Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Nije to prvi put. Zvanično saopštenje u prethodnim slučajevima je da je u pitanju inicijalno paljenje i da je tada "normalno" da izbija ovako crn dim.

Normalno my ass.
 
Tesko da je inicijalno paljenje u podne i nakon deset dana kako je pocelo grejanje.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Путовао сам једанпут у Хрватску у време када се код нас масовно палила стрњика, непосредно после оне велике саобраћајне несреће која се десила због паљења.

Елем чим се пређе граница одједном више нигде нема ватре. Мало ме заинтересовало како су они то решили.

Да би неко нешто палио потребно је да преда захтев за одобрење. Овакве ситуације су понекад потребне да би се уништили неки болесни усеви. Имају поред редовних служби и добровољна ватрогасна удружења која пријављују отворен пламен. Уколико изађе инспекција и утврди да је не постоји дозвола плаћа се велика казна.
 
I Goje je pričao o tome, a i ja mogu da potvrdim - po dimu na njivama znaš da si u Srbiji :(

To je samo jedan pokazatelj gde smo u svakom pogledu -

- dokazano je da postoje bolji načini za obogaćivanja zemljišta

- trovanje dimom

- nadležni koji ništa ne preduzimaju da to spreče
 
Vraćao sam se malopre autoputem od NS ka BG. Većim delom se video (iako je mrak) i u kolima osećao dim. Da li je to od grejanja na drva, paljenja strnjike ili od nečeg trećeg?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Професорка и чланица Скупштине слободне Србије Биљана Стојковић изјавила је данас да је већ одржан састанак председника Србије Александра Вучића и генералног директора Рио Тинта Јакоба Стаусхолма на коме је договорено да радови у руднику почину после избора у априлу следеће године.

Стојковић је рекла на конференцији за медије да је Удружење „Марш са Дрине“ добило податке од Европске комисије по закону о доступности информација о састанку између Вучића и Стаусхолма.

Грађани Србије ће бити доведени пред свршен чин у којем учествује и Европска комисија

На састанку се говорило како да се оствари политички пут „уласка“ рудника литијума Рио Тинта у Србију, додала је она.

„Детаљна политичка мапа пута је већ направљена. Прича о референдуму је бесмислена, то је све готово, по том плану дозвола за експлоатацију треба да буде дата Рио Тинту до краја 2021. године, а рудник почиње да ради после избора следеће године“, прочитала је професорка податке до којег је дошло удружење „Марш са Дрине“.

Она је казала да ће грађани Србије бити доведени пред „свршен чин“ у којем учествује и Европска комисија.

Адвокат Божо Прелевић оценио је да се компанија Рио Тинто „усмерила“ на Србију само зато што је ту профит већи.

„У Србији се отворено рачуна на корупцију државних органа у непримењивању Закона о заштити животне средине, па није потребна примена скупих технолошких процеса како је то неопходно у уређеним европским земљама“, рекао је он.

Професорка Весна Ракић Водинелић сматра да Србија не треба да рачуна на помоћ Европе око отварања рудника литијума Рио Тинто.

„Европа хоће да се вози електричним аутомобилима због зелене повеље и да би се они произвели потребан је литијум, тако да ће у Европи морати да се отворе рудници литијума, који подразумевају употребу фосфатних горива и они ће уништити огромна подручја у Србији“, рекла је она.

Ракић Водинелић је истакла да та компанија бира да ради у земљама у којима владају „недемократски и тоталитарни режими“.

Доктор Томислав Ђорђевић рекао је да је већ видљив недостатак воде у шумама код реке Јадар.

Такође је рекао да је десни део реке Колубаре обухваћен девастацијом простора, па ће 150.000 метара квадратних, односно 150 хектара бити „уништено подручје“.

(Данас)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890399#p890399:dmzuiuxd je napisao(la):
astrodule » 17 Окт 2021 09:57 am[/url]":dmzuiuxd]I Goje je pričao o tome, a i ja mogu da potvrdim - po dimu na njivama znaš da si u Srbiji :(

To je samo jedan pokazatelj gde smo u svakom pogledu -

- dokazano je da postoje bolji načini za obogaćivanja zemljišta

- trovanje dimom

- nadležni koji ništa ne preduzimaju da to spreče
Одакле вам идеја да се трава и грање спаљују због обогађивања земљишта?
 
Čitao sam da neki ljudi misle da je pepeo koristan za zemlju, pa kao tako se i reše strnjike i obogate zemlju - dve muve jednim udarcem.
 
Да, зато што сагоревањем органске материје остају само минерали, али је сам метод погрешан. Дубоко преоравање стрњике боље обезбеђује земљу хрнљивим материјама.
 
A sta ce na vecoj dubini vise minerala ako biljke imaju plitke korene ?
Duboko preoravanje nije korisno za sve biljke , vec duze vreme umesto velikih (dubokih) plugova -brazda
primenjuje se neka vrsta ,,grebanja,, zemljista

Em brze i lakse em manje snage, manje goriva, manje zagadjenja od traktorskih izduvnih gasova

Kad smo vec kod agronomskih radova
U urbanim sredinama velike (parkovske) travnate povrsine narocito u Beogradu izostavljaju se radovi ,,cepovanja,, (zumbovanje) tj.ventiliranja zemljista. A ti radovi doprinose jacanju i lepsem izgledu travnjaka tj. parkova
Za sada to se radi jedino na boljim travnatim fudbalskim terenima

Dobro negovana travnata povrsina (mekssa podloga) znacajno smanjuje zagadjenje i povecava joj se apsorpcijalna moc stetnih cestica iz vazduha koje sa lista trave silazi u mekse zemljistte. U suprutnom, sa lista vetar ponovo u vazduh vraca te cestice umesto da ,,sidju,, u zemljiste
Ovakvi lose odrzzavani nassi travnjaci sa utabanom podlogom na kojoj je trava
drasticno manje imaju apsorpcionu moc.

Travnjake imamo , samo ne koristimo njihovu maksimalnu snagu u smanjivanju zagadjenja u urbanim sredinama

:sesir:
 

Prilozi

  • vertikutacija1.jpg
    vertikutacija1.jpg
    203,6 KB · Pregleda: 530
  • Aeracija2.jpg
    Aeracija2.jpg
    160,6 KB · Pregleda: 531
Evo slike Beograda od veceras. To smo mi, nasa pluca, nasi prioriteti.
 

Prilozi

  • zag.jpg
    zag.jpg
    232,5 KB · Pregleda: 468
MC_":3r50iy78 je napisao(la):
Evo slike Beograda od veceras. To smo mi, nasa pluca, nasi prioriteti.
Uveren sam da nadlezni organi i institucije vec rade na resavanju problema kako ja ovo sada pishem


Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Po priloženoj sličici Kotež i Krnjacca. 100% ne zagadjeni.
 
Postoje merne stanice koje nemaju merace PM2.5 cestica i oni izgledaju nezagadjeni (u zelenom).
Medjutim, zagadjenje se nastavlja i ovog jutra.


Према подацима специјализованог сајта за мерење квалитета ваздуха АирВисуал, Београд је данас четврти у свету по степену загађености. Већи део престонице од јутрос је прекривен маглом, због чега је отежана видљивост.
Овог јутра, специјализовани сајт оценио је као нездрав ваздух у главном граду Србије.

Испред Београда по степену загађености нашли су се само испред ког су Лахор у Пакистану, као најзагађенији град на свету, Делхи у Индији и Карачи такође у Пакистану.

И домаћи сајт Бео еко изашао је овог јутра са подацима да је ваздух највећем граду у Србији загађен.

Због загађеног ваздуха, према подацима овог сајта, здравствене тегобе се могу јавити у целој популацији.

Стога је препорука да осетљиве групе избегавају напорне активности у спољашњој средини, док се остатку популације саветује да сведу на минимум напорне активности на отвореном.

Јутро магловито и хладно

У Београду је освануло хладно јутро, уз маглу и приземни мраз. Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода, други део дана биће сунчан, најнижа температура износиће до три степена Целзијуса, а највише око 15 степени.

И у остатку Србије ће после хладог јутра, данас бити сунчано, саопштио је Републички хидрометеоролошки завод.

(Нова.рс)
 
Već sam pisao kako u poslednje vreme merne stanice na SEPInom sajtu često ne rade http://www.amskv.sepa.gov.rs/index.php

To se počelo dešavati pošto je Milenko Jovanović dobio otkaz.

Već sam izrazio sumnju da se to radi radi obaranja proseka zagađenja na svetskim sajtovima koji koriste te merne stanice. Kako? Pa tako što ti svetski sajtovi na svakih XY minuta preuzimaju podatke i ako podataka nema moguće je da uzimaju 0 kao vrednost. Druga mogućnost je da u nekim trenucima merne stanice prikazuju neke nerealno niske vrednosti.

Kada se pogleda neko merne mesto, često se za najveće zagađivače vidi isprekidana linija (prekidi su periodi kada stanica ne radi)

Na kraju dobijamo ovakve neobjašnjive padove u umanjenje srednje vrednosti zagađenja na AirVisual sajtu.

aqzemun.jpg
aqnbg.jpg
aqmostar.jpg
 
Odlicno si ovo otkrio.
Verujem da je tako, tako razmisljaju radikalski mozgovi.

Zasto en reaguje niko iz SEPE? Gde je medicinski, gde su profesori bioloskog fakulteta?
Gde su oni ciji je posao da stite javno zdravlje?
 
Pala magla, zagadjenje u crvenom. NE treba merači vidi se i golim okom tj nosom. Beograd samo košava spasava
 
Naravno. Sutra bi trebalo da bude bolje jer je najavljen vetar.

Meni lično je glavni merač nos. Naime, merači na sajtovima pokazuju podatke stare sat ili više, plus što mnogo zavisi od lokacije merne stanice i vetra.

Danas je preočigledno da je vazduh katastrofa, ali tako je bilo i sinoć pa od tada držimo zatvorene sve prozore.

Ova situacije uopšte ne pogoduju koronašima :(
 
Ne samo koronošima ne pogoduju nikom, najpre astmatičarima i ostalim sa respiratornim problemima. Mi imamo prečišćivač, ali nešto ne verujem ni njemu,
 
Smrad mokrog lignita cak i sa poremecenim njuhom od korone mogu da namirisem.
Fascinantno je kolikoje jedna ocigledna ipo zdravlje opasna stvar, u stvari nevazna najvecem delu populacije.
Klinci "izlaze" kroz dim, hodaju kroz dim, razgovaraju.
Starci pricaju o rakiji.
Urbana elita trubi o nacinima pripreme kapucina. Sve kroz dim.

Fascinantna je snaga ljudske volje.
 
Vrh