Šta je novo?

Projektovanje stanova - novi trend?

Conica

Novice
Učlanjen(a)
16.08.2018.
Poruke
24
Pohvaljen
36
Pozdrav svima

Odmah da kazem da nisam arhitekta ili projektant - u stvari moja struka nema veze sa gradjevinarstvom, ali ima sa upotrebljivoscu.
Dakle - konacno smo nasli stan u kojem apsolutno vidim i sebe i svoju porodicu - i lokacija koju smo trazili, spratnost, pozicija, orijentacija - i najvaznije - apsolutno savrsen raspored prostorija.
Elem - toliko je bilo neverovatno da se bash taj stan pojavi u prodaji, da sam gledala i novogradnje posto sam izgubila nadu za skorasnju kupovinu. I ono sto me je iskreno jako iznenadilo - i to negativno, jeste ujednaceno los raspored prostorija u stanovima u novogradnji - po mom misljenju naravno.
Navescu sta sam ja kao potencijalni kupac trazila - i zasto mislim da u novogradnjama to ne valja, a volela bih da cujem misljenje strucnjaka da li sam ja off - ili se nesto ne radi kako treba:

1. ulaz direktno u kuhinju. U skoro svim stanovima u ng sa vrata se ulazi direktno u kuhinju - koja je dalje u sklopu dnevne sobe. I sad ja zamisljam kako mi neko dolazi u goste - da li ce se izuvati u hodniku, ili ce cipele ostaviti u kuhinji ili mozda cipelarnik stoji u dnevnoj sobi pored televizora. Ili mozda nije predvidjeno da se gosti i ukucani izuvaju uopste, skidaju zimi mokre kapute, cede kisobrani - jer sta znam - mozda dolaze samo gosti koji su kolima i parkirani u garazi u donjim nivoima.
2. kuhinja u sklopu dnevne sobe, cesto bez sanka ili ostrva izmedju ta dva. Ja trenutno zivim u takvoj strukturi - ali ovo je stan od 35m2 gde je jedina odvojena prostorija jedna sobica - a ne stancuga od 80+ kvadrata. Glavna prostorija gde smo sad je kuhinja/trpezarija/dnevna soba/spavaca soba - i znam koliki mi je problem kad suprug recimo zeli da gleda TV ili da spava, a ja bash perem sudove ili kuvam rucak za sutra, ili kad neko treba da mi dodje a ja nisam bash bila raspolozena da uglacam i "ulastim" kuhinju. No - mozda u tim stanovima u novogradnji nije bash predvidjeno kuvanje - ili zena nije zaposlena pa ima vremena da riba kuhinju non stop - ili je pak to rezervisano za one koji imaju pomoc u kuci pa su sigurni da ce za svoje pare uvek imati cistu kuhinju.
3. ne postoji ostava u kuhinji - ili ti za celu kuhinju je predvidjeno samo nekoliko kuhinjskih elemenata obicno u jednom redu ili eventualno u slovo L, ali nista od toga bash ne moze da se koristi kao ostava makar za nekoliko tegli necega - ako nista drugo, ova situacija je pokazala neophodnost tako necega.
3. koji ce im - da ne kazem sta - 2 ili 3 velika kupatila sa sve kadama i tus kabinama, a ni jedna jedina ostava ili degazman (mislim da se tako zove) makar za jedan lavor, kofu i dzoger??!! OK - kapiram ja - ako imas da platis toliko za kvadrat, neces ti stalno cistiti nego ce ti neko doci makar povremeno - i meni neko dolazi za ovih pisljivih 35m2, ali i taj neko nece lizati pod majku mu poljubim - nego i ta osoba treba da koristi neke krpe, kofu, makar usisivac. Ja stvarno ne vidim gde je predvidjeno mesto za cuvanje takvih stvari - pogotovo sto su sva ta kupatila dizajnirana potpuno minimalisticki - sta god da stavis a da nije sakriveno - potpuno razbija dizajnersku koncepciju.

Eto - srecom ja sam pronasla savrsenstvo u kojem su sva ova pitanja resena, ali mozda ja samo nisam u korak sa trendovima - za koji bih iskreno volela da cujem neko razumno pojasnjenje.
Hvala
 
Trend nije nov ali je uzeo maha. Uzgred tema je odlična :sesir:
 
To sa kuhinjom koja nije previse odvojena od dnevne sobe vec samo nekim sankom/pultom ili kuhinjskim ostrvom ima smisla u danasnje vreme, narocito iz zenskog ugla - zasto bi zena bilo izolovana od ostatka porodice dok kuva/pere sudove itd? Ne treba imati fobiju od gostiju. Ti sankovi su sasvim dovoljni da radne povrsine u kuhinji ne budu na prvi pogled tim famoznim gostima koji dodju u dnevnu sobu. A i da se ne lazemo, danas se ne kuva na isti nacin kao sto se pre kuvalo (kuvanje nekog jela 12 sati), niti se kuva cesto isto koliko pre. Pored toga, nije ni kolicina sudova ista a proces pranja je automatizovan.

Ako je kuhinja dovoljno velika, visoki kuhinjski elementi mogu da skladiste slicnu kolicinu svega kao omanja ostava.

Dakle nista tu vise nije kao pre, pa samim tim ne moraju ni kuhinje da budu kao pre.

Jos jedan trend u ng koji nisi spomenula, a koji se razlikuje od starogradnje jeste odsustvo (podrumskih) ostava.

Sa druge strane, dobar deo ng danas ima posebne prostorije za masine za ves i slicno. Tako nesto ne postoji u starogradnjama, a u stvari je vrlo prakticno plus to mozes da koristis za cuvanje tih stvari za ciscenje kuce.

U starogradnjama u kupatilima ma koliko velika bila, obicno nema mesta za 2 lavaboa jedan do drugog sto takodje zna da bude prakticno.


Sve u svemu, ova tema moze imati 1000 postova posto i ng i sg imaju niz i prednosti i mana.

Suguran sam da taj stan koji je za autorku teme savrsenstvo, nekome drugome se uopste ne bi dopao. Ne zato sto je los, nego zato sto se ne uklapa u necije zelje i potrebe.
 
Savremeno i nefunkcionalno projektovanje stanova lako se rešava uz dodatna ulaganja. Moja drugarica je dobila jedan od opisanih u postu autora teme. Pre nego što su se uselili osmislili su novi raspored prostorija (zidovi ionako nisu jaki pa ih je lako ukloniti), vodilo se računa koji su noseći, gde je mokri čvor i napravili novi funkcionalni raspored. Takav stan, uprkos lošem projektovanju, odabrali su zbog položaja zgrade, osunčanosti, infrastrukture, parkinga, lokacije i tome sl.
 
Apsolutno se slažem sa time da kuhinja ne sme da bude na ulazu i da mora da postoji ostava.
No postoji mnogo ljudi koji se ne izuvaju i koji ne kuvaju, pa im to ne smeta.
 
Dobra tema.

Meni (kao krakatoj i trapavoj osobi) smeta skučenost i stalno saginjanje i izbegavanje prepreka. Volim kad je sve veliko i prostrano. Da se ja pitam, niko ne bi smeo da živi u stanu manjem od 100m2 (veće porodice - 200m2).

Lično volim koncept kuhinje/dnevne sobe/trpezarije u jednom "odeljenju", jer to donosi neku toplinu i zajedništvo domu - to je to čuveno ognjište. Ali, spavanje u ognjištu - nikako. Spavaće sobe bi trebalo da su izdvojene, privatne, intimne... Obavezno dva kupatila.

A što se tiče ulaska i gostiju, svakako mora postojati foaje.
 
Meni se kod mog "starog" stana ne sviđa što ulazni doe nije izolovan, pa kada idem u spavaću sobu, moram da prođem pored ulaznih vrata gde se ljudi iuzuvaju i skidaju jakne. Toga nema u novijim stanovima.

Takođe bi mi "must have" u odabiru novog stana bio ili garderober soba ili predviđena mesta za ugradne ili američke plakare.

I ono što je čest slučaj u nekim novogradnjama - pravougaone prostorije. Prostorija da bi bila što funkcionalnija treba da bude što "kvadratnija".
 
I što više utičnica. Razvučeni kablovi za internet, telefon, kablovsku od ulaznih vrata do svake sobe. Iznad ulaznih vrata mesto za razvodne kutije i modem / ruter.

To ne bi diglo realnu cena kvadrata za više od 2e, a neverovatno bi mnogo značilo.
 
U poslednje vreme sve češće gledam rendere novogradnji iako (još uvek) nisam u aktivnoj potrazi za nekom novom nekretninom, i često primećujem nešto slično ovome što gre napisa astrodule - dešava se da struktura stana bude takva da se sa ulaza prolazi kroz "spavaću" zonu, tj. pored spavaćih soba, da bi se došlo u "dnevnu" zonu tj. u kuhinju i glavnu sobu... nikako mi to ne ulazi u mozak!
 
Pa najbolje bi bilo da su spavaće sobe na spratu, a u prizemlju sve ostale.

Evo, sada gledam neki stan u Westu i ima ostavu odmah kod ulaza, ali i mali WC. Meni, kao osobi kojoj je izuvanje u stanu normalno - to ne odgovara.

Bukvalno meni treba da ulaz bude tampon zona. Cipelarnik, mesto za jakne i tek iza te zone da počinje deo koji se svakodnevno koristi.

Znam da je nemoguće izolovati se od prljavštine, ali kao što na ulici ne sedim na asfaltu, tako ni kod kuće ne moram da raznosim prljavštinu. Volim da se presvučem (prvenstveno pantalone i cipele) i onda uživam u stanu.
 
Jedno pitanje - da li neki investitor ima opciju da kupcu prepusti sve unutrašnje radove (mislim da se to nekada zvala "siva faza").

Znači, samo grubi radovi, a da ja radim instalacije, parket, pločice, gipsane radove?
 
Odlična tema, odlična priča.
Znači taj trend kuhinja dnevna soba je totalni promašaj.
Prvo te kuhinje uglavnom i nemaju instalacije, odvode za aspirator. Što znači mirisi, masnoća se širi po celom stanu, nameštaj upija i uvek stan se oseća na kuhinju.
Drugo otkud stereotipi da je ženi mesto u kuhinji?
Valjda su muškarci malo napredovali pa podjednako učestvuju u spremanju hrane i kućnim poslovima?
Kuhinja mora da bude odvojena od ostalog dela stana pa i trpezarije. Mora da ima prozor kao i odvod za aspirator. Sve dalje po želji i volji.
Dobro sređena kuhinja je ogroman prostor za sve stvari i sve što je neophodno. U principu ostava onda i nije potrebna dok je podrum prosto podrazumeva.

Neko reče posebna prostorija za veš mašinu, to više ni u ludilu. Bio sam u takvom stanu i bilo je mučenje, prvo što moraš da vucaraš veš kroz zgradu, zatim da vide puta silaziš (uglavnom prašnjavi prostoriju) dak mašina ne završi pa zatim iste stvari prebacuje u sušaru pa onda zbog nje barem dva puta silaziš i onda opet čiste stvari vucaraš kroz zgradu i pipaš sve redom.
Kupatilo koje nije veliko za dve mašine je potpuni promašaj.

Moj stan u BG je stara gradnja sa odličnim rasporedom. Predsoblje sa prostorom za ormare, kapite i obuću, nastavak u trpezariju, desno kuhinja, levo dnevni boravak, pravo hodnik gde su tri spavaće sobe i nasuprot soba WC i kupatilo. Izuzetno funkcionalno sa potpuno iskorišćenim prostorom, vidi se da je neko pametan projektovao zgradu, naselje.
Slična je priča sad i u Nemačkoj, stim što nemam trpezariju (švabe se ne druže po stanovima) ali sve je sasvim lepo odrađeno. Kuhinja velika sa svim potrebnim, stale mi obe mašine u kupatilo tako da nemam nikakvu zamerku. Da tu je i podrumska prostorija.
 
Ne bitno je da li je zena ili muskarac u kuhinji. Nema potrebe ni jedno ni drugo da bude odvojeno i izolovano od ostatka porodice dok radi nesto u kuhinji.

Nisam jos naisao na novogradnju u BG koja nema odvod za aspirator, a da ima kuhinju bez prozora spojenu sa dnevnim boravkom.

Nema potrebe imati 2 glomazne masine za ves, dovoljna je jedna s ozbirom da mogu biti kombinovane.

Perionice/Ostave za dzogere itd su u okviru stana. Kod nas nema toga da to bude u nekim izvdojenim prostorijama mimo stana.

Moj stan u BG je stara gradnja sa odličnim rasporedom. Predsoblje sa prostorom za ormare, kapite i obuću, nastavak u trpezariju, desno kuhinja, levo dnevni boravak, pravo hodnik gde su tri spavaće sobe i nasuprot soba WC i kupatilo. Izuzetno funkcionalno sa potpuno iskorišćenim prostorom, vidi se da je neko pametan projektovao zgradu, naselje.

Mozda to taj raspored tebi odgovara, ali je daleko od odlicnog. Koliko vidim iz opisa, nakon sto se udje u predsoblje i izuje (kontaminira predsoblje) nakon toga je neophodno ponovo prolaziti kroz to predsoblje? Ili je moguce iz bilo koje prostorije doci u bilo koju prostoriju bez da se prodje kroz (kontaminirano) predsoblje?

Slična je priča sad i u Nemačkoj, stim što nemam trpezariju (švabe se ne druže po stanovima) ali sve je sasvim lepo odrađeno. Kuhinja velika sa svim potrebnim, stale mi obe mašine u kupatilo tako da nemam nikakvu zamerku. Da tu je i podrumska prostorija.

Odustvo prostorije gde se obeduje je takodje daleko od odlicno projektovanig stana.
 
Evo kako je u Ukrajini.
Recimo uzmemo jednosobne stanove od recimo 40kv.ovde se prave tako što obe sobe su podjednako kvadrature ili soba je malo veća. Meni se to ne svidja jer tu jedino možeš da napraviš ogromnu kuhinju sa dnevnom/spavaćom sobom. Ili dobijaš ogrooooomnu spavaću sobu sa kuhinjom u kojoj je nagurana mala dnevna soba sa nekom malom sofom. Kod jednosobnih stanova mislim da je bolje da kuhinja bude veća a soba manja. Da možeš da napraviš kuhinja/studiju i svoju spavaću

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Занимљива тема. Додао бих помоћну просторију у кухињи, оставу - тзв. шпајз као веома корисну просторију која је нажалост ишчезла из пројектовања у новоградњи. Веома корисна за крупније посуђе, кухињски прибор и апарате који не могу да стану у кухињске елементе, а могу ту лепо да се углаве и машине за веш (за прање и сушење једна на другој, или новије које и перу и суше).
 
Evo, ja ću navesti par stvari koje mi smetaju u sadašnjem stanu.

- prolazni deo (kontaminirani) kod ulaznih vrata.
- tamne pločice ili staze (vidi se svako zrnce prašine)
- nedostatak ostave u kuhinji za kabaste stvari
- pravougaona kuhinja
- vidljivi noseći stubovi (i negde cevi od radijatora koji idu oko njih)
- loša zvučna izolacija (bočna, vertikalna savršena zbog kara tavana)

Utičnice i kablove sam rešio prilikom renoviranja, kao i zvučnu i toplotnu izolaciju ka ulici (novi prozori)
 
Gde vi ljudi prolazite napolju kada imate kontaminirani deo hodnika kroz koji se ne sme proci u nekoj kucnoj obuci/carapama? :)
 
To se tako kaže. Naravno da je nemoguće u kućnim uslovima da se potpuno izoluje taj deo stana, ali mi se uopšte ne raznosi nečija šlajmarica, ili ostaci kučeće šore po stanu više nego što mora.

Kada je blato napolju i kiša naročito.
 
Један од разлога што више волим старију градњу. Овде је само натрпај натрпај што више у што мање простора. Буквално "ЈЕДИ БУБЕ И ЖИВИ У КОНЗЕРВИ"
 
Zavisi. Imas novogradnju na NBG kod novog merkatora u kojoj su garsonjere 45m2.

Plus ko god kupuje novogradnju, to radi pre nego sto je zgrada zavrsena, tako da je mogucnost customizacije jako velika.

Kod starogradnje jedino rusenjem zidova, koji su prilicno masivni i cesto noseci, cak i izmedju prostorija stana ne samo izmadju stanova.
 
Po mom mišljenju najgore je ta ulaz/kuhinja/trpezarija/dnevna soba prostorija 4u1, kakva god da je zgrada ovo mi ima baš neki sirotinjski vajb. Kuhinja uvek mora da bude odvojena, zbog higijene i mirisa. Idealan stan po mom mišljenju treba da ima ulaz tj hodnik iz kog se ide u sve prostorije, izdvojen spavaći blok, odvojenu kuhinju sa obavezno prozorom, ostavu obavezno i nezastakljenu terasu (bar jednu).
 
i ja se pridruzujem cudjenju oko tog trenda da se u stan ulazi kroz kuhinju, ne znam sta bi me primoralo da se odlucim za kupovinu takvog stana.

sto se tice odvojene ili spojene kuhinje sa dnevnim boravkom to pre svega zavisi od zivotnih navika i potreba stanara. da ne navodim sad gomilu varijanti u kojoj je prosto nepotrebno da neko iz svoje fotelje u dnevnoj sobi ima 24/7 nesputan pogled na sporet, mikrotalasnu i ubruse. postoje bolji nacini da se zivotni prostor oplemeni od celodnevne mogucnosti gledanja na magnete na frizideru

trend o kome pricamo nastao je iz puke potrebe za profitom. 90% novih stanova koji su do 70 kvadrata je jednostrano orjentisan, pravougaonog oblika. da bi se takav prostor maksimalno iskoristio raspored mora biti takav da se kod ulaznih vrata nalaze kuhunja i kupatilo (ne moraju prozori) a ostatak stana bude podeljen na dve, u najboljemslucaju tri prostorije, koje imaju prozore ili izlaz na terasu. nema "nepotrebnih" zidova koji "jedu" kvadrate
 
Ja volim kad se ulazi u stan i direktno odmah imas veiki pregled tj vidis ceo 'living room", "dining room" i "kitchen".
Mislim da je to dobro da cim udjes imas osecaj da si usao u nesto veliko. Na zalost dosta starih stanova nije tako projektovano vec kao katakombe gde imas neke cudne hodnike i prolaze.
 
Spajanje dnevne sobe i kuhinje je bolestan trend koji je potekao iz Amerike. Gde kuhinja uživa status svojevrsnog hrama, sa radnim površinama ko u ateljeu i frižiderima veličine jednog kupatila. Druga najveća strast u Amerikanaca je piljenje u TV. I vremenom, da ne bi stalno morali da odlaze daleko po još grickalica, i još i još i još... oni su počeli da spajaju ta dva u jedno. A i lakše je slušati CNN kad se ima čista linija od kuhinje do televizora, nego kroz zidove.

A Evropljani su, kao i uvek, počeli da ih slepo kopiraju misleći da to tako treba.

O ulasku u stan kroz kuhinju ne vredi uopšte ni trošiti reči. Hiljadama godina ljudski rod pravi staništa i skloništa tako da kad god je to moguće, ostavi neku vrstu predvorja pred ulazak u sam prostor za život. I sad se u moru hohštapleraja i idiokratije javljaju struje ljudi koje bi to da menjaju. Najčešće samo zarad profita.
 
Vrh