Šta je novo?

Abortus- Za ili Protiv

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

BOKI SMOKI

Advanced
Učlanjen(a)
23.03.2009.
Poruke
2.015
Pohvaljen
19
Lokacija
Pancevo
Ovo smatram da je vazna tema jel utice direktno na natalitet nase zemlje.Godisnje se u Srbiji izvrsi 250 000 abortusa.Kada toga ne bi bilo natalitet bi bio u +. Takvo stanje je zbog loseg standarda gradjana.Svi hoce da im deca ne oskudevaju niucemu i zbog toga se odlucuju na abortus jel jos nisu spremni.A to je i zbog toga sto populacija nekoristi dovoljno kondome.Zabranom abortusa bi se i povecao broj osoba koji koriste zastitu tokom seksa i time bi se sprecilo sirenje polnih bolesti. Da se razumemeo treba vrsiti abortuse ako dodje do silovanja.Ali ovo sve ostalo je apsurdno i samo stetimo sami sebi.Jedna majka se zalila kada je vodila cerku na abortus videla je slike antiabortuskog karaktera, i sad ona prica kako joj se cerka zgrozila.Ta devojka nije bila silovana vec je imala sex bez zastite.Po meni je abortus najvece zlo koje je zadesilo ovo covecanstvo, jel je zbog uvodjenje abortusa od 1950 do danas ubijeno vise beba nego u balkanskim, prvom, i drugom, pa sve do danas.



ZA PROTIV
4 3




evo jedan zanimljiv tekst:

Ima jedan zanimljiv zakon u jednoj zanimljivoj demokratskoj drzavi: na novoj opremi, u koloru, za punim fokusom na sve detalje - pola sata posmatranja deteta sa svim naoko beznacajnim getsovima, mimikom, reakcijama na razlicite zvuke i sl. posle takvog filma u realnom vremenu majka donosi odluku i stavlja potpis. znate, cak i na najranijem stadijumu kada na klasicnom ultrazvuku dete izgleda samo kao crvic - fokus, kolor, 3d slika i kontrast cine cuda... da li je neko video kako to izgleda? ajde, pogledajte, pa se stavite u kozu majke koja je obavezna pola sata pre abortusa da to sve pogleda.

p.s. a na fonu ide obavezna naracija ginekologa - evo vidite, to se mali lesh sada smeje, jedva se vidi, cekajete da zumiram, vidite sad? jaoj, evo, evo, vidite kako mase nezadavoljno rucicama zato smo tu pritisnuli? slatkis mali, tako ce da mase i kad budemo radili kiretazu... jezivo? demokratija deco, svako ima pravo da kaze sta misli, a ko ne ume, taj ima pravo da se pokaze makar u onom vidu u kom moze. i mora da se saslusa. kako vam se cini?

Ne bi bilo lose uvesti ovaj zakon i kod nas, za pocetak.Inace taj zakon je iz jedne Americke drzave, ne znam tacno koje.

Skoro svaka buduca majka koja ne zeli dete, a npr mora da ga rodi, kada ga prvi put ugleda, obicno promeni misljenje.Tako bi verovatno bilo i zabranom abortusa, i edukaciom mladih da obavezno koriste zastitu.Ona majka koja odbaci svoje dete, po meni nije ljutsko bice, i tu negovorim samo za one koje bi se posle zabrane abortusa odlucile za to isto, nego i za ove koje su to radile i koje ce da rade ubuduce iako je abortus dozvoljen.
 
Možda zvuči paradoksalno, ali abortus mnogo manje utiče na natalitet nego što to čine ekonomska situacija, briga o porodiljama, podrška mladim majkama, podrška samohranim majkama, pravilno planiranje poroda i druge tekovine modernog sistema javnog zdravlja (koji kod nas postoji). Uvek kad razmišljam o ovim stvarima setim se bloga Krugoline Borup i organizacije "Majka hrabrost" koja je uspela da ukaže na užasan tretman trudnica kod nas. Koga to interesuje, nek svrati na http://www.majkahrabrost.com/ ...

Ja sam ZA abortus (do određene vremenske granice u trudnoći, naravno) iz više razloga:

a) u zemljama koje su imale zabranjen abortus, broj prekida trudnoće se nije smanjio već premestio u ilegalne tokove i tako počeo da ugrožava živote mladih majki
b) dosta zemalja gde je bio zabranjen abortus su ga uvele - iz raznih razloga. mislim da možda ne bismo trebali ponavljati greške drugih
c) mislim da ljudi koji ne žele/nisu spremni da odgajaju dete ne bi trebalo da su prisiljeni da to čine, ponajviše zbog tog samog deteta
d) ljudi rade glupe stvari i greške se dešavaju
 
Bas zbog loseg ekonomskog stanja, i ima toliko abortusa.Sigurno da bi presao u ilegalne vode zabranom, tako biva sa svacim sto se zabrani, ali donosenjem najstrozijeg zakona od po 40 za ubistvo nerodjenog deteta bi drasticno smanjio i ilegalne radnje sto se tice trudnoce.I da se meni to desi ja bih od devojske zatrazio da ga radi cak i ako ona ne zeli da ga posle toga vidi.
 
Prvo molba Bokiju da ovakve teme otvara na mestu predviđenom za to (Relax).

Najjednostavnije pitanje za ljude koji se protive abortusu: "Koja je kazna za žene koje izvrše abortus?". Svaka zabrana treba da ima i odgovarajuću kaznu, ali ljudi koji se protive abortusu ne umeju da daju odgovor na gore postavljeno pitanje.


It's simple as this "I'm pro choice"
 
shmeksi":1cjbhth3 je napisao(la):
Prvo molba Bokiju da ovakve teme otvara na mestu predviđenom za to (Relax).

Najjednostavnije pitanje za ljude koji se protive abortusu: "Koja je kazna za žene koje izvrše abortus?". Svaka zabrana treba da ima i odgovarajuću kaznu, ali ljudi koji se protive abortusu ne umeju da daju odgovor na gore postavljeno pitanje.


It's simple as this "I'm pro choice"
Zabrana izlaska iz zemlje, placanje dodatnog poreza ili odbijanje 40 posto od plate(a taj novc usmeriti deci bez roditeljskog staranja)
Ukoliko neradi, staviti joj to u dosije i time bi teze nasla posao. Mozda kucni pritvor ali za ovo zadnje to sam samo ovako rekao.

Ali da bi se sve ovo sprovelo u delo mora se drustvu pokazati da te zene nisu zrtve vec ta deca kojom je silom oduzet zivot.Mogla je da koristi kondom,nije, mogla je da koristi kontraceptivna sretstva, isla na abortus a zabranjen je, e pa sad zeno ispastaj za svoje grehe.

Normalno sto se tice maloletnih lica, kaznu bi placali roditelji, u gore navedenim formama.
 
Boki, udarile ti one supstance iz prethodne teme u glavu.
 
jovanovm":31g9mn8v je napisao(la):
Možda zvuči paradoksalno, ali abortus mnogo manje utiče na natalitet nego što to čine ekonomska situacija, briga o porodiljama, podrška mladim majkama, podrška samohranim majkama, pravilno planiranje poroda i druge tekovine modernog sistema javnog zdravlja (koji kod nas postoji). Uvek kad razmišljam o ovim stvarima setim se bloga Krugoline Borup i organizacije "Majka hrabrost" koja je uspela da ukaže na užasan tretman trudnica kod nas. Koga to interesuje, nek svrati na http://www.majkahrabrost.com/ ...

Ja sam ZA abortus (do određene vremenske granice u trudnoći, naravno) iz više razloga:

a) u zemljama koje su imale zabranjen abortus, broj prekida trudnoće se nije smanjio već premestio u ilegalne tokove i tako počeo da ugrožava živote mladih majki
b) dosta zemalja gde je bio zabranjen abortus su ga uvele - iz raznih razloga. mislim da možda ne bismo trebali ponavljati greške drugih
c) mislim da ljudi koji ne žele/nisu spremni da odgajaju dete ne bi trebalo da su prisiljeni da to čine, ponajviše zbog tog samog deteta
d) ljudi rade glupe stvari i greške se dešavaju
I sta kazes, ekonomska kriza smanjuje natalitet. Objasni onda kako najnerazvijenije zemlje imaju najvisi natalitet. Dok najrazvijenije beleze pad nataliteta?

Do kog to mementa trudnoce mozemo ubiti dete? Ono je zivo i u prvom i u poslednjem mesecu trudnoce.

Ljudi koji nisu spremni da imaju decu ne treba da prave decu. Umesto sto posle idu na abortuse mogu jednostavno da kupe nesto za kontracepciju.

Ljudi prave greske, kazes? Za greske bi trebali da snose posledice, zar ne.
 
shmeksi":fibip2rj je napisao(la):
Najjednostavnije pitanje za ljude koji se protive abortusu: "Koja je kazna za žene koje izvrše abortus?". Svaka zabrana treba da ima i odgovarajuću kaznu, ali ljudi koji se protive abortusu ne umeju da daju odgovor na gore postavljeno pitanje.


It's simple as this "I'm pro choice"
Uglavnom se slazem sa jovanovmom.

Sto se tice abortusa: stvar je prilicno jednostavna - definisati od koje granice, tj. koje nedelje trudnoce fetus postaje zivo bice odvojeno od majke. Stav koji neki imaju da beba postaje zasebna osoba tek kada se preseca pupcana vrpca ne prihvatam; tada prestaje 100% zavisnost od majke (i ako je beba i dalje 100% zavisna od nekog nakon rodjenja, ali ne nuzno od majke), sto ne znaci da tek tad stvoreno novo ljudsko bice - fizioloski razlika izmedju bebe 2 s nakon porodjaja i 2 s pre porodjaja je vrlo mala. Ako je granica nejasna, onda zakonsku granicu postaviti konzervativno, dakle tamo gde se i dalje pouzdano zna da je fetus jos uvek manje-vise skup celija koje rastu a ne novoformirano ljudsko bice.

Ispod tj. pre te granice - abortus je dozvoljen; preko tj. posle - nije.

Koja je kazna ukoliko neko izvrsi abortus nakon te granice, kada je zabranjen? Kazna za tako nesto postoji u zakonovodstvu. Za majku - cedomorstvo, za izvrsitelja abortusa - ubistvo deteta.
 
Bus":3se1rmqf je napisao(la):
I sta kazes, ekonomska kriza smanjuje natalitet. Objasni onda kako najnerazvijenije zemlje imaju najvisi natalitet. Dok najrazvijenije beleze pad nataliteta?

Do kog to mementa trudnoce mozemo ubiti dete? Ono je zivo i u prvom i u poslednjem mesecu trudnoce.

Ljudi koji nisu spremni da imaju decu ne treba da prave decu. Umesto sto posle idu na abortuse mogu jednostavno da kupe nesto za kontracepciju.

Ljudi prave greske, kazes? Za greske bi trebali da snose posledice, zar ne.
:kk:
Izvinicete me na vulgarnosti, ali......
Ako je neko dovoljno zreo da se j***, a pritom i dovoljno bezobrazan da ne koristi zastitu, onda ima da bude zreo i za podizanje deteta....

Naravno, to ne znaci da je u nasoj miloj drzavi lako biti roditelj, ali za jedno dete se moze obezbediti pristojan zivot ukoliko nisi suvise sebican, kao sto ljudi uglavnom jesu.

Naravno, apsolutno bih dozvolio abortus zenama koje su bile silovane.
 
@stf
Zaštita ne funkcioniše u 100% slučajeva, ljudi su zlostavljani, u lošim odnosima, ljudi imaju nesreće i probleme, smrti, sakaćenja, silovanja, maltretiranja. Otkud nama pravo i potreba da određujemo njima šta će da rade? Samo zato što je abortus legalan ne znači da će tvoja žena da ode i da abortira bez tvog znanja (to može da uradi i da abortus nije legalan, samo što tada može i da umre). Alternativa nije abortus i bez abortusa, alternativa je abortus i ilegalan abortus u prljavim klinikama i stopa smrtnosti od 50%. Odličan film o tome, ako te interesuje, je rumunski 4 meseca, 3 nedelja, 2 dana (4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile)... http://www.imdb.com/title/tt1032846/

@Bus
Kažem, ekonomska kriza smanjuje mogućnost za socijalnim programom koji bi omogućio viši natalitet kod nas. Neke zemlje ne vide to kao prioritet već kvalitet života trenutne situacije. Ja smatram da je takav stav sebičan, i više bih voleo više dece i nas pametnije da znamo kako da se snađemo sa onim što imamo, ali važno je da takav rast bude zdrav. Primer zemlje sa dobrom socijalnom politikom je Švedska...

Sa Vikipedije:

The 2005 Swedish census showed an increase of 475,322 compared to the 1990 census, an average increase of 31,680 annually. During the 1990s, birth rate increased by more than 100,000 children per year while death rates fell and immigration surged. In the early 2000s, birth rate declined as immigration increased further, with the context of unrest in the Middle East, upholding steady population growth.[12][13]

Notably, the Swedish-Finnish majority grew as well as the Assyrian minority, while the Sami and Roma minorities decreased sharply - leaving most other groups unchanged.
Drugi deo je podebljan da pokaže da brz porast nije došao od imigracije. Takođe podaci statističkog biroa za 2010 sugerišu da je rast generacijski (rađanjem), a ne imigracioni (ranih 90tih eksplozivan rast, ranih 2000tih slab rast, 2010 opet eksplozivan)...

*Note: The 2010 estimate from Statistiska Centralbyrån suggested that Swedens population had risen by roughly 300,000 to 9,347,899. This estimate represents an increase by 91,552 since 2009 years estimate, a record increase since 1946. [15][16][17] By the year 2020 the population is expected to rise to over 10 million people.
Švedska će za 20 godina imati 2 miliona stanovnika više od Srbije, iako su počeli na istom nivou. Računajući i imigraciju, mislim da je ovo pametna politika.

Mislim da abortus treba da bude dozvoljen do trenutka formiranja moždanog tkiva, tj. do trenutka kada počinje da se javlja svest u fetusu. Pre toga, mislim da ne možemo govoriti o svesnom biću (moždana aktivnost kao isti princip i za eutanaziju). Argument da život nastaje pri začeću je tačan sa jedne strane, ali iskreno, da li bismo trebali pobačaje onda karakterisati kao ubistva iz nehata?

@BOKI SMOKI
Sve tvoje predloge je već implementirao Čaušesku u Rumuniji. To im je strašno pomoglo, jer im je stanovništvo između 1977 i 1990 poraslo sa 21.5 miliona ljudi na 22.7 - ista stopa rasta kao i pre. Izvor. Možemo takođe i ginekološke predloge na ulici od strane policije. Siguran sam da će to dobro proći....
 
Evo jos jedan razlog PROTIV...

Svedoci smo, da parova koji zele decu a ne mogu je imati je zastrasujuci, sterilitet zena uzima maha, mogucnost da zena zatrudni je takodje sve manja, trudnoce su sve rizinije, ucestale su bolesti poput raka grlica materice, raka dojke i sl......
Plus se sve to abnormalno povecalo posle bombardovanja, sto dalje implicira da su nas gadjali sa necim.....

I na sve to, plus negativan natalitet, treba dozvoliti abortus? Zasto? Zato sto se neko zaje*******o u je*******anju? Njegov problem (a i moj, ako mi se to desi).

Plus, realne opasnosti da zbog samog cina abortusa, zena je vise izlozena pomenutim bolestima kao i sterilitetu. Mogucnost da ponovo ostane trudna se mnogostruko smanjuje.

Razlozi PROTIV su mnogostruko jaci, od svih pomenutih ZA. Sta vise reci?
 
stf":152q1wa0 je napisao(la):
I na sve to, plus negativan natalitet, treba dozvoliti abortus? Zasto? Zato sto se neko zaje*******o u je*******anju? Njegov problem (a i moj, ako mi se to desi).
Zato što:

1) Pomaže održavanju zdrave porodice tako što omogućava ljudima da planiraju kakvu porodicu žele i ne forsira ih da zavise od metoda kontracepcije koji nisu 100% sigurni
2) Zato što je zdraviji od ilegalnog abortusa. Kao što sam već ranije pisao, legalnost ne utiče na to da li će žene abortirati ili ne, već samo utiče na to da li će to raditi u higijenskim ili nehigijenskim uslovima.
3) Zato što legalnost abortusa ne prisiljava žene da mu se podvrgnu. Ljudi koji smatraju da je budući život tog deteta važniji od njihove greške će i dalje rađati decu.
4) Zato što već postoji dovoljno dece po sirotištima koja nisu usvojena, te argument da postoji mogućnost usvajanja ne drži vodu jer čini se da ima više dece bez roditelja nego roditelja koji žele decu/ili je procedura usvajanja vrlo teška.
5) Zato što se trudnoća ne dešava samo u greškama pri seksu, već i mnogim drugim ljudima, npr:
a) Par u četrdesetim godinama, kada ljudi ne žele da imaju više dece, a svoju decu su već odgajili ranije.
b) Slučajevi seksualnog zlostavljanja
c) Neefikasnost sistema kontracepcije
d) Seksualne radnice /koje ne bi bile u mogućnosti da pruže detetu siguran dom/
e) Belo roblje (vezano sa d, ali ne uvek)
f) Seks između maloletnika
g) Ekonomski nerazvijene sredine gde kontracepcija nije uvek dostupna
6) Kao što žena ima pravo da bira s kim će da zatrudni, tako ima i pravo da bira da li želi da ima decu sa nekim ili nema. U pitanju je jedno od osnovnih ljudskih prava nad svojim telom (govorimo o abortusu pre formiranja svesne jedinke u stomaku koja se onda pravno i logički može smatrati posebnom osobom).
 
Apsolutno se slažem sa jovanovm.

Nego, malo je glupo o tome raspravljati. Zašto mora da se kaže za ili protiv. Svako ima pravo da planira svoju porodicu kako i kada želi.
Još malo pa ćemo raspravljati o tome da li imati seks pre braka ili ne, da li se razvoditi ili održavati brak pa makar neko bio maltretiran.

Zarad čega sve to?
 
stf":2nc801x7 je napisao(la):
Zasto? Zato sto se neko zaje*******o u je*******anju? Njegov problem (a i moj, ako mi se to desi).

Razlozi PROTIV su mnogostruko jaci, od svih pomenutih ZA. Sta vise reci?
Koliko gluposti.

Da si žena i da te neko siluje i da ostaneš u drugom stanju, da li bi rodio? Kako bi se osećao da ti neko u tom slučaju kaže " zaje*******ao si se u je*******anju tvoj problem ima da rodiš" - što si ti upravo i napisao.
 
Lignjoslav":2bjuj99r je napisao(la):
stf":2bjuj99r je napisao(la):
Zasto? Zato sto se neko zaje*******o u je*******anju? Njegov problem (a i moj, ako mi se to desi).

Razlozi PROTIV su mnogostruko jaci, od svih pomenutih ZA. Sta vise reci?
Koliko gluposti.

Da si žena i da te neko siluje i da ostaneš u drugom stanju, da li bi rodio? Kako bi se osećao da ti neko u tom slučaju kaže " zaje*******ao si se u je*******anju tvoj problem ima da rodiš" - što si ti upravo i napisao.
CITAJ MOJ PRVI POST, ZABRANA SE NE ODNOSI NA SILOVANE ZENE.
 
stf":q8hfsmc7 je napisao(la):
Evo jos jedan razlog PROTIV...

Svedoci smo, da parova koji zele decu a ne mogu je imati je zastrasujuci, sterilitet zena uzima maha, mogucnost da zena zatrudni je takodje sve manja, trudnoce su sve rizinije, ucestale su bolesti poput raka grlica materice, raka dojke i sl......

I na sve to, plus negativan natalitet, treba dozvoliti abortus? Zasto? Zato sto se neko zaje*******o u je*******anju? Njegov problem (a i moj, ako mi se to desi).
A sto ako se niko ne nadje da uzme to dete koje je se rodilo a da ga roditelji nisu hteli? U dom? Na ulicu? Ne radi se o tome dali je to problem onih koji su se "zaj*** u je*******anju", nego da ce deca morati da pate za nesta za sta oni nisu krivi. Koliko u domovima, toliko i u kucama gde se ljudi vencaju zato sto "moraju" pa dete nema mirno i lepo okolenje da odraste, mozda su roditelji jos pre mladi i nisu za odgajanje dece, nemaju finansijsku sigurnost, nemaju posla, studiraju jos itd itd itd. Ako ti ili tvoja devojka necete da abortirate, lepo za vas, i ne morate, ali ima dosta ljudi kojima od te mogucnosti zavisi ceo iduci zivot, i medju njih spada i to dete koje bi se potencijalno rodilo u odvratnu okolinu i koje bi se mozda bacilu u dom ili spustilo ispred vrata crkve.
 
Drzava bi onda morala da otvori neke ustanbove koje su nesto bolje od domova.I tu decu izvesti na pravi put.

Promovisati ljudima koji zele da imaju decu a nemogu zbog steriliteta, da usvoje koliko misle da je potrebno.

Ljudi koji nemogu da imaju a zele, se tesko odlucuju da usvoje zato sto znaju da nije njihovo.Treba na tome poraditi da nemisle tako.
 
Lignjoslav":3df2f92f je napisao(la):
Apsolutno se slažem sa jovanovm.

Nego, malo je glupo o tome raspravljati. Zašto mora da se kaže za ili protiv. Svako ima pravo da planira svoju porodicu kako i kada želi.
Još malo pa ćemo raspravljati o tome da li imati seks pre braka ili ne, da li se razvoditi ili održavati brak pa makar neko bio maltretiran.

Zarad čega sve to?
+1
 
BOKI SMOKI":1fo49yqp je napisao(la):
Drzava bi onda morala da otvori neke ustanbove koje su nesto bolje od domova.I tu decu izvesti na pravi put.
To ne da se nece desiti, nego nije moguce. Dete koje odraste bez roditelju u domu (bilo god koliko je taj dom lep) ima probleme, i njemu je uvek mnogo teze u zivotu. To "napraviti bolje domove od sadasnjih i "izvesti ih" na pravi put" je, izvini, cista glupost. I u nemackoj imaju domovi koji su sigurno bolji od domova u srbiji, sta ne menja tu cinjenicu ni malo da su ta deca dosta propala i da im je mnogo teze u zivotu da dostignu normalni zivot, i ako imaju roditelje koje mozda i ponekad vidjaju.
 
Kako bi odredili koje su žene silovane, a koje ne? Već sada je broj prijavljenih zlostavljanja više desetina puta manji od stvarnog. Da li bi ženama trebala potvrda da su silovane/zlostavljane da bi došle do abortusa? Šta ako nisu u mogućnosti da to urade zbog ekonomskih, političkih, ili porodičnih pritisaka? Šta ako je u pitanju silovanje u braku/vezi u kojoj je jedan partner zlostavljan?

Nema potrebe da deca ispaštaju zbog zla, nesreće, ili grešaka odraslih. Sa abortusom je prosto - ukoliko imaš nešto protiv dotičnog - nemoj ga činiti! Zašto to treba da bude neko pitanje za celo društvo? Zar nije jednostavnije da svako ima svoj izbor?
 
BOKI SMOKI":fqx17flc je napisao(la):
Lignjoslav":fqx17flc je napisao(la):
stf":fqx17flc je napisao(la):
Zasto? Zato sto se neko zaje*******o u je*******anju? Njegov problem (a i moj, ako mi se to desi).

Razlozi PROTIV su mnogostruko jaci, od svih pomenutih ZA. Sta vise reci?
Koliko gluposti.

Da si žena i da te neko siluje i da ostaneš u drugom stanju, da li bi rodio? Kako bi se osećao da ti neko u tom slučaju kaže " zaje*******ao si se u je*******anju tvoj problem ima da rodiš" - što si ti upravo i napisao.
CITAJ MOJ PRVI POST, ZABRANA SE NE ODNOSI NA SILOVANE ZENE.
Nema potrebe da se dereš (mislim na velika slova u tvom odgovoru).
Šta znači "zabrana se ne odnosi"?. Koja bre zabrana? Ko zabranjuje?

Ako si već okačio logo LDP onda poštuj program i statut te stranke i dozvoli da žena ima pravo izbora i kada nije silovana..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh