Šta je novo?

IT kompanije i Frilenseri (Freelance) - porezi, propisi

vradovic

Expert
Učlanjen(a)
31.10.2007.
Poruke
5.274
Pohvaljen
6.095
Dodatni problem je ovaj predlog Zakona o freelancerima. Izuzetno je los predlog samo da bi se nekome izaslo u susret.

Predlog je da oni placaju 21% do 1500 eura.
https://blog.pausal.rs/sta-frilenserima ... log-vlade/

E sad gledaj problem sledece prirode.

Na primer domaca firma iz Srbije zaposli radnika i ima 63% na ime poreza i doprinosa ali ako je "freelancer" onda ima 21%.
Znaci sad domaca firma na primer Matijevic iz Srbije treba da registruje firmu u USA (pozeljno Nevada da ne bi imao poreze) i onda zaposli tog radnika kao freelancer.

Potpuna je nebuloza da se smanji porez iskljucivo za jednu grupu ljudi. (i ako meni licno odgovara).

Sto znaci sa ovim predlogom Zakona dace i domacim firmama da angazuju "freelancere" i sve sto treba je da ih teraju da rade od kuce.
 
Ne postoji zakon o frilenserima, radi se o izmenama i dpounama zakona o porezu na dohodak građana kao i izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.
Tek treba da se započne rad na zakonu o fleksibilnim oblicima rada. Slažem se da porez treba da zavisi od visine zarade a ne forme rada kao i da porez treba biti progresivan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840769#p840769:1i2rwfqx je napisao(la):
vucko » 11 Apr 2021 09:34 pm[/url]":1i2rwfqx]Ne postoji zakon o frilenserima, radi se o izmenama i dpounama zakona o porezu na dohodak građana kao i izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.
Tek treba da se započne rad na zakonu o fleksibilnim oblicima rada. Slažem se da porez treba da zavisi od visine zarade a ne forme rada kao i da porez treba biti progresivan.

Bas tako nerealno je da zato sto su oni 'freelanceri' jer im stizu zarade iz inostranstva imaju drugaciji oblik oporezivanja jer prakticno svako moze da otvori firmu u inostranstvu po tom principu i da ih placa u Srbiji "odande".

To bi definitivno dovlelo da drugacije organizacije rada u poslovnim prostorima.
 
Igore, promeni temu u rad od kuće i frilenseri jer se te dve teme prepliću mada nisu isti. Remote rad od kuće je postao realnost sa pandemijom.
 
Zasto se freelanceri koji se zale nisu registrovali kao preduzetnici?
 
Bolje je pitanje zašto su glupi pa su prebacivali pare na devizni račun i mislili da "neće maca da zakuca i na njihova vratanca".

Da pojasnim kako uglavnom ide zarada frilensera. Uglavnom se radi preko nekog posredničkog sajta. Ono što se zaradi, jednom mesečno se prebacuje tamo gde frilenser odredi. Opcije su (uglavnom) PayPal, devizni račun, Payoneer kartica.

Država može da naplati dažbine samo ako ti legnu pare na devizni račun u zemlji. PayPal je praktično neupotrebljiv (osim za online plaćana u inostranstvu), pa zato mnogi prebacuju sa PayPal-a na karticu koju imaju u našoj banci, što je isto kao da ti legnu pare direktno na devizni račun.
Ostaje Payoneer, koji je praktično Master kartica izdata u nekom poreskom raju. Sa tom karticom možete da kupujete normalno u prodavnicama i dižete pare na bankomatima (praktično da se ponašate kao stranac u Srbiji).

Država "preti" da će da i Payoneer morati da im šalje izveštaje, ali to je smešno

Napominjemo da nepostojanje obaveze stranih banaka da transakcije iz inostranstva prijave Narodnoj banci Srbije može biti promenjeno u budućem periodu, kao i da potraživanja države za neplaćene doprinose nikada ne zastareva.

A šta se u stvari desilo. NBS je naredila svim bankama da im šalju imena svih korisnika računa koji su primali više od 500e mesečno. Do sada to nije bila obaveza banaka, već su, u teoriji, banke morale da prijave svaki veći iznos koji je legao na devizni račun.

Zašto su se tek sada to setili? Pa prva pomisao je ili da je kasa prazna, ili da su "državne" IT firme i pojedinici primetili da su izgubile mnogo sitnijih poslova, pa su odlučili da unište frilensere koji im "otimaju" poslove.

Sve u svemu, "nema besplatnog ručka", tj. sve što nam Država "poklanja" im se vrati na neki način, na našu štetu.
 
Frilenserima ne moze da bude resenje nikakvo samooporezivanje, jer to je regulativa za povremene prihode inace nezaposlenog lica koje ne omogucava nikakva prava - i dalje ste nezaposleni. Jeste tece vam staz ali po visokoj osnovici. Preduzetnici i pausalci - bilo bi pravo resenje, ali pre ili kasnije vecina frilensera nadje stalnog klijenta, a tu je neki pametnjakovic prepisao Test samostalnosi iz cini m ise Kalifornije kojim se efektivno zabranjuje da imate jednog klijenta. Naravno, itad mozete da osnujete DOO ali tu morate da iamte minimum 2000 evra da ne biste poslovali sa gubitkom zbog gomile parafiskalnih nameta i extra poreskih stopa koje se primenjuju na privredna drustva.
 
Pametnjaković je Sveta Kostić profesor poreskog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu. Poznajem čoveka i smatram ga velikim stručnjakom. Inače on je bio direktor jedne velike revizorske kuće za Srbiju pre nego što je postao profesor pa nije kako bi rekli privatnici državni parazit bez dana staža u realnom sektoru.

Evo detaljno njegovog stava u podkastu kod Galeba i objašnjenja oko testa samostalnosti to jest prekida izbegavanja poreza od strane preduzetnika koji su plaćali višestruko manje doprinose jer su imali fiktivne preduzetničke radnje umesto radni odnos sa poslodavcem. U gostovanju se bavi i temom frilensera iz ugla poreskog prava.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DunJ-yyuQF0[/youtube]
 
I tu je rekao da ako zarađuješ oko 1000e mesečno, možeš vrlo jeftino da prođeš i da sve radiš legalno uz plaćanje doprinosai knjigovođe.

Koliko sam shvatio, problem je ako zarađuješ između 500 i 1000, jer se to ne isplati nikako legalno.

Ispod 500 evra te niko neće dirati, a tu se ne isplati raditi legalno nikako.

Veliki problem je što smo mi užasno poreski nepismeni. Čak je i Galeb više puta ispao smešan pokušavajući da doda upadice, koje nekom ko nije u materiji zvuče pametno, ali ovaj Sveta ga je spuštao toliko puta da je postalo neprijatno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840866#p840866:r8kppfae je napisao(la):
astrodule » Pon Apr 12, 2021 11:31 am[/url]":r8kppfae]Bolje je pitanje zašto su glupi pa su prebacivali pare na devizni račun i mislili da "neće maca da zakuca i na njihova vratanca".
Zato što je godinama unazad važilo nepisano pravilo da dokle god ti kao fizičko lice godišnje podigneš manje od 18.000 evra preko deviznog računa, bićeš ''ispod radara'' NBS i Poreskoj upravi. I tako zaista i jeste bilo. Većina ljudi je znala da nikad neće zarađivati više od 500 evra mesečno, a kamoli 1.500. I radili su i postupali u skladu sa time.


E onda je Država dekintirala od Kovida i izgradnje papazjanija, a šakali su postali besni i gladni.


Otud i pikiranje na frilensere, otud i dizanje kazni za prelazak van pešačkog, otud i poskupljenje struje, poskupljenje smrdljive RTS pretplate, povećanje poreza, goriva, i sve ostale finansijske promene i harači u poslednjih 6 meseci.
 
Niko nije očekivao ovako naglo ustremljavanje na ljude koji zarađuju minimalac do prosečnu platu u Srbiji, i to bez staža, bez osiguranja i bez ikakvog statusa i prava. Znalo se da će se stvari kad tad menjati, ali ne ovako naglo i ne ovako razbojnički. Očekivalo se više fokusiranja na kripto gluposti i profitere od njih, pošto su pojedinci namlatili dobre pare na tome. Ali niko nije mislio da će jednog dana da kažu ''e sad ćete da platite poreze i doprinose i takse i osiguranja i harače i trte i mrte... na sve što ste zaradili u zadnjih 5 godina. Bilo da ste zarađivali 2.000 ili 200 evra mesečno''.


Srećom, reagovali smo na vreme. Pa smo, za razliku od pojedinih drugih grupacija koje non stop kukaju a ništa ne rade za sebe (kahmlekarikahm), izašli na ulicu i poručili šakalima da mogu da dobiju samo prstić.

A i dalje postoje alternative. Paypal su ispeli džukele, što je i bilo očekivano. Ali direktor Payoneera je potvrdio da oni nikad neće davati podatke šakalima u Srbiji.


Nađe se alternativa za sve. U ovom krugu su ljudi koji se već godinama snalaze sami za sve. Sami sebi nalaze posao, sami sebe izdržavaju, sami sebe osiguravaju (ili ne), sami sebe spremaju za budućnost, sami sebi naplaćuju učinak i rešavaju sporove sa klijentima. Snalazili smo se do sad, pa ćemo se snalaziti i u budućnosti. I može slepačka gangrenozna država da pokušava da spreči to do mile volje. Džaba joj. Ko zna i voljan je, uvek će naći rešenje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840876#p840876:32xlksh1 je napisao(la):
astrodule » Пон Апр 12, 2021 12:11 pm[/url]":32xlksh1]I tu je rekao da ako zarađuješ oko 1000e mesečno, možeš vrlo jeftino da prođeš i da sve radiš legalno uz plaćanje doprinosai knjigovođe.

Koliko sam shvatio, problem je ako zarađuješ između 500 i 1000, jer se to ne isplati nikako legalno.

Ispod 500 evra te niko neće dirati, a tu se ne isplati raditi legalno nikako.

U prevodu - propisi su tako uređeni da se srednjoj klasi slomi kičma čim se drzne da promoli glavu iznad vode. Država koja tako funkcioniše treba da propadne.

A propo "dugovanja" frilensera - država želi da naplati sve doprinose za prethodnih pet godina, a ne želi da pruži prava koja proističu iz tih obaveza. Dakle - staž neće upisati, a zdravstveno koje svakako nisi mogao da ostvariš kao suštinski nezaposleno lice sa neoverenom knjižicom - pojela maca. Dakle: država te vidi kad treba da ti uzme pare, a kad treba da ti pruži prava i usluge na koje je obavezna, pravi se mutava. Pri čemu sama poreska uprava pojma nema pod kojom delatnosti da frilensere uopšte i vodi - zašto bi se onda kola celog problema slomila preko leđa građana?! Uvedite brate red i reformišite sopstvenu službu i pravila, pa će onda svi po tim pravilima da igraju.

I tu dolazimo do suštine problema - ovaj oblik rada nije i ne može da se tretira kao svaki drugi, jer prosto nije takav. Rad preko interneta je takav da ovog meseca možeš zaraditi 100 evra, sledećeg 1000, pa tri meseca posle toga po 300 evra, pa jedan mesec posle toga 1800, i onda tri meseca ništa. Država MORA da nađe način da se naplata poreza i doprinosa prilagodi ovome, jer ovo nije tip rada u kom potpišeš ugovor pa ti svakog meseca leže plata i boli te uvce.

Trenutni stav vlasti (a nažalost i velikog broja komentatora) je u stilu "ko vas je*e/što niste razmišljali ranije/što ne bih mogao i ja tako pa da ne plaćam porez". Treba znati da ljudi preko interneta uglavnom rade iz nužde - ne mogu da nađu posao u struci ili je isti bedno plaćen, ili jednostavno još uvek ne žele da odu iz ove zemlje (a vrlo se razmišljaju). Frilens je u 90% slučajeva vrlo stresan, gde bukvalno od danas do sutra razmišljaš hoće li biti posla za nedelju dana, mesec dana, tri meseca. A nemaš drugu opciju, svi znamo na šta liči tržište rada u ovoj zemlji.

Bes radnika na internetu je vrlo opravdan i razumljiv, jer po trenutnom stanju stvari ova država sve čini da uzme što više para za minuli period, a za budući period praktično onemogući frilenserima da prežive nakon plaćanja hiljadu i jedne takse, nameta, poreza. Kome se to ne sviđa - može slobodno da ide iz ove zemlje, bukvalno to je rečeno predstavnicima radnika na internetu na jednoj od rundi pregovora. U tom bahatom ponašanju prednjače predsednica vlade i ministar finansija.

Pa sve i da preko puta njih dvoje sede Al Kapone, Miroslav Mišković i El Čapo Guzman, etička je i civilizacijska obaveza stati u odbranu svakoga koga te dve spodobe žele da obesprave i opljačkaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840883#p840883:2np9465d je napisao(la):
vucko » 56 minutes ago[/url]":2np9465d]Inače evo današnjeg snimka kolege novinara koji treba da snimi prilog od kuće a komšija mu buši hiltijem.

https://twitter.com/K_U_P_E_K/status/13 ... 2345933826

Jeste, to je naša muka ponekad. Dete koje se dere, kučići koji laju, komšije koje lupaju, radovi...

Ali, svi toga moramo biti svesni.

Alternativa postoji, a to su razni coworking prostori.

Pitanje je šta kome odgovoara.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840895#p840895:ij2nfrsb je napisao(la):
Smederevac » Pon Apr 12, 2021 1:22 pm[/url]":ij2nfrsb]
U prevodu - propisi su tako uređeni da se srednjoj klasi slomi kičma čim se drzne da promoli glavu iznad vode. Država koja tako funkcioniše treba da propadne.

A propo "dugovanja" frilensera - država želi da naplati sve doprinose za prethodnih pet godina, a ne želi da pruži prava koja proističu iz tih obaveza. Dakle - staž neće upisati, a zdravstveno koje svakako nisi mogao da ostvariš kao suštinski nezaposleno lice sa neoverenom knjižicom - pojela maca. Dakle: država te vidi kad treba da ti uzme pare, a kad treba da ti pruži prava i usluge na koje je obavezna, pravi se mutava.
Upravo tako.

Šta je meni do sada za nekoliko godina frilensinga država obezbedila i pružila pa da mi sada traži nešto zauzvrat?

Internet konekciju - sam uveo i sam plaćam
Računar i opremu - sam kupio i sam održavam
Poslodavce - sam nalazio i održavao kontakt
Naplatu za urađeni posao - sam sprovodio
Intelektualni rad - sam ulagao u njega
Električnu energiju - sam plaćam
Prostor za rad - sam obezbedio i sam plaćam
Za sve greške ili propuste odgovarao i ispravljao ih - SAM!

Staž - nema
Penzija - nema
Status - nema (u Srbiji te sistem kažnjava i j**e dokle god se vodiš kao nezaposlen, to ih žulja gore nego da si član opozicione stranke)
Osiguranje - nema

Šta je korišćeno od državnih resursa za taj rad? Putevi? Ne. Međunarodni sporazumi? Ne. Carinski terminali? Ne. Fitopatološka kontrola uvezenih deviza? Ne. Kontrola kvaliteta uvezenog novca? Ne. Jedino je korišćena žica internet provajdera koju, opet, svi uredno plaćamo za korišćenje. I to je sve.

A da ne pričamo tek o tome koliko je frilensing i rad preko interneta zahvalniji i bolji za društvo i zemlju, jer za razliku od raznih Fiata, Rio Tintara, Kenjazija u Boru i ostalih korporativnih papazjanija koji koriste i habaju puteve, zagađuju, prave gužve, iziskuju razne propise i kontrole... frilensing ne uzima ništa a unosi čiste devize u Srbiju i time donosi kapital a jača Dinar. I zadržava ljude ovde, umesto da beže napolje.

I nema država šta tu da mi traži i uzima kada mi nikad ništa nije ni dala. Ništa osim glavobolja, demonizacije, osuda i opanjkavanja!
Pri čemu sama poreska uprava pojma nema pod kojom delatnosti da frilensere uopšte i vodi - zašto bi se onda kola celog problema slomila preko leđa građana?! Uvedite brate red i reformišite sopstvenu službu i pravila, pa će onda svi po tim pravilima da igraju.
Baš tako.

Ja da sada odem u Ministarstvo finansija, NBS, Poresku upravu, ma gde god... i da im kažem ''ljudi, hoću da vam dam mrvicu zarade da mi se skinete više s kurble, šta i gde treba da uradim?'' Oni pajseri ne bi znali da mi odgovore. Ne bi znali uopšte ko je tu za šta nadležan.

A da ne pričam šta bi tek bilo da ih pitam za zarađivanje preko Patreona. Pa tu bi im tek lobanje eksplodirale. Bilo bi ''čekaj, ti bi kao da praviš nešto... intelektualnim radom... i onda to šalješ negde van... putem žice.... i onda kome se to dopadne, on može da te podrži... tako što će da ti donira novac... a ti to treba da podigneš ovde? '' Pa pogubili bi se već kod onoga ''praviš nešto intelektualnim radom''. :lol: :kafa:
 
Moj drug iz klupe je navatan pre 5 godina na opštini stari grad za 300 bruto mesečno radi za dance. Primali novac preko skrilla. Od tada cela firma njih 50tak plaća PPID na svaku uplatu onih 54% ili koliko procenata od plate i to je to.
 
Radi sa strane crno na građevini. Malo su mu i porasli prihodi pa su sada na oko 500 bruto ali opet nedovoljno. Sva sreća da ne plaća stan inače bi krepo od gladi. Što kaže profesor Kostić prosto da nađe normalan posao i batali to je najbolje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840869#p840869:20enre00 je napisao(la):
tragac » Pon Apr 12, 2021 10:52 am[/url]":20enre00]Frilenserima ne moze da bude resenje nikakvo samooporezivanje, jer to je regulativa za povremene prihode inace nezaposlenog lica koje ne omogucava nikakva prava - i dalje ste nezaposleni. Jeste tece vam staz ali po visokoj osnovici. Preduzetnici i pausalci - bilo bi pravo resenje, ali pre ili kasnije vecina frilensera nadje stalnog klijenta, a tu je neki pametnjakovic prepisao Test samostalnosi iz cini m ise Kalifornije kojim se efektivno zabranjuje da imate jednog klijenta. Naravno, itad mozete da osnujete DOO ali tu morate da iamte minimum 2000 evra da ne biste poslovali sa gubitkom zbog gomile parafiskalnih nameta i extra poreskih stopa koje se primenjuju na privredna drustva.

Postoji kod nas pravni oblik preduzetnika gde se porez i doprinusiplacaju samo kad ima prihoda.
 
Samo što frilenseri nisu preduzetnici nego radnici. Rade za preduzetnike koji su negde preko i to na nestalnoj bazi, bez standardnih radničkih prava (bolovanje, trudničko, godišnji odmor, zaštita od otkaza, otkazni rok, itd.). Preduzetnicima u inostranstvu pružaju usluge i razvijaju njihove biznise i uvećavaju njihov kapital. Tu se svako preduzetništvo završava, ako ga je uopšte i bilo.
 
Payoneer nije nikakvo rešenje. Nekada je postojao i Skrill, pa je u Srbiji zabranjen. Tako će biti i sa Payoneerom i čime god u šta nemaju uvid. Dakle, glup je onaj ko misli da će mu to biti rešenje, a ne obratno.

Druga stvar, to je bježanje od poreza i od problema. Frilenseri to ne žele. Oni žele da plaćaju porez i to treba razumjeti. Problem nije u tome hoće li da ga plaćaju, nego kako i koliko.
 
Ja ''želim'' da platim porez samo da bi mi država i njene hijene sjahale sa ku... kućišta.
Inače gledano sa moralnog i logičkog aspekta, oni ne zaslužuju ni dinar od mene za tu delatnost. Ni od mene ni od bilo kog drugog frilensera.


Za Payoneer ne znam šta da kažem, vreme će pokazati. Ali da, valja misliti o tome unapred, pošto će šakali vremenom biti sve gladniji i všriti sve više pritiska i na Payoneer.
 
@Svetlopis Ne znam da li je Skrill (bivši MoneyBookers) zabranjen, ali znam da su mnogo digli tarife i postali nepraktični za većinu frilensera.

Payoneer jeste rešenje ako nećeš državi da platiš nikakve doprinose i poreze.

Frilenseri žele da plaćaju porez? Tu grešiš - većina smatra da nisu dužni ništa da plaćaju Državi jer su sami platili internet, kompjuter, neki platilli licence za programe koje koriste, sami plaćaju lečenje...
 
Ako nema nekih noviteta u poslednjih par godina, Skrill nije moguće više korisiti. Ja sam ga nakon dugo godina korišćenja ugasio jer sam morao, i nisam jedini. Šta znači morao? Mejlom sam obaviješten da se Srbija nalazi na nekoj crnoj listi, nisam mogao da obnovim karticu. Imao sam devizni račun povezan sa Skrillom, morao sa i da potpišem nešto u banci i objasnili su mi da su dobili nalog da su Skrill transakcije nepoželjne i da ne mogu više da dižem novac na njihovim bankomatima ili poslovnicama (Intesa banka konkretno).

Da, shvatam šta govoriš za Payoneer i te što sami plaćaju sve, ali sam imao u vidu normalne frilensere :) To je takođe bio i zvanični stav frilensera koji su protestvovali.
 
Vrh