Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tako je to kad narod 70 godina navija da plata doktora bude na nivou masinbravara, radno vreme 24h a u poslednjih 15 god razvlacenje po medijima kao Velja Nevolja x7.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847506#p847506:3rmrsqbz je napisao(la):
StariPosmatrač » Čet Maj 06, 2021 12:24 pm[/url]":3rmrsqbz]Privatno je još veći horor. Sve je fino, uglađeno, doktori i sestre ljubazni, posvećuju ti pažnju dok imaš banalan zdravstveni problem. Kad se stvari zakomplikuju odmah šalju kod državnog da te oni spašavaju.

Upravo tako.
Privatno je u potpunosti okrenuto SAMO profitu.
Ne rade iole slozenije stvari ili manje profitabilne stvari.

Privatno zdravstvo je UVEK gore od drzavnog, cak i USA.
 
"Dan 6. Moja mala privatna deponija je bogatija za novih 15kg plastičnih kanistera za benzin, bočica ulja za motorne testere, antifriz i pivo.
Cilj mi je da svaki dan skupimo makar po jedan pun džak od 150L i složimo uredno dok ne zakrčimo glavni put ili dok se neko ne seti da počne da radi svoj posao.
Kako raste moja deponija tako i proporcionalno raste nespososobnost rukovodstva Национални парк Тара - National Park Tara i Opština Bajina Bašta da edukuju/kontrolišu zaposlene, i da postave kontejner i organizuju odnošenje smeća iz nacionalnog parka Tara. Svaki dan dotični prođu pored nje ali urade ono u čemu su najbolji, okrenu glavu na drugu stranu i prave se da ne vide."

Fb

Deponija na Tari.jpg
 
Fale podaci o strukturi ispitanika koliko vidim. Iskreno, sumnjam u istinitost ovakvih anketa i podataka. Gledajući po mom okruženju, situacija nije ni izbliza takva. A na drugu stranu, što se malo ko bavi aspektima stvarnog odlaska iz zemlje i predstavljanja života na zapadu sa svim svojim prednostima i manama.
 
Da napišu da 83% želi da ostane u zemlji da li bi onda verovao ?

2019. Nemačka ambasada je imala oko 40 000 zahteva za radnu vizu i bila pretrpana / nije uspela da obradi veliki broj zahteva jer je bila ogromna navala pa se vreme čekanja produžilo sa par meseci na blizu dve godine (za zanimanja sa SSS, VSS /plava karta išla brže). Računaj na to još x2 za porodične vize/spajanja porodica. U 2020. zbog korone, smanjenja poslova itd i promena kriterijuma za vozače da je izdato oko 9000 radnih viza. I tako godinama unazad.
Ponoviću odlaze mladi ali odlaze i stari koji su pred penzijom kao i moj kolega koji je sa benefcijom zaradio penzio i uputio se put Nemačke.
Pre par meseci sam pričao sa mlađim kolegom koji nije imao nikakvu nameru da dolazi za Nemačku, odbijao je svaku ponudu. Nije želeo da mu deca žive i školuju se van Srbije. I iznenađenje, zove me kaže da očekuje uskoro vizu, pita za stan i proceduru za spajanje porodice ???
 
Mislim da je situacija bas takva medju populacijom koju intervjuise Infostud.
Infostud intervjuise mlade, obrazovane ljude, one koji traze posao. Ljude u punoj snazi.

Oni koji ostaju su ljudi spremni da zive u svakodnevnoj lazi i ponizenju.

Cak i starci u Srbiji razmisljaju o emigriranju iako im se to zbog penzije ne isplati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850792#p850792:s2uje4au je napisao(la):
Žika » Пон Мај 17, 2021 10:57 pm[/url]":s2uje4au]Da napišu da 83% želi da ostane u zemlji da li bi onda verovao ?

2019. Nemačka ambasada je imala oko 40 000 zahteva za radnu vizu i bila pretrpana / nije uspela da obradi veliki broj zahteva jer je bila ogromna navala pa se vreme čekanja produžilo sa par meseci na blizu dve godine (za zanimanja sa SSS, VSS /plava karta išla brže). Računaj na to još x2 za porodične vize/spajanja porodica. U 2020. zbog korone, smanjenja poslova itd i promena kriterijuma za vozače da je izdato oko 9000 radnih viza. I tako godinama unazad.
Ponoviću odlaze mladi ali odlaze i stari koji su pred penzijom kao i moj kolega koji je sa benefcijom zaradio penzio i uputio se put Nemačke.
Pre par meseci sam pričao sa mlađim kolegom koji nije imao nikakvu nameru da dolazi za Nemačku, odbijao je svaku ponudu. Nije želeo da mu deca žive i školuju se van Srbije. I iznenađenje, zove me kaže da očekuje uskoro vizu, pita za stan i proceduru za spajanje porodice ???

Искрено, слажем се са тим да су овакве анкете махом масивно манипулисање јавним мњењем коме не треба придавати претерано значаја. Постоји огромна разлика између тога да неко планира да оде из земље и тога да ли би неко потенцијално живео у богатијој земљи да може. И ја бих се преселио у неку вилу на Дедињу да сам у стању па то не значи да ћу напустити свој крај јер сам добио дозволу да радим као чистач неке од њих.

Такође, оваква "истраживања" су махом тривијална јер ништа суштински не говоре осим онога што већ знамо, да развијеније земље имају виши животни стандард што је случај вековима. Посебно је штетно када се то користи за неке дневнополитичке сврхе како би се "доказало" бесмислено катастрофизирање и људи убедили да је Србија брод који тоне што је далеко од истине.

Људи одавде одлазе да раде у Европу задњих брат брату 60 година а пре тога су масивно одлазили у Европу на школовање и од оба смо само имали дугорочне (економске и културолошке) користи. Искрено очекујем да ће такве ствари бити све мањи проблем што се Србија буде више интегрисала са остатком континента и међународна инфраструктура унапређивала. Такође, јаз у развијености се полако смањује а негативни аспекти живота у местима у која сви хрле ће се временом повећавати.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850802#p850802:1lpsgsmx je napisao(la):
Kailan » Pon Maj 17, 2021 11:31 pm[/url]":1lpsgsmx]

Искрено очекујем да ће такве ствари бити све мањи проблем што се Србија буде више интегрисала са остатком континента и међународна инфраструктура унапређивала.

:bubanj: Carski, nadam se da si sam ovo ovako lepo uvio u oblande.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850792#p850792:1bb6zb1h je napisao(la):
Žika » Mon May 17, 2021 10:57 pm[/url]":1bb6zb1h]Da napišu da 83% želi da ostane u zemlji da li bi onda verovao ?

2019. Nemačka ambasada je imala oko 40 000 zahteva za radnu vizu i bila pretrpana / nije uspela da obradi veliki broj zahteva jer je bila ogromna navala pa se vreme čekanja produžilo sa par meseci na blizu dve godine (za zanimanja sa SSS, VSS /plava karta išla brže). Računaj na to još x2 za porodične vize/spajanja porodica. U 2020. zbog korone, smanjenja poslova itd i promena kriterijuma za vozače da je izdato oko 9000 radnih viza. I tako godinama unazad.
Ponoviću odlaze mladi ali odlaze i stari koji su pred penzijom kao i moj kolega koji je sa benefcijom zaradio penzio i uputio se put Nemačke.
Pre par meseci sam pričao sa mlađim kolegom koji nije imao nikakvu nameru da dolazi za Nemačku, odbijao je svaku ponudu. Nije želeo da mu deca žive i školuju se van Srbije. I iznenađenje, zove me kaže da očekuje uskoro vizu, pita za stan i proceduru za spajanje porodice ???

Kao što reče Kailan ovakve ankete su nepotpune. A posebno me nervira kao što sam već rekao to što se priča o odlasku uglavnom svodi na sam odlazak a malo ko priča o različitim aspektima odlaska.

I ja živim u Nemačkoj i uopšte nemam osećaj da živim u nekoj super uredjenoj državi. Da, postoji vladavina prava i to je najveći benefit u odnosu na ex-yu zemlje i siguran si da te pravni sistem neće izneveriti ako te neki ošteti.

Sa druge strane, svakodnevne stvari su užasno komplikovane i ne daj Bože da moraš nešto da završiš u državnoj upravi. Pakao gori nego u Srbiji. Primera imam koliko hoćeš.

Što se tiče ambasade i procesa znam ga jako dobro. Zvao sam ih 1000 puta, pisao i srpskim i nemačkim medijima o tome kako rade. Onda sam samo shvatio da je to prava slika Nemačke. Spora, manuelna birokratija koja je za digitalizaciju samo čula bi ih mogla skupo koštati.

Sve u svemu, mislim da ljudi paušalno odgovaraju na ova pitanja, a većina nema pojma šta znači život u inostranstvu i koje su prednosti/mane te tako i odgovara na ove ankete. Lično ja, nisam siguran da li bih preporučio nekome da se sada preseli u Nemačku nakon iskustva života ovde.
 
Uvek imaju preporuku za Nemačku bez obzira na jezičke i birokratske barijere/probleme.
Kao i svaki stranac kad dođe u drugu državu sve izgleda nepramostivo ali kako vreme prolazi čovek se uhodava. Neke stvari se brzo rešavaju neke sporije ali se sve reši i uživa u blagodetima realne plate, mirnog života. Sunce ovde lepše greje (mene je bar ogrejalo kad sam se sklonio on primitivnog balkana) .
 
Neprirodno je reći tako što za tuđinu, da sunce lepše greje.

Neprirodno je i da Srbin govori o 'primitivnom Balkanu', poredeći ga sa onima koji su na primitivnom Balkanu, u Srbiji, izveli đake iz škole i streljali ih.

To je za crnu stranu medalje.

A taj primitivni germanski etnos je uništio 20. vek u Evropi.
 
Od svoje majke ko će naći bolju?!
A majka vaša zemlja vam je ova;
Bacite pogled po kršu i polju,
Svuda su groblja vaših pradjedova.

Šantić je objasnio.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851407#p851407:g6c9ks92 je napisao(la):
Пантограф » Sre Maj 19, 2021 4:57 pm[/url]":g6c9ks92]Neprirodno je reći tako što za tuđinu, da sunce lepše greje.

Neprirodno je i da Srbin govori o 'primitivnom Balkanu', poredeći ga sa onima koji su na primitivnom Balkanu, u Srbiji, izveli đake iz škole i streljali ih.

To je za crnu stranu medalje.

A taj primitivni germanski etnos je uništio 20. vek u Evropi.
Tipičan balkanski bolesnik koji sve izvrće.

Meni je drago što dodirnih tačaka sa raznim primitivcima imam samo preko foruma i što sam se takvih kao ti rešio.
Istina kao i na drugim temema neke boli pa burno reaguju ali kod tih 1500 km od kuće se daleko prijatnije osećam i nemam nikakav stres niti bilo šta što bi potsećalo na razne divljake. Link pročitaj dnevnu štampu.
Ne glumi .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851366#p851366:1lvraxj1 je napisao(la):
Žika » Wed May 19, 2021 4:10 pm[/url]":1lvraxj1]Uvek imaju preporuku za Nemačku bez obzira na jezičke i birokratske barijere/probleme.
Kao i svaki stranac kad dođe u drugu državu sve izgleda nepramostivo ali kako vreme prolazi čovek se uhodava. Neke stvari se brzo rešavaju neke sporije ali se sve reši i uživa u blagodetima realne plate, mirnog života. Sunce ovde lepše greje (mene je bar ogrejalo kad sam se sklonio on primitivnog balkana) .

Drago mi je zbog Vas.

Ipak ne može se reći za sve da žive puno bolje, samo većina neće da prizna to. Potpuno objektivno gledano, život na tom primitivnom Balkanu itekako ima svojih prednosti a jedan od njih je i to sunce koje ste pominjali doduše u prenesenom značenju. Ne da ne greje isto, nego ga pošteno nismo ni videli ove godine. Hoću reći da je klima dole puno lepša, mada je to stvar subjektivnog osećaja.

Što se tiče primitivnog Balkana i "prosvećene" Nemačke, mislim da ste opasno omanuli. Ne znam gde živite, ali i ovde ima puno polusveta, polupismenih došljaka ali i domaćih. To zaista samo slep čovek može da porekne.

Kao što rekoh, puno ima dobrih stvari, ali ima puno i loših. Sve zavisi od ličnosti šta je kome bitno.
 
Ziveo sam dugo van Srbije.
Vratio sam se u Srbiju misleci da su se stvari promenile.
U stvari ponele su me bile emocije. Hteo sam da mi deca poznaju babe i dede.
Nisam hteo da budem stranac.
Smatrao sam da je obrazovni sistem y zemlji u kojoj sam bio previse surov prema deci.

Medjutim ljudi se nisu promenili u Srbiji, osim na gore. Mislim na ogromnu statisticku vecinu u Srbiji.
Jako sam pogresio.

Jeste da nije lako biti stranac. U ocima domacih je uvek pitanje "Zasto si dosao ovamo?", "Sta ces nam ti".
Jer mi smo potrebni njihovom kapital, obicnim ljudima ne trebamo, bilo bi im lepse bez nas.

Ali, vasa deca, ako psihicki prezive taj stres i njihova deca nece biti stranci.
U Srbiji su normalni ljudi stranci.

Evo, u ulazu jedne zgrade prolaznici redovno vrse veliku nuzdu. Interfon je unisten. Ljudi koji tamo zive nikako da se dogovore da to poprave.
Nikom ne smeta nista.

Mozda se treba prilagoditi Srbiji i uzivati kao ostali?
 
Сав хаос овде који тера људе из Србије иде у прилог западњацима, посебно Немачкој којој фали јефтина квалификована радна снага. А знамо ко држи у Србији медије и ко менторише власт.
 
Pola Srba zivi u inostranstvu, a ovde ispada da je to stvar patriotizma i ljubavi prema domovini.
90% tih ljudi nikad ne bi otislo iz Srbije da je iole normalna zemlja, i tu ne mislim na mesecna primanja.
 
A Pantograf kao zatvorski čuvar, ubeđuje nas da je ipak ovde najbolje, napolju su zveri srbomrzačke....
 
Ај ти, уместо што бајеш овде бесмислице, укључи се у још неке теме на форуму, па изводи закључке - пошто је ово сасвим споредна тема, а намножило вас се који само у њима учествујете.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851485#p851485:2wik3utc je napisao(la):
MC_ » Wed May 19, 2021 11:06 pm[/url]":2wik3utc]Ziveo sam dugo van Srbije.
Vratio sam se u Srbiju misleci da su se stvari promenile.
U stvari ponele su me bile emocije. Hteo sam da mi deca poznaju babe i dede.
Nisam hteo da budem stranac.
Smatrao sam da je obrazovni sistem y zemlji u kojoj sam bio previse surov prema deci.

Medjutim ljudi se nisu promenili u Srbiji, osim na gore. Mislim na ogromnu statisticku vecinu u Srbiji.
Jako sam pogresio.

Jeste da nije lako biti stranac. U ocima domacih je uvek pitanje "Zasto si dosao ovamo?", "Sta ces nam ti".
Jer mi smo potrebni njihovom kapital, obicnim ljudima ne trebamo, bilo bi im lepse bez nas.

Ali, vasa deca, ako psihicki prezive taj stres i njihova deca nece biti stranci.
U Srbiji su normalni ljudi stranci.

Evo, u ulazu jedne zgrade prolaznici redovno vrse veliku nuzdu. Interfon je unisten. Ljudi koji tamo zive nikako da se dogovore da to poprave.
Nikom ne smeta nista.

Mozda se treba prilagoditi Srbiji i uzivati kao ostali?

Slažem se da su emocije nešto što najviše vuče ljude nazad (one koje imaju takvu želju). Što se tiče toga da deca i deca dece neće biti stranci to u mnogome zavisi od zemlje u koju se emigrira. Nije ista situacija u SADu, Kanadi i Nemačkoj na primer. Čak i u okviru same Nemačke prilagodjavanje može biti drugačije. Znam ljude koji su se potpuno primili u Nemačkoj, a znam ljude koji su rodjeni ovde, završili škole ali se i dalje osećaju strancima. I ne, nije reč o ljudima koji su se samo družli sa našom zajednicom, već upravo suprotno.

Po mom mišljenju jedino što je za crnu stranu medalje ovde je stav koji provejava u našem društvu, da smo mi najgori, da kod nas ništa ne funkcioniše i slično. Stvari nisu crno-bele i svako treba da izabere prema svojim afinititetima gde će živeti, ali to treba da zaključi na osnovu realnih informacija a ne na osnovu stava kod nas je sra*e, mi smo ovakvi/onakvi, napolju je bajka, oni su divni, civilizovani ljudi.

Primer za ulazom je inače dobar. Nije mi jasno kod našeg naroda, zašto živimo u neredu. Dvorišta, kuće, zgrade su užasno zapuštene, sa oronulim fasadama, smećem... To me iskreno baš nervira i jako mi bode oči kada dodjem tamo. Ako krenemo od toga, onda ne treba da nas čudi što su nam gradovi, država i društvo neuredjeni. Ako neko nije u stanju da sredi svoje dvorište da liči na nešto, kako od takve osobe da očekujemo da razmišlja o dobrobiti za zajednicu i društvo u celini.
 
Zato što je dobar deo naroda lenj i neprosvećen. Znaš koliko treba vremena i truda da ti dvorište bude lepo, puno zelenila, cveća i održavano? Mnogo. Kad dođeš s posla uveče nema izležavanja ispred tv-a ili sedenja po kafićima, nego šišaj travu, zalivaj, okopavaj, popravljaj..a gde su još i druge obaveze. Govorim iz iskustva.

Drugo, život u gradu takođe podrazumeva pravila koja mnogi ne poštuju.. Stanovi uglavnom dobijeni za dž. pre 30 godina, vremenom lepo sređeni, ali ispred ulaznih vrata je svet koji me ne zanima. Boli me uvo da dajem pare za krečenje fasade, sređivanje ulaza itd. E pa ne može tako, mora da se odreši kesa, pa da se odrekneš letovanja ili zimovanja jednu godinu ako ne možeš drugačije, ali zgrada mora da se sredi.. Ko je sprerman na to? Ovde bi pola zemlje pre crklo nego što bi propustilo Paraliju ili Hanioti jedne godine.
Ima još nešto. Ljude treba navikavati na lepo, na sklad, na umerenost. Ovde se časovi likovnog u školi svode na glupiranje, deca se ne vode u muzeje, pozorišta, ne neguje se umetnost. Kad neko odrasta u takvom okruženju njemu će biti normalno da sutra zastakljuje terasu, kači klimu na fasadu, preskače fekalije na ulazu zgrade i gleda korov i prljavštinu ispred prozora.. i čekaće da to neko drugi sredi.
 
То све што си навео управо је развијање патриотског духа. Да волиш своју зграду, па свој крај, па град, па део земље, па земљу. И да бринеш о свему томе. Само што примитивни људи тако једноставну ствар још нису разумели. Мало су векови да дође из ... у главу. Него пљуни на своје, фигуративно и буквално (језик је чудо).
 
Tako je, a kad sam ja na početku svog forumskog staža slično definisao patriotizam - od strane jednog člana sam prozvan izdajnikom, kukavicom itd, itd.. :? Ljubav prema domovini kreće od ljubavi prema svome najbližem okruženju. Samo su za mnoge napaljenike to sitne kategorije..Znaš ono - ne želim ništa manje od menjanja celog sveta i slične gluposti.
 
Ima vise razloga za nered:

- lenjost, mozda to nije lenjost nego neka vrsta rezignacije, hronicni osecaj nemoci, nesigurnost u sebe
- strah od akcije
- dedostatak osecaja za zajednicko dobro
- nepoverenje, strah od drugih i od dogovora (neophodan je dogovor za sredjivanje stanja).
- strah da ne budu prevareni prilikom sredjivanja stanja
- psiholoska zapustenost, neobrazovanost i nevaspitanje
- zavist i losi odnosi sa komsijama
- i tek na kraju, nemastina

mentallitet u Srbiji je donekle istocnjacki. Npr kamera postoji i ona snima ljude kako vrse nuzdu, ali njih to ne zanima, fokusirani su na sebe i svoje potrebe. To je nesto sto nije lako razumeti, a opet i jeste. Ljudi imaju neki svoj mir, ne zanima ih da se drze pravila, kao na zapadu.

Na zapadu postoji minimum konvencije ponasanja. Zahteva se da se to odglumi.
U Srbiji se to ne zahteva, ovde se zahteva poslusnost i snishodljivost spram jaceg od sebe.
Ne moras da budes uredan, mozes bukvalno da kakis svuda, pa ljudi tako i cine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh