Razvoj Novobeogradskih blokova

Diskusije o predloženim projektima, idejama i uticaju raznih projekata na Beograd

Moderator: Igor

Вожд
Expert
Pridružio se: Uto Apr 15, 2014 11:47 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7490
Pohvalio: 6898

Re: Razvoj Novobeogradskih blokova

Postod Вожд » Uto Dec 18, 2018 1:57 pm

_20181218_125517.JPG
_20181218_125557.JPG
_20181218_125557.JPG (116.23 KiB) Pogledano 2143 puta
Pohvale za post: 3
Вожд
Expert
Pridružio se: Uto Apr 15, 2014 11:47 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7490
Pohvalio: 6898

Postod Вожд » Uto Dec 18, 2018 2:23 pm

_20181218_132302.JPG

_20181218_132229.JPG
Pohvale za post: 3
unedfined
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 13, 2017 10:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 573
Pohvalio: 1489

Postod unedfined » Uto Dec 18, 2018 4:08 pm

Druga stranica za blok 30 je presitna ne moze se videti ni citati, sve druge su u dosta vecoj rezoluciji. Greska u upoadu?
Pohvale za post: 1
varos kapija
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Okt 04, 2007 3:06 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 886
Pohvalio: 829

Postod varos kapija » Pon Dec 24, 2018 10:20 am

Unutrasnjost restorana na vrhu kule Genex
Slika
https://www.ekapija.com/gallery/784/let ... -mitrovica
Pohvale za post: 8
Navip
Korisnikov avatar
Novice
Pridružio se: Uto Okt 30, 2018 5:41 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 35
Pohvalio: 196

Postod Navip » Pon Dec 24, 2018 11:50 am

Maketa bloka 30, izgleda drugacije od onoga sto je izgradjeno. U sred poljane je ucrtan objekat kog nema. Ta poljana je decenijama stajala prazna, bez sadrzaja u vidu spotskih terena. I 70-ih su se menjali projekti zbog nedostataka novca. Tako je npr. osnovna skola u bloku 28 trebalo da ima bazen, koji je u toku izgradnje pretvoren u ukopanu salu za fizicko.
Пантограф
Expert
Pridružio se: Pon Apr 23, 2012 12:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7153
Pohvalio: 4605

Postod Пантограф » Pon Dec 24, 2018 1:33 pm

Nisam znao ovo za bazen u školi Radoje Domanović, ali, da, ona je prva izgrađena posle serije novobeogradskih škola sa bazenima.

U Bloku 30 nedostaju škola i vrtić, mislim da su planirana bila čak dva vrtića plus depadansi u visokim zgradama. I u 29. bloku nedostaje škola.
Перспектива Београда: Tirana railway station was the central railway hub of Tirana, Albania... On 2 September 2013, the station was closed for passenger and freight transport, and was demolished to make room for a new boulevard that leads over the station area to the north. A completely new district will be created.
Navip
Korisnikov avatar
Novice
Pridružio se: Uto Okt 30, 2018 5:41 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 35
Pohvalio: 196

Postod Navip » Pon Dec 24, 2018 1:57 pm

Skola nije planirana jer ih ima dosta u okolini, a deca iz bloka 30 su mogla da biraju u koju skolu ce ici, jer su 5 osnovnih skola na skoro istoj udaljenosti. Vrtic je falio i bilo je dovoljno mesta za njegovu izgradnju.
Prvi stanovnici bloka 30 su bili policajci, vojna lica nizeg ranga, zaposleni u preduzecu Rudnap i iz jos par firmi. Ogroman procenat prvih stanovnika je rodjen na selu, a takodje velika vecina je dosla iz BiH, CG i Like/Krajine, manji deo iz ostatka Srbije.
U medjuvremenu, mnogi su prodali svoje stanove, a doselilo se dosta ljudi pristojnog finansijskog statusa.
Poslednja izmena od Navip u Pon Dec 24, 2018 2:37 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
milanche
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Maj 28, 2011 1:33 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1866
Pohvalio: 800

Postod milanche » Pon Dec 24, 2018 2:14 pm

Koncept Nbg je bio da svaki blok ima svoju skolu i vrtic u unutrasnjosti bloka, da deca ne prelaze ulice. I u bloku 30 je takodje bila predvidjena osnovna skola kao i vrtic. Nize cetvorospratnice su gradjene za oficire i vojna lica viseg ramga i tu su troiposobni i cetvorosobni stanovi. Kad budem mogao slikacu i postavicu strukturu stanova.
Pohvale za post: 2
Vladivoje
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Nov 13, 2017 2:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1629
Pohvalio: 2839

Postod Vladivoje » Pon Jan 14, 2019 12:36 pm

astrodule » 16 Dec 2018, 10:18 napisao:
Inače, jedna velika zamerka "mojim" zgradama oko Fontane, građenim 60-ih je užasna zvučna izolacija. Da li sam do sada imao dobre komšije ili šta, ali poslednjih meseci nam se uselio neki mali id*** (dobro, nije klinac kriv već njegovi roditelji) koji stalno urla. To se čuje i kada je klinac u susednoj sobi, a i kada je u nekoj udaljenoj.

Takođe se čuje bez problema kada neko priča u stanu pored. To naročito dolazi do izražaju noću kada nema nikakvih spoljašnjih šumova i zvukova. Bukvalno se razaznaje svaka reč najnormalnijeg razgovora.

I kod mene u Paviljonima su tanki zidovi između stanova (ukoliko se ne radi o nosećem zidu koji ide sredinom zgrade).
Prilikom renoviranja stana 2013. godine stavio sam izolaciju na zidove ka susednom stanu, tako da je problem rešen.
Poslednja izmena od Vladivoje u Pon Jan 14, 2019 12:39 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 9070
Pohvalio: 2120

Postod astrodule » Pon Jan 14, 2019 1:19 pm

To i mi planiramo.

Mi nemamo noseće zidove, već samo stubove, tako da je svuda tanko.

Koliko si centimetara izgubio kada su stavio izolaciju? Par centimetara + gips tabla?
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Slika
Vladivoje
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Vladivoje » Pon Jan 14, 2019 1:32 pm

Izgubio sam koji centimetar, ne znam tačno, a nije mi ni bitno.

Ne sećam se tačno šta su sve stavili, jedino znam da su stavili stirodur-ploče (table).
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Pon Jan 14, 2019 1:58 pm

To je više za toplotnu izolaciju, ali sigurno radi i za zvuk. Postoje materijali baš za zvuk. Jesu malo skuplji, ali kada se sabere ukupna cena radova za par zidova, definitivno se isplati.
Duletov blog
Slika
Vladivoje
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Vladivoje » Pon Jan 14, 2019 2:06 pm

Kod mene je stavljena samo gips-tabla + stirodur-tabla.
Ništa više, čini mi se...

To je dovoljno, ne čujem komšije, niti oni čuju mene. :wink:
Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Avg 12, 2011 6:26 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1840
Pohvalio: 711

Postod Nebojsa » Pon Jan 14, 2019 5:28 pm

Sto se tice konkretno zvucne izolacije nema bolje od kamene vune. Stiropor, stirodur su bolji za toplotnu izolaciju, medjutim eto iz prve ruke moze i stirodur verovatno zato sto je gusci od stiropora.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 13488
Pohvalio: 5680

Postod direktor » Pon Jan 14, 2019 6:20 pm

Simprolit staklena vuna plus stirodur ....
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Nebojsa » Uto Jan 15, 2019 2:16 pm

astrodule » 14 Jan 2019 12:19 pm napisao:
Koliko si centimetara izgubio kada su stavio izolaciju? Par centimetara + gips tabla?

Vladivoje » 14 Jan 2019 12:32 pm napisao:Izgubio sam koji centimetar, ne znam tačno, a nije mi ni bitno.

Ne sećam se tačno šta su sve stavili, jedino znam da su stavili stirodur-ploče (table).

Aj da kazemo da su koriscene one ploce od 3cm jer ako se sada nista necuje predpostavka je da nisu stavljane one tanje. Ja kad bi se odlucio za ovo resenje samo sa stirodurom sigurno nebi isao na manji promer. Ako su gipsane ploce sa obe strane to znaci po 1cm sto na kraju znaci da je debljina izolacije 5 cm. To je sasvim prihvatljivo sobzirom sta se dobija.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Uto Jan 15, 2019 2:57 pm

Zašto gips sa obe strane? Gips je tu samo ukrasni deo (za lakšu obradu), glavno je ono što je između gipsane table i zida.

Naravno, jedan cm nije mnogo, ali diže cenu radova.
Duletov blog
Slika
Dominus
Novice
Pridružio se: Pet Apr 20, 2018 11:33 am
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 0

Postod Dominus » Uto Jan 15, 2019 4:13 pm

Astrodule, delimo komsiluk i probleme. Uselio sam se pre par meseci u stan kod Fontane (mozda smo i ista zgrada) i ludim od komsija, a posebno me ubija jedan koji je budan po celu noc i dernja se pored moje spavace sobe... A zidovi kao od papira. Problem je sto nisam pomislio da je zvucna izolacija tako losa dok nisam prvo vece legao da spavam u toj sobi, od tada mi je sve jasno, ali s obzirom da sam zavrsio silno renoviranje i ubacio stvari malo mi se smucilo da vracam majstore, koristio sam cepice i sl. al slaba je to pomoc.

Planiram uskoro da nesto preduzmem povodom toga, cim skupim snagu... Plan mi je da stavim nabijenu kamenu vunu 5cm, preko toga azmafon (materijal za zvucnu izolaciju 2 cm) pa onda gips karton ploce. S obzirom kakva je izolacija sada, nisam siguran koliko ce to resiti problem, al svakako se nadam da ce biti znatno bolje... :violina:
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Uto Jan 15, 2019 4:47 pm

Slična situacija, ali se problem javio nekoliko godina posle renoviranja. Klinac divlja (oko 7 godina) u sobi do naše. Mali se sam igra. Kada igra igrice viče GOOOOL, nekada zavija kao vuk (verovatno zavisi od igre), a nekada udara nečim u zid. Roditelje očigledno baš briga, verovatno su i oni divljaci jer stalno lupaju prozorima, vratima, kada pomeraju sto i stolice grebu po parketu i to sve rade nenormalno mnogo puta u jedinici vremena.

Evo npr, par puta dnevno u roku od par minuta otvoraju sve prozore (3 prozora i vrata) u sobi do naše (dupli drveni, razdrndani), pa ih zatvore sa sve bukom i lupanjem.

Sa druge strane stana imamo porodicu gde svi lupaju vratima.

Sa treće strane imamo porodicu za primer. Ima ih mnogo, ali se baš retko šta čuje. Vidi se odmah da su normalno vaspitani.
Duletov blog
Slika
Vladivoje
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Vladivoje » Sub Jan 19, 2019 3:23 am

Katalog stanova - Blok 30

:arrow: https://www.arhivamodernizma.com/h-cont ... lok-30.pdf

Ovaj katalog je iz 1968. godine, tako da se faktičko stanje dosta razlikuje od prvobitnog rešenja Bloka 30, predstavljenog u ovom katalogu.
Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Nebojsa » Sub Jan 19, 2019 3:50 pm

astrodule » 15 Jan 2019 01:57 pm napisao:Zašto gips sa obe strane? Gips je tu samo ukrasni deo (za lakšu obradu), glavno je ono što je između gipsane table i zida.

Naravno, jedan cm nije mnogo, ali diže cenu radova.

Pa on je rekao da je stavio gips sa obe strane zato sam i uneo u kalkulaciju.

Bilo bi dobro da zazvonis tim komsijama na vrata, sto cesce to bolje. Od cutanja i tolerancije klinaca zato sto su deca nema nista ili vidi sa okolnim stanovima sigurno i oni cuju pa pozvonite zajedno, organizujte skup stanara itd.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Ned Jan 20, 2019 1:29 pm

Poenta je što im teoretski niko ne može ništa. Ako ode u novine, onda će da bude da nam smeta dečja igra i da mrzimo decu.

Evo danas, nedelja, ružan dan, svi su u kući, ko stvoreno za odmor i kuliranje, a mali se dere (igra) od ranog jutra.

Naravno, u ovom uzrastu je isključiva krivica roditelja, koji puste dete u praznu sobu bez nameštaja da se igra samo. To su oni flegmatični (umišljeni) roditelji kojima ne smeta ili su oguglali na buku i kome će sutra dete u prodavnici da divlja i da histeriše, a oni će da se vade na tantrume, poremećaje pažnje, hiperaktivnost, a u najvećem procentu su oni sami svojim (ne)vaspitanjem doveli do toga.
Duletov blog
Slika
spatiotecte
Professional
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 8:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6708
Pohvalio: 1604

Postod spatiotecte » Ned Jan 20, 2019 2:28 pm

Treba uzeti u obzir da je zvučna izolacija u zgradama 60ih, 70ih i 80ih takva jer je skoro pa i nepostojeća jer se u to vreme nije vodilo računa o tome a zgrade natrpane ljudima. Tanki zidovi ili sendvič paneli i konstrukcija same zgrade je uzrok vaših problema.
Realnost arhitekture Novog Beograda napokon otkrio Roger34:
"Zgrade kao zgrade i nisu lepe. Nisu pravljene da se u njih gleda"
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6076
Pohvalio: 4716

Postod Bender Rodriguez » Ned Jan 20, 2019 2:34 pm

astrodule » Ned Jan 20, 2019 12:29 pm napisao:Poenta je što im teoretski niko ne može ništa. Ako ode u novine, onda će da bude da nam smeta dečja igra i da mrzimo decu.

Evo danas, nedelja, ružan dan, svi su u kući, ko stvoreno za odmor i kuliranje, a mali se dere (igra) od ranog jutra.

Naravno, u ovom uzrastu je isključiva krivica roditelja, koji puste dete u praznu sobu bez nameštaja da se igra samo. To su oni flegmatični (umišljeni) roditelji kojima ne smeta ili su oguglali na buku i kome će sutra dete u prodavnici da divlja i da histeriše, a oni će da se vade na tantrume, poremećaje pažnje, hiperaktivnost, a u najvećem procentu su oni sami svojim (ne)vaspitanjem doveli do toga.

Nažalost, biće toga sve više. U poslednje vreme (novopečeni) roditelji vole da ubiraju sve privilegije i prava ali što manje obaveza i dužnosti. A ponajviše obavezu vaspitanja i pravilnog uzgajanja svog deteta.
Rezultat se vidi kad se pogleda stanje u školama odnosno u tržnim centrima (koji su klincima zapravo i postali zamena za škole).
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Ned Jan 20, 2019 2:37 pm

spatiotecte napisao:Treba uzeti u obzir da je zvučna izolacija u zgradama 60ih, 70ih i 80ih takva jer je skoro pa i nepostojeća jer se u to vreme nije vodilo računa o tome a zgrade natrpane ljudima. Tanki zidovi ili sendvič paneli i konstrukcija same zgrade je uzrok vaših problema.

Nažalost, biće toga sve više. U poslednje vreme (novopečeni) roditelji vole da ubiraju sve privilegije i prava ali što manje obaveza i dužnosti.
Rezultat se vidi kad se pogleda stanje u školama odnosno u tržnim centrima (koji su klincima zapravo i postali zamena za škole).[/quote]Tako je. Opet, kakve god nam zgrade bile, rešenja postoje u vidu dodatnih radova i to se definitivno isplati.

Zeznuto je što ne možeš da otkriješ takve mane dok ne kreneš da u stanu boraviš 24/7/365

@Bender očigledno si čuo šta je bilo u NS povodom gostovanja tinejdž Jutjuber zvezde
Duletov blog
Slika

Povratak na “Opšte diskusije o projektima”