Šta je novo?

Beograd ili Nju Delhi? Klasno raslojavanje u Srbiji

Učlanjen(a)
19.09.2021.
Poruke
2
Pohvaljen
27
Pozdrav svima.
Bio sam nedavno poslovno u Indiji i ne mogu da se oduprem utisku ogromnog jaza između različitih slojeva društva. Sve one priče o bogatašima i sirotinji koji žive zajedno, jedni do drugih, na radijusu od 300m su - tačne! To je zaista neverovatno i, da budem iskren, uznemirujuće (meni barem).
Prateći poslednjih nekoliko godina ekspanziju koja se dešava u izgradnji stambenih i poslovnih objekata u Beogradu, ali i u ostalim krajevima Srbije, svakim danom sam sve više depresivan kada vidim megalomanski nabijene cene kvadrata tih objekata. U državi gde je prosečna plata cca 550e (kako kaže predsednik), a dobar deo stanovništva živi na minimalcu, ne razumem kome je u interesu da pravi ovoliki jaz između ljudi. Ok, mnogi će reći to je kapitalizam i mi danas živimo u takvom vremenu, šta da se radi. Drugi će reći cene nisu prepumpane, one su samo rezultat ponude i potražnje. Ali stanite, gospodo, na sekund: ja razumem da neko ko ima novca hoće da štedi u nekretninama, razumem i da neko ima potrebu da opere novac. Međutim, šta se dešava sa starogradnjom? Pola stanova po Novom Beogradu poklonjena još u ono doba. Stanovi u izvornom stanju u zgradama starim preko 50 godina su sad na ceni 1500e/kv. Zbog čega? Zbog novih zgrada koje niču kao pečurke? Zbog stanova u kojima niko ne živi? Zbog sumnjivih investitora i kupaca? Preko noći postali lokacija!? Kriminal koji se dešava indirektno utiče i na sulud porast cena kv u starogradnji.
Ne postoje reči kojima mogu da opišem svoje nezadovoljstvo kada u ovoj zemlji kao visoko obrazovan i plaćen kadar (a čemu tek da se nada građanin sa prosečnim primanjima) strepiš hoćeš li ikada moći da se stambeno obezbediš, zbog kojekakvih, u najmanju ruku sumnjivih, tipusa koji seju zgrade gde stignu i njihovih pajtosa koji kupuju stanove po tim astronomskim cenama. Da li se pretvaramo u Indiju i Bangladeš i dokle se proteže ljudska gramzivost i alavost na pare?
Završiću s pitanjem:
Koji legalan i pošten posao u Srbiji može da donese tolika prihodovanja pa da se stanovi od po 2000-3000e/kv tek tako iskeširaju?
 
Имамо већ пример Њу Делхија на НБГ, блок 65 са новоградњом високе цене квадрата и недалеко, преко железничког насипа нехихгјенско насеље.
Што се тиче самих цена, имамо тему са поприличним анализама и коментарима на ту тему.
 
Razumem pitanje i brigu. Kao što reče Došljak, imamo temu o cenama nekretnina na kojoj se povremeno dotakne i tema klasnih razlika.

Baš na toj temi je neko skoro postavio link za dokumentarni film DW sniman 2018. godine o razlikama u nemačkom društvu - https://youtu.be/AFIxi7BiScI

Klasne razlike postoje i na istoku i na zapadu. Kao neko ko živi u Nemačkoj, mogu ti reći da ovde malo ko može da razmišlja o kupovini sopstvenog stana ili kuće. Klasne razlike takodje postoje, i samo na prvi pogled nisu toliko uočljive.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881593#p881593:27qkafi6 je napisao(la):
milaki990 » Ned Sep 19, 2021 4:49 pm[/url]":27qkafi6]Razumem pitanje i brigu. Kao što reče Došljak, imamo temu o cenama nekretnina na kojoj se povremeno dotakne i tema klasnih razlika.

Baš na toj temi je neko skoro postavio link za dokumentarni film DW sniman 2018. godine o razlikama u nemačkom društvu - https://youtu.be/AFIxi7BiScI

Klasne razlike postoje i na istoku i na zapadu. Kao neko ko živi u Nemačkoj, mogu ti reći da ovde malo ko može da razmišlja o kupovini sopstvenog stana ili kuće. Klasne razlike takodje postoje, i samo na prvi pogled nisu toliko uočljive.

Milaki, nisam stigao da pogledam dokumentarac, ali pogledaću jer deluje zanimljiv.
Razumem o čemu pričaš, ali mislim da nas je (bar nas mlade) tranzicija od 'firma poklanjala stanove', preko kriminala tokom 90-ih, pa sve do danas skroz upropastila. Sećam se dobro da sam kao mali odlazio kod rodbine na Novi Beograd. Ujak (malo dalji) je imao stan od 45-50 kvadrata koji je dobio od firme (IMT-a). Čovek je bio fizički radnik. Takođe, znam primer profesora iz srednje koji je dobio stan čim je počeo da predaje u školi, a čovek je sam za sebe pričao kako je bio očajan student (studirao 8-9 godina) i kako se pribojavao da čak neće moći ni posao da nađe. Generalno sam mišljenja da isti ti ljudi koji su olako dobijali ili kupovali stanove za bud-zašto, gledaju da te stare stanove uvaljaju za što veću kintu, potpomognuti ovim astronomskim cenama stanova u novogradnji. Dakle, videla žaba gde se konji potkivaju pa i ona digla noge. S druge strane, za cenu u novogradnji nemam komentar - pogotovo ako se uzme u obzir da se većina stanova kupuje u kešu.
Ne znam, deluje mi baš beznadežno sve ovo, kad čak ni sa cca 2000e platom ne možeš da kupiš stan u nekom razumnom roku, a da se ne orobiš u banci do kraja radnog (ili životnog) veka. Kakvo je vaše shvatanje svega ovoga? Ima li nade za mlade u Srbiji?
 
Pa ako si mlad i imas platu 2000e onda ti je opcija ili kredit ili neka periferija. Ne znam gde u svetu mozes sa 2000e platom da kupis stan "u razumnom roku" tj ne znam koliko razuman je tebi taj razuman rok? 1,2,3, 5, 10god...?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881677#p881677:2jj30qsl je napisao(la):
mariks » Ned Sep 19, 2021 11:13 pm[/url]":2jj30qsl]Pa ako si mlad i imas platu 2000e onda ti je opcija ili kredit ili neka periferija. Ne znam gde u svetu mozes sa 2000e platom da kupis stan "u razumnom roku" tj ne znam koliko razuman je tebi taj razuman rok? 1,2,3, 5, 10god...?
Mariks, pre svega, nije mi plata 2000e, ali bih kroz par godina potencijalno (a ja se iskreno nadam) mogao da doguram do te cifre ukoliko budem unapređen u senior programera. Elem, poenta posta je bila kako je nekad rađena populaciona politika u smislu da su se mladim i perspektivnim kadrovima poklanjali stanovi kako bi se oni motivisali da ostanu u svojoj zemlji. Da me ne shvatiš pogrešno, daleko od toga da smatram kako bilo ko treba bilo šta da mi pokloni, ni meni ni nekome drugom - samo sam hteo da ukažem na jaz koji se stvorio od perioda kada su se delili stanovi, preko tranzicije tokom devedesetih gde su mnogi ilegalno profitirali enormne svote novca koji su prali kupovanjem nekretnina, pa sve do danas. Ne tražim da imam 15 stanova u Beogradu na vodi, A bloku ili central gardenu (kao neki skorojevići), već da mogu sebi i, Bože zdravlja, budućoj porodici da obezbedim pristojan (dostojan) život. Šta je alternativa? Da odem preko i radim 4-5 godina kao neke moje kolege u nadi da ću zaraditi dovoljno da investitoru iskeširam "lux" stan kojem je toliko papreno nabio cenu jer hoće da profitira 1000%. Ne razumem iskreno tvoj komentar. Posle se neki pitaju zašto mladi odlaze..
 
A da ne spominjem sa kakvim zaprepašćenjem i iščuđavanjem vas drugi posmatraju kada čuju uopšte za ideju da se ide preko. Nažalost, u Srbiji je 1000e postala misaona imenica, a to je, u stvari, mesečni prihod od kog može samo da se uštedi za eventualnu kupovinu nekog osrednjeg auta i ništa više. Ne znam da li treba ponovo da napomenem da su, uz dužno poštovanje, polupismeni DOBIJALI stanove za bud-zašto i sad bi da ih prodaju za 1500+ evra/kv, a pritom su mnogi od tih stanova u izvornom stanju, bez bilo kakvih kapitalnih ulaganja u njihovo renoviranje već 30-40 godina.
 
Pa šta tačno očekuješ? Da prodaju stan za 500 evra a mogu za 1500? Niko nije toliko glup.

Gde god da odeš i radiš za platu stan se uzima na kredit.
Ukoliko odeš u neku drugu zemlju da bi uštedio i kupio stan za keš u Srbiji, ti si onda deo problema tj. postaješ jedan od onih koji je spreman da plati ove sadašnje (nerazumne) cene u Beogradu.

Prethodni sistem, gde je radnik mogao da reši/dobije stan nam nije odgovarao, pa smo napravili ovaj Frankeštajn kapitalistički/feudalni sistem.
 
Транзиција јесте била нагла и неправедна али то што су друштвени станови откупљени јефтино је последица инфлације која је појела камату. Данас свако има право да сам цени своју имовину. То је роба као и свака, а на делу је капитализам као економски систем са како-тако слобдним тржиштем.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881712#p881712:2fmllrru je napisao(la):
Mladji_narastaji » Ned Sep 19, 2021 3:35 pm[/url]":2fmllrru]Elem, poenta posta je bila kako je nekad rađena populaciona politika u smislu da su se mladim i perspektivnim kadrovima poklanjali stanovi kako bi se oni motivisali da ostanu u svojoj zemlji.

ne znam ko vam je napunio glavu ovim pricama, ali nikakvi stanovi nisu bili poklanjani "mladim, perspektivnim kadrovima da bi ostali u svojoj zemlji". u svakom preduzecu su postojale stambene liste, koji su formirane na osnovu potreba (broj dece, godine staza, da li vec imaju reseno stambeno pitanje), onda su se stanovi povremeno dodeljivali u skladu sa tim listama. "mladi, perspektivni kadrovi" bez zene i dece nikad nisu bili na vrhu tih lista. vecina zaposlenih nikad nije ni stigla do toga da dobije stan, iako su celog radnog veka uplacivali u te fondove. ako ne verujete meni, gledajte malo serije i filmove iz tog vremena pa cete videti da ljudi od 40 i 50 godina uveliko zive sa roditeljima, svekrvama i tastama, to je bila normalna stvar.

drugo, stanovi nisu dodeljivani u vlasnistvo, vec su ljudi imali stanarska prava, pravo da u njemu stanuju. placala se stanarina koja je bila niska, ali nisu bili besplatni, niti u vlasnistvu. tek su posle ti stanovi dati u otkup, ali to niko nije mogao da predvidi da ce se desiti.

trece, nema nigde na svetu da mlad "perspektivni kadar" kako vi sebe opisujete a koji je tek poceo da radi ima svoj stan bez ozbiljnog kreditnog opterecenja. idite u to inostranstvo kojim pretite pa probajte tamo da postanete vlasnik stana od pocetnicke plate. da li ste svesni koliko npr. kostaju stanovi u silikonskoj dolini, koliko godina jedan softverski inzenjer treba da radi i pre svega da ima srece da bi postao vlasnik nekretnine koja nije tri sata voznje do posla? najlaksi put do stana vam je da se ozenite zenom koja je i sama zaposlena i zajednicki kupite stan. bilo bi jos mnogo lakse ako bi u tome mogli da vam pomognu vasi ili njeni roditelji sto je situacija sa velikim brojem kupaca stanova, ukljucujuci i mnoge od kes kupaca za koje vi mislite da su kriminalci.
 
Bushwick,
nije mi niko napunio glavu, igrom slučaja i sam poznajem dosta ljudi koji su danas vlasnici tih stanova, a lepeza je išla od fizičkih radnika za trakom do profesora, inženjera, sudija itd. Ne pričam napamet i ne moram da se pozivam na filmove i serije :) Stručni kadar je bio poštovan u to vreme, hteo to neko da prizna ili ne. Što se tiče ove priče oko stanarskih prava, svi ti stanovi su mahom otkupljeni za neku bagatela cenu. I neću uopšte da ulazim u rasprave, jer zna se da su ti stanovi rađeni planski, za radničku klasu (i nemam ništa protiv toga, naprotiv), a ne ove lux papazjanije da bi se prao novac skorojevića i kriminalaca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881712#p881712:3cokewk4 je napisao(la):
Mladji_narastaji » Ned Sep 19, 2021 10:35 pm[/url]":3cokewk4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881677#p881677:3cokewk4 je napisao(la):
mariks » Ned Sep 19, 2021 11:13 pm[/url]":3cokewk4]Pa ako si mlad i imas platu 2000e onda ti je opcija ili kredit ili neka periferija. Ne znam gde u svetu mozes sa 2000e platom da kupis stan "u razumnom roku" tj ne znam koliko razuman je tebi taj razuman rok? 1,2,3, 5, 10god...?
Mariks, pre svega, nije mi plata 2000e, ali bih kroz par godina potencijalno (a ja se iskreno nadam) mogao da doguram do te cifre ukoliko budem unapređen u senior programera. Elem, poenta posta je bila kako je nekad rađena populaciona politika u smislu da su se mladim i perspektivnim kadrovima poklanjali stanovi kako bi se oni motivisali da ostanu u svojoj zemlji. Da me ne shvatiš pogrešno, daleko od toga da smatram kako bilo ko treba bilo šta da mi pokloni, ni meni ni nekome drugom - samo sam hteo da ukažem na jaz koji se stvorio od perioda kada su se delili stanovi, preko tranzicije tokom devedesetih gde su mnogi ilegalno profitirali enormne svote novca koji su prali kupovanjem nekretnina, pa sve do danas. Ne tražim da imam 15 stanova u Beogradu na vodi, A bloku ili central gardenu (kao neki skorojevići), već da mogu sebi i, Bože zdravlja, budućoj porodici da obezbedim pristojan (dostojan) život. Šta je alternativa? Da odem preko i radim 4-5 godina kao neke moje kolege u nadi da ću zaraditi dovoljno da investitoru iskeširam "lux" stan kojem je toliko papreno nabio cenu jer hoće da profitira 1000%. Ne razumem iskreno tvoj komentar. Posle se neki pitaju zašto mladi odlaze..

MOj komentar je bio dobronameran ali vidim da tvoja razmišljanje nije baš u podudaranju sa naslovom teme. Koliko znam senior programeri imaju znatno vise od 2000e, a ti verovatno nemaš ispod 1000e ali bi da kupiš stan sad odmah za keš jer ako je neko nekada dobijao/otkupio stan što ne bi i ti? U principu ja ne razumem tvoj komentar, ti bi da ti neko proda stan po ceni kojoj ga je dobio/otkupio? Šta je alternativa? Pa kupi stan na periferiji, nemoj da gledaš A blok, CG, BNV i to. Znam čak i neke direktore koji imaju stan u Borči pa ih nije sramota ali ti bi sve, sad i odmah u centru/nbg jer ne želiš da uzmeš kredit? A sad zamisli da svi sa 1000e platom mogu da iskreširaju stan na pomenutim lokacijama za 5 godina. Da li bi bilo dovoljno stanova na tim lokacijama. Starogradnja prati cene i to je normalno, neki su je zacenili previše hbg moraš da čekaš da ispadne neki dobar stan. Sa druge strana svako za sebe može da kaže da je perspektivan kadar i da hoće da mu neko pokloni stan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881727#p881727:a60x3bra je napisao(la):
mariks » Pon Sep 20, 2021 2:55 am[/url]":a60x3bra]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881712#p881712:a60x3bra je napisao(la):
Mladji_narastaji » Ned Sep 19, 2021 10:35 pm[/url]":a60x3bra]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881677#p881677:a60x3bra je napisao(la):
mariks » Ned Sep 19, 2021 11:13 pm[/url]":a60x3bra]Pa ako si mlad i imas platu 2000e onda ti je opcija ili kredit ili neka periferija. Ne znam gde u svetu mozes sa 2000e platom da kupis stan "u razumnom roku" tj ne znam koliko razuman je tebi taj razuman rok? 1,2,3, 5, 10god...?
Mariks, pre svega, nije mi plata 2000e, ali bih kroz par godina potencijalno (a ja se iskreno nadam) mogao da doguram do te cifre ukoliko budem unapređen u senior programera. Elem, poenta posta je bila kako je nekad rađena populaciona politika u smislu da su se mladim i perspektivnim kadrovima poklanjali stanovi kako bi se oni motivisali da ostanu u svojoj zemlji. Da me ne shvatiš pogrešno, daleko od toga da smatram kako bilo ko treba bilo šta da mi pokloni, ni meni ni nekome drugom - samo sam hteo da ukažem na jaz koji se stvorio od perioda kada su se delili stanovi, preko tranzicije tokom devedesetih gde su mnogi ilegalno profitirali enormne svote novca koji su prali kupovanjem nekretnina, pa sve do danas. Ne tražim da imam 15 stanova u Beogradu na vodi, A bloku ili central gardenu (kao neki skorojevići), već da mogu sebi i, Bože zdravlja, budućoj porodici da obezbedim pristojan (dostojan) život. Šta je alternativa? Da odem preko i radim 4-5 godina kao neke moje kolege u nadi da ću zaraditi dovoljno da investitoru iskeširam "lux" stan kojem je toliko papreno nabio cenu jer hoće da profitira 1000%. Ne razumem iskreno tvoj komentar. Posle se neki pitaju zašto mladi odlaze..

MOj komentar je bio dobronameran ali vidim da tvoja razmišljanje nije baš u podudaranju sa naslovom teme. Koliko znam senior programeri imaju znatno vise od 2000e, a ti verovatno nemaš ispod 1000e ali bi da kupiš stan sad odmah za keš jer ako je neko nekada dobijao/otkupio stan što ne bi i ti? U principu ja ne razumem tvoj komentar, ti bi da ti neko proda stan po ceni kojoj ga je dobio/otkupio? Šta je alternativa? Pa kupi stan na periferiji, nemoj da gledaš A blok, CG, BNV i to. Znam čak i neke direktore koji imaju stan u Borči pa ih nije sramota ali ti bi sve, sad i odmah u centru/nbg jer ne želiš da uzmeš kredit? A sad zamisli da svi sa 1000e platom mogu da iskreširaju stan na pomenutim lokacijama za 5 godina. Da li bi bilo dovoljno stanova na tim lokacijama. Starogradnja prati cene i to je normalno, neki su je zacenili previše hbg moraš da čekaš da ispadne neki dobar stan. Sa druge strana svako za sebe može da kaže da je perspektivan kadar i da hoće da mu neko pokloni stan.
U citatu koji si naveo sam lepo napisao da ne mislim kako neko treba da mi pokloni stan, daleko od toga. Kako ne meni, tako ni drugima. Ok, pošto vidim da je mnogima reč "perspektivan" možda za nijansu prepotentna, neka bude da sam se loše izrazio - može li ambiciozan?
Hteo sam samo da čujem mišljenje drugih na ovom forumu. Moje iskreno mišljenje jeste da se sa ovakvim trendom rasta cena nekretnina prave tolike klasne razlike da su one obrazovno nenadoknadive. Zašto? Zato što se i dalje većina stanova uzimaju u kešu, što znači da šačica ljudi (da ne pričam napamet ali neka bude 5%, ali ja verujem i manje) drži ogroman kapital, o kojem školovan čovek može samo da sanja, a koji ne može da sakupi ni za 15, 20 godina. Zgrade se grade da bi se napunili džepovi investitora, a ne da bi se prosečan živalj koji hoće da se osamostali uselio u njih. Barem sam ja takav utisak stekao.
 
Инвеститори, грађевинска оператива, банкарски сектор као кредитори и индустрија грађевинског материјала су добро умрежен и добро организован лоби који имају за циљ што већи профит сви заједно. Идеја капитализма јесте зарада. Слажем се да неке ствари нису добро постављене и да има доста неправде и доста лоше цене рада пре свега, као и радног права генерално.
 
Ako si ambiciozan onda ceš možda i ostvariti neki cilj. Onaj ko kuka teško i da hoće da se potrudi u životu. Ne možemo da plačemo zato što svet nije savršen. Evo i ja sam "ambiciozan" pa sam morao da uzmem kredit za stan. Teško je od nule krenuti i napraviti sve za 5 godina kako ti to zamišljaš. To nema nigde, možda bilo nekad. Ne znam zašto gledaš ljude koji imaju daleko više od tebe i već su "uhodani". Dakle ili progutaj svoj ponos pa gledaj malo dalje od centra i nbg-a ili uzmi kredit kao sav "normalan živalj". Ili ti misliš da si bolji od drugih koji uzimaju kredite? Iskreno ne znam gde to ljudi mogu sa početničkom platom za 5god kupiti stan za keš? Ako ima negde reci mi da odem tamo :) Evo milaki ti je napisao da čak i u Nemačkoj retko ko može sebi stan da priušti. Verovatno i tamo ima puno kriminala i skorojevića gde školovan čovek može samo da sanja. Nije sve uvek crno ili belo. Klasne razlike su oduvek postojale, možda se samo nisu toliko reklamirale. Zato ti sada nećeš stan u Krnjači ali hoćeš na NBG.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881733#p881733:2rdjbtzj je napisao(la):
Дошљак » Pon Sep 20, 2021 3:23 am[/url]":2rdjbtzj]Инвеститори, грађевинска оператива, банкарски сектор као кредитори и индустрија грађевинског материјала су добро умрежен и добро организован лоби који имају за циљ што већи профит сви заједно. Идеја капитализма јесте зарада. Слажем се да неке ствари нису добро постављене и да има доста неправде и доста лоше цене рада пре свега, као и радног права генерално.
Potpisujem! Sa sve onom pričom "nikad niža kamatna stopa, nikad niža učešća itd." Idu lepo ruku pod ruku ove ludačke cene i povoljni krediti :)
Pa robuj, marvo za bolje i nisi..tako nas gledaju
 
Mariks, ništa lično zaista. Ne razumem zašto te toliko pogodio ovaj moj stav. Ti i ja smo, koliko vidim, u istom timu. Ako smo dovoljno kvalitetni i kvalifikovani u onome čime se bavimo valjda bi trebalo bar pristojno da živimo od svog poštenog rada. Ne smatram ja da sam bolji od drugih koji su u sličnim problemima kao i ja, ali otkako sam se rodio mi (porodica) smo u kreditima i veruj mi da imam vrlo dobru svest šta je to kredit na 20+ godina. Zlo najgore. Pre bih crkao nego ušao u kredit.
 
Такође сам противник деценијским робовањима кредитима. То је феудализам новог доба.
 
Bolje da "robuješ" kreditu nego da budeš rob podstanar. Em si bacio pare em si non stop u neizvesnosti.
 
@mladi
Nije me pogodio samo me malo nervira taj stav ja sam bolji od drugih, a zalažemo se da nema klasnih razlika i kukaju na neke koji imaju više od njih, asamo sede i ne rade ništa (ne mislim na tebe). Ok ima tu i mutnih radnji ali ima i normalnog sveta koji je radom i mukom stekao nešto. Evo npr ti kažeš za sebe da si ambiciozan. Zašto onda ograničavaš sebe platom od 1200e i misliš da ćeš otplaćivati kredit 20god? Dakle već si izbacio ono radim, napredujem, za 20god možda imam i 3 stana i firmu koju dobro posluje. To rade ambiciozni ljudi. E sada zamisli tvoje dete nasledi 3 stana od tate i uspešnu firmu i neko mu kaže ej 3 stana i firma i kupuje još stanova i to za keš. Nisu to čiste radnje, kakav skorojević, kriminalac i zlo po društvo. Diže mi cenu stana da ja pošten ne mogu da kupim stan.

Svi nekako žele da žive pristojno ali znaju da ne žele stan dalji od kruga dvojke :) Znaju da su ambiciozni ali bi ipak da rade radnim danima samo od 9 do 17h i da se ne cimaju previše. Znam i ja šta je kredit ali znam i šta je bačen novac na kirije. Moj kredit je na 25 godina ali znam da ću ga otplatiti pre jer ne želim da budem jedan od onih koji samo kukaju i već sam na dobrom putu sa ranijom otplatom, a pošto je učešće bilo veliko rata nije neki problem šta god da se desi. Nisam se ni pružio više nego što sam širok tako da nisam opteretio i poslednji dinar u stan da bi mogao da kažem da živim u krugu dvojke u kutiji šibica. Plus sam čekao kao što rekoh da mi rata bude manja od trenutnog minimalca koliko bi minimum plaćao negde kiriju.

Dakle akcenat treba biti ne na cene nego na samu kupovinu stanova. Ma koliko banke i investitori bili alavi oni neće poslovati u minusu. Pa ako nema ko da kupuje stanove po nekim cenama veoma lako će pasti cena. Dakle nemoj da ti je sa prvom platom odmah zamisao kako da kupiš stan, i to za keš ni manje ni više, već kako da uvećaš svoj kapital. Stan će posle doći lako. Još ako nisi primaran da plaćaš kiriju...
 
Krug dvojke se polako ali sigurno prazni, bar od starosedelaca i pristojnog sveta. Nameti i harači su sve veći, a uslovi života sve gori. Naseljavaju se strani državljani (znamo svi o kome pričam), frme, hosteli i zapadnjaci koji su se omastili pa pazarili nekretnine tu, bilo za izdavanje bilo za penzionisanje.

Zato od tih, i slepaca u državnom aparatu, koji pospešuju ovu šizofreniju jer poreze određuju na osnovu tržišnih cena, u Beogradu kvadrat i nakon bolesnih rekorda raste i dalje i košta ko da je Monte Karlo ili Malibu, a ne favelizovana splačina kanjona, automobila i divlje gradnje.
 
Mariks, u pravu si. Ok, možda jesam preterao u nekim generalizacijama, ali povučen isključivo lošim iskustvima (verujem da svi mi znamo one ljude što imaju u vlasništvu po 3-4 stana, a vode se na minimalcu :) ). Nisam pohrlio od prve plate da kupujem stan, nego sam se dao u računicu i shvatio da stanove više ne možeš da otplatiš bez kredita sve da si guverner NBS, a pošto u svojih 25 godina života već pamtim jedan stambeni kredit u trajanju od 20 godina, čim pomislim na tu golgotu odma me jeza hvata. Nije tako bilo do pre 10-15 godina. Upoznao sam dosta kolega u firmi koji su od nule uspeli da kupe pristojne stanove u roku od 10-ak godina, jedino što su oni hvatali poslednji voz do neke 2015,16 dok još cene nisu bile ovakve kakve su. Kažem pristojne, da ne pomisli opet neko kako mi mladi želimo kule i gradove. Eto, već u poređenju sa svojim starijim kolegama sam u lošijoj poziciji, a mislim da će ovo ludilo biti sve gore i gore.
 
Да је Београд имао нормалан урбани развој уместо стихијског, било би сасвим нормално и пожљено да се живи у Батајници, Добановцима, Овчи, Гроцкој и Белом потоку као у предграђима по Америци. Уместо тога, имамо претрпавање већ натегнутих насеља ширег центра града са околином и то углавном због неадекватне саобраћјне и комуналне инфраструктуре у граду. И онда је једна те иста потражња за било који стан у кругу од 5 километара од Теразија, а од делова града удаљенијих од тог круга се до центра путује подједнако као и од градова који су у кругу од 50 километара од Београда.
 
Sa jedne strane se potpuno slazem da bez kredita nigde u normalnom svetu ne mozes da kupis stan, sem ako nemas pocetnog kapitala, ili abnormalno visoku platu. Sa druge, opravdavanje cene nekretnina sa "nije to bas tako, nisu svi kriminalci sto kupuju", je blago receno - previse naivna izjava. Nismo svi slepi, vidimo sta se desava i pripadam onoj skoli sto tvrdi da je ovo vestacki stvoren fenomen , jer cena nekretnina u Beogradu nema realno ekonomsko utemeljenje. Nit je ovo neka turisticka meka, nit je ovo zemlja visokog standarda, nit ima ikakvog opravdanja sem nade da ce jednog dana cene jos vise porasti.
 
Neoliberalni kapitalizam neminovno dovodi do ukrupnjivanja kapitala i stoga klasne razlike postaju sve vece i vece. Sasvim normalna i ocekivana pojava. Takodje opet je bolje od socijalizma "gde smo svi jednaki" pa onda najbolji medju nama nece da se cimaju nego kazu radicu tek toliko da odradim.

Zapravo je i normalno i ocekivano da se stvore klasne razlike koje Srbiju tek cekaju.

Sto se tice pitanja ko kupuje nekretnine onda: To su ljudi koji preuzimaju veliki rizik ulazeci u biznise ili raznorazne investicije pa ih "potrefi dobit". Na primer neko da je usao 100k eura na ispod 6k eura u Bitcoin (a bio je dugo vreme po toj ceni) on bi sad izasao na pola miliona. Preuzimanjem velikog rizika se ostvaruje veca potencijalna dobit. Nakon te dobiti da li platis stan 3k ili 4k eura po m2 ne igra neku veliku ulogu. Dao sam samo taj primer a znamo da postoje razni primeri investiranjem u startup, akcije na berzi, kriptovalute, fondovi, metali i slicno. Prakticno od plate treba da se ocekuje samo da se "prezivljava" a od investicija da se kupuju nekretnine. Kada se investicije malo "zavrte" onda se desava klasno raslojavanje jer nakon prelaska magicne cifre od nekadasnjih 1M eura a danasnjih 3-4M eura ubrzava se tempo.

Dakle po meni kupci tih najskupljih nekretnina su investitori dok IT-jevci ako ocekuju kupovinu samo od plate treba da gledaju malo ruralnije delove.
 
Vrh