Šta je novo?

Cene nekretnina

Нису касаба ни Инђија са Сасама - коме сметају сеоски мириси, то је друга ствар - још мање Сремски Карловци, а возом ће се моћи из њих на посао у Београд (и Нови Сад).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883015#p883015:29zzxm83 je napisao(la):
Пантограф » Pet Sep 24, 2021 10:48 am[/url]":29zzxm83]Нису касаба ни Инђија са Сасама - коме сметају сеоски мириси, то је друга ствар - још мање Сремски Карловци, а возом ће се моћи из њих на посао у Београд (и Нови Сад).

Нису. Војвођански шорови су друга прича. Лако је планирати када је све равно :)
 
meni se čini da će ta migracija grad-selo da se odvija sporo, čak i kad se završe radovi na železnici. Lokalna infrastruktura (najčešće vodosnabdevanje) je prilično loša
 
Moja osnovana skola je imala dva odelenja prvog razreda kada sam se u nju upisao. Zatim 3, pa 4. Sada opet ima dva.
Broj dece se povecao samo u prdedgradjima gde se doseljavaju ljudi iz unutrasnjosti i u nekim izvikanim skolama u centru, gdesu isla u skolu deca nekih politicara.

Srbija se prazni. Na nasa mesta doci ce oni drugi narodi, hrabriji i snazniji od nas.
 
Prvo, meni je smesno sto ljudi misle da ce se Srbija isprazniti. Lepa, plodna zemlja, lepa klima, dobro mesto, blizu EU i bliskog istoka...lepo rece komentar iznad, zamenice nas neki drugi ljudi i drugi narodi. Oni koji misle da to mogu da sprece, zive u bajkama.
To me dovodi do druge stvari: tek sam citajuci komentare ovde shvatio koliko rasizma i ksenofobije ima medju nasim narodom. Steta, jer smo se istorijski skoro uvek nalazili na strani ugnjetavanih, placali visoku cenu nase slobode. Ja se samo nadam da za mene tamo gde zivim ne pricaju i misle isto kao mnogi komentatori ovde za ljude koji dolaze iz drugih zemalja.
Trece, pitao bih ljude koji pisu kako ne znaju kad, ali znaju da ce cene nekretnina "na kraju" pasti: da li shvatate da nista vredno niste rekli? Pa naravno da ce nekad cene nekretnina pasti, ali je pitanje sa koje cene i na koju. I cega je to kraj? Rasta cena nekretnina sigurno nije, jer ce u nekom trenutku ooet poceti da rastu...
 
Популација може драстично да опадне, али неће доћи до потпуног изумирања народа. Теоретски, Србија може да буде одржива и са мањом популацијом, само да се стабилизује цена рада и да се инфраструктурно омогући лагодан живот са путовањем на посао у Београд, Нови Сад и Ниш из места удаљених 50-100 км од истих.
 
Opadanje populacije je globalni fenomen i nema veze samo sa Srbijom. Imamo temu demografija za to.

Na cene nekretnina ne utice opadanje populacije jer da je tako onda ni u prethodnih 10 godina ne bi rasle cene.

Kupci nekretnina su sve vise investitori a sve manje “stanovnistvo”. Jedino sto ce ae desavati jeste da ce investitori morati da ocekuju 30-50 godina ROI i da ce to postati neka novs realnost.
 
Цене су напумпане од стране лобија кредитора и грађевинске индустрије. Плус је код нас држава дебело у шеми ту.
 
ja sve više viđam stanove koji su 6-12 meseci u oglasima, ali čvrsto utvrđeni sa cenom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883084#p883084:22g0kgmf je napisao(la):
KlauKalash » Пет Сеп 24, 2021 1:21 pm[/url]":22g0kgmf]
Trece, pitao bih ljude koji pisu kako ne znaju kad, ali znaju da ce cene nekretnina "na kraju" pasti: da li shvatate da nista vredno niste rekli? Pa naravno da ce nekad cene nekretnina pasti, ali je pitanje sa koje cene i na koju. I cega je to kraj? Rasta cena nekretnina sigurno nije, jer ce u nekom trenutku ooet poceti da rastu...
Питај ме слободно. Претпостављам да си на мене мислио јер сам вероватно последњи нешто тако написао. Не мораш да се обраћаш неком у трећем лицу, делује надмено.

Питање је произашло из неразумевања оног што сам написао, а написао сам тако јер је НЕОДГОВОРНО тврдити када тачно и колико тачно ће падати цена нечега на тржишту. Из простог разлога што мислим да постоји висок ниво превара на финансијским тржиштима, а тако и на тржишту некретнина.

Моје мишљење за висок ниво криминалитета је произашло из праћења неких историјских кретања.
Због истог криминалитета се тржиште одржава на овом нивоу, иако се цене не подударају са вредностима истих.

То предвиђање да ће цене некретнина да расту иако падну је потпуно небитно јер је то општепозната чињеница.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883008#p883008:4su5i5dk je napisao(la):
savoir28 » Pet Sep 24, 2021 9:37 am[/url]":4su5i5dk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882909#p882909:4su5i5dk je napisao(la):
chiki » Čet Sep 23, 2021 9:29 pm[/url]":4su5i5dk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882812#p882812:4su5i5dk je napisao(la):
jovanovm » Čet Sep 23, 2021 2:28 pm[/url]":4su5i5dk]

Ljudske potrebe ne određuju zašto se nešto radi u kapitalizmu, samo profit. Teorija "ground rent" i pisanja Nil Smita mnogo će vam više pomoći u razumevanju cene nekretnina od studija demografije.
Бг периферија је нажалост, углавном, касаба. Изузимајући неколико планираних насеља која су саграђена током социјализма. Све остало је, имаш плац, гради кућу. Улице вијугају онако, природно, као потоци :D . Можда се неко усуди, у име развоја Београда, па сравни са земљом нека од приградских насеља, испланира ново насеље, развуче улице логично и што исправније(колико терен дозвољава) и подели станове староседеоцима. Али то се наравно неће никада десити. Напротив. Дивља насеља настављају да иду у ширину.

U Bukurestu je pre 10/11 godina bila slicna situacija ali je tada krenuo talas iseljavanja iz grada. Imucniji ljudi koji su mogli da priuste gradnju moderne kuce, dva ili tri automobila su se preselili van grada. Zivot van grada - 20-30 minuta kolima je u zapadnoj Evropi odavno postao ne samo logican i prirodan zivotni stil vec i stvar prestiza.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883115#p883115:3tagreco je napisao(la):
Дошљак » Pet Sep 24, 2021 1:50 pm[/url]":3tagreco]Цене су напумпане од стране лобија кредитора и грађевинске индустрије. Плус је код нас држава дебело у шеми ту.
200 %
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883084#p883084:1kxp1anq je napisao(la):
KlauKalash » Pet Sep 24, 2021 1:21 pm[/url]":1kxp1anq]Prvo, meni je smesno sto ljudi misle da ce se Srbija isprazniti. Lepa, plodna zemlja, lepa klima, dobro mesto, blizu EU i bliskog istoka...lepo rece komentar iznad, zamenice nas neki drugi ljudi i drugi narodi. Oni koji misle da to mogu da sprece, zive u bajkama.
To me dovodi do druge stvari: tek sam citajuci komentare ovde shvatio koliko rasizma i ksenofobije ima medju nasim narodom. Steta, jer smo se istorijski skoro uvek nalazili na strani ugnjetavanih, placali visoku cenu nase slobode. Ja se samo nadam da za mene tamo gde zivim ne pricaju i misle isto kao mnogi komentatori ovde za ljude koji dolaze iz drugih zemalja.
Trece, pitao bih ljude koji pisu kako ne znaju kad, ali znaju da ce cene nekretnina "na kraju" pasti: da li shvatate da nista vredno niste rekli? Pa naravno da ce nekad cene nekretnina pasti, ali je pitanje sa koje cene i na koju. I cega je to kraj? Rasta cena nekretnina sigurno nije, jer ce u nekom trenutku ooet poceti da rastu...

Папир трпи све па тако и овај форум у коме свако може да пише шта хоће, о чему размишља, па чак и које су му индиректне жеље(тенденције) по питању цена некретнина. Али то није разлог да се исти и критикују. Свако има неко мишљење, али не мораш га узимати за озбиљно и не мораш се слагати са њим, а наручито не са твојим мишљењем, одн. неодређеним и тривијалним закључком да ће цене пасти, али да то неће бити крај, јер ће тобоже у неком тренутку опет почети да расту.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883123#p883123:2uez7ip0 je napisao(la):
Mikie » Pet Sep 24, 2021 3:22 pm[/url]":2uez7ip0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883084#p883084:2uez7ip0 je napisao(la):
KlauKalash » Пет Сеп 24, 2021 1:21 pm[/url]":2uez7ip0]
Trece, pitao bih ljude koji pisu kako ne znaju kad, ali znaju da ce cene nekretnina "na kraju" pasti: da li shvatate da nista vredno niste rekli? Pa naravno da ce nekad cene nekretnina pasti, ali je pitanje sa koje cene i na koju. I cega je to kraj? Rasta cena nekretnina sigurno nije, jer ce u nekom trenutku ooet poceti da rastu...
Питај ме слободно. Претпостављам да си на мене мислио јер сам вероватно последњи нешто тако написао. Не мораш да се обраћаш неком у трећем лицу, делује надмено.

Питање је произашло из неразумевања оног што сам написао, а написао сам тако јер је НЕОДГОВОРНО тврдити када тачно и колико тачно ће падати цена нечега на тржишту. Из простог разлога што мислим да постоји висок ниво превара на финансијским тржиштима, а тако и на тржишту некретнина.

Моје мишљење за висок ниво криминалитета је произашло из праћења неких историјских кретања.
Због истог криминалитета се тржиште одржава на овом нивоу, иако се цене не подударају са вредностима истих.

То предвиђање да ће цене некретнина да расту иако падну је потпуно небитно јер је то општепозната чињеница.
Stvarno me ne interesuje da li nekom moje obracanje deluje nadmeno (kako li je tek ovo nadmeno :) ) Jednostavno sam citao forum i samo iskazao svoje misljenje odnosno neslaganje sa nekim zakljucicma ovde, ne vodeci racuna ko je njihov autor. Evo sada ispravljam gresku, pa ti se direktno obracam :)

Upravo mi spocitavas ono sto ti radis. Uopste nije moje predvidjanje da ce cene nekretnina poceti da rastu nakon nekog pada, to je, kako ti kazes opste poznata cijenica kojom sam samo hteo da istaknem besmislenost tvoje tvrdnje: "По мени, Цене некретнина ће пасти, једно време ће још увек расти, али ће на крају пасти." Ako primenis logicku doslednost na tu tvoju tvrdnju, moras priznati da je "potpuno nebitna, jer je to opste poznata cinjnica."
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883137#p883137:2luu5k0e je napisao(la):
savoir28 » Pet Sep 24, 2021 3:58 pm[/url]":2luu5k0e]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883084#p883084:2luu5k0e je napisao(la):
KlauKalash » Pet Sep 24, 2021 1:21 pm[/url]":2luu5k0e]Prvo, meni je smesno sto ljudi misle da ce se Srbija isprazniti. Lepa, plodna zemlja, lepa klima, dobro mesto, blizu EU i bliskog istoka...lepo rece komentar iznad, zamenice nas neki drugi ljudi i drugi narodi. Oni koji misle da to mogu da sprece, zive u bajkama.
To me dovodi do druge stvari: tek sam citajuci komentare ovde shvatio koliko rasizma i ksenofobije ima medju nasim narodom. Steta, jer smo se istorijski skoro uvek nalazili na strani ugnjetavanih, placali visoku cenu nase slobode. Ja se samo nadam da za mene tamo gde zivim ne pricaju i misle isto kao mnogi komentatori ovde za ljude koji dolaze iz drugih zemalja.
Trece, pitao bih ljude koji pisu kako ne znaju kad, ali znaju da ce cene nekretnina "na kraju" pasti: da li shvatate da nista vredno niste rekli? Pa naravno da ce nekad cene nekretnina pasti, ali je pitanje sa koje cene i na koju. I cega je to kraj? Rasta cena nekretnina sigurno nije, jer ce u nekom trenutku ooet poceti da rastu...

Папир трпи све па тако и овај форум у коме свако може да пише шта хоће, о чему размишља, па чак и које су му индиректне жеље(тенденције) по питању цена некретнина. Али то није разлог да се исти и критикују. Свако има неко мишљење, али не мораш га узимати за озбиљно и не мораш се слагати са њим, а наручито не са твојим мишљењем, одн. неодређеним и тривијалним закључком да ће цене пасти, али да то неће бити крај, јер ће тобоже у неком тренутку опет почети да расту.
Svako ko iskazuje javno svoje misljenje mora biti spreman i da istrpi kritiku. U suprotnom, bila bi upitna svrha postojanja ovog foruma. Sto se tice mog trivijalnog zakljucka, mozes pogledati moj odgovor Mikie-u. Dakle, nije zakljucak, nego pokusaj pokazivanja koliko je, kako bi ti rekao, neodredjena i trivijalana izjava da ce cene pasti na kraju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883164#p883164:2td7epx1 je napisao(la):
KlauKalash » Пет Сеп 24, 2021 4:44 pm[/url]":2td7epx1]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883123#p883123:2td7epx1 je napisao(la):
Mikie » Pet Sep 24, 2021 3:22 pm[/url]":2td7epx1]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883084#p883084:2td7epx1 je napisao(la):
KlauKalash » Пет Сеп 24, 2021 1:21 pm[/url]":2td7epx1]
Trece, pitao bih ljude koji pisu kako ne znaju kad, ali znaju da ce cene nekretnina "na kraju" pasti: da li shvatate da nista vredno niste rekli? Pa naravno da ce nekad cene nekretnina pasti, ali je pitanje sa koje cene i na koju. I cega je to kraj? Rasta cena nekretnina sigurno nije, jer ce u nekom trenutku ooet poceti da rastu...
Питај ме слободно. Претпостављам да си на мене мислио јер сам вероватно последњи нешто тако написао. Не мораш да се обраћаш неком у трећем лицу, делује надмено.

Питање је произашло из неразумевања оног што сам написао, а написао сам тако јер је НЕОДГОВОРНО тврдити када тачно и колико тачно ће падати цена нечега на тржишту. Из простог разлога што мислим да постоји висок ниво превара на финансијским тржиштима, а тако и на тржишту некретнина.

Моје мишљење за висок ниво криминалитета је произашло из праћења неких историјских кретања.
Због истог криминалитета се тржиште одржава на овом нивоу, иако се цене не подударају са вредностима истих.

То предвиђање да ће цене некретнина да расту иако падну је потпуно небитно јер је то општепозната чињеница.
Stvarno me ne interesuje da li nekom moje obracanje deluje nadmeno (kako li je tek ovo nadmeno :) ) Jednostavno sam citao forum i samo iskazao svoje misljenje odnosno neslaganje sa nekim zakljucicma ovde, ne vodeci racuna ko je njihov autor. Evo sada ispravljam gresku, pa ti se direktno obracam :)

Upravo mi spocitavas ono sto ti radis. Uopste nije moje predvidjanje da ce cene nekretnina poceti da rastu nakon nekog pada, to je, kako ti kazes opste poznata cijenica kojom sam samo hteo da istaknem besmislenost tvoje tvrdnje: "По мени, Цене некретнина ће пасти, једно време ће још увек расти, али ће на крају пасти." Ako primenis logicku doslednost na tu tvoju tvrdnju, moras priznati da je "potpuno nebitna, jer je to opste poznata cinjnica."
Прво је скроз легитимно, само сам констатовао. :)

За друго је одговор не. Ја нисам уопште првобитно алудирао на кретање цена у дугом року које су се историјски увек кретале на горе. То је опште позната чињеница, са изузетком великих рецесија.

Кретање цена на доле у кратком року није опште позната чињеница јер за то треба детаљнија анализа.
Предвиђање кретање цена на доле у дугом року је већ озбиљно умеће, или си инсајдер који је годинама сам радио на кључној позицији.
 
Ok, onda ja nisam dobro shvatio, posto iz tvog posta nisam zakljucio da mislis kratkorocno. Nisi ni ti pomogao sa, po meni, nesrecnom konstrukcijom recenice :wink:

Meni licno odgovara da cene u Beogradu rastu, posto planiram na srednji rok (oko 5godina) da prodam stan. Sad, ako pad cena bude globalni fenomen, necu biti ni ostecen previse, jer planiram da prodajom steknem kapital za kupovinu nekretnine u gradu u kojem trenutno zivim.

Jednu stvar sam hteo jos da kazem, nevezanu za nasu raspravu, da mnogi zanemaruju da su se promeile i zivotne navike ljudi. Recimo, pre 30 godina je bilo normalno da strina zivi u istom domu sa porodicom, mozda i baba-tetka. Danas to nije slucaj, ljudi teze da zive sami ili imaju manje porodice. Tako da stambeno zbrinjavanje 5 miliona ljudi nije isto danas i nekada ranije.
 
jeste bilo uobičajeno, ali je i bilo i ostalo nepoželjno. Ono što recimo se nije značajno promenilo jeste to da vrlo često dnevna soba ima i spavaću funkciju (npr. stan sa jednom spavaćom sobom najčešće funkcioniše po principu da je spavaća soba dečija, a da u dnevnoj sobi spavaju roditelji)
 
To se nikako ne sme zanemariti.

U Nemačkoj npr. je smanjivanje broja članova domaćinstava dugo generisalo potražnju za stanovima. Gledao sam neke statistike, otprilike koliko je ljudi tridesetih živelo u višečlanom domaćinstvu, toliko je početkom milenijuma živelo u jednočlanom domaćinstvu. A onomad su jednočlana domaćinstva činila jedva nekoliko procenata.




Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Neki dan sjedim sa ženom kaže hoće da proda stan na NBg i od njega da kupi 2 ali je problem što je stan star i ne može da uzme više od 130 000 tako joj rekli ovi iz agencije, juče stan osvanuo u oglasima oglašen na 160 000, ta ista agencija oglasila. Pri tom žena radi za minimalac i samo gomila dug za struju. I kaže čekaće dok ne dobije bar 140 000, a isto tako znam ljude koji su oglasili stan za 130 000 stoji ima u oglasima već pola godine i kad sam pitala što ne spuste ako hoće da prodaju, kaže stavili su oglas onakopa ako prođe super. A da ne kažem kako se uzimanje stare gradnje ne isplati, jer em ne možeš da nađeš majstore, em ti treba nekih 5 mjeseci da ga renovoras, em poskupilo sve sto se tiče materijala, i treba ti kile i kile živaca. Tako da smo mi za sada odustali od kupovine, jer su cijene na nbg bas to ako se ko zaje*******e, jbga.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Све зависи за коју намену се купује стан. И од конкретне локације, НБГ је широк појам, типа околина Сава центра и Аерене је еквивалент Старог града и дела Савског венца, док су блокови еквивалент Бановом брду и Збездари.
 
Blokovi su u pitanju, ali hoću da kažem koliko su i ovi što prodaju svjesni da ne mogu te cijene izvući već su u fazonu ne košta ih ništa da oglase pa ako im upali.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Sa druge strane znam dosta njih koji bi kupovali drugi stan i odustali su jer im cijene nisu realne

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Разумем, људи имају неки план, па ако прође-прође. Није да им хитно за паре. Знам и ја људе који тако држе цену, чекају купца, а знам и људе који планирају куповину, па исто чекају да цене падну.
 
Vrh