Šta je novo?

Zvanična pesma (himna) grada Beograda

Pendolino

Advanced
Učlanjen(a)
15.11.2012.
Poruke
2.956
Pohvaljen
4.989
Pesma grada Beograda je Mladenovićeva i Logarova Himna Beogradu, odlučili odbornici (VIDEO)
Zvanična pesma grada Beograda je "Himna Beogradu", pesnika Tanasija Mladenovića, za koju je muziku napisao kompozitor Mihovil Logar, odlučili su danas odbornici Skupštine grada.

Pesma, koju je predložila stručna komisija, izvodiće se, kako je obrazloženo u odluci, nakon himne Srbije, na proslavi praznika grada, kao i prilikom polaganja venaca zvaničnih predstavnika Grada Beograda na groblja, grobove i druga spomen-obeležja boraca i žrtava rata na teritoriji prestonice.


Himna će se, kako je precizirano, izvodi i prilikom proslava, svečanosti i drugih kulturnih, sportskih i sličnih manifestacija koje organizuje ili u čijoj organizaciji učestvuje Grad Beograd.

Izvodiće se i prilikom regionalnih medjunarodnih susreta, takmičenja i drugih skupova (naučnih, kulturno-umetničkih, sportskih…) na kojima Grad Beograd učestvuje ili je predstavljen, a u skladu sa pravilima i praksom održavanja takvih skupova.
https://beta.rs/vesti/politika-vest...arova-himna-beogradu-odlucili-odbornici-video
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=A6Mvur1wNPs[/youtube]

Stariji se sećaju da je ovom pesmom uz sliku pobednika počinjao i završavao program tv Beograd
 
Po meni, ova pesma jeste odlična, ali za 1945. godinu.

Razumem ja tradiciju i sve, ali Beograd ne postoji od tada. Evo teksta

Slobodom, drevni grade, budi gord
digni zvezdu na svoj steg,
da svetom tvoje slave prođe glas,
da odjekne dol i breg.
Jedinstva i bratstva
sad pesmu zapoj
nek' tiranin svaki
tu nađe grob svoj...
Beograde, Beograde,
ko sunce sjaš,
gordi grade naš,
gordi grade naš,
večno naš!

Teče Dunav, teče Sava...
Drevni bedem ljube tvoj...
Krv se lila kroz vekove,
ljuti vodio se boj...
Krv se lila kroz vekove,
ljuti vodio se boj...
Ali sada uz Maršala,
nepobediv, čvrst k'o kam,
u svetlu sijaš novom k'o sunca zrak,
u svetlu sijaš novom, k'o sunca plam...

Meni je prva asocijacija na pesmu o Beogradu - Beograde na ušću dveju reka ispod Avale. Ta pesma je vanvremenskija od izabrane. Evo teksta pa uporedite. Prvi stih je nešto najlepše što mogu u ovom trenutku mogu da zamislim.


On ima čudesnu moć
da svetlom ispuni noć
belinom osmeha svog
razgoni tugu

On ljubav svakome da
i vrata otvara sva
ko stari, voljeni drug uvek je on

Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
na ušću dveju reka
ispod Avale

Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
lepotica u belom
to si ti

Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
ti srce svoje
nesebično daruješ

Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
i utehu u tebi nađu svi

Za tebe ko da stoji vreme
ti živiš srcem uvek mlad, mlad...


Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
ti uvek imaš
nasmejane ulice

Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
sa nama i u nama
živiš ti

Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
ti srce svoje
nesebično daruješ

Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
i utehu u tebi nađu svi

Za tebe ko da stoji vreme
ti živiš srcem uvek mlad, mlad...

Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
ti uvek imaš
nasmejane ulice

Beograde (Beograde)
Beograde (Beograde)
sa nama i u nama
živiš ti

Beograde sa nama živiš ti
Beograde u nama živiš ti

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XVLnxIVgaPA[/youtube]
 
Da ne pričam o tome da je izabrana pesma potpuno nerazumljiva i nema šanse da pohvataš tekst na prvo slušanje (a ni na drugo, ni treće).
 
Beograde na ušću dveju reka ispod Avale nije himna, iako je i meni to najlepša pesma o Beogradu.
Što se tiče Himne Beogradu, mislim da je muzika odlična, ali tekst je neprimeren. Ne znam zašto nisu sad iskoristili priliku da ga izmene ili nam nešto poručuju sa tim što su zadržali ono "uz Maršala" :?
 
Pitanje je šta neku kompoziciju kvalifikuje za himnu. Mislim da ovde možemo biti mnogo ležerniji nego u slučaju državne himne.

Apsolutno se slažem da je tekst neprimeren. Stalno neko kurčenje, isticanje našeg ratništva, prolivene krvi, totalno neprimereno za 21. vek.
 
Музика ми не иде уз текст, мора то мало да буде више застрашујуће, нешто у стилу црногорске химне...
 
evo našao
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=L5gED-C6kWU[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857348#p857348:3adhybiy je napisao(la):
astrodule » 12 Jun 2021 12:34[/url]":3adhybiy]Meni je prva asocijacija na pesmu o Beogradu - Beograde na ušću dveju reka ispod Avale. Ta pesma je vanvremenskija od izabrane. Evo teksta pa uporedite. Prvi stih je nešto najlepše što mogu u ovom trenutku mogu da zamislim.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XVLnxIVgaPA[/youtube]
Meni je podjednako dobra i verzija Đorđa Marjanića. Ipak, prva asocijacija na ovu pesmu mi je verzija Dušana Jakšića. A koliko je dobra ova pesma, govori i to da su je i Vampiri obradili.

Takođe, kada se spomene još neka pesma o Beogradu, tu mi je asocija pesma Vlade & Bajke iz devedesetih, ali nju ne bih uzimao za himnu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857349#p857349:3adhybiy je napisao(la):
astrodule » 12 Jun 2021 12:35[/url]":3adhybiy]Da ne pričam o tome da je izabrana pesma potpuno nerazumljiva i nema šanse da pohvataš tekst na prvo slušanje (a ni na drugo, ni treće).
Ja tek ono Beograde, Beograde i sledeći stih razumem, a sve ostalo kao da pevaju na nerazumljivom latinskom. Pod tim ne mislim da je latinski jezik nerazumljiv.
 
A evo i cele verzije, sa drugom strofom koja je izgleda "isečena"


Mihovil Logar - Himna Beogradu

Slobodom drevni grade budi gord
digni zvezdu na svoj steg.
Da svetom tvoje slave prođe glas,
da odjekne dol i breg.
Jedinstvu i bratstvu sad pesmu zapoj
nek tiranin svaki tu nađe grob svoj...
Beograde, Beograde,
ko sunce sjaš, gordi grade naš,
večno naš!


pa "izbačeni" deo :lol:

Teče Dunav, teče Sava...
Drevni bedem ljube tvoj...
Krv se lila kroz vekove,
ljuti vodio se boj...
Krv se lila kroz vekove,
ljuti vodio se boj...

Ali sada uz Maršala,
nepobediv, čvrst k'o kam,
u svetlu sijaš novom k'o sunca zrak,
u svetlu sijaš novom, k'o sunca plam...



Slobodom drevni grade budi gord
digni zvezdu na svoj steg.
Da svetom tvoje slave prođe glas,
da odjekne dol i breg.
Jedinstvu i bratstvu sad pesmu zapoj
nek tiranin svaki tu nađe grob svoj...
Beograde, Beograde,
ko sunce sjaš, gordi grade naš,
večno naš!


E, Beograde, šta si dožoveo, ko odlučuje o tebi i šta sti rade... :roll:
 
Zvanična pesma grada Beograda – „Himna Beogradu”

Odlukom o pesmi grada Beograda, koja je u junu doneta na sednici Skupštine grada, odabrana je pesma „Himna Beogradu” za zvaničnu pesmu grada Beograda, za koju je tekst napisao Tanasije Mladenović na muziku Mihovila Logara.

Predmetnom odlukom je naloženo da svi organi Grada Beograda i gradskih opština, preduzeća, ustanove i ostale organizacije čiji je osnivač Grad, odnosno gradska opština, imaju obavezu da obezbede da se pesma grada Beograda izvodi prilikom organizovanja proslava, svečanosti i drugih kulturnih, sportskih i sličnih manifestacija. Istim aktom je određeno da Centar beogradskih festivala obezbedi audio-verziju pesme grada koja će se koristiti prilikom njenog izvođenja. U skladu sa navedenim, Centar beogradskih festivala je snimio izvođenje pesme grada za simfonijski orkestar i hor, a po aranžmanu Damira Handanovića, v.d. direktora CEBEF-a.

Audio-fajl pesme grada Beograda se može slobodno i besplatno preuzeti sa sajta "Centra beogradskih festivala".

Preuzimanje ovog audio-fajla je besplatno, slobodno i dozvoljeno isključivo u nekomercijalne svrhe. Audio-fajl se mora koristiti u integralnoj verziji, bez prava na menjanje audio-zapisa, skraćenje njegovog trajanja ili bilo koje druge modifikacije. Umnožavanje u komercijalne svrhe ili bilo koji drugi tip komercijalizacije i zloupotrebe predmetnog audio-snimka nisu dozvoljeni.

izvor: studio B
 
Vrh