Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,3%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 79 25,3%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,4%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,8%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,9%

  • Ukupno glasača
    312
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788725#p788725:f1lwu5e9 je napisao(la):
Marioneta » 30 Okt 2020 07:29[/url]":f1lwu5e9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788684#p788684:f1lwu5e9 je napisao(la):
solecar » Pet Okt 30, 2020 12:54 am[/url]":f1lwu5e9]Bolje pitanje je da li predsednik veruje u postojanje ovog virusa, pošto smo konstatovali da oni koji ne nose maske veruju da je ovaj virus izmišljen.
To je pitanje za njega. Ovde je pitanje za tebe da li veruješ predsedniku?
Nije pitanje za njega. Jer nije isto kada se konstantno priča od strane političara i ljudi iz kriznog štaba kako je neophodno da se nosi maska, da nas ona štiti od virusa i propisuju mere obaveznog nošenja istih na otvorenom, da bi se ekspresno menjalo u preporuku nakon nezadovoljstva građana tom odlukom, a sa druge strane se ti isti pojavljuju u javnosti bez maski. Drugo, nije isto kada se konstantno priča o neophodnosti međusobnog razmaka od 2m , a imamo da se političari i dobar deo drugih javnih ličnosti grli, rukuje i ljubi. Tu imamo i onu neophodnost nošenja maski u zatvorenom javnom prostoru. Ako se sprovode sve neophodne mere zaštite i prevencije pre ulaska u studio, i da zato nisu neophodne maske da se nose, zašto onda imamo situaciju da su u kvizu "Potera" postavljeni paravani između takmičara?
 
Него, у овдашњим Волво камионима гомила заражених. Шведски приступ...

Изгледа да се, осим на прославама, убедљиво највише људи зарази на послу.
 
Oh la la, les masques sont tres efficases contre le Covid 19:

"Čuo sam se sa roditeljima i prijateljima, svi su demoralisani, strepe da li će ovo potrajati do Božića, jer niko ne želi da taj porodični praznik slavi sam kod kuće'', rekao je Gujon za Tanjug.

Početkom oktobra boravio je u Parizu i tada je, kaže, stekao utisak da su se Francuzi privikli na život sa koronom primetivši da se pridržavaju propisanih mera.

''Imao sam utisak da nikom ne pada teško da nosi masku. Kada sam bio u Parizu, maske su bile obavezne i na otvorenom i svi su ih, do poslednjeg, nosili, jer je kazna visoka - 155 evra'', kaže Gujon.

Кад оно...
 
Пантограф":229i3fw1 je napisao(la):
Oh la la, les masques sont tres efficases contre le Covid 19:

"Čuo sam se sa roditeljima i prijateljima, svi su demoralisani, strepe da li će ovo potrajati do Božića, jer niko ne želi da taj porodični praznik slavi sam kod kuće'', rekao je Gujon za Tanjug.

Početkom oktobra boravio je u Parizu i tada je, kaže, stekao utisak da su se Francuzi privikli na život sa koronom primetivši da se pridržavaju propisanih mera.

''Imao sam utisak da nikom ne pada teško da nosi masku. Kada sam bio u Parizu, maske su bile obavezne i na otvorenom i svi su ih, do poslednjeg, nosili, jer je kazna visoka - 155 evra'', kaže Gujon.

Кад оно...
Pa jeste, neće papirna maska da zaustavi 5G zračenje jel tako? Ili (((oni))) puštaju virus u vodu kad je hlorišu?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
O lalabave maske, prepun Metro, RER, Transilien, vizir nikom ni na kraj pameti ne pada. Bezbednije je stajati na prepunom peronu Chatelet-Les Halles zbog velike zapremine čitavog prostora, nego gurati se u RER A vagonu.

Izgleda da se širom sveta ignoriše jedna vrsta veoma malog, pretrpanog zatvorenog prostora - vozila JGP. Ne može sena isti način posmatrati štala za 120 krava i stočni vagon za 12 kad u vagonu ne mogu čestito da dišu zbog male zapremine. Kad je plafon veći može stati više jedinki na posmatranu površinu. Ne uzimaju u obzir treću dimenziju (visinu), samim tim i drugu meru (zapreminu prostora).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788743#p788743:weae9mh4 je napisao(la):
astrodule » Pet Okt 30, 2020 10:11 am[/url]":weae9mh4]@Kailan
Кршење уставних слобода грађана

Pravnici bi ovo mogli malo da objasne. Da napišu kada sme i u kojim slučajevima da se uvodi policijski čas (pošto pretpostavljam da misliš na zabranu kretanja kao nekog osnovnog prava)

Ja lično mislim da u vanrednim situacijama Država može i treba da propiše policijski čas, ali bih voleo da neki pravnik to ipak napiše.

Nisam pravnik, ali je ovo itekako moja tema :) jer sam iz bezbednosne struke. Dakle,

Ustavom zajemčena ljudska i manjinska prava zakonom mogu biti ograničena, samo ako je to ograničenje predviđeno Ustavom, u cilju koji Ustav dopušta i u obimu neophodnom da se ustavna svrha ograničenja zadovolji.

Ustav predviđa da mere odstupanja ni u kom slučaju nisu dozvoljene u odnosu na pravo na dostojanstvo i slobodan razvoj ličnosti (čl. 23), pravo na život (čl. 24), nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta (čl. 25), zabranu ropstva, položaja sličnog ropstvu i prinudnog rada (čl. 26), postupanje sa licem lišenim slobode (čl. 28), pravo na pravično suđenje (čl. 32), pravnu sigurnost u krivičnom pravu (čl. 34), pravo na pravnu ličnost (čl. 37), pravo na državljanstvo (čl.38), slobodu misli, savesti i veroispovesti (čl. 43), prigovor savesti (čl. 45), slobodu izražavanja nacionalne pripadnosti (čl. 47), zabranu izazivanja rasne, nacionalne i verske mržnje (čl. 49), pravo na zaključenje braka i ravnopravnost supružnika (čl. 62), slobodu odlučivanja o rađanju (čl. 63), prava deteta (čl. 64) i zabranu nasilne asimilacije (čl. 78).

Dalje, Ustav predvidja slobodu kretanja i nastanjivanja, ali se on može zakonom ograničiti ako je to neophodno radi: 1) vođenja krivičnog postupka; 2) zaštite javnog reda i mira; 3) sprečavanja širenja zaraznih bolesti; i 4) odbrane Republike Srbije.

Na kraju, Zakon o policiji u članu 51. kaže

Ministar može naredbom da naloži Policiji, radi obezbeđivanja javnog reda i mira ili zaštite zdravlja i života ljudi da:

1) privremeno ograniči ili zabrani kretanje na određenim objektima, određenim područjima ili na javnim mestima;

2) privremeno zabrani nastanjivanje na određenom području ili napuštanje određenog područja;

3) sprovede privremenu zaštitu građana kroz njihovo napuštanje određenog područja ili objekta.

Mere iz stava 1. ovog člana moraju biti oročene, a mogu da traju dok traju razlozi zbog kojih su određene.
 
Legalizam mera niko ne dovodi u pitanje
vec nj. opravdanost
O virusu., nj. putu i delovanju osim nj. posledicama
na ovoj kugli zemaljskoj niko nema pojma vec
samo nagadjanja su

Legalisticke mere i radnje donose se na osnovu čvrstih nepobitnih dokaza...
Konkretno u ovođ slucaju ovde ih nema :!:
mi vidimo samo poslefice virusa i dr. ništa

Potezati ih na osnovu nagadjanja vračara ili strucnih ljudi suludo jezakkanjati sr legalizmom jer nagadjanje je nagadjanje :lol:
sto legalizam negira kao opciju
te
svo to pisanije i opisanije koje nema cbrst temelj osim u topuzu i nagadjanju ne moze se pozivati na opravdani legitimizam

U saobracaju gine mnogo ljudi kao posledica ne poštovanja legalističčkih opravdanih mera i radnji , sto u slucaju
pandemije još nema utvrdjenih opravdanih radnji i mera nigde u svetiu pa ni kod nas.
Te ne moze pozivati na legalizam koj je vrlo precizan i jasano odredjen
:sesir:
 
Zanimljivo je to sa Ustavom, narod ga je kao izglasao, a u stvari su političari tu ugurali svoje, dok 99,9% naroda ne zna šta u onome što su "oni izglasali" piše, i onda se taj isti narod poziva na obaveze nečega što su mu drugi uvalili. Time mu je na prevaru oduzeta vlast kao suverena, kao vrhovne vlasti, time je narod razvlašćen. Državi kao organizaciji nema leka, mora biti zamenjena rodovskom zajednicom, tj državni posrednici i institucije moraju biti izbačeni između naroda i vlast. Dal je Sloba, Koštunica, Tadić, Vučić... na vlasti, sa njom nikada neće biti bolje.
Ja sam jedn od onih koji je glasao za sadašnji Ustav, bio sam prevaren sadržaje, nisam znao da glasam da država iz srbske postaje građanska, što nas dovodi do protesta prošle nedelje protiv migranata gde se sad Vučić legitimno poziva na zaštitu ljudskih prava. Da je ostala država Srba, ne bi bilo građanskih ni ljudskih prava, nego prava Srba, prava nacije čija je država. Samo jedan od bezbroj primera prevare sa Ustavom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788752#p788752:3a5shnja je napisao(la):
paradox polje » 30 Oct 2020 09:52 am[/url]":3a5shnja]
Zuma":3a5shnja je napisao(la):
...
Zbog toga ekstremna propaganda jedne strane, rađa i ZAHTEVA sličnu propagandu druge strane. Bez izražene propagande kako je virus opasan na državnim medijima narod bi verovao da virus nije opasan, jer bi tada preostala samo ekstremna Trampovska i GOP propaganda na Internetu. ....
Зума, са овом констатацијом се не слажем. Супротно томе мислим да те две пропаганде потпомажу једна другу, привући ће део људи себи али ће део пак отерати на супртотну страну стварајући екстремну поларизацију у друштву, а оно што је разумно и што називамо златном средином ће бити занемарено.
Ne možemo na isti način posmatrati različite ciljne grupe. Kod onih obrazovanih pristup koji opisuješ je zaista najbolji. Lažima se najbolje suprotstaviti kompletnom, sveobuvatnom i uravnoteženo predstavljenom istinom. Ja sam oduvek pokušavao da baš tako pišem na Beobuildu jer je ovo ipak atipična grupa. Kad imamo puno vremena, a situacija nije kritična, onda je to najbolji pristup i za ostale, za čitav narod, uz odgovarajuće prilagođenje načina prezentacije, ali ne i na uštrb uravnoteženosti sadržaja. Tačno kao što si rekao.

Međutim ako NIJE tako, ako se obraćamo čitavom narodu i vremena za dugo ubeđivanje nema, recimo u sred svetske pandemije gde odlučiju dani, mora se priznati prosečna realnost kakva ona jeste. A to je da bar 90% ljudi o stvarima koje su izvan osnovnih egistencijalnih potreba formira mišljenje veoma površno i usput, mišljenje koje je obična srednja vrednost svega što su čuli. To je ono "pola baci u vodu, pola prihvati". Ono što oni misle da je "stvarna" istina, je za ogromnu većinu baš sredina između popularnih ekstremnih stavova. Niko ne veruje da je Đilas baš stvarno toliko loš koliko Vučić priča, niti veruju da Vučić baš toliko loš koliko priča opozicija. Ali veruju, bez prave analize i znanja, da jesu takvi "napola". To je ideologija minimalnog angažovanja i "zlatne sredine". Ali zlatna sredina nije znanje. Običan narod ne zna, niti ga interesuje, niti ima dovoljno slobodnog vremena koje bi mogao da odvoji za posebno lično istraživanje u čemu to tačno Đilas "nije takav", a u čemu tačno Vučić "nije takav". Prosto na brzinu zaključe da je istina "negde u sredini", i time je čitavo njihovo bavljenje problemom okončano, a konačan stav formiran. Bila to politika ili korona.

Ja bih veoma voleo da nije tako, ali nažalost jeste, i to su dokazale brojne psihološke studije. U takvoj situaciji ekstremnoj propagandi se na vreme nije moguće suprotstaviti mlakom, odmerenom i strogo uravnoteženom pričom, koja je već po nuždi takve ravnoteže puna kompleksnih nijansi i mnogih izuzetaka. Pa sam Beobuild i tema o koroni je najboli dokaz koliko to malo uspeva čak i ovde, a ovde je DRASTIČNO bolja situacija nego u nekoj prosečnoj Srpskoj zabiti ili u prosečnom tinejdžerskom društvu. Zbog toga sam rekao da u nekim slučajevima mora postojati adekvatan propagandni odgovor bilo kojoj isključivosti jedne strane, inače ta "srednja vrednost" za ogromnu većinu naroda neće biti ni blizu nečega nalik istini.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788956#p788956:1ys8e6gf je napisao(la):
Earthmoving » Pet Okt 30, 2020 9:20 pm[/url]":1ys8e6gf]Državi kao organizaciji nema leka, mora biti zamenjena rodovskom zajednicom....

Ajd molim te malo elaboriraj na temu. Zagovaras povratak na uredjenje pre 30.000 godina?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788962#p788962:288egazm je napisao(la):
TheGray » Pet Okt 30, 2020 9:31 pm[/url]":288egazm]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788956#p788956:288egazm je napisao(la):
Earthmoving » Pet Okt 30, 2020 9:20 pm[/url]":288egazm]Državi kao organizaciji nema leka, mora biti zamenjena rodovskom zajednicom....

Ajd molim te malo elaboriraj na temu. Zagovaras povratak na uredjenje pre 30.000 godina?

Ne moras, izvini, toliko me zaslepeo prvi pasus tvog komentara da drugi nisam ni procitao...
 
Pitaju Dariju Tupavčević danas da li je normalno da se u danima rekordnog zaražavanja otvara tržni centar usred grada.
A ona odgovara kako treba svi da budemo srećni i ponosni što se otvara takav objekat i što nam je ekonomija tako jaka i napredna.


Krava.
 
Pametna krava. Nije luda da kaže nešto što bi je koštalo posla u sektoru zapošljavanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788815#p788815:1yq8dzoy je napisao(la):
solecar » Pet Okt 30, 2020 12:59 pm[/url]":1yq8dzoy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788725#p788725:1yq8dzoy je napisao(la):
Marioneta » 30 Okt 2020 07:29[/url]":1yq8dzoy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788684#p788684:1yq8dzoy je napisao(la):
solecar » Pet Okt 30, 2020 12:54 am[/url]":1yq8dzoy]Bolje pitanje je da li predsednik veruje u postojanje ovog virusa, pošto smo konstatovali da oni koji ne nose maske veruju da je ovaj virus izmišljen.
To je pitanje za njega. Ovde je pitanje za tebe da li veruješ predsedniku?
Nije pitanje za njega. Jer nije isto kada se konstantno priča od strane političara i ljudi iz kriznog štaba kako je neophodno da se nosi maska, da nas ona štiti od virusa i propisuju mere obaveznog nošenja istih na otvorenom, da bi se ekspresno menjalo u preporuku nakon nezadovoljstva građana tom odlukom, a sa druge strane se ti isti pojavljuju u javnosti bez maski. Drugo, nije isto kada se konstantno priča o neophodnosti međusobnog razmaka od 2m , a imamo da se političari i dobar deo drugih javnih ličnosti grli, rukuje i ljubi. Tu imamo i onu neophodnost nošenja maski u zatvorenom javnom prostoru. Ako se sprovode sve neophodne mere zaštite i prevencije pre ulaska u studio, i da zato nisu neophodne maske da se nose, zašto onda imamo situaciju da su u kvizu "Potera" postavljeni paravani između takmičara?
Ako veruješ predsedniku, onda je to i kada nosi i kada ne nosi masku, jer ako mu veruješ onda si sklon da poveruješ da on ima dobar razlog zašto to ne čini kada ne čini i ne pitaš se da li on veruje ili ne u postojanje virusa i efikasnost maski. Međutim, ako mu prigovaraš što nekad ne nosi, onda to činiš zato što mu ne veruješ bez obzira da li on misli da virus postoji ili ne, odnosno, tebe ni ne interesuje da li on nešto ispravno radi ili ne radi, već pokušavaš da ga predstaviš u što gorem svetlu, bilo da to ima ili nema veze sa realnošću. Znači, ti ako ne veruješ predsedniku, svejedno je da li virus postoji ili ne postoji, jer tebe to ni ne interesuje, virus ti je samo priča da bi se degradirao predsednik. Zato, je pitanje da li veruješ predsedniku važno. Važnije od toga da li predsednik veruje u postojanje virusa. ;)
 
Što se tiče čitave ove priče o načinu raegovanja na epidemiju.

Kad ni bi bilo dirigovane desničarske propagande sa isključivim ciljem da njihove gazde ne gube novac zbog lokdauna, nego da nateraju radnike da rade po svaku cenu, sve bi bilo jednostavno pošto i JESTE jednostavno. Nikakve "tajne i globalne zavere" tu nema. Okamova oštrica. Ili nož, ako ste taj naziv čuli za ovo logičko pravilo.

Kao što se dešavalo i milionima godina do sada, povremeno se pojavi virus koji je i taman dovoljno zarazan i taman dovoljno opasan, da bi ta retka KOMBINACIJA bila opasna u situaciji u kojoj niko nema imunitet. Dakle imamo TRI različite stvari koje treba da se dese zajedno. To je retkost. Zbog toga, kad se takva retkost desi, što je statistički nužno, NEKE mere presecanja slobodnog širenja virusa su takođe NUŽNE. Inače bi se širio preterano brzo za naše mogućnosti da pomognemo mnoštvu ugroženih koji bi se zbog toga pojavio odjednom.

Od tih mera pre vakcine imamo na raspolaganju samo maske i socijalnu distancu, kao blaže mere, a lokdaun kao težu i manje poželjnu, ali samo ako prve dve ne pomognu, tj ako ljudi zbog nečije koristoljubive propagande baš neće da slušaju nauku, pa prve dve mere ne slede u dovoljnom procentu.

Šta ovde pobogu može da bude nejasno? Čemu tolike mistifikacije i gluposti koje ovde čitamo mesecima?

To što razne vlasti u konkretnoj razradi ovih temeljnih principa ne sprovode uvek optimalne mere, ili ne na vreme, ili ne nepristrasno, jednostavno nema veze sa raširenim negiranjem same medicinske osnove našeg reagovanja na virus, činjenice da su baš OVE mere osnova svega, za sada jedini i najbolji principi koje imamo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788982#p788982:nhu3c6j0 je napisao(la):
Marioneta » 30 Okt 2020 21:06[/url]":nhu3c6j0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788815#p788815:nhu3c6j0 je napisao(la):
solecar » Pet Okt 30, 2020 12:59 pm[/url]":nhu3c6j0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788725#p788725:nhu3c6j0 je napisao(la):
Marioneta » 30 Okt 2020 07:29[/url]":nhu3c6j0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788684#p788684:nhu3c6j0 je napisao(la):
solecar » Pet Okt 30, 2020 12:54 am[/url]":nhu3c6j0]Bolje pitanje je da li predsednik veruje u postojanje ovog virusa, pošto smo konstatovali da oni koji ne nose maske veruju da je ovaj virus izmišljen.
To je pitanje za njega. Ovde je pitanje za tebe da li veruješ predsedniku?
Nije pitanje za njega. Jer nije isto kada se konstantno priča od strane političara i ljudi iz kriznog štaba kako je neophodno da se nosi maska, da nas ona štiti od virusa i propisuju mere obaveznog nošenja istih na otvorenom, da bi se ekspresno menjalo u preporuku nakon nezadovoljstva građana tom odlukom, a sa druge strane se ti isti pojavljuju u javnosti bez maski. Drugo, nije isto kada se konstantno priča o neophodnosti međusobnog razmaka od 2m , a imamo da se političari i dobar deo drugih javnih ličnosti grli, rukuje i ljubi. Tu imamo i onu neophodnost nošenja maski u zatvorenom javnom prostoru. Ako se sprovode sve neophodne mere zaštite i prevencije pre ulaska u studio, i da zato nisu neophodne maske da se nose, zašto onda imamo situaciju da su u kvizu "Potera" postavljeni paravani između takmičara?
Ako veruješ predsedniku, onda je to i kada nosi i kada ne nosi masku, jer ako mu veruješ onda si sklon da poveruješ da on ima dobar razlog zašto to ne čini kada ne čini i ne pitaš se da li on veruje ili ne u postojanje virusa i efikasnost maski. Međutim, ako mu prigovaraš što nekad ne nosi, onda to činiš zato što mu ne veruješ bez obzira da li on misli da virus postoji ili ne, odnosno, tebe ni ne interesuje da li on nešto ispravno radi ili ne radi, već pokušavaš da ga predstaviš u što gorem svetlu, bilo da to ima ili nema veze sa realnošću. Znači, ti ako ne veruješ predsedniku, svejedno je da li virus postoji ili ne postoji, jer tebe to ni ne interesuje, virus ti je samo priča da bi se degradirao predsednik. Zato, je pitanje da li veruješ predsedniku važno. Važnije od toga da li predsednik veruje u postojanje virusa. ;)
Naravno da hoću da ga predstavim u što gorem svetlu, jer nemam pametnija posla u životu. Ne znam samo na koga li si tako pametan pa u svakoj temi kada iznesem nešto što je suprotno tvojim uverenjima, ispada da imam nešto protiv predsednika. I čitav komentar sa tvoje strane koji se bavi mojim odnosom prema predsedniku, a ni reči o onome što sam napisao.
 
Tok epidemije. Filtrirani dijagram broja dnevno pozitivnih. U obrazovne svrhe :) Da uživo vidite oblik čistog eksponencijalnog rasta. Tempo porasta zaraženih je i dalje udvostručavanje svakih 5 dana.

Zbog potrebe da se svaki dan smanjuje vertikalna razmera grafika, uskoro će dva ranija talasa na njemu biti toliko mala da se neće ni videti.

Tok epidemije, Pozitivni, 2020.10.30.jpg
 
Imaj u vidu broj testiranih koji praktično definiše neki dnevni maksimum.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788958#p788958:139js4f4 je napisao(la):
Zuma » Пет Окт 30, 2020 8:21 pm[/url]":139js4f4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788752#p788752:139js4f4 je napisao(la):
paradox polje » 30 Oct 2020 09:52 am[/url]":139js4f4]
Zuma":139js4f4 je napisao(la):
...
Zbog toga ekstremna propaganda jedne strane, rađa i ZAHTEVA sličnu propagandu druge strane. Bez izražene propagande kako je virus opasan na državnim medijima narod bi verovao da virus nije opasan, jer bi tada preostala samo ekstremna Trampovska i GOP propaganda na Internetu. ....
Зума, са овом констатацијом се не слажем. Супротно томе мислим да те две пропаганде потпомажу једна другу, привући ће део људи себи али ће део пак отерати на супртотну страну стварајући екстремну поларизацију у друштву, а оно што је разумно и што називамо златном средином ће бити занемарено.
Ne možemo na isti način posmatrati različite ciljne grupe. Kod onih obrazovanih pristup koji opisuješ je zaista najbolji. Lažima se najbolje suprotstaviti kompletnom, sveobuvatnom i uravnoteženo predstavljenom istinom. Ja sam oduvek pokušavao da baš tako pišem na Beobuildu jer je ovo ipak atipična grupa. Kad imamo puno vremena, a situacija nije kritična, onda je to najbolji pristup i za ostale, za čitav narod, uz odgovarajuće prilagođenje načina prezentacije, ali ne i na uštrb uravnoteženosti sadržaja. Tačno kao što si rekao.

Međutim ako NIJE tako, ako se obraćamo čitavom narodu i vremena za dugo ubeđivanje nema, recimo u sred svetske pandemije gde odlučiju dani, mora se priznati prosečna realnost kakva ona jeste. A to je da bar 90% ljudi o stvarima koje su izvan osnovnih egistencijalnih potreba formira mišljenje veoma površno i usput, mišljenje koje je obična srednja vrednost svega što su čuli. To je ono "pola baci u vodu, pola prihvati". Ono što oni misle da je "stvarna" istina, je za ogromnu većinu baš sredina između popularnih ekstremnih stavova. Niko ne veruje da je Đilas baš stvarno toliko loš koliko Vučić priča, niti veruju da Vučić baš toliko loš koliko priča opozicija. Ali veruju, bez prave analize i znanja, da jesu takvi "napola". To je ideologija minimalnog angažovanja i "zlatne sredine". Ali zlatna sredina nije znanje. Običan narod ne zna, niti ga interesuje, niti ima dovoljno slobodnog vremena koje bi mogao da odvoji za posebno lično istraživanje u čemu to tačno Đilas "nije takav", a u čemu tačno Vučić "nije takav". Prosto na brzinu zaključe da je istina "negde u sredini", i time je čitavo njihovo bavljenje problemom okončano, a konačan stav formiran. Bila to politika ili korona.

Ja bih veoma voleo da nije tako, ali nažalost jeste, i to su dokazale brojne psihološke studije. U takvoj situaciji ekstremnoj propagandi se na vreme nije moguće suprotstaviti mlakom, odmerenom i strogo uravnoteženom pričom, koja je već po nuždi takve ravnoteže puna kompleksnih nijansi i mnogih izuzetaka. Pa sam Beobuild i tema o koroni je najboli dokaz koliko to malo uspeva čak i ovde, a ovde je DRASTIČNO bolja situacija nego u nekoj prosečnoj Srpskoj zabiti ili u prosečnom tinejdžerskom društvu. Zbog toga sam rekao da u nekim slučajevima mora postojati adekvatan propagandni odgovor bilo kojoj isključivosti jedne strane, inače ta "srednja vrednost" za ogromnu većinu naroda neće biti ni blizu nečega nalik istini.
А можда је баш некритичка примена тих психолошких студија довела до масовног неповерања народа у разноразне кризне штабове па и саму СЗО, и створила плодно тло за теорије попут оне, а то је последња коју сам чуо, да је у питању заправо бактерија која под утицајем 5Г мреже, сад не знам тачко како "полуди" и то је оно што убија људе. Са друге стране поборници локдауна и стварања панике управо на сваку критику својег схватања помињу те 5г и сличне теорије и тако ови екстреми и ако наизглед супростављени хране један другог.
Слажем се да те психолошке игре са претиривањима некад могу имати и позитивног ефекта, али како време пролази ти ефекти се губе а расте неповерење. А ово лудило траје већ 8 месеци и време је да неко изађе и каже како јесте без претеривања и са јасним образложењем које мере заиста имају позитивне ефекте, а које су се популистички користиле само да би се имало неко оправдања типа "све смо покушали али...".
 
Vrh