Cene nekretnina

Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd

Moderator: Igor

Ar4
Novice
Pridružio se: Pet Dec 18, 2020 2:32 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 9
Pohvalio: 9

Re: Cene nekretnina

Postod Ar4 » Čet Apr 15, 2021 2:56 pm

vradovic » Pet Apr 09, 2021 7:05 am napisao:Ja bi samo dodao jos jednu stvar.
Kada se rentira stan u BW Residence uglavnom ocekuju od stanara da placaju odrzavanje zgrade dok "na zapadu" to uglavnom nije slucaj. Na primer u USA gotovo obavezno vlasnik stana placa odrzavanje zgrade i porez na imovinu. Tako da i to treba uzeti u obzir.

Ne moramo toliko daleko da idemo, rentirao sam stan u Poljskoj i nisam nikada plaćao troškove održavanja zgrade, samo stanarinu i račune. Logika je da tekuće i investiciono održavanje stambenog objekata padaju na teret vlasnika nekretnine, jer zašto bi stanar ulagao svoj novac u objekat koji ne poseduje. Postoji mogućnost da odbiješ iznos od stanarine ako nameravaš da krečiš stan, jer to je u suštini obaveza vlasnika ali ako želiš sam to da radiš bez da ti se stanodavac šeta po stanu onda možeš.

U Srbiji nisam nikada iznajmljivao stan, ali isto sam čuo da se održavanje zgrade naplaćuje od stanara, što se sumanuto.
Dzangrizalo
Intermediate
Pridružio se: Sre Okt 24, 2018 1:43 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 222
Pohvalio: 750

Postod Dzangrizalo » Čet Apr 15, 2021 4:39 pm

slažem se da je održavanje na vlasniku stana ali se u praksi to svede na uvećanu kiriju, odnosno ko ne plati na mostu platiće na ćupriji (umesto kirija + računi za održavanje biće samo kirija, ali uvećana)
klisko
Intermediate
Pridružio se: Sub Apr 06, 2019 1:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 122
Pohvalio: 0

Postod klisko » Čet Apr 15, 2021 6:12 pm

U održavanje zgrade ulazi i pranje stepeništa, zalivanje travnjaka i saniranje tekućih kvarova - zamena potrošnih delova. Meni je logično da to plaća onaj ko koristi nekretninu. Tekuće održavanje nije investiranje u nekretninu. Zato služi investiciono kako ime kaže i logično je da to plaća vlasnik.
Ar4
Novice
Pridružio se: Pet Dec 18, 2020 2:32 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 9
Pohvalio: 9

Postod Ar4 » Čet Apr 15, 2021 8:34 pm

Tekuće održavanje zgrade plaća vlasnik stana i kada je stan prazan. Zašto bi bilo drugačije ako taj stan nekom iznajmi? Zašto bi stanar plaćao krečenje hodnika zgrade, ili zamenu polomljenog crepa i druge radove na zajedničkim delovima zgrade, što spada u tekuće održavanje.

Čak je i zakonom o stanovanju propisano da to plaća vlasnik nekretnine.
Pohvale za post: 1
klisko
Intermediate
Pridružio se: Sub Apr 06, 2019 1:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 122
Pohvalio: 0

Postod klisko » Čet Apr 15, 2021 9:26 pm

U zakonu piše da prodavac plaća porez, pa ga ipak plati kupac.
Uglavnom, imamo različita mišljenja i tako će ostati.
Pohvale za post: 2
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1858
Pohvalio: 359

Postod vradovic » Pet Apr 16, 2021 5:31 am

Pegasus » 15 Apr 2021 10:44 am napisao:U UAE od sredine 2015god padaju i rente i cene stanova, vec preko 5godina.

Globalno trziste prelazi sa goriva na baterije. :D

Srbija je buduci Dubai :)
gamblerNBG
Novice
Pridružio se: Sre Jul 10, 2019 7:37 am
Kontakt:
Pohvaljen: 104
Pohvalio: 35

Postod gamblerNBG » Pet Apr 16, 2021 9:47 am

Mislis da ce Srbija proizvoditi litijum jonske baterije? :D Iskreno, mislim da cemo mi samo da prodajemo jeftini jadarit. A kako je krenulo, samo stranci ce moci da kupe nekretnine. Mi mozda postanemo podstanari u sopstvenoj zemlji :lol:
Pohvale za post: 4
Seamus
Novice
Pridružio se: Uto Mar 16, 2021 4:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 13
Pohvalio: 6

Postod Seamus » Pet Apr 16, 2021 10:23 am

Na osnovu cega je Srbija buduci Dubai? Bukvalno sve liste dostupne na internetu ukazuju na to da se daleko najveci udeo rezervi litijuma nalazi u Juznoj Americi (Bolivija, Argentina, Cile) i da svaka od tih zemalja ima od 10x do 20x vise (trenutno ekonomski isplativih) rezervi litijuma.
Trebalo bi da se zapitamo da li ce se kod nas kopati litijum jer smo zlatna zila rude ili zlatna zila korupcije i relaksiranih propisa za investitore :)
A cena koju cemo platiti u unistenoj zivotnoj sredini, pogotovo zagadjenoj vodi i zemlji, verujem da ne zanima rudarske korporacije, investitore i ostalo drustvo, ali trebalo bi jako da zanima svakog ko planira da nastavi da zivi ovde :)
Pohvale za post: 3
Populist
Novice
Pridružio se: Pet Apr 03, 2020 1:11 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 47
Pohvalio: 22

Postod Populist » Pet Apr 16, 2021 12:17 pm

Cela ta prica oko srpskog litijuma je naduvana.

Litijum uopste nije ni redak, ni vredan metal, cena mu kontinuirano pada (od pre korone) , iako potražnja strahovito raste.
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1858
Pohvalio: 359

Postod vradovic » Pet Apr 16, 2021 2:12 pm

Populist » 16 Apr 2021 11:17 am napisao:Cela ta prica oko srpskog litijuma je naduvana.

Litijum uopste nije ni redak, ni vredan metal, cena mu kontinuirano pada (od pre korone) , iako potražnja strahovito raste.

Wow dal ti proveris nesto pre pisanja? :)

https://www.musclecarsandtrucks.com/lit ... ev-future/
https://warriortradingnews.com/2021/03/ ... le-demand/
https://oilprice.com/Energy/Energy-Gene ... Soars.html

Hydrogen and helium are most common, residuals within the paradigm of the Big Bang. Li, Be and B are rare because they are poorly synthesized in the Big Bang and also in stars; the main source of these elements is cosmic ray spallation.
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 20823
Pohvalio: 21670

Postod Igor » Pet Apr 16, 2021 2:38 pm

Vratimo se temi ;)

Povratak na “Gradski život i vesti”