Šta je novo?

Zaštita kulturnog nasleđa Beograda

  • Začetnik teme Садко
  • Datum pokretanja
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882849#p882849:3fj0p1ng je napisao(la):
kozha_klima » 23 Sep 2021 04:28 pm[/url]":3fj0p1ng]verovatno novi kandidat za listu (ako je istina ovo iz teksta sa linka):

https://ssp.rs/novi-slucaj-nikolaja-krasnova-na-savskom-vencu/

Nažalost, istina je. Ispratio sam "jednim okom" ovaj tzv. javni uvid na gradskom sajtu. Javni uvid je oglašen 4. septembra, sa najavom da će u podrumu gradske uprave i na sajtu Grada trajati od 13. do 21. septembra.

Poslednji put sam proverio pre nekih 5-6 dana, i tekst i grafički prilozi Urbanističkog projekta još nisu bili objavljeni na sajtu grada, iako se javni uvid bližio kraju.

Sad vidim ovo saopštenje SSP-a da su dokumentaciju objavili dan pred završetak javnog uvida, odme na sajt grada i "cvrc!", nema nigde oglasa za javni uvid u "Zvonkove dvore". Listam jednom, listam drugi put - oglasa nema (!!!), iako oglasi za javne uvide ostaju u arhivi čak i nakon što se oni završe.

Srećom, znam pomalo da nađem i ono što neko želi da sakrije. I sad, kad vam prenosim rendere shvatićete i zašto:

zvonkovi dvori 3.PNG


zvonkovi dvori 2.PNG


zvonkovi dvori 1.PNG


I mogu sada dežurni relativizatori da dolaze i pričaju mi kako je hotel "Dom" oronuo, propao i kako i nije neka zgrada, ali čak i nije suština u tome - problem je što radite sve ispod žita, muljate, krijete, kradete, lažete... Želim vam sve najgore!!!
 
Oво је грозно. Злочин према овој згради као наслеђу, злочин према овом кварту уједначене спратности и стила, злочин према урбаној матрици овог дела Савског венца и злочин према клиничком центру због повећавања гужве у његовој непосредној близини.
 
Сад је све дозвољено. 10-12 спратова је Ново нормално. Нема више "Жаклина" (ха-ха-ха!) да спречавају путовање Београда ка звездама.

Значи, нека се припреми суседни Завод за психофизиолошке поремећаје и говорну патологију "Др Цветко Брајовић". Много је мали, није ред да штрчи ова лепотиња овако поред њега.
 
Opet će se narod pobuniti kada je sruše vesićevi divljaci,bahati tajkun lux čobani na kvadrat...
 
Достигли су врхунац корупције и штеточинства. Ово је најопаснији преседан за даље инвеститорско дивљање, због свега што је рекао @Дошљак, али и механизама који су створили да се зграде мутно купују непосредно пре и руше у периоду истека заштите до њеног обнављања. Не знам шта радити осим звати или послати имејлове n1 редакцији, говнарском заводу за заштиту, узбунити опозицију да добију неки политички поен на овоме, можда неки поднесак окупираним институцијама, узбунити станаре, клинички центар. Ако се организује протест, доћи ћу...Као што рекох, ово је почетак убијања старог града и морамо да им станемо на пут.
 
Ма све што треба је збацити ову градску власт, јер овакву пошаст тешко да ћемо наћи и на улици, и испод ње, макар се трудили.
 
Зашто се сад не буни клинички центар као што се бунио за метро?
 
Што би се па бунио Клинички центар?

Са своје стране, очекивао бих да се побуни Урбанистички завод, Друштво архитеката Београда - дакле, неко ко је способан да већ на први поглед уочи несклад који узрокује уметање оволике зграде; али авај, баш ти, надлежни и упућени, код нас вазда ћуте.
 
Па правиће им гужву у непосредној близини објеката.
 
Ма, то је занемарљиво, једна зграда, па још са гаражом, нема везе. Него је ружно до бола.
 
E ali mi smo od nekadašnje buke za sve iole vredno došli do toga ma šta je to, jedna zgrada, nije ni toliko vredna (kao da se na zapadu istorijske celine sastoje samo iz parlamenata, gradskih kuća i opera), da već ubrzano gubimo povezanost sa gradom, koji svakako treba da se razvija ide u visinu i hvata korak sa svetom ali ovo je više nego bedno...
 
Као да нема ни трунке слободног простора у Београду па морају да руше овај хотел. Ено им на Дорћолу силне бараке и стоваришта уз Дунавску, нек руше редом до луке и нек зидају.
 
Морају да се поставе ограничења. Да је овде стара општа регулација, 5+1, не би им се исплатило да руше и зидају, дакле, неко би купио хотел и инвестирао у постојећу зграду.

Али, "Жаклина хахахахаха... крива је због имена, дадададада".

Факинг сељана и малограђанштина, и са овог форума.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883038#p883038:skdtqc4i je napisao(la):
Bender Rodriguez » 24 Sep 2021 10:37 am[/url]":skdtqc4i]Interesantno kako neki ljudi koji su prvi strasno podržali izgradnju ogavnog kontejnera sa nadogradnjom usred Dorćola, se sada zgražavaju kada bi neko drugi da gradi kutiju cipela u drugom starinskom delu grada.


Pokušavam da skontam kako su ove dve stvari povezane, i evo razmišljam, češkam glavu, gledam se u ogledalo, umivam se hladnom vodom i zurim u jednu tačku na zidu, ali ne ide mi nikako!

Jedini zaključci do kojih sam došao su sledeći:

- Moj prethodni post o rušenju hotela "Dom" imao je gnevni ton pre svega zbog izigravanja procedura i gaženja zakona. Dakle, bestidno je da gradska vlast objavi oglas o javnom uvidu deset dana ranije (kako bi se zaboravilo), pa kad javni uvid počne ne okači dokumentaciju na sajt, već to učini dan pred isteka roka za primedbe, a kad taj rok istekne, jednostavno ukloni oglas sa liste, kao da ga nikada nije ni bilo. Plan će naravno biti usvojen ovakav kakav je, jer nema šanse da je u ovakvoj šaradi od javnog uvida podneta ijedna primedba. Kakva je veza takve proceduralne lakrdije sa mogućim projektom u Cara Dušana, zaista ne mogu da ukopčam.

- No, pretpostavljam da pokušavaš da povučeš paralelu između idejnih rešenja dva objekta, ali i tu mi se neke stvari ne poklapaju:

a) već na prvi pogled je vidljivo da zgrada koja će nići na mestu hotela "Dom" ima deset spratova, a zgrada koja bi mogla da bude izgrađena u Cara Dušana ima četiri sprata plus dva povučena sprata - dakle šest. Ne znam kako vas danas uče, ali ja kad sam išao u školu govorili su nam da je šest manje od deset.

b) ne treba biti školovani arhitekta da bi se videlo da su dve zgrade stilski poptuno različite. Projekat zgrade u Cara Dušana odlikuju moderna arhitektura, minimalizam, jednostavne linije, "topla" fasadna obloga i smelo, ali ne i vulgarno rešenje povučenih spratova. Zgrada na mestu hotela "Dom" je nabrekli kič istoricizam, neskladna je, neproporcionalna i natrpana nepotrebnim ukrasima kako bi izgledala "starije".

c) zanimljiv je i odnos prema istorijskom nasleđu. Dok projekat zgrade u Cara Dušana predviđa revitalizaciju postojećeg industrijskog objekta i njegovo inkorporiranje u novi kompleks, u slučaju hotela "Dom" su se odlučili za jednostavniju, ali i manje civilizovanu metodu - dođi sa bagerima, poruši sve, odnesi šut i gradi novo ispočetka.

- Eto, pokušao sam da nađem proceduralne paralele - nisam uspeo, pokušao sam da nađem dizajnerske paralele - ponovo nisam uspeo, pokušao sam da nađem paralele u odnosu prema arhitektonskom nasleđu - i opet neuspeh!

- Jedino što mi još pada na pamet jeste da u nekom svom, sada već uobičajenom mazohističkom porivu pokušavaš i mene da uvučeš u nekakvu besmislenu raspravu kad si već u bezrazložnoj svađi sa više od pola foruma.

Tako da - pokušao si, Bendere, ali jbg, prečka!

Ramos.gif
 
Pih bedak, zamalo! :( Pa dobro...

Drž' se batice, ne daj se mazohističkim dušmanima što hejtuju kontejnere. :wink: Svako dobro 2 :)
 
Ovamo se pravi spomenik kako ne smemo da zaboravimo našu istoriju a na drugo strano ruše pola grada. Koja ironija i cinizam. J... nas u zdrav mozak.

Pa onda se pojave na televiziji kako nije to bas tako, pa tu nemozem ništa, pa znate investitor pritiska, pa mi smo samo država, šta mi tu možemo.....

Zavod za zaštitu spomenika je izmišljena tvorevina isto kao i država Kosovo.
 
Издаја се најбоље упакује у тзв. патриотском руху.
 
Nadam se da nisam jedini koji je pisao N1 redakciji,i pored toga što sam žestoko protiv njihovog pro-američkog delovanja,bilo bi mnogo bolje da se više ljudi požali,efekat bi bio bolji...
 
Evo dosta relevantan video, snimke sa drona strasno pokazuje koliko se gubi istoriski Beograd za neke nepotrebne novogradnje.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=QZtJTkHakqY[/youtube]
 
Просечна урбана матрица Врачара, Звездаре, Вождовца, Старог града...
 
Vrh