Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Prilozi

  • dobračina 56.jpg
    dobračina 56.jpg
    485,3 KB · Pregleda: 6.291
Od federacije ni f, od demokratije ni d, a od juglaslavije ni j nije preostalo...
 
Ovo je divan vest! Plašio sam se da nije bilo spasa ovoj zgradi.
 
Са дворишне стране је ова зграда већ изолована.
 
I opet ću reći: ceo taj niz je veliko ruglo, naročito za centar grada. Lepo je što rade fasade, ali apsolutno ne bi bila nikakva šteta da se ceo niz poruši.
Ali dobro. Recimo da treba na 2-3 zgrade srediti fasade, porušiti one straćare na uglu sa Kneginje Zorke (i napraviti neku novu stambenu zgradu) i izgraditi nešto na onom praznom placu gde su ubacili tezge.
Plus, fasade treba uraditi i na jedno 3-4 zgrade preko puta ulice (mislim da su samo Švajcarci sredili svoju ambasadu).
Valjda bi bio red da se posle 100 godina neko ozbiljnije pozabavi rešenjima za Slaviju.
 
Nema ništa od sređenog grada dokle god se ne uspostavi održivi sistem. Pojedinačno sređivanje fasada nema velikog efekta. Treba uvesti u infostan novi trošak koji se odnosi na renoviranje zgrade, ulaza, okoline... Svako ko živi u stambenoj zgradi u Beogradu, treba mesečno da plaća i tu stavku u računima. Koliko će to iznositi, da li 300, 400 ili 500 dinara, neka odluče nadležni. Svakog meseca sređivati zgrade koje su u najlošijem stanju. Neka komisija odluči koji su to objekti. To ne znači da će vaša zgrada biti odmah sređena, možda bude sređena tek nakon nekoliko godina, kada dođe na red. Eto novih radnih mesta, eto i sređenog grada.
Uticalo bi i na podizanje svesti o važnosti estetskog izgleda fasada. Teško da biste bili ravnodušni da vam neki klinac žvrlja zidove jer znate da plaćate sređivanje.
Mi smo takvi da je potreba neka velika akcija da bismo se aktivirali.
Građevinska komisija da ustanovi prioritetne zgrade, budući izgled fasade i sl.
Upravnik treba da postoji, ali mu treba promeniti ovlašćenja.
Što neko reče, kada bi klinci videli da se njihove žvrljotine uklanjaju, ni oni više ne bi žvrljali.
Treba sređivati i okolinu, travu, čistiti smeće, skidati reklame zalepljene po banderama.
Za političare koji bi sproveli sličan sistem, glasao bih ako treba i dva puta.
 
Проблем одржавања зграда и фасада је првенствено до монополско-мафијашког понашања Градског стамбеног.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849802#p849802:2v954nqa je napisao(la):
DzonTravolta » Пет Мај 14, 2021 5:00 pm[/url]":2v954nqa]Skele na jednom od zgradičuljaka u Bulevaru Oslobođenja iznad Slavije.

file.php

Не радујте се прерано.Није једна кућа уклоњена која је мало пре тога била реновирана ! Али ипак да се надамо то ипак неће бити случај и са овом кућом код Славије.

У вези уклањања кућа које су дела класичне архитектуре, занимљиво је да се слике и класичних и модерних праваца сматрају благом које мора да се чува и брине да су у одговарајућим условима, и то у депоима где нико не може ни да их види, чак и пре него што је сликарско дело и заштићено. Тако је у музејима, а на улицама нека дела која су претрајала цео век и која имају и историјски значај, не само архитектонски - могу да се уклоне, чак и када су под неком врстом заштите.
 
Oхрабрујуће је што су сређени и столарија као и дворишна фасада.
 
Izvor: Politika.rs

Preporod fasada na Vračaru i Starom gradu
677z381_Brankova-fasade.jpg


U obnovu spoljnih zidova zgrada u okviru celine „Istorijsko jezgro Beograda”, koja počinje u julu, biće uloženo oko 500 miliona dinara.

Velika akcija obnova starih reprezentativnih fasada, posle neplanirane pauze zbog virusa korona, konačno će biti nastavljena u julu, potvrđuju za naš list u Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove. Na toj listi će se naći, kako je još ranije najavljeno, spoljni zidovi zgrada u najužem centru grada, na Vračaru i Starom gradu, odnosno u okviru prostorno kulturno-istorijske celine „Istorijsko jezgro Beograda”. Za ovaj posao biće izdvojeno oko 500.000.000 dinara – 250.000.000 opredeljenih rebalansom budžeta u martu, i još 250.000.000 koje je ubrzo izdvojila republika za te namene, precizira Nikola Kovačević, sekretar za komunalne i stambene poslove.

– Osim ove dve kulturno-istorijske celine, imamo i kulturno-istorijsku celinu u Zemunu čije smo fasade većim delom obnovili pre dve godine. Dakle ove godine nastavljamo posao najpre u centru grada. Izvođač tih radova biće „Gradsko stambeno” – navodi Kovačević.

Prošle godine, uoči izbijanja epidemije, u gradu su najavljivali da će 2020. biti obnovljeno 150 fasada na Starom gradu i Vračaru, ali je virus korona to poremetio. Pre toga, novo ruho dobili su spoljni zidovi starih zgrada u delu Brankove, na Zelenom vencu, u starom jezgru Zemuna, u delu Kralja Petra. Još ranije preporod su doživele zgrade u delu Karađorđeve, u Pop Lukinoj, na Kosančićevom vencu, kao i pojedine zgrade u Gračaničkoj, na Terazijama, u Dečanskoj, Džordža Vašingtona…

Prema oceni građana, zaljubljenika u stari duh glavnog grada, najuspešnije su, kao celine, obnovljeni Karađorđeva, Kosančićev venac, zemunski centar i Pop Lukina.

Kada je reč o pojedinačnim zgradama, najveći preporod odnosno vraćanje svih izvornih delova fasade (ukrasa, balkona, krovnih elemenata) doživela su zdanja hotela „Central” u Zemunu i kuća Milana A. Pavlovića („Džokej klub”) u Gračaničkoj. Predlog građana, kada je reč o nastavku akcije obnove reprezentativnih fasada, jeste da se što pre revitalizuju preostale zgrade u Karađorđevoj (na uglu sa Pariskom i na uglu sa Savskim kejom), niz starih zgrada u Bulevaru despota Stefana, kao i one u ulicama Cara Lazara, Kralja Petra, Balkanskoj, Gavrila Principa, Prizrenskoj, Sremskoj...

Jedna od najavljenih velikih obnova kojoj se ljubitelji starog Beograda naročito raduju jeste vraćanje izvornog izgleda Pošti u Savskoj sa potpisom čuvenog Momira Korunovića.

Ostatak Brankove na čekanju

Posle obnove fasada na parnoj strani Brankove ulice očekivalo se da će se vrlo brzo prionuti i na jednako devastiran ulični niz na parnoj strani. Ali, kako ističu u Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove, objekti na neparnoj strani Brankove ulice spadaju u prethodno zaštićenu celinu „Savamala” i „ne mogu biti obuhvaćeni Programom sprovođenja mera tehničke zaštite objekata i prostornih kulturno-istorijskih celina na teritoriji Beograda”. I privatnici stopama grada

Poslednjih godina i privatni investitori, u čijem su vlasništvu pojedina stara zdanja, kako se čini, sve više pažnje posvećuju delimičnom ili potpunom vraćanju izvornih fasada tim starim objektima. Tako se sve više izvorno obnavljaju i revitalizuju stare građanske kuće, vile, višespratnice...

Među uspešnijim primerima, kada se govori o najužem centru, jeste budući hotel „Indigo” u Knez Mihailovoj, a čini se da će dobar deo starog spoljnog izgleda vratiti zgrada bivšeg „Putnika” na uglu ulica Kralja Milana i Dragoslava Jovanovića.

Nažalost, postoji i druga strana medalje, a to je da su pojedini objekti u starom jezgru grada koji imaju spomeničku vrednost, ali ne uživaju zaštitu, na meti bagera.

http://www.politika.rs/sr/clanak/479315 ... arom-gradu
 
Наведеним улицама, недостаје један битан правац, Македонска и Светогорска, које имају низ фасада вредног изгледа и давно посивелих боја.

Што се тиче враћања првобитног изгледа пошти на Савском тргу, требало је да пита те љубитеље старог Београда, који се радују замени модерне фасаде за класичну, да ли се радују и модерном мобилијару на тргу окруженом зградама у немодерним стиловима, сем једне у којој је - пошта.

пс. могао би и да их пита поруком на форуму, радо ће му одговорити...
 
Скандал је што се републичке паре троше на сређивање фасада у приватном власништву
 
Stavlja se skele na još zgrada u sarajevskoj ulici, sprema se izborna šminkanje. Izvor imate na instagram profilu Savskog venca.
 
Velika akcija obnova starih reprezentativnih fasada, posle neplanirane pauze zbog *nepostojanja gradskih izbora na vidiku*
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851659#p851659:1gq3y4rq je napisao(la):
Kailan » 20 Мај 2021 10:49 am[/url]":1gq3y4rq]Скандал је што се републичке паре троше на сређивање фасада у приватном власништву

Језиво!
 
Nadam se da je kompleks radnickih stanova koje je podigla firma 'Ignjat Bajloni i sinovi' u Sarajevskoj pre ove rekonstrukcije dobio neki oblik zastite i da ce se voditi racuna o autenticnosti. Lepo bi bilo da se ceo kompleks odradi kako treba.
 

Prilozi

  • 189096265_308575954143941_5344879379846387320_n.jpg
    189096265_308575954143941_5344879379846387320_n.jpg
    123,8 KB · Pregleda: 2.202
  • 190422846_1135773053569799_4126716160966530157_n.jpg
    190422846_1135773053569799_4126716160966530157_n.jpg
    149,8 KB · Pregleda: 2.207
Da, bilo bi baš lepo. Sentimentalan sam zbog Bajlonijevih zgrada, tu mi je odrasla majka. Sećam se strmog unutrašnjeg dvorišta, kaldrmisanog glomaznim kamenjem, česme.
 
Izvor: Politika

Niz fasada od leta pod skelama
677z381_fasade-1.jpg

Za sada poznato 35 starih zdanja čije fasade će biti revitalizovane. – Ovog leta građevinski zastori naći će se i na Topličinom i Obilićevom vencu, u Čika Ljubinoj, Pariskoj, Karađorđevoj, Strahinjića Bana, Gospodar Jovanovoj, Đure Daničića i Maršala Birjuzova.

Kuća Mihajla Đurića, niz starih stambenih objekata u Gračaničkoj, zdanje na uglu Topličinog venca i Čubrine, zgrada u kojoj je Spasićev prolaz samo su neki među onima koji će se ove godine naći pod skelama i građevinskim zastorima u okviru obnove fasada u prostorno kulturno-istorijskoj celini „Istorijsko jezgro Beograda”, saznaje „Politika”. Na spisku za revitalizaciju spoljnih zidova u okviru ove celine za sada je utvrđeno 35 zdanja, potvrdili su za naš list u Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove. Na tom popisu u koji smo imali uvid nalaze se stare vredne zgrade u Gračaničkoj, na Topličinom i Obilićevom vencu, u Kralja Petra, Čika Ljubinoj, Pariskoj, Karađorđevoj, Strahinjića Bana, Gospodar Jovanovoj, Maršala Birjuzova, Đure Daničića.

Obnova bi trebalo da krene u julu, a izvođač će biti „Gradsko stambeno”.

Spisak zgrada na Starom gradu i Vračaru čije će fasade ovog leta prtetrpeti preporod privremen je i naknadno će biti dopunjen. Jer, u gradu je nedavno najavljeno da je osveženje, odnosno vraćanje stare lepote planirano ove godine za više od 100 fasada, u šta će biti uloženo oko 500 miliona dinara – pola sredstava za te namene je iz gradskog budžeta, a pola od republike.

Zna se da će u toku ove godine stari sjaj dobiti neke od zgrada za čiju sudbinu je deo javnosti strepeo ili za čiju što hitniju obnovu je dobar deo građana „navijao”.

Neke od tih zgrada su Karađorđeva 1, ugaono spratno, prilično devastirano zdanje na koje pogled puca sa Savskog šetališta, kao i njegov prvi sused Karađorđeva 3.

Građani koji vole staru arhitekturu Beograda više ne treba da strepe ni za oronulo zdanje na adresi Pariska 3 jer je konačno i ono stiglo na red za obnovu.

Na gradskim forumima posvećenim obnovi fasada već duže se navijalo i za to da se pod skelama što pre nađe zdanje u Gračaničkoj 7, odnosno devastirana višespratnica koja, osim na ovu, izlazi i na ulice Cara Lazara i Nikole Spasića. Ova zgrada na koju pogled puca iz Knez Mihailove takođe je napokon došla na red za obnovu.

Kada je 2019. završena rekonstrukcija Topličinog venca, ona je naišla na uglavnom pozitivne reakcije, ali otada do danas jedan od češćih prigovora u vezi sa tim delom grada bile su oronule fasade. Posle preporoda spoljašnjosti Kuće Milana A. Pavlovića, na red stižu još četiri objekta na Topličinom vencu, među kojima se izdvaja pomenuta zgrada na uglu ovog venca i Čubrine. To zdanje otkako je podignuto doživelo je promene, među kojima je najuočljivija nadogradnja i uklanjanje dekorativne kupole, pa kada je reč o ovoj zgradi ostaje da se vidi hoće li joj nekadašnja kupola u toku obnove biti vraćena.

Za jednu drugu zgradu na tu temu nedoumice nema. Kupolu bi ponovo trebalo da dobije kuća Mihaila Đurića, staro zdanje na uglu Kralja Petra i Gospodar Jevremove. Kako su nam jesenas potvrdili u resornom sekretarijatu, predviđeno je da se na ovom zdanju, ukoliko postoje mogućnosti, vrati prvobitno kube, u skladu sa arhivskom građom i uz neophodne statičke provere.
Početkom 2020, prilikom posete garaži na Obilićevom vencu, devastiranošću fasade prekoputa (zdanja u kome se nalazi Spasićev prolaz), bio je šokiran Goran Vesić, zamenik gradonačelnika. Konačno je i pomenuta zgrada na spisku onih čije fasade će biti rađene.

Fasaderi stigli i u Sarajevsku

Polako, kako se čini, kreće i buđenje čađavih i devastiranih fasada u Sarajevskoj. Nedavno su počeli da se sređuju spoljni zidovi dve zgrade na kraju ove ulice, a ove nedelje skele su stigle i na adrese Sarajevska 41 i 75. Poslednje dve pomenute zgrade, kako su saopštili iz opštine Savski venac, sređuju se u okviru akcije uređenja fasada na ovoj opštini. Plan je, kako se dodaje, da bude nastavljen projekat sufinansiranja investicionog održavanja i unapređenja svojstava zgrada, kao i da stara zdanja osvanu u novom ruhu.

Ko treba da plaća obnovu

Posle našeg poslednjeg teksta u kome smo najavili da uskoro kreće nova akcija obnove fasada na Starom gradu i Vračaru, u komentarima i na društvenim mrežama među građanima se povela vrlo živa rasprava o tome ko zaista treba da plaća taj ceh. Dok deo građana pozdravlja izdvajanje grada i republike za ovu namenu, drugi deo javnosti se pita zašto se pare svih građana daju za obnovu fasada zgrada čiji vlasnici decenijama ne mare što su spoljni zidovi tih zdanja u kojima poseduju kvadrate oronuli, devastirani i čađavi.FASADE ČIJA JE OBNOVA IZVESNA

Maršala Birjuzova 37
Strahinjića Bana 31
Đure Daničića 6
Karađorđeva 1 i 3
Pariska 1 i 3
Topličin venac 4, 6, 7 i 25
Obilićev venac 17 i 17a
Čika Ljubina 6 i 7
Kralja Petra 51, 55, 60, 65, 67, 75 i 77
Gračanička 7, 9, 11 i 13
Gospodar Jovanova 8, 9, 27, 42a, 52, 56 i 81

http://www.politika.rs/sr/clanak/479676 ... od-skelama
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848593#p848593:4u8gweoi je napisao(la):
gradjanin » 10 May 2021 04:55 pm[/url]":4u8gweoi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=846113#p846113:4u8gweoi je napisao(la):
bobcat » 29 Apr 2021 07:54 pm[/url]":4u8gweoi]i ima li neko saznanja sta je sa silnim milionima namenjenim za fasade u ovoj godini?

rekao bih da je ovo za mnoge omiljena tema na foru, a bas dugo nismo imali prilike da se radujemo nekom vecom akcijom...
Beogradski izbori su u aprilu 2022. Sada je jos rano, sacekaj januar, tada ce na stotinak zgrada da osvanu skele, na pedesetak ce da se radi fasada, od kojih njih desetak kako valja, a ostatak ce da se kreci jednom bojom, a Vesic ce da trci od jeden do druge i da prica kako se u Beogradu nikada nije sredilo toliko fasada. Doduse, posto sada dobija konkurenciju, mozda se aktivnost preseli na Novi Beograd :)

Dobro, omanuo sam mesec, ali nisam poentu... Kreće od jula, pa taman da sve lepo bude gotovo, recimo 31.3.22. Ali dobro, oni razmisljaju da cilj opravdava sredstva - i da cemo mi dobiti sredjene fasade i oni novi mandat, što bi rekli win-win situacija. A to što će se sredjivanje fasada mahom svesti na krečenje jednom bojom kao što je uradjeno na vecini do sada "sredjenih" fasada, neko ce reći da tražim dlaku u jajetu...
 
A održavanje fasada,ma bitno da kaže da je sredio fasade,to što će ih vandali veoma brzo dekorisati nije njega briga. Slažem se sa tim da sređivanje fasada nije samo krečenje,npr. u NS,u Petrovaradinu su odlično sredili fasade ispod tvrđave,detaljno...
 
Interesantno, Pariska 3 je trebala pod mač po nekom novijem pdr-u, sećam se da sam to direktno kritikovao pošto su pisali da je to "prosečna kuća u stilu secesije" što možda jeste istina ali ne znači da nije zaslužila zaštitu. Tu je sad u planu za renoviranje odjednom.
 
Normalno da sređuju zgrade u starom gradu. Bliže se izbori, a to su delovi grada koji su "kritični" za SNS. Što ne renoviraju zgrade po Voždovcu, Novom Beogradu, Zemunu...? Nema potrebe, tu su glasovi sigurni.
 
Vrh