Šta je novo?

Viši objekti u Beogradu

E sad je djole kontradiktoran, kao Blok 26 bi pojeo prostor i dominaciju Usca I i II (i otkud to da ce ovaj drugi biti pet spratova visi), a Verano od 40 spratova u Bloku 23 (sa druge strane Arene u odnosu na Blok 26) nece!? Smesno, a narocito sto se planira izgradnja jos dve kule u Bloku 20 - Delta planira kulu od 40tak spratova izmedju svoje poslovne zgrade i Hyatta, a Genex ima zeleno svetlo za izgradnju kule od 30-40 spratova ne mestu sadasnje teniske hale kod Genex apartmana i verovatno ce kada se zavrsi privatizacija istog (sve privatizacije gotove do 2008) biti poznata sudbina tog projekta, jos ako tome dodamo neizgradjeni Savski amfiteatar (Blok 18, valjda i prostor oko starog sajmista) ovo sto djole besedi je kompletna glupost.... Mislim, imamo argumente, zar ne!?
 
mateja":1umz0xii je napisao(la):
KURIR
Hotel "Promaja"?

Četvrti kapitalni gradski projekat, čija izgradnja počinje na proleće, jeste hotel u Rajićevoj ulici. Konačno, posle silnih peripetija oko vlasništva nad jednim od najskupljih placeva u srcu Beogradu, Bobić tvrdi da su dobijeni svi potrebni građevinski papiri i da je Skupština grada završila čak i arheološka ispitivanja.
Za njega su to - peripetije!?!?
Zemljo, otvori se!
 
Licno sam pricao sa predsednicom Verana koja je rekla da se kula ne isplati i da ce umesto nje u bloku 23 biti izgradjeno nesto slicno onome sto ce Verano graditi preko puta Arene! Ne znam da li su se u medjuvremenu predomislili, ali to je poslednja vest tako da ne znam da li Bobic sada to koristi kao ne provereni argument ili sta li vec...

Inace, to sa Besixom!! Pazite ljudi, nema sanse da im grad nije dao lokaciju!!! Mora da je nesto drugo po sredi sto mi obicni smrtnici ne znamo! A moza nikada necemo ni saznati....
 
Nenad":vlfrc5uw je napisao(la):
Licno sam pricao sa predsednicom Verana koja je rekla da se kula ne isplati i da ce umesto nje u bloku 23 biti izgradjeno nesto slicno onome sto ce Verano graditi preko puta Arene! Ne znam da li su se u medjuvremenu predomislili, ali to je poslednja vest tako da ne znam da li Bobic sada to koristi kao ne provereni argument ili sta li vec...
To sam i ja isto doznao, ali tipa kažu da će da "promene projekat", šteta!
Inace, to sa Besixom!! Pazite ljudi, nema sanse da im grad nije dao lokaciju!!!
Kako misliš?
 
Nenad":bk759o54 je napisao(la):
Inace, to sa Besixom!! Pazite ljudi, nema sanse da im grad nije dao lokaciju!!!
Ograničili su spratnost na 20sp, a mogli su da traže drugog investitora za neku ozbiljnu kulu...da su hteli-jednostavno se donese DUP za minimum 300met. i raspiše međunarodni tender uz pogodnosti koju bi Grad dao za takav objekat...ali, nisu.
 
@ Steva

Mislim da, ako dodje investitor sa 250 miliona Evra i kaze, HOCU!, u takvim situacijama se ne odbija. Znaci, da je bila u pitanju neka mala investicija, pa da Bobic to argumentuje na taj nacin u slucaju odbijanja projekta, onda bih im i poverovao. Ali ovako, ne verujem, tu se sto posto nesto mutilo!! Ma hiljadu posto... Drugo, ko je Bobic ili Bogdanovic da odredjuje izgled Beograda, ne pitajuci njegove gradjane! U Budimpesti su pitali gradjane da li zele visespratnice, i oni su rekli da nece. Slicno je bilo sa Amsterdamom, Londonom, Parizom! (Naravno, tamo su kasnije posebno definisane teritorije gde se sme ici u visinu)! Tako da, bez referenduma ili istrazivanja javnog mnjenja Bobic nema NIKAKVO pravo da odredjuje koliko ce Beograd biti visok!! Inace, kako li je onda Miskovic dobio dozvolu da gradi kule od po 200 metara?????????? Pitam se ja! (Inace, protiv Miskovica nemam nista protiv, podrzavam sve sto je za Beograd uradio!!)

Tako da, kada se sve ovo sagleda, malo je naivno jednostavno reci da je grad odbio projekat. A Bobic se tu nasao u ulozi glavne face, tipa: "Ma da, oni su me molili da grade najvisu i najprestizniju zgradu u Evropi, a ja sam rekao, ma daj, odje*******ite! Ha ha, bas sam vas zaje*******ao"!! Smesno!
 
Nenad":191ftopk je napisao(la):
@ Steva
Tako da, kada se sve ovo sagleda, malo je naivno jednostavno reci da je grad odbio projekat.!
Grad je ograničio spratnost na 20 spratova i time odbio ne samo ovaj već sve druge potencijalne projekte i investitore za njih, koji bi hteli da grade preko 20sp.....To je valda jasno.
 
Ceo clanak iz "24 sata" je jedna velika neozbiljnost, sto se vidi po malim slovcima u donjem levom uglu gde pise "opsirnije na www.skyscraperpage.com"..... Znaci urednik vristi, treba da se popuni beogradska rubrika i sta novinar radi? Uloguje se na internet, pogleda malo sajtove tipa ovaj nas beobuild i naskraba neku pricicu, preuzme fotke, nazove djoleta na mob, ovaj kao "na sastanku sam", ovi "samo jedno pitanje", i onda dobiju verovatno neki petominutni odgovor, ali njemu fali samo pet redova i sta radi, skrati i prekrati izjavu, izvuce ono (po njemu) najbitnije i pusti je u stampu.... , To se, nazalost, cesto desava......
Nekoliko materijalnih greski se vidi iz aviona - prvo Usce 2 ce poceti da se gradi 2008, a nece biti zavrseno 2008, Verano "preradjuje" projekat (tj. izgleda ukida kulu) i Delta ce poceti izgradnju kula teko po zavrsetku soping centra 2009, a planira da ih zavrsi tamo negde 2011/12.
 
dragan":iwc8oaza je napisao(la):
NOVI SITI kod Arene

"Preko puta Arene.na placu od oko 8ha,gradiće se novo poslovno sedište grada-kaže za Blic glavni gradski arhitekta Đorđe Bobić
-Do kraja meseca biće raspisan javni arhitektonski konkurs za idejno rešenje budućeg poslovnog centra N.Beograda.Gradiće se oko 400.000 novog stambeno-poslovnog prostora, hotela i drugih sadržaja.
Nijeda zgrada neće biti viša od PC "Ušće" koji ima 20 spratova-kaže Bobić."
"Blic" 13.jan 2007g.
Možda je ovaj članak iz "Blic"-a bio povod da "24 sata" napravi intervju sa Bobićem.
A dao je intervju i za "Kurir"-predhodna strana ili na SSC.
http://www.kurir-info.co.yu/arhiva/2007/januar/27/B-01-27012007.shtml
 
U svakom slucaju primetan je uticaj beobuilda na javno mnjenje, ali da bi se izbegle ovakve spekulacije i izmisljeni intervjui sa gradskim celnicima ili strucnjacima iz oblasti arhitekture, mislim da bi sajt mogao da pokrene sopstvene intervjue. Mislim da je pravi trenutak da mi pokrenemo celu pricu i to ne samo o visokim objektima nego o svim aktuelnim, planiranim projektima u gradu. Cinjenica je da sajt poseduje taj kapacitet i pre svega medisku paznju koja je neophodna za takvo angazovanje.
 
^^ učinio sam ponešto na tom pitanju, ukoliko bude bilo ičega javiću vam.
 
igor":1xaf75ow je napisao(la):
U svakom slucaju primetan je uticaj beobuilda na javno mnjenje, ali da bi se izbegle ovakve spekulacije i izmisljeni intervjui sa gradskim celnicima ili strucnjacima iz oblasti arhitekture, mislim da bi sajt mogao da pokrene sopstvene intervjue. Mislim da je pravi trenutak da mi pokrenemo celu pricu i to ne samo o visokim objektima nego o svim aktuelnim, planiranim projektima u gradu. Cinjenica je da sajt poseduje taj kapacitet i pre svega medisku paznju koja je neophodna za takvo angazovanje.
Потпуно се слажем, сећам се да је интервју са главном архитеткињом НБГ већ објављен пре извесног времена и био је одличан. Жао ми је што није настављено са том праксом јер је ово право место где се одговори не би скраћивали и обратила би се пажња на сваки детаљ.
 
Upravo tako, siguran sam da bi mnogi od nas bili spremni da pomognu formiranju "redakcije" koja bi na najbolji nacin sagledala trenutne potrebe i pitanja i kanalisala ih na pravom mestu i na pravi nacin.

To je naravno kao predlog, a za sve ostale konkretene poteze zaduzen je Steva
 
^^ predlog ti je super, voleo bi da otvoriš novu temu povodom toga, gde bi to izdiskutovali kako bi to funkcionisali, ja bi onda pokušao da podesim tehničke mogućnosti (e-mailove sa @beobuild.net adresom, posebne subforume, deo sajta...) koji bi bio predvidjen za takvu "redakciju" i pomagala bi u radu istoj.
 
igor":14zy0u3f je napisao(la):
Upravo tako, siguran sam da bi mnogi od nas bili spremni da pomognu formiranju "redakcije" koja bi na najbolji nacin sagledala trenutne potrebe i pitanja i kanalisala ih na pravom mestu i na pravi nacin.
Odlična ideja, koja može da podigne Beobuild za stepenk više.

23 Feb 2006
Beobuild intervju
...citati
ivanalogole8.jpg


Beobuild: Centralne zone Novog Beograda, dosta posetilaca sajta ostavlja svoje komentare povodom objekata. Najveca kritika je bila za novoizgradjene objekte u centralnim zonama NBGD.a, prema njihovom misljenju su premali, dizajnom i kvalitetom jako lose reseni za te blokove (primer - blok 21). sta Vi mislite o tome ?
Ivana Milenkovic: Moram da priznam a i da se slozim sa Vasim posetiocima sajta da je mali broj objekata izgradjen u duhu i maniru arhitekture Novog Beograda i iskreno se nadam da ce se razvoj Novog Beograda nastaviti sa globalnim vizionarskim pogledom i smelijom, modernijom arhitekturom , i ocuvanjem prvobitne urbanisticko-arhitektonske koncepcije

Beobuild: Koja je buducnost Novobeogradskih blokova ? I konkretno Bloka 26, Bloka 39, Blokova 18 i 18a.
Ivana Milenkovic: Ono sto je izvesno je da u buducnosti dolazi do popunjavanja svih neizgradjenih i neuredjenih blokova.
Blok 26: Trenutno se u Urbanistickom zavodu Beograda radi Program za plan detaljne regulacije, koji na prvom mestu ima zadatak da definise javne prostore, njihove karaktere, velicinu i uklapanje sa postojecim i planiranim objektima. Zatim da strucnom proverom analizira mogucnost izradnje – kapacitete, dabi se moglo izaci na tržiste ka buducem Investitoru. Od te lokacije Novi Beograd ocekuje da dobije centralnu zonu i trg – mesto okupljanja i dogadjanja.
Blok 39: Urbanisticki zavod Beograda radi Plan detaljne regulacije za Blok 39, u kome ocekujemo da tu budu svi fakulteti ,,lepih umetnosti” (pored FDU i Muzicka akademija, Akademija primenjenih umetnosti, Likovna akademija, Baletska skola). Ta ideja potice iz 70-tih, i nadam se da ce u skorije vreme biti realizovana.
Blok 18 i 18a: Tema svake vlasti i izazov svim arhitektima i urbanistima, jer je to najlepsa i najbolja lokacija na Novom Beogradu. Po generalnom urbanistickom planu ta lokacija je predvidjena za komercijalnu zonu i gradski centar, gde je predhodno potrebno sprovesti ,,javni medjunarodni urbanisticki konkurs sa težistem na resavanju odnosa novih izgradjenih elemenata grada sa rekom , okolinom i povezivanjem naspramnih obala”. Nadam se da ce grad koji vodi investicije uskoro imati u vidu ovu oblast.

Beobuild: Novi Beograd nema trgove u pravom smislu reci, da li su odredjene zone za izgradnju istih sa kulturnim sadržinama (bioskopom, pozoristem...), i koje su to zone ?
Ivana Milenkovic: Vec sam napomenula da opstina Novi Beograd ocekuje da se pojavi trg u bloku 26, koji ce predstavljati mesto dogadjanja i okupljanja....

Beobuild: Mnogi gradovi slicne velicine kao Beograd pre svega Varsava a i mnogi manji gradovi iz okruženja razvijaju svoje "skyline". Izraz jos ne postoji u nasem jeziku, radi se o markantnom urbanom horizontu grada gde se vec 20 km od istog prepoznaju visoki poslovni neboderi koji krase grad i daju im novi pecat. Novi Beograd ima Geneks i kulu Usca, da li možemo da ocekujemo u skorijoj buducnosti slicne objekte? Da li možemo da ocekujemo razvoj klastera (grupacija nebodera), ukoliko da u kojim blokovima ? Dosta posetilaca Beobuilda priželjkuje upravo to da se NBGD razvije u poslovnu zonu sa markantnom slikom u pravom smislu reci.
Da li ce se taj skyline (ukoliko ga uopste bude) razvijati na nacin pariskog La Défensea tj u jednoj kompaktnoj celini ili recimo na Frankfurtski (ili Londonski) nacin tj razredjen ?
Ivana Milenkovic: Ocekuje se da u centralnoj zoni Novog Beograda, u Bloku 26 niknu dominantni soliteri. Razvijanje centara na Novom Beogradu ne može biti centralizovano, posto se ceo Novi Beograd sastoji od vise celina-blokova. Radi se studija razvoja Bulevara Jurij Gagrina, zatim potez duž Autoputa, gde se ocekuju dužinski centri.

Beobuild: Neki posetioci Beobuilda predlažu uvodjenje visinskog limita - u obrnutom smeru, znaci da ne postoji mogucnost gradjenja objekata nižih od odredjene visine za pojedine blokove na NBGD.u . Da li to ima smisla ?
Ivana Milenkovic: Opstina Novi Beograd je tražila izmenu GUP-a sto se tice visinskog limita. Ova teritorija grada nema razloga da ima visinski limit, narocito kada znamo da su se soliteri spratnosti preko P+16 zidali 70-tih.

Beobuild: Belgijska firma BESIX je, koliko nezvanicno saznajem, zainteresovana za gradnju kule u bloku 26. Radi se o izuzetno poznatoj firmi na tom polju, koliko istine ima u tim pricama ?
Ivana Milenkovic: Te pregovore vodi glavni arhitekta grada, ali da bi bilo koji investitor usao u blok 26, potrebna je odredjena planska dokumentacija, koja se upravo radi.

Beobuild: Koje je vase licno misljenje povodom gradnje visokih poslovno/stambenih objekata ?
Ivana Milenkovic: Podržavam izgradnju visokih objekata, kao arhitekta, a mislim i da investitorima sa cenom zemljista to vise odgovara.

Beobuild:Gospodjice Milenkovic, zahvaljujemo Vam na ovom opsirnom intervjuu
Ivana Milenkovic: Posetiocima sajta veliki pozdrav, a Vama podrska u daljem radu!
 
Steva":1r6lc7z5 je napisao(la):
Inace i zvanicno su ukinuli limit za blok 26, izvor je 101% siguran.
Pošto je limit ukinut,ova zgrada neće biti najviša u Bgd.:)

5feb3bulue091ku3.jpg

5feb3bulue092xg8.jpg


Što se slike nepoklapaju, krivo je obezbeđenje Ušća.... zato što me jurilo.:)...kao,privatna imovina, pa zabranjeno slikanje bez dozvole.
 
Bulevar na šest sprata - beogradski urbanisti predviđaju niz arhitektonskih novina u centru grada

Nacrt plana za detaljnu regulaciju prostora u delu Bulevara kralja Aleksandra u Beogradu nudi rešenje za problem parkiranja u toj zoni, ali i definiše spratnost objekata duž Bulevara i u okolnim ulicama.

- Pomenuti plan predlaže izgradnju podzemne garaže ispod Đeram pijace i ispod zgrade opštine Zvezdara – objašnjava Jelka Dakić, arhitekta opštine Zvezdara i dodaje da planeri predviđaju dozvoljenu spratnost u Bulevaru kralja Aleksandra koja može biti prizemlje plus šest spratova, a u okolnim ulicama prizemlje plus četiri sprata.


Dakićeva ističe da je i u ovom nacrtu prioritet dat stambenoj izgradnji i da je zastupljenost zelenih površina veoma mala.


Ajmo malo u "visine", xe,xe,xe.... :D
 
pa bilo bi super da se napravi redakcija. ali, ko bi bio dovoljno potkovan da uradi dobar i strucan intervju. da postavi kljucna pitanja bez mnogo opstih pitanja tj. da ta pitanja budu proverena ako treba i dokumentovana i da se sagovornici dovedu pred svrsen cin sto se tice odgovora.
 
Nemam nista protiv da se grade soliteri, no mislim da stvarno treba obratiti racuna na njihov estetski uticaj na grad. Naime, BG je vec sada dosta izgradjen s brda s dola, a ako pocnu da se zidaju zgrade sa 40+ spratova to moze da izgleda krajnje neugledno. Zamislite onako ravan brisani prostor NBGa i u sredini solitercina od 150 i vise metara. Mislim da bi izgradnja trebala da tece tako sto bi se vremenom gradili objekti visi za po 10ak metara, gde bi se vremenom stvorila neka harmojia.
 
eh, nemamo mi para za stvaranje te harmonije u nekom kratkom periodu, vec ce se sigurno ta harmonija stvarati nekih sto godina, a harmonija mora da pocne od necega sto ce strcati.. :)
 
Vrh