Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791678#p791678:3rs72661 je napisao(la):
SRBO » Pon Nov 09, 2020 5:52 pm[/url]":3rs72661]Мени је лично пад и добар али и лош. Добар јер ћу купити јефтиније, а лоше јер ћу за мање продати. Све је питање како ће се где кретати, могуће је да ближе центру остане исто а на пример где сам сад да падне у провалију
gde si ti?
 
Учитељско Насеље.

Не помаже што је стан у приземљу, мада извлачи га што има мало двориштанце и гаражу
 
pa dobro sto se mene tice to je full lokacija.
Ja sam bio u Zemun Polju, sad sam na Altini... sve gore od goreg.E tu je do jaja tesko prodati stan, u ZP sam nasao odlican stan, 700e po kv.E tu ce da padnu u provaliju.
Altina je katastrofa... za 1000e je novogradnja... tu prvo pocinju da padaju, pa tek na kraju full lokacije, Vracar,Nbg, Banovo Brdo,Dorcol...
 
HODL

Pazljivo sa odlukama. Niko ne zna sta mozemo da ocekujemo sem cinjenice da kriza vec uveliko kuca na vrata. Mi u Srbiji cemo vec u januaru osetiti prvi udar i videti razmere krize, tek onda mozemo pricati o nekakvim procenama/predvidjanjima za dalje.
 
Moje misljenje je kad krene globalna kriza Srbija inicijalno dozivi neki rast a to je zbog povratka nasih iz inostranstva koji masovno gube poslove. (cak i da ih se 3% vrati to je i dalje veliki broj). To je i prosla kriza pokazala kada je Cvetkovic izjavio "to je nasa sansa". Na zalost oni koji se vrate vrate se odmah u prvom talasu i onda taj talas povratka pocne da usporava. Mislim da se to desava i sad.
Dugorocno doznake bi se smanjile i samim tim krenulo bi nizbrdo.

Ipak ova kriza je drugacija a to je zbog prekomernog stimulansa na sve strane koji onemogucava pad cena. Cak i ako bi doslo do totalnog ekonomskog kolapsa stimulansima mogu da se odrzavaju koliko toliko postojece cene nekretnina jer se na neki nacin vestacki upumpava ekonomija. Ako bi vakcina bila veoma uspesna i prodje ovo stanje ekonomskog usporavanja doslo bi do dramaticnog skoka cena nekretnina ODJEDNOM. Ne u roku od godinu dana vec za mesec dana bi svi promenili cene nekretnina za barem duplo na gore.
Ne treba zaboraviti da nase cene nekretnina nisu pod pritiskom cak i ako smo izgubili 1M turistickih nocenja u Beogradu.

Radi se o tome da je upumpan toliko veliki stimulans da ako bi vratili ekonomiju na 2019. godinu doslo bi do skoka koji bi bio zestok.

Na sve to imamo jos i bubble situaciju gde pojedini nasi ljudi koji su ziveli u inostranstvu se vracaju u Srb
https://www.novosti.rs/vesti/reportaze/ ... -fondacije
Kao na primer ovaj profa sa University of Hawaii, koji je do skoro kopao rupe za gliste :)
750M USD je jako velika cifra.

Takvi primeri kreiraju bubble. Mislim da taj trend "globalno selo" radi odakle hoces i povezanost koju stvara Internet ce od Srbije napraviti balon zbog koga ce cene nekretnina imati enorman rast. Kada kazem enorman, mislim na to da se cak ni od IT plate nece moci priustiti stan. Na primer neko ko zaradjuje 2.000 eura mesecno skoro da nece moci da uzme na kredit stan jer ce mu rata za jednosoban stan u BG biti 1.500 eura. Broj nasih ljudi u inostranstvu je zapravo jako veliki i dovoljan je mali procenat da investira ili da otvara nesto ili da radi remote povremeno iz Srb da se napravi "bubble teritorija". Zapravo balon je svaki rast cena koji je prouzrokovan spoljnim faktorima a ne faktorima na domacem trzistu.

Mislim da sve zavisi od virusa trenutno ali da ako se situacija sa virusom naprasno resi i povrati se market idemo na cene nekretnina * 2.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=793158#p793158:256q52a6 je napisao(la):
vradovic » Sub Nov 14, 2020 8:44 pm[/url]":256q52a6]Na sve to imamo jos i bubble situaciju gde pojedini nasi ljudi koji su ziveli u inostranstvu se vracaju u Srb
https://www.novosti.rs/vesti/reportaze/ ... -fondacije
Kao na primer ovaj profa sa University of Hawaii, koji je do skoro kopao rupe za gliste :)
750M USD je jako velika cifra.
Ne vidim kakve veze ima ovaj profa i nekretnine u Srbiji, nigde ne pise gde ce da ulozi svoje pare, mozda kupi vilu upravo na Havajima.

Takvi primeri kreiraju bubble. Mislim da taj trend "globalno selo" radi odakle hoces i povezanost koju stvara Internet ce od Srbije napraviti balon zbog koga ce cene nekretnina imati enorman rast. Kada kazem enorman, mislim na to da se cak ni od IT plate nece moci priustiti stan. Na primer neko ko zaradjuje 2.000 eura mesecno skoro da nece moci da uzme na kredit stan jer ce mu rata za jednosoban stan u BG biti 1.500 eura. Broj nasih ljudi u inostranstvu je zapravo jako veliki i dovoljan je mali procenat da investira ili da otvara nesto ili da radi remote povremeno iz Srb da se napravi "bubble teritorija". Zapravo balon je svaki rast cena koji je prouzrokovan spoljnim faktorima a ne faktorima na domacem trzistu.
Sjajno zapazanje, to takodje omogucava remote rad ljudi iz drugih gradova u Srbiji, npr ko ima 2000 E platu on je bog i batina u bilo kom gradu izvan BG i NS.
Realno u Beogradu si sa tim parama golja :)
 
Неће нико моћи да приушти. Мада неће моћи ни толико да расте, дијаспораша је само толико а навала у БГ је највише интерна. Ако превише скочи има да настане не 1 не 2 не 3 него једно 50 дивљака у стилу Алтине и Калуђерице од Смедерева па до Новог Сада. Е како ће се то решити онда ће бити сачувај боже
 
vradović je u pravu, cene neće pasti, kriza će verovatno da se reši sledeće godine, ekonomije će da se vrate na stari nivo. U poslednje vreme upoznajem dosta naših koji su se vratili, najviše iz amerike i svi traže način da ulože svoju ušteđevinu pošto neće da je čuvaju u bankama. A naravno anjlakše je da kupe nekretninu i to takvu koju mogu kasnije ako treba da je prodaju. Traže stanove i traže vikendice po okoini, ali ne dalje od Mladenovca i Grocke. Ja im sugerišem da pogledaju Zrenjanin, titel i taj kraj, ali utisak mi je da više vole Šumadiju
 
Fascinantno kako se neki aktiviraju na bilo kakav komentar o padu cena. "Naši ljudi koji su dobili otkaz u inostranstvu sada se vraćaju i ne znaju gde da ulože svoj novac." Omg, ne znam ni kako da prokomentarišem ovo. Kako vi zamišljate naše ljude u inostranstvu? Svaki ima po 300-400.000 keša?? Malo je reći da su to vanvremenske gluposti. Život u inostranstvu je džabe pa svi štede da bi uložili novac u grad bez pešačkih trotoara? Znam nekoliko ljudi koji rade u Americi i Evropi. Ne pada ima na pamet da se vraćaju (ako su dobili otkaz tako imaju socijalnu pomoć a ovde ne) a kamoli da ulažu pare u grad kriminala i mafije odakle su pobegli. Oni koji su uštedeli i žele da povremeno dolaze, a takvih je malo, uložili su pare u vikendice na planinama gde su placevi jeftini, izgradili kuće u mestima odakle su, ulažu u biznise, zlato, kriptovalute, strane berze, itd. Niko nije uložio pare u stan koji bi iznajmljivao jer ako pogledate halo oglase, ima 8.000 stanova za iznajmljivanje, od toga 220 BNV od četiri zgrade (prošli put kada sam ovo napisao na B92, za 2 dana je uklonjeno 80 stanova. Do tada ih je bilo ravno 300.) Zar stvarno mislite da je lako u Srbiji iznajmiti stan za 1.500 evra? Ljudi koji su se vratili iz inostranstva mahom su tamo radili na crno za 1.000 do 2.000 evra i od toga ovde živeli (negovatelji, majstori, itd.) Druga teorija da upumpavanje novca u kompanije održava cenu nekretnina je takođe nebuloza. Pa ne daju ga narodu da ih kupuje. Za vreme prošle krize Amerika je upumpala milijarde u nekoliko banaka da bi ih spasila a nekretnine su opet pukle. Ovo je klasičan pokušaj da se uplaše ljudi sa štednjom da će sve propasti i da treba kupovati stanove koje za dan iznajmiš a za dva dana prodaš ako ti treba novac. Još jedan biser. Jasno je da novcu vrednost vremenom opada ali to je na veoma dugačak period i rešava se ulaganjem u akcije sa minimalnim rizikom i zlato. Jedina činjenica je da ekonomska kriza sledi, ljudi dobijaju otkaze i budućnost je neizvesna. Ljudi sačekajte sa kupovinom nekretnina, ista priča je bila 2009. a resplet svi znamo. Pogledajte novinske članke od tad i videćete. Za vreme kovida povećano je učešće keš kupaca na 85%. Iz toga vam je jasno ko to kupuje. U budućnosti će se videti koji ljudi imaju po 100 stanova u Bg i od kojih marifetluka pa sve to treba lepo ispitati. Ljudi koji ostaju ovde a rade u Bg, treba da razmisle o potezu ka Slankamenu ili ka Zrenjaninu (Čenta, Perlez, pa čak i Titel, sviđa mi se ta predlog, prelep grad na Tisi). Za cenu jednog dvosobnog stana na indijskoj periferiji Beograda možete kupiti odličnu kuću sa dvorištem i jedan BMW I3 pa se vozite u BG za 50 dinara. Pamet u glavu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=793827#p793827:1a1vbao0 je napisao(la):
Jaran » Pon Nov 16, 2020 8:47 pm[/url]":1a1vbao0]Fascinantno kako se neki aktiviraju na bilo kakav komentar o padu cena. "Naši ljudi koji su dobili otkaz u inostranstvu sada se vraćaju i ne znaju gde da ulože svoj novac." Omg, ne znam ni kako da prokomentarišem ovo. Kako vi zamišljate naše ljude u inostranstvu? Svaki ima po 300-400.000 keša?? Malo je reći da su to vanvremenske gluposti. Život u inostranstvu je džabe pa svi štede da bi uložili novac u grad bez pešačkih trotoara? Znam nekoliko ljudi koji rade u Americi i Evropi. Ne pada ima na pamet da se vraćaju (ako su dobili otkaz tako imaju socijalnu pomoć a ovde ne) a kamoli da ulažu pare u grad kriminala i mafije odakle su pobegli. Oni koji su uštedeli i žele da povremeno dolaze, a takvih je malo, uložili su pare u vikendice na planinama gde su placevi jeftini, izgradili kuće u mestima odakle su, ulažu u biznise, zlato, kriptovalute, strane berze, itd. Niko nije uložio pare u stan koji bi iznajmljivao jer ako pogledate halo oglase, ima 8.000 stanova za iznajmljivanje, od toga 220 BNV od četiri zgrade (prošli put kada sam ovo napisao na B92, za 2 dana je uklonjeno 80 stanova. Do tada ih je bilo ravno 300.) Zar stvarno mislite da je lako u Srbiji iznajmiti stan za 1.500 evra? Ljudi koji su se vratili iz inostranstva mahom su tamo radili na crno za 1.000 do 2.000 evra i od toga ovde živeli (negovatelji, majstori, itd.) Druga teorija da upumpavanje novca u kompanije održava cenu nekretnina je takođe nebuloza. Pa ne daju ga narodu da ih kupuje. Za vreme prošle krize Amerika je upumpala milijarde u nekoliko banaka da bi ih spasila a nekretnine su opet pukle. Ovo je klasičan pokušaj da se uplaše ljudi sa štednjom da će sve propasti i da treba kupovati stanove koje za dan iznajmiš a za dva dana prodaš ako ti treba novac. Još jedan biser. Jasno je da novcu vrednost vremenom opada ali to je na veoma dugačak period i rešava se ulaganjem u akcije sa minimalnim rizikom i zlato. Jedina činjenica je da ekonomska kriza sledi, ljudi dobijaju otkaze i budućnost je neizvesna. Ljudi sačekajte sa kupovinom nekretnina, ista priča je bila 2009. a resplet svi znamo. Pogledajte novinske članke od tad i videćete. Za vreme kovida povećano je učešće keš kupaca na 85%. Iz toga vam je jasno ko to kupuje. U budućnosti će se videti koji ljudi imaju po 100 stanova u Bg i od kojih marifetluka pa sve to treba lepo ispitati. Ljudi koji ostaju ovde a rade u Bg, treba da razmisle o potezu ka Slankamenu ili ka Zrenjaninu (Čenta, Perlez, pa čak i Titel, sviđa mi se ta predlog, prelep grad na Tisi). Za cenu jednog dvosobnog stana na indijskoj periferiji Beograda možete kupiti odličnu kuću sa dvorištem i jedan BMW I3 pa se vozite u BG za 50 dinara. Pamet u glavu.
Slazem se vecinom! Nije mi jasko samo kako za 50 dinara do Bg-a?
Ali cinjenica je da kriza dolazi a s njom i pad cena, ali problem je sto to mnogima ne odgovara, pa drze cenu nenormalnu...
 
najbolji savet je da se ne slusaju finansijski saveti sa beobuilda, ovde vec 10 godina ljudi pricaju kako su cene naduvane i pad sam sto nije, kad ono medjutim
 

Prilozi

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    166,8 KB · Pregleda: 2.964
Treba shvatiti da trend rasta postoji u citavom svetu. Bice tako dokle god se u USA bezglavo stampa novac koji zatim zavrsava u nekretninama sirom sveta.
 
Rast cena u Beogradu je od 2015 godine, slucajno koincidira sa rastom prodaje narkotika koji se odvija u saradnji sa vlastima u regionu. 30% kreditnih kupaca su oni koji u vecem delu zive od plate i moraju da imaju dovoljno velika (prijavljena) primanja da bi dobili kredit. Ima dijaspore, ima sportista, ali hajde da se ne igramo igrica.... Ima ovih sto asfaltiraju puteve po nenormalnim cenama i okrecu kocke koje gde... pa su kupci BNV, ali ono sto diktira tempo i cene su narkotici. Sretno bilo...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=793953#p793953:11sx2zew je napisao(la):
Dragggan » Uto Nov 17, 2020 9:44 am[/url]":11sx2zew]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=793827#p793827:11sx2zew je napisao(la):
Jaran » Pon Nov 16, 2020 8:47 pm[/url]":11sx2zew]Fascinantno kako se neki aktiviraju na bilo kakav komentar o padu cena. "Naši ljudi koji su dobili otkaz u inostranstvu sada se vraćaju i ne znaju gde da ulože svoj novac." Omg, ne znam ni kako da prokomentarišem ovo. Kako vi zamišljate naše ljude u inostranstvu? Svaki ima po 300-400.000 keša?? Malo je reći da su to vanvremenske gluposti. Život u inostranstvu je džabe pa svi štede da bi uložili novac u grad bez pešačkih trotoara? Znam nekoliko ljudi koji rade u Americi i Evropi. Ne pada ima na pamet da se vraćaju (ako su dobili otkaz tako imaju socijalnu pomoć a ovde ne) a kamoli da ulažu pare u grad kriminala i mafije odakle su pobegli. Oni koji su uštedeli i žele da povremeno dolaze, a takvih je malo, uložili su pare u vikendice na planinama gde su placevi jeftini, izgradili kuće u mestima odakle su, ulažu u biznise, zlato, kriptovalute, strane berze, itd. Niko nije uložio pare u stan koji bi iznajmljivao jer ako pogledate halo oglase, ima 8.000 stanova za iznajmljivanje, od toga 220 BNV od četiri zgrade (prošli put kada sam ovo napisao na B92, za 2 dana je uklonjeno 80 stanova. Do tada ih je bilo ravno 300.) Zar stvarno mislite da je lako u Srbiji iznajmiti stan za 1.500 evra? Ljudi koji su se vratili iz inostranstva mahom su tamo radili na crno za 1.000 do 2.000 evra i od toga ovde živeli (negovatelji, majstori, itd.) Druga teorija da upumpavanje novca u kompanije održava cenu nekretnina je takođe nebuloza. Pa ne daju ga narodu da ih kupuje. Za vreme prošle krize Amerika je upumpala milijarde u nekoliko banaka da bi ih spasila a nekretnine su opet pukle. Ovo je klasičan pokušaj da se uplaše ljudi sa štednjom da će sve propasti i da treba kupovati stanove koje za dan iznajmiš a za dva dana prodaš ako ti treba novac. Još jedan biser. Jasno je da novcu vrednost vremenom opada ali to je na veoma dugačak period i rešava se ulaganjem u akcije sa minimalnim rizikom i zlato. Jedina činjenica je da ekonomska kriza sledi, ljudi dobijaju otkaze i budućnost je neizvesna. Ljudi sačekajte sa kupovinom nekretnina, ista priča je bila 2009. a resplet svi znamo. Pogledajte novinske članke od tad i videćete. Za vreme kovida povećano je učešće keš kupaca na 85%. Iz toga vam je jasno ko to kupuje. U budućnosti će se videti koji ljudi imaju po 100 stanova u Bg i od kojih marifetluka pa sve to treba lepo ispitati. Ljudi koji ostaju ovde a rade u Bg, treba da razmisle o potezu ka Slankamenu ili ka Zrenjaninu (Čenta, Perlez, pa čak i Titel, sviđa mi se ta predlog, prelep grad na Tisi). Za cenu jednog dvosobnog stana na indijskoj periferiji Beograda možete kupiti odličnu kuću sa dvorištem i jedan BMW I3 pa se vozite u BG za 50 dinara. Pamet u glavu.
Slazem se vecinom! Nije mi jasko samo kako za 50 dinara do Bg-a?
Ali cinjenica je da kriza dolazi a s njom i pad cena, ali problem je sto to mnogima ne odgovara, pa drze cenu nenormalnu...
Pa električnim BMW-om I3. Napisah:)
 
Ono sto treba naglasiti je da nam predstoji strukturna kriza koja ce imati daleko negativnije posledice za razliku od finansijske krize 2009. godine. Ova kriza ce pogoditi sve grane privrede i bice potrebno mnogo vise novca da se privrede pokrenu. Zato je i razlog sto se sve vise pominje novi "Bretton Woods" i novi reset po pitanju znacaja dolara. Ova kriza je pokazala da imamo novu super silu u vidu Kine koja je uspela jako brzo da se oporavi i suzbije pandemiju.

"Kada se slonovi bore, trava je ta koja strada" => Srbija ce kao vecina malih zemalja biti u veoma nepovoljnom polozaju. Jako malo kapitala ce doci ili ostati u nasoj zemlji sto ce dovesti do znacajnog pada GPD-a. Te posledice se vec osecaju na makroekonomskom nivou, odnosno sve manje poreskih priliva se sliva u budget i vlada pokusava da nagradnom igrom to malo poboljsa iako ovde nije rec o poreskoj evaziji vec o velikom padu potrosnje.

Kada se eliminisu kratkorocni efekti koji trenutno pozitivno uticu na rast cena nekretnina (akumuliran prljav novac, selidba Milovih funkcionera, strah za stednju) mozemo ubrzo ocekivati blagi pad cena, a zar par godina cak i do 20%.

Jos jednu stvar bi napomenuo koje ce biti znacajna determinanta pada cena. Srbija ce ubrzo morati da pocne da sprovodi zakon o poreklu imovine, naravno ne svojom voljom vec pod pritiskom od strane EU. Ovo se vec moglo videti na primeru oporezivanja IT pausalaca gde smo dobili packu od drugih zemalja zbog nelojalne konkurencije.
 
Свакако сад не треба гледати ако се мора на кредит јер шансе да ће бити већих губитака послова је огромна. Буквл сатирање економије. Можда гледати од пролећа ако се извучемо до тад
 
Zašto misliš da će "satiranja ekonomije" biti sada?

Vakcine su praktično iza ćoška i to ne samo ove četiri koje su sada u opticaju, nego od bukvalno svake iole veće farmaceutske kompanije - na desetine... Pa da se sve i oduži više nego što je planirano (a hoće svakako delimično), svi će znati da je to neki kratak period koliko mora da se još "istrpi".

E sad, neki od drugih gore faktora stoje, ali čini mi se da država prilično proračunato vaga kada će koji dodatni faktor koji oni kontrolišu da puste u opticaj, jer im ni malo ne odgovara iole osetan pad cena. Zato, dok baratamo opsegom stvari koje oni mogu da drže pod kontrolom, teško da nas čeka krah tržišta, iako naravno, cene su prenaduvane u odnosu na ono što se dobija. Tu ta naša nezrelost tržišta dolazi do izražaja, pa tako neke izrazito nekvalitetne, socijalne zgrade, sada idu po (za njih) basnoslovnim cenama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794559#p794559:iwgy7xrb je napisao(la):
ccc » Sre Nov 18, 2020 9:00 pm[/url]":iwgy7xrb]Zašto misliš da će "satiranja ekonomije" biti sada?

Vakcine su praktično iza ćoška i to ne samo ove četiri koje su sada u opticaju, nego od bukvalno svake iole veće farmaceutske kompanije - na desetine... Pa da se sve i oduži više nego što je planirano (a hoće svakako delimično), svi će znati da je to neki kratak period koliko mora da se još "istrpi".

Kazu ekonomisti - ovo je "samo" zemljotres - cunami nailazi posle. Jedino što drži branu nagomilanom shitu je Trampov Cares program. Cunami ce doci kada istekne Cares, tamo negde u aprilu.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794559#p794559:iwgy7xrb je napisao(la):
ccc » Sre Nov 18, 2020 9:00 pm[/url]":iwgy7xrb]E sad, neki od drugih gore faktora stoje, ali čini mi se da država prilično proračunato vaga kada će koji dodatni faktor koji oni kontrolišu da puste u opticaj, jer im ni malo ne odgovara iole osetan pad cena. Zato, dok baratamo opsegom stvari koje oni mogu da drže pod kontrolom, teško da nas čeka krah tržišta

Država se već nespretno zaletela intervencijama na strani ponude, a šta im je ostalo od mera da poguraju sa strane tražnje?
 
Ne paranoišite.

Globalna populacija raste, a nekretnina je roba koja zavisi od najograničenijeg resursa - zemlje.

I pošto je nekretnina investicija, ceo svet deluje po principu spojenih sudova. Kad kposkupi stan u Njujorku, poskup i u Atini, a kad poskupi u Atini, poskupi i u Beogradu.
Pad cena bi nas tek uvukao u krizu. Stanovi sad jesu skupi mnogima, ali ne zaboravite da je dnevnica jednog armirača u zadnjih 10 godina udvostručena ili čak utrostručena. Šta će biti kad padnu cene nekretnina? Pašće i primanja mnogih koji rade u tom sektoru.

Ono što može da bude tektonskla promena je evolucija rada na daljinu koja će mnogima omogućiti da se isele iz većih u manje gradove jer nisu vezani za mesto obavljanja delatnosit. To se kod nas već dešava u Banovcima, Pazovama, Inđiji, te pod Kosmajem.
Kriminalci isto nisu toliko jaki igrači. Jesu jaki naravno, ali ne i ključna kad je u pitanju cena i tražnja. Najlakše je oprati novac od kriminala tako što se kupi stan, ili napravi zgrada, ali to nije tako efikasna aktiva kao neke druge - kladionice, kafići, razne deficitarne uslužne delatnosti kod kojih je tražnja veća od ponude.

Sa cenama nekretnina rastu cene i drugih roba, ništa nije otporno na inflaciju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794751#p794751:s6cjk02p je napisao(la):
tragac » Čet Nov 19, 2020 5:09 pm[/url]":s6cjk02p]Ne paranoišite.

Globalna populacija raste, a nekretnina je roba koja zavisi od najograničenijeg resursa - zemlje.

I pošto je nekretnina investicija, ceo svet deluje po principu spojenih sudova. Kad kposkupi stan u Njujorku, poskup i u Atini, a kad poskupi u Atini, poskupi i u Beogradu.
Pad cena bi nas tek uvukao u krizu. Stanovi sad jesu skupi mnogima, ali ne zaboravite da je dnevnica jednog armirača u zadnjih 10 godina udvostručena ili čak utrostručena. Šta će biti kad padnu cene nekretnina? Pašće i primanja mnogih koji rade u tom sektoru.

Ono što može da bude tektonskla promena je evolucija rada na daljinu koja će mnogima omogućiti da se isele iz većih u manje gradove jer nisu vezani za mesto obavljanja delatnosit. To se kod nas već dešava u Banovcima, Pazovama, Inđiji, te pod Kosmajem.
Kriminalci isto nisu toliko jaki igrači. Jesu jaki naravno, ali ne i ključna kad je u pitanju cena i tražnja. Najlakše je oprati novac od kriminala tako što se kupi stan, ili napravi zgrada, ali to nije tako efikasna aktiva kao neke druge - kladionice, kafići, razne deficitarne uslužne delatnosti kod kojih je tražnja veća od ponude.

Sa cenama nekretnina rastu cene i drugih roba, ništa nije otporno na inflaciju.
To je isto kao da si rekao, ako poskupi stan u Beogradu, poskupi i u Cacku, a kad poskupi u Cacku poskupi i u Trsteniku.. da li je bas tako?
Cena rada armiraca je porasla zato sto je dosta gradjevinskih radnika otislo u Nemacku, Rusiju i slicne zemlje, odnosno zato sto postoji deficit radne snage u gradjevinskoj indrustriji u Srbiji.
Ovde nije rec o inflaciji, s obzirom da su se cene stanova povecale za 30% u poslednje 3 godine, to bi znacilo da je evro za ove tri godine devalvirao za isti procenat. Takodje ni prosecne plate nisu porasle za 30% za isti period. Jedina stvar koja se povecala je marza odnosno profit investitora, jer sve sto su napravili uspeli su da prodaju po nerealno visokim cenama. Dakle stvar je potraznji, ciji se dobar deo finansira iz sumnjivih izvora. Svakoj robi koje traznja raste, raste i cena, i obratno.
 
Ovde nije rec o inflaciji, s obzirom da su se cene stanova povecale za 30% u poslednje 3 godine, to bi znacilo da je evro za ove tri godine devalvirao za isti procenat. Takodje ni prosecne plate nisu porasle za 30% za isti period. Jedina stvar koja se povecala je marza odnosno profit investitora, jer sve sto su napravili uspeli su da prodaju po nerealno visokim cenama. Dakle stvar je potraznji, ciji se dobar deo finansira iz sumnjivih izvora. Svakoj robi koje traznja raste, raste i cena, i obratno.

Inflacija ima posebnu metodologiju kako se meri i da po takvom mehanizmu ispalo bi da nije inflacija.

Ovde je u pitanju bespomucno stampanje svih FIAT valuta na svetu pa ti kada upredis u odnosu na druge FIAT valute naravno da ne vidis neku specijalnu promenu. Zato kad uporedis u odnosu na zlato, kriptovalute, akcije na berzi ili nekretnine videces da sve ide na gore. Zapravo FIAT valute tonu. Nista drugo se ne desava.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=795501#p795501:14hkmqpw je napisao(la):
elcamino » Ned Nov 22, 2020 1:38 am[/url]":14hkmqpw]
Cena rada armiraca je porasla zato sto je dosta gradjevinskih radnika otislo u Nemacku, Rusiju i slicne zemlje, odnosno zato sto postoji deficit radne snage u gradjevinskoj indrustriji u Srbiji.

Gradjevinski radnici odlaze u Nemacku, Rusiju i slicne zemlje poslednjih 60 godina, pa nemamo bas konstantan rast njihovih cena rada. Reklo bi se da je ipak malo i do toga koliko se gradi po zemlji.
 
Imaš period kada odlaze, a imaš i tačku nakon koje postaju deficitarni :)
 
Vrh