Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=782203#p782203:3v7qmk45 je napisao(la):
Hunchback » Pet Okt 09, 2020 1:01 pm[/url]":3v7qmk45]Naidjoh na ovaj oglas, danas izbacili
https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 2240032069

Cena 1700 bez pdv-a, 2/4 sprat, fasada je demit. Citao sam ovde da demit fasadu treba izbegavati jer se raspadne nakon 10-15 godina....


Koliko vidim cena je 2.000 evra sa PDVom i to je po meni van pameti za deo iznad Cvetka. Nemoguće da se to ozbiljno smatra povoljnim?
 
Na linku koji je okacen cena je 1.800+PDV - sto dodje 1.980. Lion novogradnja je 2.100 sa PDVom trenutno. Neuporedivo bolja lokacija. Pa Central Garden se u prvoj fazi prodavao za 2.000. I jos je covek zabrinut zasto je tako povoljno. Van pameti.
 
mariks":mq3utxov je napisao(la):
kada vec trazite za zivot, ne znam, raspravljali smo dosta na tu cenu pogotovo ako placate kiriju, lokacija je sve manje, kirija ide, a cene mogu da padnu, a i ne moraju.
Jedno od najčešćih pitanja i nedoumica svakoga ko namerava danas da kupi stan jeste - Da li će cene rasti ili će se zaustaviti na ovom nivou ili će manje ili više pasti?

ovaj tekst pisan je za novogradnju a možda se delovi mogu primeniti i na stanove koji to nisu.

Tu nam ne vrede u drugi primeri iz regiona jer su potpuno drugačije uslovljeni.

Po onome što sada možemo videti cene će samo rasti sigurno u narednih godinu dana - čini se vrlo očiglednim. Niko nema odgovor, ali ekonomske činjenice su neumitne i čini se (skoro) vrlo jednostavnim.

Najveće većina novogradnje se rasproda još dok je u sivoj fazi, ostanu samo neki stanovi koji imaju loš pogled ili gledaju isključivo na sever ili su prizemlje.

Nažalost je tako. lično skupljam novac i verujem da ću sledeće godine u ovo vreme moći da kupim stan, ili pak neću moći, jer umesto 55-60kvm na bolji lokaciji danas, za godinu dana ću istim novcem moći da kupim 35kvm. (Računam na 100k€.)

Drugi veliki razlog je državna stanogradnja, ili masovna stanogradnja. najmanje 30 godina nije bilo masovne stanogradnje kao nekada, tako da i ako navodno izgleda kako se svuda u Beogradu nešto gradi to su ipak male količine kvadrata, možda tek jedna desetina, u odnosu na ono što se gradilo 70-ih i 80-ih.

Takođe se novija državna stanogradnja pokazala vrlo lošom, i po meni na relativno lošim lokacijama (što je očigledno povezano zbog niže cene stanova, ili kobajagi niže cene stanova) - Stepa Stepanović, Mileva Ajnštajn (smrdljive zgrade), i puno najavljenih projekata samo za pojedine struke, i opet puno projekata kao što su na primer zemunske kapije, i u tim projektima koji nisu realizovani najpre se govorilo kako će kvadrat stana biti 300 EUR, pa 400, pa 500, pa... A i dalje stoje livade. Dok privatnici grade i grade i grade, nemaju konkurenciju i slobodno mogu da dižu cene.

Konačno, bankarske kamate za stambene kredite nikada nisu bili niže, i nikad više predatih zahteva za kredit, što opet utiče na porast cene kvadrata.

Takođe privatni investitori koriste "povraćaj PDV-a", tako što ga ukalkulišu u cenu i stvori se lažni osećaj povrata manje od 10% - što mnogo lepo zvuči.

Gledajući kako cene novogradnje skaču onda i stanovi koji nisu novogradnja takođe podižu cene (bez obzira iz kog su perioda i u kom su stanju).

ono što još može da se desi jer se smanji broj ljudi koji imaju puni novčanik i mogu da plate ekstraprofit cenu koja se danas traži. pod nekom fantastičnom pretpostavkom da su se oni ispucali u ovih nekoliko godina i da polako počinje da im se smanjuje broj. I time bi tražnja PO OVIM CENAMA počela da se smanjuje od ponude, jer više ne bi bilo toliko bogatih ljudi. Naravno, sve su ovo moje pretpostavke.

Međutim, potrebno je više faktora da se poklopi da bi zaista cene krenule na dole, odnosno da se desi izmena u svim ovim segmentima koje sam gore nabrojao.
A to neće ići brzo. I verujem da ako se i to desi investitori bi sigurno godinu dana držali stare cene i ne bi popuštali, kao kartel, da pokažu da ne odustaju - zašto bi odustali od slatkog ekstraprofita?

Drugim rečima, moje skromno mišljenje, izvedeno od ovih navedenih premisa jeste da barem nekoliko godina neće doći do pada cene a da će one barem još godinu dana rasti a možda će u nekom periodu od par godina doći do stagnacije. A pada... Uh!

A možda se i varam, možda bogataša koji mogu da kupuju stanove ima za još nekoliko godina (ili više) i onda nema nikakvog govora o padu cena.

* * *

Pošto sam ograničen budžetom, kao i skoro svi, najviše bi mi odgovaralo da kupim stan u sivoj fazi ako time mogu da prođem jeftinije. u poslednje vreme su se cene u sivoj fazi prilično izjednačine sa cenama u završnoj fazi, odnosno toliko je mala razlika da više nije vredna rizika - kada sam početkom prošle godine gledao stanove te razlike između rane i kasne faze bile su prilične, vrlo svestan rizika kojem se izlažem. Recimo čuvena Kaća Lazarević koja stalno gostuje na televiziji neprekidno apeluje da se ne kupuju stanovi u izgradnji već tek kada se završi 80% zgrade najmanje (iako tada praktično više nema preostalih stanova).

Zaista nisam pametan, pošto mene čeka pauza od barem godinu dana do kupovine verovatno će se nešto makar malo promeniti (nestaće dobre lokacije i cene lošijim će skočiti ).

Tada ću ponovo sve da vas cimam, posebno Direktora. Sada ne vredi lupati glavu i postavljati bilo kakva pitanja.

inače grad Beograd je na beokom servisu objavio odličan vodič za kupovinu stana u izgradnji i na šta sve obratiti pažnju - nisam bio ni svestan Koliko zezalica tu ima.

* * *

Dragi moji forumasi, verovatno sam vas ponovo ugnjavio ovim postom, ako je tako molim da mi oprostite. ;)
 
Da li mozemo da dobijemo neki link za taj beokom vodic za kupovinu? Guglao sam, ne nadjoh...

Hvala unapred!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=782974#p782974:196qf78n je napisao(la):
moodboy » Ned Okt 11, 2020 9:43 pm[/url]":196qf78n]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=782203#p782203:196qf78n je napisao(la):
Hunchback » Pet Okt 09, 2020 1:01 pm[/url]":196qf78n]Naidjoh na ovaj oglas, danas izbacili
https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 2240032069

Cena 1700 bez pdv-a, 2/4 sprat, fasada je demit. Citao sam ovde da demit fasadu treba izbegavati jer se raspadne nakon 10-15 godina....


Koliko vidim cena je 2.000 evra sa PDVom i to je po meni van pameti za deo iznad Cvetka. Nemoguće da se to ozbiljno smatra povoljnim?
Povecali za 100e, verovatno ih dosta ljudi zvalo pa kao ajmo jos malo. Obisao sam i ne svidja mi se taj kraj pre svega, za sam kvalitet zgrade se nisam ni raspitivao. Sve iznad Krizaniceve je dzungla, zidao kako ko stigne. Nije nista bolje ni Lekino brdo. Ajde strogi centar da natrpaju betonom i maksimalno iskoriste prostor, ali periferija grada, a ulice ni 3m siroke, terasa ti gleda u drugu zgradu. Trazim dalje dok ne nadjem nesto normalno.

Recimo nasao sam nesto zanimljivo na Banjici, crvene zgrade, 2/6 sto je fino, renovirali ga i stoga je cena malo jaca za taj kraj. Gledao sam ranije prodaje ove godine i uglavnom su cene dosta nize. Doduse nasao sam 2-3 kupoprodaje u tom delu Banjice, slicne kvadrature tj oko 55kv za slicnu cenu.

Sta mislite?

https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 2461?kid=4

Dosta zelenila, lepo deluje, ali ne znam sta da mislim, nesto mi ne stima - dal mi deluje malo zabaceno ili previse para? Ili mozda gresim. Verovatno malo teze i za izdavanje, mada tu su blizu tramvaji 9 i 14. Infostan je malo skuplji zbog tople vode, plus je bio neki komentar da te zgrade imaju neki problem sa kanalizacijom, ali sve u svemu ishvalise te zgrade i sam kraj - viewtopic.php?f=3&t=3212&start=1400#p772486
 
Фина је Бањица, али инфостан јесте мало јачи.

Но, ево питања: Да ли су зграде у Блоку 23 надограђиване? Излазе ми неки огласи стално али ми делује да су ти задњи спратови додати а нешто ми је мрско да живим у нечему што није намењено да буде
 
Hvala, nasao sam na google streetview ovu zgradu https://goo.gl/maps/WWsHz13RxvvPpfv66
Koji je to spas kada trazis starogradnju, makar da se stekne neki utisak o kraju. Vidi se da se ogolila armatura na pojedinim delovima, a lik u prizemlju je kanda odvalio betonsku plocu i uzidao blokove, cudno. Deluje mi malo previse 1580e, a i nije ga renovirao detaljno. Odradio kupatilo prihvatljivo, okrecio, a nije zamenio ni uticnice. Vidi se da je pokusao sto jeftinije da prodje, samo da zamaskira i da ga nazove renovirano.

Koliko sam uspeo da vidim, nisam nasao neku nadogradnju u bloku 23. Primetio sam citajuci temu da trazis poslednji sprat i to su cesto zgrade sa vise od 10 spratova. Zbog pogleda, cene ili ti znaci izlaz na krov? Ja sam prizemlja i pokrovlja izbacio, samo mi stizu na mail stanovi od prvog do cetvrtog sprata.
 
Искрено колико сам гледао малтене ми ништа није ни излазило сем неког стана на 11 спрату од као 12. А како сам пребројавао и гледао то испадне да је нека надоградња, јер све зграде ка Милутина Миланковића имају чудне задње спратове који ми некако одударају од остатка, а и на старим сликама тога нема - вероватно нешто органозовано јер је плоча кровна била крш

Како год, тај стан се испоставио да ми је премали, тако да како год

Мишљење о овом?

https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 2615735261
 
@Srbo! Odlican! Naravno za adaptaciju ali lokacijski gledano fantastican.
Kada kupujete nekretninu treba pregledati i urbanisticke planove.
Sta ce se graditi u neposrednoj blizini i kakva je perspektiva tog kraja u buducnosti.

Treba pokusati koliko je god moguce iskljuciti se od politicko dnevnih desavanja i gledati iskljucivo sa strane potencijala u buducnosti.
Radi se o tome da je nekretnina jedna od najvecih kupovina koju cete u zivotu uraditi i samim tim treba dobro proceniti mikro lokaciju.

Evo da dam jedan ocigledan primer izgradnja metroa (ako se desi) bi znacajno uticala na vrednost nekretnina u neposrednoj blizini stanica
https://www.novosti.rs/upload/images/20 ... /Metro.jpg

Sto bi u ovom slucaju znacilo drzava slupa x y milijardi u metro a onda recimo stanovnici Mirijeva kod poste dobiju povecanu vrednost (jer se tu ukrstaju dve linije metroa)

Tako da bi ja gledao uz te stanice metroa.

Glavna Z. Stanica Zemun i Posta Mirijevo su dve najociglednije lokacije.
 
Мишљење о овом?

https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 2615735261

Meni se čini da vidim fleke na plafonima, to treba proveriti. Ove na zidovima su očigledno od loših prozora ali ta plafonska, ako curi sa krova nema tu spasa.

Što se tiče stanova na liniji metroa, taj krak ka Mirijevu je prevdiđen tek 2033, plus kašnjenje (ako kraka uopšte bude), pa kome se čeka još 15+ godina na nešto što će možda biti u redu. Drugo, računajte tamo gde zaista budu stanice da će se zgusnuti gradnja i ko zna šta napraviti i uglaviti.
 
Plus ce do pocetka izgradnje biti jos X izmena linija, pozicija stanica etc
 
Sta je bolje za kupovinu novogradnje,Banjicka oaza ili Viraga na Vidikovcu.Malo mi Viraga nije pouzdan ivestitor tj.west prop.Cene su otprilike iste.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
forumasi, poštovanje. Da li neko ima informaciju u vezi zgrada gradjenih 80tih godina, gde su zastupljene betonske ploče, na Donjem Dorcolu- recimo velika većina zgrada u Viskogo Stevana, kao i bele zgrade pored samog keja, ispod Dunavske. Koliko sam razuemo do prijatelja koji je renovirao, postoji AZBEST samim pločama. kakva su Vasa iskustva i saznanja? generalno kakva je situacija sa azbestom u betonskoj gradnji na novom beogradu i Dorcolu, hvala
 
Ах, лего зграде.

Тај систем је и у оним зградама код Пионира, вода стално улази кроз спојеве кад је јака киша јер зграде немају фасаду
 
Zgrade u tuzlanskoj broj 20 u rakovici jel se mozda zna kad su građene...
 
Radi se o starijim zgradama sa kraja 70 tih govorim za tuzlansku 20
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784757#p784757:r6ofadx8 je napisao(la):
arhimed » 18 Oct 2020 11:43 am[/url]":r6ofadx8]forumasi, poštovanje. Da li neko ima informaciju u vezi zgrada gradjenih 80tih godina, gde su zastupljene betonske ploče, na Donjem Dorcolu- recimo velika većina zgrada u Viskogo Stevana, kao i bele zgrade pored samog keja, ispod Dunavske. Koliko sam razuemo do prijatelja koji je renovirao, postoji AZBEST samim pločama. kakva su Vasa iskustva i saznanja? generalno kakva je situacija sa azbestom u betonskoj gradnji na novom beogradu i Dorcolu, hvala

Ovo i mene interesuje na Dorcolu one zgrade pre i posle Dunavske. Da li je AZBEST koriscen u izgradnji?
 
Stečajni upravnik preduzeća KMG Trudbenik u stečaju, objavio je prodaju stanova u Beogradu koji su u vlasništvu ovog preduzeća. Javno nadmetanje zakazano je za 23. novembar.

Kako se navodi, većina od 22 stana nalazi se u Dalmatinskoj, a ima ih i u Meštrovićevoj i Ulici Vojvode Brane.

Početna cena ponuđenih stanova KMG Trudbenik, koji se prodaju pojedinačno, su između 2,7 i 19,6 miliona dinara.

Podsetimo, Trudbenik, čija je delatnost izgradnja stambenih i nestambenih zgrada, je u stečaju od 2011. godine.
----

Ima li neko više info kakvi su stanovi i kakva može biti prilika? Pitam za druga.
 
Hvala, videh oglas, 65kvm je 2.100e/kvm.
za stanove su navedeni samo najosnovniji podaci koji ne uključuju čak ni vrstu grejanja.
Podeljeni su u tri grupe za uplatu depozita, i onaj ko uplati depozit za određenu grupu može da pogleda stanove samo te grupe.
 
Vrh