Šta je novo?

Tri Nove - Zemun

milos.tomic":2qrwdurh je napisao(la):
Echo":2qrwdurh je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812375#p812375 je napisao(la):
milos.tomic » Pon Jan 11, 2021 6:48 pm[/url]":2qrwdurh]
Echo":2qrwdurh je napisao(la):
Pozdrav ljudi, zainteresovan sam za kupovinu stana u ovom kompleksu pa me zanima da li ste imali priliku da izmerite kvadraturu? U nekim kompleksima su mi rekli da uzimaju u kvadraturu i zidove, sto realno nije upotrebna povrsina. Na taj nacin se zapravo dobije par kvadrata manje.
To ne bi smelo da bude slučaj. Postoji pravilo kako se računa kvadratura. Ono što ne ulazi u kvadraturu prema specifikaciji je debljina završnih unutrašnjih slojeva. Zato se u predugovoru stavlja da odstupanje može biti do 2%.

Do sada je svima koji su dobili završna merenja stvarna površina manja oko 1.5%, s tim da je terasa veća od projektovanje pa se ne prelazi ta granica od 2%.

Hvala na odgovoru. Upoznat sam odlično kako bi trebalo da se meri. Međutim, imao sam priliku na Mirijevu da licno vidim odstupanje >7.5%, a kažu mi tako se to meri svuda, sa zidovima, što mi je bilo van pameti.
U odnosu na to, ova šema sa povećanjem terase da bi se smanjilo odstupanje unutra deluje krajnje benigno.
Meni su ta odstupanja vrlo zanimljiva. Zakon investitorima dozvoljava odstupanja +-3%. U 99% slucajeva to je uvek u minusu na ustrb kupaca.
To prakticno znaci da kad kupim stan u predizgradnji od recimo 100m2 to cini projektovanu kvadraturu. Na kraju dobijam izvedenih 97m2. tri kvadrata manje, tj 2000x3=6000eur koje pojede maca.
To je vise od agenciske provozije od 2%.
Jedan mali gradaki auto ili ti pola garaznog mesta :)
 
Ne dozvoljava zakon već dosadašnja praksa u predugovorima, postoji dosta investitora koji u predugovor ne stavljaju odstupanje od 3% već član da svaki manji ili veći broj kvadrata bude nadoknađen od strane kupca ili investitora.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako se dobro secam - kad smo kupili stan u belvilu, vratili su nam u euro novac za razliku u m2, i ako je razlika bila manja od 1m2. Tako da nije problem u zakonu nego u praksi koju sprovode pojedini investitori.
 
Djaki":8ao561sp je napisao(la):
Ako se dobro secam - kad smo kupili stan u belvilu, vratili su nam u euro novac za razliku u m2, i ako je razlika bila manja od 1m2. Tako da nije problem u zakonu nego u praksi koju sprovode pojedini investitori.
Nasi kupci izgleda vise vole moze kakogod, samo mi nemoj da doplcujem nesto.
Najpostenija varijanta da se aneksom ugovora racun ispostavi sa izvedenom kvadraturom
 
IMG_20210126_164840.jpg
 
Ja verovatno imam posebni problem sa klimama, ali meni je estetski ova zgrada sad 50% manje lepa zbog ovih odvratnih eksternih jedinica..
 
svetionik":5vbdrxoa je napisao(la):
Ja verovatno imam posebni problem sa klimama, ali meni je estetski ova zgrada sad 50% manje lepa zbog ovih odvratnih eksternih jedinica..
Iskreno i meni se ne svidja. Bas nekako izgleda jeftino. Tamno staklo na terasama je u redu manje vise, takodje oluci na vrhu neko je komentarisao diskutabilni
 
Zar nije bila prica da ce ipak stavljati kutije bar na ove klime koje su van terasa?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=817517#p817517:3pxrnak0 je napisao(la):
Babaroga » Sre Jan 27, 2021 10:48 am[/url]":3pxrnak0]
svetionik":3pxrnak0 je napisao(la):
Ja verovatno imam posebni problem sa klimama, ali meni je estetski ova zgrada sad 50% manje lepa zbog ovih odvratnih eksternih jedinica..
Iskreno i meni se ne svidja. Bas nekako izgleda jeftino. Tamno staklo na terasama je u redu manje vise, takodje oluci na vrhu neko je komentarisao diskutabilni
Nikako da odem da vidim uživo, ali ovako na slikama i meni deluje jeftino, da neupotrebim neki jači izraz.
 
Barem su klime u liniji i sve su iste. Kad pocnu ljudi da kace gde stignu i izmestaju klime sa terasa na fasadu, to ce biti ruzno.
 
Sa ove strane do ulice jesu u liniji. Ove sto su na terasama i nisu bas u liniji.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Što se tiče prodajne kvadrature problematika je malo dublja.. prema SRPS U.C2.100 neto površina se računa tako što se računa površina između finalno obrađenih zidova, a jedan član kaže da se u slučaju da se pri izračunavanju neto površina koriste mere neobrađenih zidova, tada se tako izračunate površine umanjuju za 3% (nema potrebe ako su prefabrikovani elementi čija finalna obrada ne povećava debljinu u odnosu na projektovanu). To predstavlja otprilike debljinu maltera.

Šta se onda dešava u praksi - prilikom projektovanja se većinom ne crtaju finalno obrađeni zidovi, već bi u finalnom zbiru neto površina trebala da bude umanjena za navedenih 3%, što pojedini investitori i praktikuju. Postoji i praksa da se crtaju finalno obrađene površine i u tom slučaju je površina korektna. Ukoliko se ne crtaju, trend je postao da se prodaje neto površina neobrađenih zidova izmerena bez umanjenih 3%, a da se prodaje jedan komad stana te i te površine za tu i tu cenu (često ne piše ni cena po kvadratu u ugovorima), pa se onda ograde članom koji kaže da se toleriše odstupanje +/- 2-3% i time se pokrije sve (može da postoji ovaj član i ako se regularno meri ili odbija 3% - postojanje ovog člana ne znači striktno da se praktikuje navedeni trend). Pojedini investitori ispadnu "fer" (od starta nije fer kalkulacija) pa kažu u slučaju + 2-3% odstupanja neće da naplate svaki m2 preko, ali u slučaju - 2-3% vratiće za svaki m2 preko.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818382#p818382:29443f8o je napisao(la):
JohnnyQuid » Pet Jan 29, 2021 12:04 pm[/url]":29443f8o]Što se tiče prodajne kvadrature problematika je malo dublja.. prema SRPS U.C2.100 neto površina se računa tako što se računa površina između finalno obrađenih zidova, a jedan član kaže da se u slučaju da se pri izračunavanju neto površina koriste mere neobrađenih zidova, tada se tako izračunate površine umanjuju za 3% (nema potrebe ako su prefabrikovani elementi čija finalna obrada ne povećava debljinu u odnosu na projektovanu). To predstavlja otprilike debljinu maltera.

Šta se onda dešava u praksi - prilikom projektovanja se većinom ne crtaju finalno obrađeni zidovi, već bi u finalnom zbiru neto površina trebala da bude umanjena za navedenih 3%, što pojedini investitori i praktikuju. Postoji i praksa da se crtaju finalno obrađene površine i u tom slučaju je površina korektna. Ukoliko se ne crtaju, trend je postao da se prodaje neto površina neobrađenih zidova izmerena bez umanjenih 3%, a da se prodaje jedan komad stana te i te površine za tu i tu cenu (često ne piše ni cena po kvadratu u ugovorima), pa se onda ograde članom koji kaže da se toleriše odstupanje +/- 2-3% i time se pokrije sve (može da postoji ovaj član i ako se regularno meri ili odbija 3% - postojanje ovog člana ne znači striktno da se praktikuje navedeni trend). Pojedini investitori ispadnu "fer" (od starta nije fer kalkulacija) pa kažu u slučaju + 2-3% odstupanja neće da naplate svaki m2 preko, ali u slučaju - 2-3% vratiće za svaki m2 preko.

200.gif
 
Konačno sam ušla u svoj stan.
Utisci su više nego pozitivni! :)
Zamerke koje sam imala su kozmetičke...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818400#p818400:3d42b7gi je napisao(la):
pluviophi » Pet Jan 29, 2021 1:01 pm[/url]":3d42b7gi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818382#p818382:3d42b7gi je napisao(la):
JohnnyQuid » Pet Jan 29, 2021 12:04 pm[/url]":3d42b7gi]Što se tiče prodajne kvadrature problematika je malo dublja.. prema SRPS U.C2.100 neto površina se računa tako što se računa površina između finalno obrađenih zidova, a jedan član kaže da se u slučaju da se pri izračunavanju neto površina koriste mere neobrađenih zidova, tada se tako izračunate površine umanjuju za 3% (nema potrebe ako su prefabrikovani elementi čija finalna obrada ne povećava debljinu u odnosu na projektovanu). To predstavlja otprilike debljinu maltera.

Šta se onda dešava u praksi - prilikom projektovanja se većinom ne crtaju finalno obrađeni zidovi, već bi u finalnom zbiru neto površina trebala da bude umanjena za navedenih 3%, što pojedini investitori i praktikuju. Postoji i praksa da se crtaju finalno obrađene površine i u tom slučaju je površina korektna. Ukoliko se ne crtaju, trend je postao da se prodaje neto površina neobrađenih zidova izmerena bez umanjenih 3%, a da se prodaje jedan komad stana te i te površine za tu i tu cenu (često ne piše ni cena po kvadratu u ugovorima), pa se onda ograde članom koji kaže da se toleriše odstupanje +/- 2-3% i time se pokrije sve (može da postoji ovaj član i ako se regularno meri ili odbija 3% - postojanje ovog člana ne znači striktno da se praktikuje navedeni trend). Pojedini investitori ispadnu "fer" (od starta nije fer kalkulacija) pa kažu u slučaju + 2-3% odstupanja neće da naplate svaki m2 preko, ali u slučaju - 2-3% vratiće za svaki m2 preko.

200.gif

:lol: :lol: :lol:

U suštini, ako vam piše u specifikaciji da su neobradjeni zidovi, a nisu odbili u projektu 3% u skladu sa SRPS-om ako su neobradjeni zidovi, što bi moralo da se vidi na izvodu iz projekta koji je prilog ugovora , to što piše u ugovorima da imate toleranciju od 2% je samo obezbedjivanje Investitora ka vama kojima prodaje jedan komad stana, naročito ako ne piše cena po kvadratu, sve je u redu i ispali su “fer” sa tolerancijom, a u suštini su po Pravilniku trebali da vam odbiju ili finalne obloge (malter prvenstveno) ili 3%..dobri su 3% površine i čisti ugovorom sa tolerancijom..to je trenutni trend koji prolazi..
 
Da li postoji neka svežija informacija kada će stići zvaničan dopis o 80% završetka projekta?

Takođe, da li postoji neka procena o terminu tehničkog prijema?

Nakon obilaska stana, naša slobodna procena je da smo najmanje 3 meseca udaljeni od završetka projekta.
 
Rikosito":bqyn9uee je napisao(la):
Da li postoji neka svežija informacija kada će stići zvaničan dopis o 80% završetka projekta?

Takođe, da li postoji neka procena o terminu tehničkog prijema?

Nakon obilaska stana, naša slobodna procena je da smo najmanje 3 meseca udaljeni od završetka projekta.
U kojoj ste zgradi/lameli?

Obj 1 su zvali, dobili smo elaborate i ugovore i bar ja sam aplicirao za kredit.

Procenitelj koji mi je bio u stanu je naveo da je zavrseno 98% stan a 95% zgrada.
U zgradi jedino sto je konstatovao da jos uvek nema su rukohvati na stepenicama i ulazna vrata garaze u obj1.

Sto se Merina tice meni je receno da je gotovo izvesno kljucevi u martu, tehnicki prijem krajem februara.
Jedini veci posao koji je ostao je da se odradi je ulica.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
epedja":3d54nx8s je napisao(la):
Rikosito":3d54nx8s je napisao(la):
Da li postoji neka svežija informacija kada će stići zvaničan dopis o 80% završetka projekta?

Takođe, da li postoji neka procena o terminu tehničkog prijema?

Nakon obilaska stana, naša slobodna procena je da smo najmanje 3 meseca udaljeni od završetka projekta.
U kojoj ste zgradi/lameli?

Obj 1 su zvali, dobili smo elaborate i ugovore i bar ja sam aplicirao za kredit.

Procenitelj koji mi je bio u stanu je naveo da je zavrseno 98% stan a 95% zgrada.
U zgradi jedino sto je konstatovao da jos uvek nema su rukohvati na stepenicama i ulazna vrata garaze u obj1.

Sto se Merina tice meni je receno da je gotovo izvesno kljucevi u martu, tehnicki prijem krajem februara.
Jedini veci posao koji je ostao je da se odradi je ulica.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Objekat 2, lamela 3, je još uvek daleko od završetka. Kod mene nisu postavljene sanitarije niti bojler, a i urađeno je samo inicijalno krečenje. Ima još dosta posla.
Hodnici i stepenište zgrade nisu uopšte rađeni.

Prema informacijama sa razgledanja, navodno su prva i druga lamela prilično završene i sada se intenzivnije radi na trećoj i vili.
Prema onome što sam video, tehnički prijem za objekat 2 ne može biti u narednih mesec dana.

S obzirom da su sva tri objekta na različitim parcelama, a da je objekat 1 daleko odmakao, verovatno će sve ići po etapama.
 
Mi smo u Vili i još uvek nismo dobili nikakvo obaveštenje o 80%.

Ne znam da li je možda planirano da se tehnički prijem radi sukcesivno objekat po objekat i da će Vila ići na kraju pošto je poslednja i započeta sa gradnjom.
 
Aha znaci prilicno se razlikuje stepen zavrsenosti.

Da, onda verujem da ce tehnicki biti radjen objekat po objekat verovatno, osim ako me nisu lagali da ce biti krajem meseca i da se useljenje ocekuje u martu :)

Evo nekih navoda i slika od procenitelja od prosle nedelje sto se tice obj1 lam2

e51ff9d586840c69872dd53feea4f438.jpg



77a4b9649c68ac6bab9325dfd93f8a22.jpg

d05d56ad299f4e6ef356be4149552735.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Veliki pozdrav,

Do sada smo samo pratili ovaj forum, nismo ostavljali komentare. Sada se javljamo jer smo primorani da platimo kvadrat više, jer je projektovano stanje za 1 kvadrat manje od elaborata. Razlog ovome je što u predugovoru stoji da se cena neće menjati ako je odstupanje manje-više od 2%.

Mi smo se konsultovali sa više advokata, čak i sa jednim sudijom, i zaključak je da se investitor pravno ogradio, i da je neko "mudro" iskoristio rupu u zakonu i ovo dobro preračunao kada je pravio predugovor, iako su i advokati i sudija mišljenja da ovo nije fer prema nama kao kupcima. Takođe, neka uobičajena praksa jeste da se plaća dogovorena cena po kvadratu i izvedeno stanje, a ne kako je u našim predugovorima. Mi smo se usaglasili da platimo cenu po kvadratu koja je i naznačena u predugovoru, međutim sada ako se uzme izvedena površina i ukupna cena koja je računata prema projektovanom stanju, ispadne da plaćamo više po kvadratu. Na ukupnu vrednost ugovora, i u zavisnosti od veličine stana i cene po kvadratu, ova razlika može da bude poprilično visoka (1500 - 4000 eur). Već je neko komentarisao ovo na forumu.

Nismo puno zamerili investitoru terase i maske za klimu o kojima se pričalo na forumu, ali ovo sada zaista smatramo kao nefer praksu i smatramo da nije u redu prema svima nama kao kupcima koji smo pristali na određenu cenu po kvadratu. Jasno je da kod novogradnje uvek postoji rizik kakvo će biti izvedeno stanje, ali ne vidimo razlog da plaćamo kvadrat koji na kraju nećemo dobiti. Ovo dalje utiče i na porez koji ćemo platiti, a koji će zbog ovoga biti viši.

Zanima nas da li ima još kupaca koji su u ovoj situaciji, a neko je već pisao da se ovo desilo još nekim kupcima. Ako nas ima više, možda možemo zajedno da uložimo žalbu ili da pokušamo da izmenimo način računanja cene u ugovoru tako da stavimo da se konačna kupoprodajna cena određuje prema izvedenom stanju i ugovorenoj ceni po kvadratu što je fer iz ugla kupaca, a ne ide na štetu investitora.

Hvala unapred!
 
novi-zemunac":289ty6e3 je napisao(la):
Veliki pozdrav,

Do sada smo samo pratili ovaj forum, nismo ostavljali komentare. Sada se javljamo jer smo primorani da platimo kvadrat više, jer je projektovano stanje za 1 kvadrat manje od elaborata. Razlog ovome je što u predugovoru stoji da se cena neće menjati ako je odstupanje manje-više od 2%.

Mi smo se konsultovali sa više advokata, čak i sa jednim sudijom, i zaključak je da se investitor pravno ogradio, i da je neko "mudro" iskoristio rupu u zakonu i ovo dobro preračunao kada je pravio predugovor, iako su i advokati i sudija mišljenja da ovo nije fer prema nama kao kupcima. Takođe, neka uobičajena praksa jeste da se plaća dogovorena cena po kvadratu i izvedeno stanje, a ne kako je u našim predugovorima. Mi smo se usaglasili da platimo cenu po kvadratu koja je i naznačena u predugovoru, međutim sada ako se uzme izvedena površina i ukupna cena koja je računata prema projektovanom stanju, ispadne da plaćamo više po kvadratu. Na ukupnu vrednost ugovora, i u zavisnosti od veličine stana i cene po kvadratu, ova razlika može da bude poprilično visoka (1500 - 4000 eur). Već je neko komentarisao ovo na forumu.

Nismo puno zamerili investitoru terase i maske za klimu o kojima se pričalo na forumu, ali ovo sada zaista smatramo kao nefer praksu i smatramo da nije u redu prema svima nama kao kupcima koji smo pristali na određenu cenu po kvadratu. Jasno je da kod novogradnje uvek postoji rizik kakvo će biti izvedeno stanje, ali ne vidimo razlog da plaćamo kvadrat koji na kraju nećemo dobiti. Ovo dalje utiče i na porez koji ćemo platiti, a koji će zbog ovoga biti viši.

Zanima nas da li ima još kupaca koji su u ovoj situaciji, a neko je već pisao da se ovo desilo još nekim kupcima. Ako nas ima više, možda možemo zajedno da uložimo žalbu ili da pokušamo da izmenimo način računanja cene u ugovoru tako da stavimo da se konačna kupoprodajna cena određuje prema izvedenom stanju i ugovorenoj ceni po kvadratu što je fer iz ugla kupaca, a ne ide na štetu investitora.

Hvala unapred!
Meni, kao i velikoj većini, stan je manji za 1-2m2, veći stanovi odstupaju i više. Ono što je upadljivo je veliko proširenje terasa kako bi se ukupno odstupanje svelo ispod tih 2%.
 
Ja nisam čuo da je nekome veći stan! A čuo sam dosta ljudi

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822113#p822113:16k4r33r je napisao(la):
novi-zemunac » Sre Feb 10, 2021 11:18 pm[/url]":16k4r33r]Veliki pozdrav,

Do sada smo samo pratili ovaj forum, nismo ostavljali komentare. Sada se javljamo jer smo primorani da platimo kvadrat više, jer je projektovano stanje za 1 kvadrat manje od elaborata. Razlog ovome je što u predugovoru stoji da se cena neće menjati ako je odstupanje manje-više od 2%.

Mi smo se konsultovali sa više advokata, čak i sa jednim sudijom, i zaključak je da se investitor pravno ogradio, i da je neko "mudro" iskoristio rupu u zakonu i ovo dobro preračunao kada je pravio predugovor, iako su i advokati i sudija mišljenja da ovo nije fer prema nama kao kupcima. Takođe, neka uobičajena praksa jeste da se plaća dogovorena cena po kvadratu i izvedeno stanje, a ne kako je u našim predugovorima. Mi smo se usaglasili da platimo cenu po kvadratu koja je i naznačena u predugovoru, međutim sada ako se uzme izvedena površina i ukupna cena koja je računata prema projektovanom stanju, ispadne da plaćamo više po kvadratu. Na ukupnu vrednost ugovora, i u zavisnosti od veličine stana i cene po kvadratu, ova razlika može da bude poprilično visoka (1500 - 4000 eur). Već je neko komentarisao ovo na forumu.

Nismo puno zamerili investitoru terase i maske za klimu o kojima se pričalo na forumu, ali ovo sada zaista smatramo kao nefer praksu i smatramo da nije u redu prema svima nama kao kupcima koji smo pristali na određenu cenu po kvadratu. Jasno je da kod novogradnje uvek postoji rizik kakvo će biti izvedeno stanje, ali ne vidimo razlog da plaćamo kvadrat koji na kraju nećemo dobiti. Ovo dalje utiče i na porez koji ćemo platiti, a koji će zbog ovoga biti viši.

Zanima nas da li ima još kupaca koji su u ovoj situaciji, a neko je već pisao da se ovo desilo još nekim kupcima. Ako nas ima više, možda možemo zajedno da uložimo žalbu ili da pokušamo da izmenimo način računanja cene u ugovoru tako da stavimo da se konačna kupoprodajna cena određuje prema izvedenom stanju i ugovorenoj ceni po kvadratu što je fer iz ugla kupaca, a ne ide na štetu investitora.

Hvala unapred!
Koliko vam je % manji stan?
 
Vrh