Šta je novo?

BITCOIN kriptovaluta (?!)

Krenulo je forirsiranje i drugih kriptovaluta - Ethereum

Na prvi pogled, jedinicaEtherje kao i svaka druga digitalna valuta, ali osobenost se krije u mreži Ethereum koja čini da plaćanje virtuelnim tokenima bude sporedna usluga koju ona pruža.



Šta je zapravo ethereum? Kako pristupiti mreži, ko su korisnici? Šta Ethereum pruža učesnicima i kakav cilj želi da postigne?

Odgovori na sva pitanja slede u nastavku teksta. Ako vas zanimaju digitalne valute bilo bi dobro da se upoznate sa sve traženijim Ethereum-om.


Šta je Ethereum?
ETH je digitalna valuta čija jedna jedinica danas vredi preko 1.400 eura! Nastala je 2015. dizajnirana od strane Vitalika Buterina i u početku je vredela samo 250 eura.

Ipak, Ether je samo način plaćanja za usluge koje nudi Ethereum kao mreža. Ona se zasniva na istoj tehnologiji na kojoj posluje Bitcoin – blokčejn, ali je ne koristi samo za upis novčanih transakcija već ima mogućnost razvoja decentralizovanih aplikacija, ali i upisa pametnih ugovora.

Funkcioniše na istom principu kao i bitcoin – ima potpuno decentralizovanu kontrolu jer blokčejn čuvaju dobrovoljci širom sveta. Ovo je dobro jer ni jedna država ili centralna banka nema kontrolu, a sa druge strane ne postoji ni „single point of failure“ kada se problem iz jedne tačke prenese na ceo sistem.



Ethereum doprinosi privatnosti svojih korisnika jer niko od njih ne treba da ostavlja lične podatke. Ako podatke ne ostavljate onda ste 100% sigurni da nema načina za zloupotrebu, a to je ono što privlači ljude ka virtuelnoj trgovini. Još od ekonomske krize 2008 .traži se alternativa realnim tokovima plaćanja za koje je dokazano da padaju kao „kule od karata“ ako dođe do velike krize.

I dok je Bitcoin osmišljen kao virtuelna trgovina, Ethereum ima širi obim usluga i naplacuje ih u ETH, a za uzvrat briše posrednika iz nekih oblasti poslovanja.

Danas se procenjuje da postoji oko 42 miliona novčanika, a brzina obrade je 44 transakcije‚po sekundi umesto 10-ak minuta kao kod Bitcoina. Nagrada za prvog majnera zavisi od brzine kojom upiše zapis u blokčejn. Ipak, da bi majnovali potrebno je da imate skupu kompjutersku opremu pa je teško proceniti za koliko će vam se isplatiti uloženo.


Šta je potrebno za pristup mreži Ethereum?

Za ulazak potreban vam je kripto novčanik i ključ za taj novčanik.

Novčanik se sastoji od niza nasumičnih slova i brojeva i to je vaša adresa na koju vam uplaćuju Ether ili vi isplaćujete koine.

Privatan ključ je lozinka za vaš novčanik i bez ova dva činioca nemate pristup svojim sredstvima.


Kako izabrati odgovarajući ethereum wallet?

Imate izbor nekoliko vrsta digitalnih novčanika i važno je da izaberete dobro jer to je vaša jedina veza sa vašom adresom na mreži. Osnovna podela je na „hot“ i „cold“ novčanike.

Hot novčanik ključ čuva na mreži tako da su dostupni bilo gde u svetu sve dok imate internet konekciju.


Cold novčanici ključ aktiviraju samo kada vi poželite pristup Ethereum mreži i predstavljaju bezbedniju verziju jer su kraći period izložena potencijalnim hakerskim napadima.

Osim ove dve osnovne vrste ovo su vaše mogućnosti za odabir walleta:

Full-nod novčanik predstavlja direktan pristup Itirijumovoj mreži. Ako izaberete ovaj vid onda postajete i vi čuvar blokčejna (nod) i jedini pristup imate preko desktop računara jer je potrebna velika memorija za čuvanje celog blokčejna.

Imate mogućnost da otvorite novčanik preko neke od menjačnica za kriptovalute. Na ovaj način vaš novčanik i ključ čuva treća strana – menjačnica, pa treba birati one koje duže traju u svom poslu i imaju bolju internet zaštitu.

Među svojim decentralizovanim aplikacijama, ova mreža nudi i jednu preko koje možete sami da kreirate svoj novčanik. Koraci su vrlo jednostavni, a vama ostaje da dobro zapamtite i čuvate privatan ključ koji se nalazi u dodeljenoj keystore datoteci.

I na kraju, imate i papirni novčanik koji čini QR kod odštampan na papiru i jedini se ne čuva u kompjuteru ili na internet mreži. Ako ga odaberete papir čuvajte kao najveće blago, najbolje je i da ga plastificirate jer treba da traje dugo godina, a da se ne ošteti.


Šta su „pametni ugovori“ i „decentralizovane aplikacije“?

„Smart contract“ znači mogućnost da se u blokčejn upiše striktno definisan ugovor između više strana koji obuhvata i raspodelu novčanih sredstava koji se u zavisnosti od ishoda na kraju ugovora isplaćuje na jasno definisane načine. Potpuno se eliminiše sud, notari, advokat ili treća nepouzdana strana koja čuva sredstva.

Pametan ugovor je obezbeđen kriptografijom i na početku ima jasno definisane uslove za moguće ishode i ko dobija uplaćene Ethre. Uložen novac može i da se dalje investira što ga čini dobrim osnovom za množenje kapitala, a da vi dobijate kamatu na štednju.



Decentralizovane aplikacije takođe eliminišu potrebu da treća strana čuva podatke korisnika aplikacija koje inače moramo da ostavimo u većini slučajeva. Sve se čuva na blokčejnu koji opet čuva nekoliko miliona ljudi na svetu pa je zloupotreba isključena.


Ethereum Srbija

Srbija je jedna od prvih zemalja koja je imala majnere za Bitcoin, menjačnice za kupoprodaju kriptovaluta, podršku web sajtova. Od 10.000 developera njih 400 je iz Srbije što nas stavlja u sam vrh zemalja u kojima je Bitcoin popularan.

Dolazak BTC je utro put drugim valutama pa je i Ether valuta kojom se rado trguje. Možemo kupiti sve alt coine i bitcoin za dinare preko nekoliko različitih kanala što trgovinu čini jeftinijom jer ne postoji kursna razlika. Naša zemlja je najavila i uvođenje zakona o kriptovalutama čime će ovu oblast staviti u zakonske okvire što je takođe jedan od revolucionarnih poteza naše zemlje koja je mala, ali razmišlja dalekosežno.

Ovo bi bilo najprostije objašnjenje šta je to Ethereum jer je njegovo funkcionisanje izuzetno složeno. Njegov osnivač je u blokčejnu prepoznao potencijal za mnogo širu upotrebu od upisa novčanih transakcija što se i pokazalo kao dobra ideja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791139#p791139:17q4rqdk je napisao(la):
Bender Rodriguez » 08 Nov 2020 12:44 am[/url]":17q4rqdk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791107#p791107:17q4rqdk je napisao(la):
vradovic » Sub Nov 07, 2020 10:31 pm[/url]":17q4rqdk]
Moj zakljucak je na osnovu istorijskih dogadjanja sa kripto-valutama da ce Bitcoin u periodu 2021-2022 preci magicnu cifru od 100k USD za jedan BTC.
Evo da citiram i ja, samo da ostane upisano i zabeležno.

Ovo treba da se postavi na homepage. :) :D

Uglavnom na pola puta smo. Ajmo!!

Ono sto je dobro i sto mi je veoma drago veliki broj nasih ljudi drzi ethereum i on ima odlican potencijal da razvali. Postoji potencijal da ce doneti cak 1 milijardu USD u Srbiju verovali ili ne. Sve je pitanje koliko ce ether da skoci.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843335#p843335:34xegf5c je napisao(la):
vradovic » Uto Apr 20, 2021 12:09 am[/url]":34xegf5c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791139#p791139:34xegf5c je napisao(la):
Bender Rodriguez » 08 Nov 2020 12:44 am[/url]":34xegf5c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=791107#p791107:34xegf5c je napisao(la):
vradovic » Sub Nov 07, 2020 10:31 pm[/url]":34xegf5c]
Moj zakljucak je na osnovu istorijskih dogadjanja sa kripto-valutama da ce Bitcoin u periodu 2021-2022 preci magicnu cifru od 100k USD za jedan BTC.
Evo da citiram i ja, samo da ostane upisano i zabeležno.

Ovo treba da se postavi na homepage. :) :D

Uglavnom na pola puta smo. Ajmo!!

Ono sto je dobro i sto mi je veoma drago veliki broj nasih ljudi drzi ethereum i on ima odlican potencijal da razvali. Postoji potencijal da ce doneti cak 1 milijardu USD u Srbiju verovali ili ne. Sve je pitanje koliko ce ether da skoci.
ETH je sigurica, Srbija se uzda u RVN :dil:
 
Pozdrav svima....nov sam u ovome i kupio sam nesto malo bitcoina.Za cuvanje i ucenje sam odabrao Blockhain.com.
Danas sam hteo da probam kako ide SWAP i zamenio sam bitcone u vrednosti 5e za Algorand.
Ono sto sam primetio jeste da mi fali nekih 15e na bitcoinu, a samo 5e sam pustio.
Nadam se da ima neko koce ukratko da mi objasnii takodje kome nebi bilo problem da mi ovde nekda pomogne u tim pocetnickim greskama.
Hvala u napred
 
Bicu grub ali bolje tako nego da budes jedan u moru onih koji su zaboravili podatke za novcanik ili su pokradeni.

Moras ozbiljnije pristupiti temi. U moru specijalizovanih sajtova, foruma, redita, cuda, ovo je stota rupa na svirali. To je osnovno a ostalo su sitnice.
Broj 1, hardverski novcanik.
Broj 2, podatke uredno napises i cuvas i znas tacno gde su. Da ne moze da se izgubi, nestane, pospremi zena ili mama, pojede pas.
Broj 3, koristi binance za trgovinu i nemoj trgovati bez ozbiljne prethodne obuke.
 
Mogu da podnesem i grublje :)
Hvala...
Shvatam o cemu si napisao.
Ovih dana stize telefon kome ce iskljucivo biti namena za te stvari.
Jasno mi je za za cuvanje podataka i vec imam izgradjenu semu kako ce to izgledati.
Nisam ozenjen, ne zivim sa mamom i nemam psa :)


Kupio sam za 50e BTC i krenuo preko Blockhain.com cisto da steknem neku predstavu, nemam nameru da odmah pocnem na malo jaci nacin.
Ne samo zbog gubitka novca, vec ne zelim tako lako da ispadnem gup, ali izgleda da vec jesam, mada je u pitanju samo 15e

Da li mi je Blockhain.com ,,pojeo ,, 15e?

Hvala jos jednom na dobronamernim savetima i u napred i na sledecim se zahvaljujem kao i ostalima koji mogu da mi pomognu.
 
Stvari koje negativno deluju na kriptovalute

Kome i zašto smeta napredovanje bitcoina?

Ako izuzmemo države i vlade koje su prokockale poverenje lošim postavljanjem u krizi i tako dozvolile da poraste poverenje u bitcoin, ostaje nekoliko loših činilaca ovog vrtoglavog rasta interesovanja za kriptonovcem:

Veći obim trgovanja izaziva veću potrebu za rudarenjem što dovodi do ogromne potrošnje struje kompjutera, jednako je onome koliko troši jedna Argentina!
Dakle, nije sve tako „zlatno“ i dok se ne pronađu obnovljivi izvori energije neki problemi će ostati realna pretnja čovečanstvu.
„Zlatna groznica“ bitcoina stavlja rudare u nezavidni položaj, baš kao i rudare nekada koji su tragali za pravim zlatom. Sve je teže prvi upisati transakciju u blokčejn. Nema mesta za slabe kompjutere, za pojedince koji kao entuzijasti traže izvor dodatne zarade.
Danas je neophodno da se rudari udružuju u pool-ove i da zajedničkom opremom prvi pronađu nedostajući deo koda. Nagrada je i dalje visoka pa je primamljiva i kada se podeli, ali se sve teže dolazi do nje.
I dalje postoji strah od urušavanja čitavog koncepta na kome počivaju digitalne valute. Kada bi se to dogodilo izazvalo bi velike udare i na tržištima realnih tokova plaćanja i ogromne posledice na ekonomije sveta.
 
kuureee":2i1sbot4 je napisao(la):
Mogu da podnesem i grublje :)
Hvala...
Shvatam o cemu si napisao.
Ovih dana stize telefon kome ce iskljucivo biti namena za te stvari.
Jasno mi je za za cuvanje podataka i vec imam izgradjenu semu kako ce to izgledati.
Nisam ozenjen, ne zivim sa mamom i nemam psa :)


Kupio sam za 50e BTC i krenuo preko Blockhain.com cisto da steknem neku predstavu, nemam nameru da odmah pocnem na malo jaci nacin.
Ne samo zbog gubitka novca, vec ne zelim tako lako da ispadnem gup, ali izgleda da vec jesam, mada je u pitanju samo 15e

Da li mi je Blockhain.com ,,pojeo ,, 15e?

Hvala jos jednom na dobronamernim savetima i u napred i na sledecim se zahvaljujem kao i ostalima koji mogu da mi pomognu.
Istrazi malo sekciju fee to je prvi korak..:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843549#p843549:9ry7198k je napisao(la):
AleksandarGrf » Uto Apr 20, 2021 9:24 pm[/url]":9ry7198k]Bicu grub ali bolje tako nego da budes jedan u moru onih koji su zaboravili podatke za novcanik ili su pokradeni.

Moras ozbiljnije pristupiti temi. U moru specijalizovanih sajtova, foruma, redita, cuda, ovo je stota rupa na svirali. To je osnovno a ostalo su sitnice.
Broj 1, hardverski novcanik.
Broj 2, podatke uredno napises i cuvas i znas tacno gde su. Da ne moze da se izgubi, nestane, pospremi zena ili mama, pojede pas.
Broj 3, koristi binance za trgovinu i nemoj trgovati bez ozbiljne prethodne obuke.
Kakav savet... Da li možeš da odgovoriš na konkretno pitanje zašto je za transakciju od 5€ sa računa skinuto 15€?
 
Savet je vrlo konkretan a ti si zajedljiv zbog? Molim te da nadjes drugu aveniju za lecenje kompleksa.
 
Nisam uopšte zajedljiv, saveti su verovatno korisni, samo nisi odgovorio na pitanje, osim ako stavku broj 3 ne smatraš odgovorom. Gde može početnik da pohađa neki ozbiljan trening kao što savetuješ?
 
Pitanje je korak 22. 15 evra spaljenih je dzab dzabe sta ce da mu se desi ako nastavi da ovako radi. Covek je platio fee jer nije procitao osnovne smernice, nije pratio posto je trgovina. Korak 1,2,3 pa onda trading. Uostalom, skola se placa i ovo je cak solidno, da puknes 15 evra i krenes ozbiljnije.

Binance ima video o tradingu, na internetu gomila tutorijala, samoobuka, citas, gledas, odes na binance i koristis testnet, ulozis dolar pa se igras s tim. Nije neka nauka i mudrost(osim samih odluka sta i kad prodati i kupiti)ali mora da se prouci. To je u sekciji DA.

U sekciji NE je da ti prvi korak bude kupovina BTC u piku vrednosti za mizernu cifru koju ti pojede fee, potom napredan trading i zatim trazenje saveta na beobild forumu. Verovatno forum ima dobar SEO ili je covek ovde posetilac.

Uostalom, to je moj savet, pa ako se svidja nekom neka koristi, ako ne, neka istrazi anatomiju troskova trgovine tog sajta i nek nastavi da gura u istom smeru. Do prve pljacke menjacnice, skidanja Srbije sa zelene liste i ukidanja naloga, ukidanja obskurnog coina kojim se eventualno trejduje i slicno.
 
Ok, ok shvatio....
Nece biti nikakvih pljac ki sidanja boja i slicno....
Sve je ok.

Hvala
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843344#p843344:2dw4hwml je napisao(la):
Дошљак » Uto Apr 20, 2021 12:39 am[/url]":2dw4hwml]Каква су вам мишљења о Пи?

glupost ko i elektroneum nekada pa nrg... a u ovom bullu pi, uglavnom ako se nista ne ulaze mozda se i zaradi nesto :) "kopanje" mobilnim telefonima...
 
Elonova keva ubi Dogu sinoć...možda je i ona kit koji je prodao


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ocekivano, toliko se hajpovalo da ce 8og maja doge otici na mesec (ili mars) da je morala da usledi korekcija.
 
Prilično mi je neprihvatljiva činjenica da jedna osoba (Elon Musk) svojim tvitovima i izjavama pravi takve drastične promene. Vidim da je sada aktuelna priča oko toga da se neće koristiti bitcoin za kupovinu Tesla automobila pa je naravno Bitcoin doživeo pad a posledično i većina kriptovaluta.

Takođe primetan je hajp oko ICP-a (Internet Computer) pa bi bolje upućeni mogli da kažu koju reč i o tome.
 
Kriptovalute prosto ne mogu da zamene klasične valute, u pitanju su špekulacije. Ako hoćeš da se baviš špekulacijama lepo idi na berzu pa se tamo kockaj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849573#p849573:3ifwuxvp je napisao(la):
Igor » Pet Maj 14, 2021 2:40 am[/url]":3ifwuxvp]Prilično mi je neprihvatljiva činjenica da jedna osoba (Elon Musk) svojim tvitovima i izjavama pravi takve drastične promene. Vidim da je sada aktuelna priča oko toga da se neće koristiti bitcoin za kupovinu Tesla automobila pa je naravno Bitcoin doživeo pad a posledično i većina kriptovaluta.

Takođe primetan je hajp oko ICP-a (Internet Computer) pa bi bolje upućeni mogli da kažu koju reč i o tome.

Pad je poceo pre Elon-a i Vitalika, uglavnom razlog za pad ili rast se uvek nadje. Nije samo kripto doziveo pad vec i druge brzanske akcije. I pre Elona su bili razni "tviterasi", nista novo, Treba li nabrajati sve dosadasnje Fontase, Volonge, Kajzere, Lee-ve, Dunove, Romanoe, McAfee-je i sada Elona? Cenim da ce posle Elona u sledecem bullu biti Bezos jer se sad razveo pa nema sta pametnije da radi :D Samo da ne bude cika Bili :D

ICP ima bas jaku ekipu iza sebe i projekat je koji se radio bez hajpa i paznje. Sta ce biti od njega ostaje da se vidi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849573#p849573:bvyyzrqn je napisao(la):
Igor » Pet Maj 14, 2021 2:40 am[/url]":bvyyzrqn]Prilično mi je neprihvatljiva činjenica da jedna osoba (Elon Musk) svojim tvitovima i izjavama pravi takve drastične promene. Vidim da je sada aktuelna priča oko toga da se neće koristiti bitcoin za kupovinu Tesla automobila pa je naravno Bitcoin doživeo pad a posledično i većina kriptovaluta.

Takođe primetan je hajp oko ICP-a (Internet Computer) pa bi bolje upućeni mogli da kažu koju reč i o tome.
Jel ti prihvatljivo kad isti covek istim tvitovima i izjavama promeni akcije svoje i drugih auto kompanija?
 
AleksandarGrf":1uohaqcw je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849573#p849573 je napisao(la):
Igor » Pet Maj 14, 2021 2:40 am[/url]":1uohaqcw]Prilično mi je neprihvatljiva činjenica da jedna osoba (Elon Musk) svojim tvitovima i izjavama pravi takve drastične promene. Vidim da je sada aktuelna priča oko toga da se neće koristiti bitcoin za kupovinu Tesla automobila pa je naravno Bitcoin doživeo pad a posledično i većina kriptovaluta.

Takođe primetan je hajp oko ICP-a (Internet Computer) pa bi bolje upućeni mogli da kažu koju reč i o tome.
Jel ti prihvatljivo kad isti covek istim tvitovima i izjavama promeni akcije svoje i drugih auto kompanija?
Taj Elon Musk je jedna od ozbiljnijih pojava-prevara u poslednje vreme... Za njega je Bil Gates(of hell) anđeo.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849579#p849579:2ptqjdhv je napisao(la):
vucko » Pet Maj 14, 2021 3:25 am[/url]":2ptqjdhv]Kriptovalute prosto ne mogu da zamene klasične valute, u pitanju su špekulacije. Ako hoćeš da se baviš špekulacijama lepo idi na berzu pa se tamo kockaj.

шпекулације су и наше нормалне валуте, поготово динар kuna рубља круна... које нису ни валуте него само конверзија у долар/евро, када људи престану да гледају на крипто као на шпекулације цена ће се зравнотежити, прави пример је monero чија цена не осцилује ни приближно као другим валутама, њега су схватили озбиљно јер је заправо једина валута којом човек који има два грама мозга жели да купи нешто, блокчејн није провидан као код осталих код којих ако ти неко зна јавну адресу новчаника види све трансакције које си икада имао

цела прича "aaaa bitcoin je toliko anoniman da ce HAKLERI da narucuju ubistva i necemo movi da pratimo kmeeeeeee" се намерно пушта кроз медије да би се људи који размишљају о приватности наложили и кренули њима да баратају, што је буквално wet dream сваке тоталитарне владе и још боље маркетиншких корпорација, да ти знају апсолутно сваки потез па боље уваљују производе, или на кинески фазон ако си купио налепницу "КосМет је Србија" ова наша великоалбанска влада ти лупи казну
 
Vrh