Šta je novo?

Beograd ili Nju Delhi? Klasno raslojavanje u Srbiji

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882292#p882292:24gpku9n je napisao(la):
Bender Rodriguez » 21 Sep 2021 23:14[/url]":24gpku9n]Ne, to se zove biti čovek i sećati se šta čini čoveka i život, umesto jurnjave za besmislenim praznim zadovoljstvima koja dođu i prođu.

Nije pohlepa ako čovek hoće da radi, ali jeste pohlepa ako mu se ceo život svodi i vrti na zarađivanje. A sledeći nivo je bolest, kada čovek radi kao konj, ili pak prodaje svoj intergritet, dostojanstvo, život ili reč da bi zarađivao pare koje neće imati kad da potroši i uživa u njima jer je od zarađivanja napravio smisao života.

A takvih je danas pun svet. Imaju para za 20 života, ne znaju gde će više s njima, samo što u šupljine ne počnu da ih guraju... a iz godine u godinu su sve nesrećniji i prazniji. Jer kao što rekoh gore - nema tih para koje mogu da kupe ljudskost.

Више јер јуре паре а не знају због чега.

Ја, на пример, врло добро знам шта бих радио са неким апсурдним парама. Пошто ле капиталсти одређују изглед града и токове друштва, онда се иде на то да се победе у сопственој игри (мада како ствари стоје, прилично су бангави, нису ни прави играчи).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882292#p882292:22icmtfp je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Sep 22, 2021 12:14 am[/url]":22icmtfp]Ne, to se zove biti čovek i sećati se šta čini čoveka i život, umesto jurnjave za besmislenim praznim zadovoljstvima koja dođu i prođu.

Nije pohlepa ako čovek hoće da radi, ali jeste pohlepa ako mu se ceo život svodi i vrti na zarađivanje. A sledeći nivo je bolest, kada čovek radi kao konj, ili pak prodaje svoj intergritet, dostojanstvo, život ili reč da bi zarađivao pare koje neće imati kad da potroši i uživa u njima jer je od zarađivanja napravio smisao života.

A takvih je danas pun svet. Imaju para za 20 života, ne znaju gde će više s njima, samo što u šupljine ne počnu da ih guraju... a iz godine u godinu su sve nesrećniji i prazniji. Jer kao što rekoh gore - nema tih para koje mogu da kupe ljudskost.

Pa ima istine, ali ima i ono ali.
Ponudu bi odbio neko ko stice generacijama i ko se vec kupa u dovoljno kesa da moze da bira. Ali mislim da bi tvorac ove teme lako upao u iskusenje.

Vecina ljudi danas radi i stice iz straha, ne iz zadovoljstva. Pohlepa je odraz straha da nesto neces imati i stvojstvena je samo coveku, zivotinje ne mogu da budu pohlepne, one uzimaju samo koliko im realno i razumno treba, dok covek upravo zbog slozenijeg misaonog aparata ima i neracionalne strahove, samim tim i pohlepu.
Naravno nisu svi pohlepni iz straha, ali naucno je ispitivano da je zbog toga.
Ja licno ne smatram sebe pohlepnim, ali imam strah da nesto necu imati, i svestan sam da treba manje da radim i vise zivim, ali svako robuje svojim osobinama.
Stoga ne smatram da treba kriviti nekog ko zeli uvek jos, mnogo su dublji razlozi od puke pohlepe. A posebno ne bih takve ljude okarakterisao kao protuve i olose.
 
To (ne mislim na tebe nego na to što si rekao da su istraživali koren pohlepe odnosno straha od nemanja) se onda rešava odlaskom na psihoterapiju, introspekcijom i radom na sebi. Kao što kod blažih oblika anksioznosti, nastalih usled pogrešnih percepcija i uverenja, jedna od metoda prevazilaženja problema je da osoba sebi postavi niz pitanja ''Ok, a zašto'' (bojim se -> ok, čega -> toga i toga -> dobro, zašto, itd...) tako se i ti problemi straha od siromaštva i nemanja rešavaju tako što se rasčlani, racionalizuje i shvati mehanizam, a onda i koren problema.

Ali mnogi danas to ne žele da rade. Kao što imamo prilike da vidimo i po osobama u javnosti. Uništiće sebe radije (duhovno i psihički) samo da se ne suoče sa svojim demonima i mukama i ne priznaju da imaju problem.


A ima i još jedna stvar... tek kad čovek doživi tešku bolest shvati puno značenje one izreke ''zdrav čovek ima 100 želja. Bolestan samo jednu''.
Stoga ne smatram da treba kriviti nekog ko zeli uvek jos, mnogo su dublji razlozi od puke pohlepe. A posebno ne bih takve ljude okarakterisao kao protuve i olose.
Pa znaš kako, i koren seksualnih nasilnika je dublji od puke ''strasti''. I tu ima svakakvih mehanizama i nelečenih trauma, bilo zbog toga što je počinilac sam bio zlostavljan kao mali, bilo zbog frustracije, bilo zbog osvete, mentalne bolesti i još svašta nešto.. Ali dakle i to je mnogo dublje od puke strasti i napaljenosti. Pa ipak, takve ljude društvo kažnjava i prisilno leči ili izoluje- Što i treba. A kad je neko bolesno pohlepan, niko ne postavlja pitanje jel to normalno i jel u redu da takvi upravljaju nečijim životima i sudbinama. Niko ne postavlja pitanje jel normalno da nekome nikad nije dosta para i da svoju sreću dobija od nesreće drugih.

Mislim, ljude koji svesno, namerno i planski rade da se obogate na račun tuđe nesreće mogu da prestanem da zovem ološima i protuvama ali samo ako se svi složimo da počnemo da ih zovemo psihički obolelim osobama.

Pogotovu kada se obogate dovoljno da imaju sasvim lagodan i ispunjen život (kad bi bili zdravi u glavu) a opet nastavljaju da rade na štetu drugih.
Zato pohlepa i jeste bolest zavisnosti, zato što nikad nema kraja. 99% ljudi koji obole od nje izgube mogućnost da kažu ''e ok, sad imam sve što mi treba od materijalnog, sad da se posvetim sam sebi, svojoj sreći i da pustim da i drugi malo dobiju nešto od života''. Nego samo grabe, grabe i grabe jer ne mogu da stanu. Jer zašto imati 400.000 evra ako može 500.000. Zašto imati 37 milijardi ako može 38. I tako do smrti. A onda se posle pred sam kraj mandata ovde jedu što sve to ne mogu da ponesu na onaj svet. E prc.
 
@shadestudio
Priča o iskušenju novcem ne datira od rake vraseta. Svi vrlo dobro znaju priču o 30 srebrenjaka, a verujem da postoje i mnoge priče na tu temu još starijeg datuma. Naravno da čak i pošten i čestit čovek može da poklekne pred tim, u zavisnosti od toga koliko je opterećen. Možda i najbolji primer koji mi trenutno pada na pamet jeste uloga Nebojše Glogovca u filmu Klopka. Iako je u pitanju ekstremni slučaj, film je jako dobro prikazao to unutrašnje kolebanje čoveka koji mora da potpiše pakt sa đavolom, učini nedelo, zarad višeg (ličnog) cilja.
Ukoliko bi se dalje smišljali scenariji, verujem da bi svako od nas pre ili kasnije mogao da se nađe u ozbiljnom iskušenju, ali što se tiče tvog konkretnog primera i pitanja, odgovor je kratak i jasan - Ne. Raka vrase i ostala bulumenta (čast izuzecima) ne zaslužuju da im posvetim ni rečenicu više, s obzirom na vrednosti koje promovišu (iako svesni činjenice koliki uticaj imaju među omladinom). Nemam ništa protiv jutjubera kao zanimanja. Postoje mnogi svetski jutjuberi sa vrlo zanimljivim i edukativnim sadržajem (a pritom je reč o ljudima koji nisu jutjuberi po profesiji, što je bitna razlika). S mnogima od njih bih vrlo rado sarađivao ukoliko bih imao priliku. Problem je što je domaća jutjub scena ravna domaćoj rijaliti sceni, a nemali broj likova je prisutan na oba fronta. Školovan čovek može da živi od svog rada i na Grenlandu i na Novom Zelandu, a ovi što jedino znaju da se krevelje u kameru, sutra da padne jutjub ili internet (što se naravno neće desiti, ali hipotetički) ne bi imali hleba da jedu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882292#p882292:3padg2w0 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Sep 21, 2021 5:14 pm[/url]":3padg2w0]Ne, to se zove biti čovek i sećati se šta čini čoveka i život, umesto jurnjave za besmislenim praznim zadovoljstvima koja dođu i prođu.

Nije pohlepa ako čovek hoće da radi, ali jeste pohlepa ako mu se ceo život svodi i vrti na zarađivanje. A sledeći nivo je bolest, kada čovek radi kao konj, ili pak prodaje svoj intergritet, dostojanstvo, život ili reč da bi zarađivao pare koje neće imati kad da potroši i uživa u njima jer je od zarađivanja napravio smisao života.

A takvih je danas pun svet. Imaju para za 20 života, ne znaju gde će više s njima, samo što u šupljine ne počnu da ih guraju... a iz godine u godinu su sve nesrećniji i prazniji. Jer kao što rekoh gore - nema tih para koje mogu da kupe ljudskost.

naravno da nije sve u novcu, najvaznije stvari u zivotu (zdravlje, vreme, znanje, ljubav, integritet, reputacija...) se ne mogu kupiti. ali, ko je ovde stvarno opsednut novcem? da li se ovaj mladi buntovnik zali sto nema devojku, ili se brine kad ce zasnovati porodicu? ne! nego stan pa stan, kao najvaznija stvar u zivotu. i ceo svet mu je kriv jer mu nije, za 25. rodjendan, poklonio stan na jednoj od najskupljih lokacija u beogradu, kao sto se nekad radilo (to on zna pouzdano i da nemojte sad da ga smarate nekim drugim informacijama). a ako se pod hitno tu nesto ne promeni, ima on da ode u inostranstvo, pa cete svi vi da vidite. nesto se ne pominje tu ni lojalnost porodici, ni drzavi, ni gradu, nego juri u beli svet svet jer te tamo ceka ne neka zena, ili neko znanje, nego, pogadjate, stan (obaska sto i sam tvrdi da je zapravo tamo jos i teze sve to ostvariti).

i kad sam vec tu, da se osvrnem na ovu pricu o youtuberima i kardashinaima i sl. kao nekakvih najvecim lovatorima i uglednim gradjanima. to je cisti survivorship bias. na svakog milionera youtubera dodje 50,000 njih koji su silan napor pa i novac ulozili i nista nisu uradili. kao sto na svaku kardashianku dodje 10,000 devojaka koje se slikaju gole da bi zaradile $50 na onlyfans i na svaku lepu brenu 1000 pevacica po vasarima. to samo tako izgleda, da se zabava ceni. u stvari je zabava najjeftnija i vrlo riskantno i slabo cenjeno zanimanje. jako malo ljudi ceni cak i te uspesne youtubere, cak i od onih koji ih gledaju, i svaki penzioner koji po ceo dan gledi realitije vise ceni svog lekara u domu zdravlja nego bilo koju od tih spodoba iz tabloida. to je cista moralna panika zasnovana na zavisti i par prominentnih i iritantnih ali zapravo vrlo retkih slucajeva.
 
Mladi naraštaju, grešiš. Elokventnost, komunikacija, egzibicionizam i umeće manipulacije su jako poželjne veštine u biznisu. Pola CEO-a s kojima sam sarađivao su imali samo to, zagrebeš malo ispod površine a ono tabula rasa, nemaju pojma o sopstvenoj kompaniji. Tako da ne sumnjam da će baka prase profesionalno bolje proći od tebe i mene kad se mane jutjuba.
 
Tako je, pišu se romani i propoveda naširoko o ovakvom i onakvom moralu Mace Diskrecije (prijateljica noći) i Bake Praseta (luda, klovn) kao da je to sad neko čudo neviđeno, a ne najstariji zanati.
Dok gomila zmijurina po korporacijama, zaodenuta maskom dobre devojčice, tiho generiše psihičku katastrofu u svojim kolektivima, a da ne pričamo tek o CEO narcisima i raznim drugim predatorima ogrezlim u bolest pohlepe, da ne ponavljam što je već rekao Bender.

Evo i ovde gde se priča o raslojavanju raspravlja se o nekim jutjuberima, lupa đonom po mladom programeru koji je očevidno u saznajnom šoku, dok niko nije spomenuo nijedno ime dobitnika rata (u kom nismo učestvovali ) i tranzicije, koji su nas u ovo sve uveli i tu nas drže gvozdenim stiskom. Ali to je klizav teren, ovo je policijska država, može se tu neka noga lako polomiti, neke stepenice umeju dobro da biju. Lepše je udarati po zadrugarima i jutjuberima, i bezbednije .


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
@bushwick
Stoprocentno ste pogrešno protumačili sve što sam dosad napisao. Zamolio bih vas da ne izvrćete i da mi ne ubacujete reči u usta koje nisam izgovorio. Dotakli ste se nekih tema: ljubav, lojalnost, osnivanje porodice itd. o kojima nisam pisao, ne zato što su u drugom planu (naprotiv), već zato što nisu tema diskusije. Vrlo lepo spinujete, jedino za to vam mogu odati priznanje, samo šteta što ste s argumentima tanki.
Puni ste mržnje i kompleksa, ali bih vas zamolio da ih ipak malo drugačije kanališete.
Svako dobro!
 
Vrh