Klima uređaji (split sistemi, prozorski, prenosni, inverter)

Pitanja, saveti i iskustva o uređenju i opremanju vašeg životnog i radnog prostora
IvanAVM
Novice
Pridružio se: Sre Jun 10, 2020 10:51 am
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 0

Klima uređaji (split sistemi, prozorski, prenosni, inverter)

Postod IvanAVM » Uto Jun 23, 2020 9:47 pm

Da li neko zna možda neki model klima uređaja sa užom unutrašnjom jedinicom a da to nije LG Art Cool od 1000+€?
12.000 BTU
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 15972
Pohvalio: 18069

Re: Klima uređaji (split sistemi, prozorski, prenosni, inverter)

Postod Igor » Uto Jun 30, 2020 4:02 am

Čini mi se da veličina unutrašnje jedinice klasičnog split sistema uglavnom zavisi od kapaciteta klime tako da su klime od 9000BTU nešto uže.

Inače danas sam prvi put od prošlog leta pustio klimu koja nije dugo servisirana. Mislim na ozbiljno servisiranje, ne na pranje filtera koje sam uradim pred svako leto.

Video sam na par sajtova i youtube-u tri nivoa čišćenja. Prvi je samo prskanje isparivača, drugi je skidanje i kompletno pranje isparivača i ventilatora i treći kao ne baš pedantan ispiranje isparivača i ventilatora na licu mesta pod pritiskom dok se ispod klime stavlja podloga koja odvodi tečnost. Ostaje naravno i pitanje dopune klime.
tragac
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3216
Pohvalio: 6355

Postod tragac » Uto Jun 30, 2020 12:19 pm

Klima se u sopstvenoj izvedbi mora prati svake dve nedelje ili 100 sati rada, zimi zbog čađi i smoga ako se koristi za grejanje. Leti intervali mogu biti duži.

To znači da treba oprati i dezinfikovati filtere.

Svake godine treba uraditi stručni servis koji košta 2000-3000 koji obuhvata profi čišćenje spoljne i unutrašnje jedinice i dopunu rashladnog fluida. Ove pare se isplate kroz manju potrošnju struje, servisirana klima održava svoju fabričku efikasnost. Naravno, kod održavanih uređaja manji je i rizik od kvara.
Klime koje se koriste samo sezonski - samo za grejanje ili samo za hlađenje će logično smrdeti prvih dana upotrebe. Smrdi i šporet na drva u tom režimu, kvarcna peć TA peć isto tako.
Pohvale za post: 1
vanste25
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Sep 05, 2016 3:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 73
Pohvalio: 53

Postod vanste25 » Čet Jul 02, 2020 3:50 am

Da li neko ima preporuku za multi split klimu sa 2 unutrasnje jedinice od 9000BTU?
Gledao sam neke modele, ali cene su im haos (1200+ eura pa na vise).

Povratak na “Uređenje i opremanje”