilo apSORBcije identiteta i jezika Srba/Venda kao u istocnoj i severnoj Nemackoj gde je to bila brutalno) ali mora se priznati da su tvorci renesansne bajke/predstave genijalno ušli u samu suštinu lepote, što pokazuje da i danas ceo svet se divi njihovoj arhitekturi poput ove gore navedene, ne samo Evropljani, vec i Kinezi, Indijci... Medjutim ako su Nemci krenuli da se vracaju svojim korenima, trebali bi otici jos dublje i vratiti srbski-luzickosrbski identitet i jezik nazad iz nemackog, imperijalnog. Cime se stvaraju dalje preduslovi za nihovo luzickosrbsko ujedinjenje u izvornu Velike Srbije koja nestade raspadom u Evropu...
 
Vrh