Šta je novo?

Primer Skoplja

Drakche

Advanced
Učlanjen(a)
19.08.2010.
Poruke
4.675
Pohvaljen
6.167
Tek sam skoro video sta su napravili od Skoplja :shok:

Do pre neku godnu sam se smejao kada su u javnost pustili planove za izgradnju centra grada,
ali nisam ni sanjao da ce toliko da napreduju sa radovima.

Dok se mi ovde prepiremo da li ima smisla i ukusa da se ponovo izgrade neke srusene zgrade kako bi se povratio 'predratni ambijent' nekog kutka u gradu itd. oni su otisli way beyond that! i podigli... pa ne znam kako ono da nazovem ovaj fenomen (?)...
Sta oni misle?

Moja druga reakcija posle 'holy sh.. shoka' je bila tipa "gde li su se i koliko ovi zaduzili da bi napravili sve ovo?"

Pitanje je: Da li Beograd (ne)treba nesto da nauci od Skoplja?

Mislim da se moze napisati jedna citava sociolosko-psiholoska studija o ovom fenomenu.
Meni je citava ideja, ako stavimo sav taj kich, megalomaniju, strahove i komplekse na stranu, nekako 'demotivirajuca' - da pozelim da se u Beogradu nikad vise ne obnovi niti opet- podigne nijedna predratna zgrada... to je kao da kada bi tematski park 'stare terazije' na NB (koji je takodje demotivacija sam po sebi) izgradili na Terazijama, i ne samo to, nego postojece zgrade jos dodatno nakitili da izgledanju 'srednje-evropsko-klasicisticko-monarhisticki' il' sta vec.

Opet, imam dilemu da makedonci i nisu bas toliko ludi u svojoj nameri. Ljudi razmisljaju o svojoj buducnosti. Nocu grad izgleda sljastece kao neka evropsko-ruska metropola sa pretenzijama da postane milionski grad ( taman kada bi se svi makedonci doselili u Skoplje :| ).

Mnostvo fotografija 'novog Skoplja' mozete pogledati na skyscrapercity-ju:
 
Bio video..meni je sve to kiceraj i to teski...bolje da su oziveli dobra vremena i ponovo angazovali Japanske arhitekte kao nekada i timove iz Ex Yu da urade viziju Skoplja buducnosti...ali tako je to kada niste vise deo sire kulturne zajednice kakva je nekad bila Juga ili niste u toku svetskih desavanja na polju arh. I tako se i nama dogadjaju rdja..i minjature naftnih silosa..na Savskom trgu..pa je svaka kritika arhitekture u Skoplju jednaka Beogradskoj.. cist provincijalizam.. :kafa:
 
Sramote se Skopljani tim zgradama, to je sve što ću da kažem. Gori su od naših. Našli su "pravu stvar" u koju će da ulože, a finansijsko stanje građanstva? Pod tepih.
 
Za taj novac Skoplje je moglo da dobije LRT koji bi svima koristio... :kafa:
 
parafraziraću nekog makedonskog istoričara.


makedonija liči na to kao kad bi lopov trčao kroz supermarket istorije i grabio sve što mu dođe pod ruku.
 
Ne verujem da su se zaduzili kod grka. :D
Mozda kod kineza, zastave im imaju iste boje.


jlaki":3qyupg9j je napisao(la):
Sramote se Skopljani tim zgradama, to je sve što ću da kažem. Gori su od naših. Našli su "pravu stvar" u koju će da ulože, a finansijsko stanje građanstva? Pod tepih.


Sramite se neki, neki su verovatno besni zbog para, ali mislim da je vecina ipak nekako ponosna (i kada kritikuje).
Na fb-u, recimo, imam cetvoro makedonaca i svo cetvoro imaju albume sa slikama novog Skoplja. :/
Vremenom ce, verovatno, ljudima biti sve manje bitno.

Ne bih voleo da u Beogradu vidim slican scenario na, na primer, SA.
 
Sve u svemu pravi cirkus, verovatno je bila namera da se nesto uradi po pitanju kulturno-istorijsko-arhitektonske praznine, ne bi da vredjam nikad nisam bio tamo ali sve mi na tako nesto lici. Da je bar malo diskretnije pa da se postigne iole pozitivan efekat, ovako ...... strava, nije ni za neki ozbiljniji komentar ili analizu.




Drakche":3enjv40i je napisao(la):
Ne bih voleo da u Beogradu vidim slican scenario na, na primer, SA.

Ne mogu ni da zamislim.
 
Mozda ce bas zbog toliko komentara u celom svetu, ne samo kod nas, postici ono sto zele, da naprave neverovatnu turisticku atrakciju. Kad sam mom ocu pokazao na net-u sta su napravili, vec planira kad ce da ode da vidi, iskreno, i ja cu otici, vise ne izgleda onako kako ga pamtim.

Da li je nesto kic ili nije, to je stvar ukusa. I meni se vise svidjaju madjarski tramvaji stari po 30 godina koji jure kroz Budimpestu, neko nas svemirski spanac koji se vuce kao i ovi do sada, a u njega ulazi sam jad i beda.

Setite se samo kako je kritikovan Ajfelov toranj u to vreme, pa je na kraju verovatno zaradio milijarde dolara.
 
Чист провинцијализам.

Иако је спорна њихова тврдња да потичу од старих Македонаца, узмимо хипотетички да је то тачно....

...у том случају се сви ови пројекти могу окарактерисати као јавно признање самог македонског народа да је некад био битан а сада нису нико и ништа.....

.....јер, наглашавање порекла се може далеко боље и ефикасније представити кроз модерну архитектуру а не кроз кич копије хеленске архитектуре. Да су то одрадили, Македонија би била представљена као земља са поносном прошлошћу и јасном будућношћу...овако сами себе срамоте...
 
Skoplje radi ono sto smo i mi radili 1920-ih u Bg: mnogo akademizma i neorenesanse, pogledajte samo zgradu Vlade, Ministarstva spoljnih poslova, upravnu zgradu Zeleznice, tehnicke fakultete, studentski dom na Bulevaru itd, izgledaju kao zgrade koje su u Berlinu, Parizu, Rimu itd izvedene jos sredinom 19-og veka. Verovatno se i neki Nemac ili Francuz koji se tad zatekao u BG pitao "Kakav je ovo kic, zasto ne grade u modernizmu kao mi, nego kopiraju nase stare zgrade?"
mada mi imamo alibi da su se u isto vreme na taj nacin razvijali i Bukurest, Sofija, Atina, dok je Skoplje sad zaista samo u svemu. Iako je kic, opet pokusavaju nesto, i to cenim. Sta je za razliku od Skoplja recimo uradila Tirana? Samo je ofarbala stare fasade i forsira investitore na mnogo bezlicne arhitekture u centru.
Skoplje je pored toga sto nikad nije bio glavni grad do pre 20 godina (ne racunam Dusanovu Srbiju naravno) imalo i nesrecu sa tim zemljotresom, unisten je dobar deo administrativnih zgrada koje su ukazivale da je taj grad bio sediste osmanlijskog vilajeta, jugoslovenske banovine i republike, a posle zemljotresa se sve na brzaka izvodilo, samo su rokovi bili bitni i estetika je tu potpuno zapostavljena - primer je sadasnja zeleznicka stanica.
Za mene je veci problem to sto ovo nije bas najbolje vreme za takve projekte, bolje da su date pare po meni ulozili u popravljanje puteva i pruga, ali oni najbolje znaju sta ce sa svojim parama i mi ne trebamo da im se mesamo
 
Tragac,to sto je Beograd gradio od 1920..su projektovali odlicni arhitekti toga vremena i Rusi i Cesi i Austrijanci Madjari..dakle sve je bilo na veoma visokom nivou i nije bilo kic.. a ne zaboravi da se radila i moderna..kamo srece da nam danas ponovo rade priznate arhitekte javne prostore
Npr.svetao primer Beton hale,naucnog centra treba nastaviti.
Setite se da smo mi na Beobuildu prvi ustali da se za ideju Teslinog tornja takodjer raspise medjunarodni konkurs...
Skoplje je imalo sansu da ponovo angazuje svetski priznate arhitekte i centar Skoplja pretvore u suprotno, futuristicki...skyline bi postao evropski prepoznatljiv..takav razvoj privukao bi jos kapitala..ovako..moje saucesce. :kafa:
 
Ova mi se svidja zgrada

2zgxnhd.jpg

Kuca Majke Tereze
 
Једино што могу да констатујем је оно што сам пре ХХ година чуо да је један човек рекао на грчко-македонској граници, када су Македонци тренирали строгоћу приликом контроле возила из Србије - "што мања земља, то већи комплекси". Ово што раде у Скопљу је у рангу Пинка и разноразних ријалити-програма. Имају они много пречих ствари о којима треба да брину, а не о фалсификовању сопстеве историје. :dil: За мене ће Скопље увек бити паланка, и то не могу ничим да промене. За тако нешто је потребно променити менталитет. Овако ме више подсећају на западне (а нама јужне) суседе, који су кичасти и без укуса преко сваке мере. Нажалост, криво ми је што видим да се то исто ради и код нас, у виду реплике Теразија код Бувљака, плаче ми се када видим ту наказу колико је гадна. Људи нису ни свесни колико јадни испадамо пред светом када нешто тако радимо, нарочито на том месту. Но, то није тема овог подфорума...
Уосталом, на овом форуму је главно тежиште на темама које се тичу грађевина у Београду, а затим и у Србији, тако да не видим разлог да се тема о Скопљу гура у подфорум "Опште дискусије о пројектима" где јој уопште није место. :dil:
 
Па ова тема треба да иде у "Регионални развој" и не би било лоше да се тамо пребаци.
 
Au ljudi sta je ovo u Skoplju? Ja bih platila Makedonsoj vladi i duplo samo da ih molim da to ne prave. Ja u zivotu ne videh vise kica na jednom mestu, a prosla sam i kroz Las Vegas i kroz Floridu i ulazila u Indijske restorane stolova dekorisanih belim maramicama koje strce iz staklenih casa kao cvetovi.
Jest i kod nas prave repliku od Terazija ali od stiropora (nesto poput 80tih godina u nasem Filmskom Gradu - oni filmski setovi iz Rimskog carstva), a ne nesto sto ce zaziveti i stacionirati se na N. Beogradu za dugo. To vidim vise kao privremenu soluciju za koje kakve druge potrebe, a ne da tu privlace turiste.
Najgore je to sto su ovi u Skoplju mrtvi ozbiljni prisli gradnji tih kopija. Ne mogu da verujem da neko sebe moze da ubedi da je ovo interesantno i da misli da ce zbog toga dobiti nove posetioce. Mada te fasade izgledaju kao da bi mogle svakog momenta da se istope pod suncem bez obzira na hoces-neces.
Neka ste ovo stavili pod ovu temu, jer obicno ne zalzim po regionalnim temama, a ovo je vredelo videti i smrznuti se od straha i biti pod oprezom da se nama ovako nesto nikad ne desi. Puj, puj, daleko bilo.
 
moj skopski favorit



net6l5.jpg



i da citiram nekog forumaša sa ssc-a.

trijumf ljudske gluposti.
 
Izrazavam saucesce siroj arhitektonskoj zajednici Makedonije,posle pecata svetskih arhitekata koji su ostavili u Skoplju da dozive ovako nesto grozno... :kafa:
 
Politicians, ugly buildings, and whores all get respectable if they last long enough.
Noah Cross iz filma Chinatown (Roman Polanski, 1974)
 
То што се ради у Скопљу је трошење новца на изградњу лажног идентитета и фалсификовања историје.

Поређење са Београдом...па, довољно је погледати на шта личи Народни музеј. Случајно?
 
Meni ovo izgleda kao rezultat protivprirodnog bluda izmedju graditelja Hilandara, Gaudija, i nekog stolara koji u Diznilendu (ili po Novom Beogradu) gradi kulise. Sa primesama Arkanovog "cardaka ni na nebu ni na zemlji" kod Zvezdinog stadiona.

Inace Skoplje nije usamljeno. Tu je uvek Las Vegas (ova trijumfalna kapija kao da je od tamo izasla) i stara dobra Azija, ukljucujuci naravno i Japan :rolleyes: .
Soul_of_a_Nation_32.jpg

mgm-guido-castagnoli-japan-pachinko-parlor-photographers-sasha-wolf-galleries-photography-japanese-landscapes-urban-signs.jpg

monster-house.jpg

castle-of-love-tokyo-japan-262814265-800x600.jpg
 
Las Vegas :laugh:

Gradovi poput LV i njemu slicni imaju slicno to sto zele da ti prodaju jednu iluziju sa kojom ces biti potpuno zadovoljan, kao da si imao autenticno iskustvo (O zasto bi isli u Veneciju kada kanala i gondola ima i u LAs Vegasu, samo sto je tamo voda cistija i ne smrdi).
Nesto slicno rade u Skoplju.


Ipak, nekako mi se dopada ovo na fotkama :)
Svidja mi se humor u njima.
 
Drakche":30dh4los je napisao(la):
Las Vegas :laugh:

Gradovi poput LV i njemu slicni imaju slicno to sto zele da ti prodaju jednu iluziju sa kojom ces biti potpuno zadovoljan, kao da si imao autenticno iskustvo (O zasto bi isli u Veneciju kada kanala i gondola ima i u LAs Vegasu, samo sto je tamo voda cistija i ne smrdi).
Nesto slicno rade u Skoplju.


Ipak, nekako mi se dopada ovo na fotkama :)
Svidja mi se humor u njima.

Ово све су примери из Јапана, ако мислиш на слике које сам ја поставио. Азија је чудо. И њена епоха тек долази.
 
Drakche":1ujdydnr je napisao(la):
Ipak, nekako mi se dopada ovo na fotkama :)

Kao i drugima, a razlog je sto smo se previse nagledali naselja Stepa Stepanovic iz svih mogucih uglova, pa nam sad sve izgleda lepse, ili mozda jeste :|
 
JohnyBgood":azjha12c je napisao(la):
Drakche":azjha12c je napisao(la):
Las Vegas :laugh:

Ово све су примери из Јапана, ако мислиш на слике које сам ја поставио. Азија је чудо. И њена епоха тек долази.

OK, pa i izgledale su mi mastovitije osmisljene od onih u LS. Asociralo me na taj fenomen u svakom slucaju.


nikola011":azjha12c je napisao(la):
Drakche":azjha12c je napisao(la):
Ipak, nekako mi se dopada ovo na fotkama :)

Kao i drugima, a razlog je sto smo se previse nagledali naselja Stepa Stepanovic iz svih mogucih uglova, pa nam sad sve izgleda lepse, ili mozda jeste :|

Mozda ne lepse ali ne tako strogo i ozbiljno :)
Vole ljudi i da se malo nasmeju kada vide neku zgradu ( ne njoj, vec sa njom).
Ova fotka sto su napravili hotel-dvorac od stare fabrike mi je super :cool:
 
Vrh