Šta je novo?

Dronovi i ostali bespilotni vazduhoplovi

Stefan BB

Higher intermediate
Učlanjen(a)
20.06.2018.
Poruke
1.085
Pohvaljen
1.525
Pozdrav svima!

Želeo bih da otvorimo novu temu vezanu za dronove i ostale bespilotne vazduhoplove. Mislim da bi za forumašime koji već imaju dronove ili one koji tek planiraju možda da ih kupe ovo bila dobra tema da podelimo utiske, pogotovu ako gledamo na slikanje i snimanje gradilišta kao neku temu. Takođe prve voženje znaju da budu u početku zeznute pa tema može i da posluži ako neko ima pitanja u vezi sa upravljanjem. (Ako se desi da međusobno imamo iste dronove naravno) :D

Od kako sam kupio dron, poprilično sam prostudirao sve oko dozvola i samog upravljanja njime pa i ne bih baš znao sa kojim pitanjem da počnemo, ali ono što me trenutno zanima jeste ovo oko traženja dozvole određene državne institucije ako je letelica udaljena bliže od 500 m..

Kako se tačno dobija taj dokument, i šta se dešava ako ta institucija ne odgovara na Mejlove i pitanja?

Da li se to smatra kao da ne može ili možemo da se ponašamo kao oni - neodgovaraš, nisi mi zabranio, ne zanima te, onda znači mogu boli me uvo?
 
I ja planiram da kupim dron ali ne znam kolko nasi organi reda tolerisu isti ako bi leteo po centru.
Citao sam dosta vec par godina, (samo dvaput video nekog da leti u Beogradu) ali i dalje ne znam dal bi imao problema sa organima reda. Pretostavljam vecina ljudi ili se krije dobro ili uopste ne leti po Beogradu. Nemam nameru da snimam vojne/objekte od znacaja ali ako treba da se krijem nije mi to to. Zakon je krajnje nebulozan, moraju da se traze dozvole i da javis gde i kada ces leteti nedelju dana unapred pa kad ti odobre misim vaziiiiiiii
 
Batali dronove. Bolje da igraš malo, džabe te draftovaše :D

T-T
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=697901#p697901:3skwh0z6 je napisao(la):
Zion Williamson » Ned Jan 12, 2020 7:57 pm[/url]":3skwh0z6]I ja planiram da kupim dron ali ne znam kolko nasi organi reda tolerisu isti ako bi leteo po centru.
Citao sam dosta vec par godina, (samo dvaput video nekog da leti u Beogradu) ali i dalje ne znam dal bi imao problema sa organima reda. Pretostavljam vecina ljudi ili se krije dobro ili uopste ne leti po Beogradu. Nemam nameru da snimam vojne/objekte od znacaja ali ako treba da se krijem nije mi to to. Zakon je krajnje nebulozan, moraju da se traze dozvole i da javis gde i kada ces leteti nedelju dana unapred pa kad ti odobre misim vaziiiiiiii
Pozrav Zione,

Vidim niko nšta nije odgovorio...Ovo jesu pitanja koja i mene i dalje ,,proganjaju" (mislim i da imaš 100 iskustava svojih i drugih ljudi) 101 može da bude drugačiji.. :D

Nadam se da će ti ovo poslužiti ova moja dosadašnja iskustva. :D

Moram ti najpre reći da sam pričao sa dosta ljudi i odgovor je bio gotovo 70% - da im niko nikada ništa nije tražio, a određeni broj ni nema dozvolu.

Pričao sam sa dva lika iz Novog Sada, jedan je iskusan vozač svih dronova, a ovi obični su mu smešni. Smatra da dozvola nije potrebna i kaže da je lako izvući se, ali da je imao dosta situacija sa policijom, ali da oni ne znaju ni šta gledaju pa im poturiš bilo koji papir..

Svakako, to ne treba da te plaši.. On vozi trkačke dronove i obične ali bukvalno svaki dan tako da jednostavno moralo je da mu se desi.. :mrgreen:

Drugi ima Sparka kao i ja i nikada nije imao probleme..

Pričao sam i sa više ljudi ovako na forumu (prvatno) (naravno neću reći kojim) i oni su se složili da isto to nije baš ne znam sada koliko rigorozno..

E sada ja ti kontretno sada pričam za Sparaka gde mi je rečeno (pošto je on prva kategorija) da bi bilo dobro da imam položen letački ispit i još ako hoću dozvolu što sam i uradio.. To i nije toliki posao- sve što treba je da popuniš neki formular koji ima osnovne podatke (treba ti dakle manje od minuta) i da to predaš u Direktorat na pisarnicu. Test je isti za sve kategorije, pa ti preporučujem da kao i ja zaokružiš sve kategorije. (2, 3, 4)

Potom uplatiš 870 i svakog meseca poslednja četiri dana možeš da polažeš. Test ima oko 45 pitanja... Treba dakle da naučiš samo pravilinik što je 7 strana, što je dosta malo..

Posle je samo na tebi da podeseš zahtev za dozvolu pa kad te prihvate.

E onda imaš mali milion gluposti koje bi mogao da izbegneš. Tu je najava svakog leta, dozvola za snimanje (što je glupost jer niko nema dokaz da ti sinimaš, jer se slike i snimci ne prebacuju na telefon direktno) i ta dozvola neke institucije ako voziš horizontalno 500 m od nje... Zaista bih na kraju hteo da zaključim- ako staneš ispred Vlade, naravno da si naje***, jer ih tu zaista ne interesuje šta si ti radio, samo te privedu (kao one strance) pa se ti posle raspravljaj... Tu si praktično trebao da obavestiš 10 institucija važnih koje su tu da ih ne nabrajam sada.. :D

E sada ako snimaš recimo Topličin venac, Studentski park, Kalemegdan, Kosančić 70% je da ti neko neće ništa reći osim na Trgu tu ipak treba detaljno isplanirati.. Video sam dosta ljudi iz raznih portala koji su snimali kada su završene te 3 velike rekonstrukcije Trg, Topličin venac, .. Niko ih ništa nije pitalo niti ih se ticalo to.

Pisao bih ti ja sad i moja iskustva, ali da ne odvalim sada baš, nemam ih puno- sada je došla i zima, a od kada sam ja to stvarno uvežbao nije bilo puno prilika za neka sada prava iskustva.

Gledaj da u početku (ako se odlučiš da nemaš dozvolu) ne budeš blizu objekta u kojima je policija i gde je fokusirano prisutvo policije i baš velikog broja ljudi.. Izbegavaj delove gde je puno nadrkanih žitelja jer su i oni smarači.. :mrgreen:

I da- kupi neki dron za početak koji nije baš neki ozbiljan (Inspire, Fantom, neki bolji Mavicnkoji su baš skupi i provesionalni dronovi)

Sparka ti preporučujem jer tu možeš komotno da se izvučeš ako te neko smara.. Sada je izašao Mavic mini koji ima bolju kameru od Sparka, još manje mu je potrebna dozvola jer ima baš malu masu, a može da ide više nego Spark, bolja je serija generalno Mavica jer su oni veća kategorija Dji dronova, ali on nema senzore što spark ima, to ti je da ne lupiš u drvo i to..

Pa sada vidi šta ti više znači...

Kasnije će ti biti lakše sa ozbiljinijem Dji dronovima, mada svi su oni jako slični pa će ti i za ove (Sparka i Mavic mini) trebati vremena da sve ukapiraš, a posle kada budeš heto ozbljinije samo ćeš nadograditi ta znaja još malo.

Ja sam ti na raspolaganju na ostala pitanja ako kupiš Dji, a verujem da neko ima drugi Gopro dron, Zino pa da može da ti pojasni sve oko vožnje...
 
Hvala Stefane na detaljnom objasnjenu. Plan mi je da kupim Mavic Mini. Ima sve sto mi treba a cena je pristojna.
Citao sam i ja po drugim forumijma i generalno niko nije imao problema sa organima reda i gonjenja. Jedino znam za slucaj koji je bio u novinama prosle godine da su neki stranci snimali generalstab pa su ih priveli. NIsam toliko glup da snimam kod Kneza Milosa :lol:
 
Moja preporuka ti je da odmah kupis FlyMore combo...daljinski obavezan jer u nekim urbanijim sredinama neces telefonom moci ni da poletis...pisi na pp ako ti je potrebna pomoc i dodatni info ali generalno za pocetak Stefan ti je lepo objasnio sve...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=698358#p698358:35tls13k je napisao(la):
Bulbulderac17 » Pon Jan 13, 2020 9:44 pm[/url]":35tls13k]Moja preporuka ti je da odmah kupis FlyMore combo...daljinski obavezan jer u nekim urbanijim sredinama neces telefonom moci ni da poletis...pisi na pp ako ti je potrebna pomoc i dodatni info ali generalno za pocetak Stefan ti je lepo objasnio sve...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mavic Mini osnovni paket dolazi sa daljinskim. Uz Flymore combo se dobijaju i dodatne 2 baterije.
Ne moze samo sa telefonom kao Spark da se upravlja.
 
Zion:

Mavic mini ti je svakako dobar izbor! Složio bih se sa Bulbuldercem, mada koliko sam ja upoznat nije potrebno kupiti Fly More Combo za džojstik. Svakako, bilo bolje da njega kupiš jer ćeš dobiti još par baterija i svašta nešto što ti je je još potrebno. U slučaju da nisam u pravu (ako se ne dobija van Flymore Comba džostik) OBAVEZNO ga kupi ili dodatno ili uz FlyMore Combo.. Bez džostika bolje da ni ne kupuješ dron.
To je mnogo važno zbog signala jer imaš tri nivoa (isto kao i kod Sparka)
-Prvi je da vezu uspustaviš preko telefona (odnosno da budeš povezan sa Wi fi-em drona i telefona) -Najgori (uzas i opasnost da ga zaj****)
-Drugi je da ukoliko imaš džojstik povežeš džojstik i telefon Wi fi-jem i dron naravno automatski sa tim (kada se pojavi zelena tačka
-Treća najbolja opcije je da ne koristiš Wi fi jer to može da dovede do prekida signala i slike što je opasno pogutovu ako ti ne radi GPS i nije kalibriran kompas, a dron na tipa 30/40/50 m. ZATO POVEŽEŠ DŽOJSTIK SA KABLOM (KOJI ZA MAVIC MINI DOBIJAŠ/ U SLUČAJU SPARKA OTP KABLOM) i naravno džostik i dron (kada se pojavi zelena tačka)

To znači da uz Gps (kada ti kaže Gps reddy) i kalibriran kompas garantuješ dronu maksimalnu bezbednost i najjači signal (mislim na 3 način)

Mislim zaista ne znam šta bih ti rekao.. To oko dozvole i oni koji imaju najbolja iskustva sigurno imaju rezervu.. Nije to baš sada neki zločin da te posle jure, ali kao i za sve u životu može da se desi..

Ja sam recimo osim za te strance kod Generalstaba na koje sam i mislio gore kada sam pominjao lokaciju vlade, čuo i priču jednog fotografa (u koju baš i ne verujem, mislim da je to više priča za potencijalnu konkurenciju) da je slikao Japansku ambasadu na NBGD i da su ga posle tužili i naplatili mu neku sumanutu cenu... Sada, ono što sam ti i rekao gore, dobro isplaniraj, nemoj mnogo da se majmunišeš i ne snimaj direktno ispred zaštićenog građevinskog objekta (dalekovod, Državni organi, Autoput (što i možeš), Kazneno-popravni zavod..) ne mere oni sada baš tih 500 metara vertikalno za odsecanje ruke, ali ako si baš mangup i staneš im ispred nosa onda... 8)
Recimo da uzmemo primer Svaskog trga- ne verujem da ni ti se tu išta desilo iako je razdaljina od Palate P, suda, vlade 200 m horizontalno i sl..

Sve u svemu oću sa ti kažem, sve može da se desi, ali nemoj da te to plašu.

Mogućnost da bude neki baš problem je kao kada odeš na skijanje pa se plašiš da ne polomiš nogu - dakle može, ali velika mogučnost je da neće.. Možda je i ovo primer suviše čest. Ajde recimo da te pojuri medved na skijanju, ili pojede ajkula na moru. :D -jednostavno desilo se ljudima, ali..
.
 
^
Secam se pricao mi poznanik pre bukvalno 15ak godina da je slikao Kanadsku ambasadu preko ulice i prisao mu lik niotkuda i trazio da pogleda i obrise sliku.
Nema zezanja sa drzavnim institucijama svakako

Dobija se dzojstik uz osnovni paket Mavic Mini (uracunato u cenu), ne postoji paket bez
 
Stupio novi pravilnik na snagu:
http://www.pravno-informacioni-sistem.r ... 20/1/2/reg

(Deluje mi da je sada prilično pojednostavljeno- dužna je prijava leta samo u slučaju prelaženja 100 m i letenja u zoni aerodroma i uslovno zabranjene zone)

Ne postoji više dozvola, već samo registar i ispit što su sitnim slovima napisali pa nije baš jasno u kom slučaju je to obavezno
 
Koliko kosta to osiguranje koje se sad trazi? Izguglao sam da je bilo 75 eura godisnje za hobiste?
 
To tebi ne treba, a ni meni.

Za Mavic mini čak ni ne važi pravilnik! (,,Odredbe ovog pravilnika ne odnose se na bespilotne vazduhoplove manje visine od 250 grama, 19 m/s i kinetičke energije veće od 80")

Mavic mini je 249 g
 
Kupio Mavic mini, da se upisem na temu. Uspeo sam vec da izlomim dva para propelera :D Super stvar za pocetnike, planiram da ga donesem u SRB kad budem dolazio. Jedino sto me nerviraju mape pa na nekim mestima i ne moze da se poleti ukoliko je u blizini aerodrom ili helidrom. Sreca u Bgu izgleda da je sve ok sem jednog dela NBGa gde je prilaz aerodromu.
 
1379f80bcd3832712385079a5c81f9a9.jpg


da ali se ne nalaze na mapi FlySafe od DJIa,

tacnije VMA i BIA podpadaju pod zonu zabranjenog letenja jer pripadaju sirem podrucju poletno sletne putanje Nikole Tesle...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Gledam da kupim Mavic mini jel moze par informacija, jel ima onu foru da mu zadas par tacaka na mapi na koje treba da ide, koja je max udaljenost na koju moze da ode, koja je max visina na kojoj moze da leti i da li ima onu foru da prati coveka ili auto?
Prepoznaje li prepreke neke ili ce da se zalepi u banderu :)
 
srdjanprpa":r8598iox je napisao(la):
Gledam da kupim Mavic mini jel moze par informacija, jel ima onu foru da mu zadas par tacaka na mapi na koje treba da ide, koja je max udaljenost na koju moze da ode, koja je max visina na kojoj moze da leti i da li ima onu foru da prati coveka ili auto?
Prepoznaje li prepreke neke ili ce da se zalepi u banderu :)
Nema nista od navedenog. Nije namenjen za neke velike razdaljine, nego da snimas stvari oko sebe na line of sight udaljenosti.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
nenad83":1q3jvvi0 je napisao(la):
srdjanprpa":1q3jvvi0 je napisao(la):
Gledam da kupim Mavic mini jel moze par informacija, jel ima onu foru da mu zadas par tacaka na mapi na koje treba da ide, koja je max udaljenost na koju moze da ode, koja je max visina na kojoj moze da leti i da li ima onu foru da prati coveka ili auto?
Prepoznaje li prepreke neke ili ce da se zalepi u banderu :)
Nema nista od navedenog. Nije namenjen za neke velike razdaljine, nego da snimas stvari oko sebe na line of sight udaljenosti.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Ovo nije tacno, po fabrickim specifikacijama Mavic Mini ima domet i do 4km po FCC standardizaciji i do 2km po CE standardizaciji. Naravno ovo su daljine ukoliko nema nikakvih ometanja i prepreka u realnosti je to svakako manje ali svakako nije line of sight.

Sto se tice visine ide i do 800m u realnosti do 450m

Sto se tice ostalog sto se naveo..moze mu se zadati komanda da prati objekat ali ne objekte koji idu velikom brzinom kao npr auto...takodje ima predefinisana snimanja kao sto su hover, rocket itd...

Inace pre nego sto sam presao na Mavica imao sam Sparka koji je takodje podrzavao sve ovo sto sam naveo..i radio je to mnogo dobro...bez problema je isao sa daljinskim do 350m visine...

Inace Macic mini je odlican poluprofesionalni dron i u ovom trenutku ti ne treba nista vise ukoliko se ne bavis ozbiljnom video produkcijom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pozdrav svima,

Nije me bilo dugo, pošto ne pratim Relax teme (ja sam više za projekte u izgradnji, opštu diskusiju, autoputeve i magistrale :) )

Ne bitno, slažem se sa prošlom porukom Bulbulderca, Mavic mini apsolutno nije igračaka i može da ide i svavim solidno prihvata visine od 100 metara i udeljanost 1/2 kilometra. Isto važi i za Sparka.

To svakako nisu igrače, već relativno nivo pre ozbiljnih dronova i treba i uvežbanost i iskustva.. Prvo steću sigurnost, onda puštsnje na daleko i posle veždanje da slike budu kvalitetne. To dosta zavisi od visine, jačine svetlosti, signala, ali videćete već i sami.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719021#p719021:652qxkmm je napisao(la):
tragac » Pet Mar 20, 2020 9:01 am[/url]":652qxkmm]Lik je noćas snimao u Pančevu u toku policijskog časa....bacao ga je visoko, možda i 100m.
https://www.youtube.com/watch?v=fGPH7HD9nHM

nisam znao da je to dozvoljeno (ne zbog virusa koliko zbog mogućnosti zloupotrebe policijskog časa)
Nije to neki lik, već portal iz Pančeva koji je registrovan i koji sasvim sigurno ima prethodno odobrenje policije za voženje drona u toku policijskog časa, kao i ostali.
 
Imali neko sa foruma možda Mavic 2 Pro ili Zoom?

Kakva su iskustva sa ta dva drona? Da li mogu da pariraju Phantomu 4 i koji je bolji Zoom ili Pro?

Bio sam ubeđen da je Pro, mada gledao sam sada neke snimke i mnogo mi deluje svetlije i bolje snimak Zoom-a.

Cene sam video da su neverovatno skupe.. Zna li neko gde se mogu naći najjeftini? ;)
 
Vrh