Rasveta (Klasična, LED, halogena...)

Pitanja, saveti i iskustva o uređenju i opremanju vašeg životnog i radnog prostora
alokin87
Novice
Pridružio se: Ned Mar 01, 2020 11:31 am
Kontakt:
Pohvaljen: 52
Pohvalio: 9

Re: Rasveta (Klasična, LED, halogena...)

Postod alokin87 » Sub Dec 19, 2020 11:49 am

Hvala svima na informacijama. A neka preporuka za prodavnicu i eventualno ugradnju LED traka? Može i u inbox.
milanpajic
Novice
Pridružio se: Sub Dec 19, 2020 11:53 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1
Pohvalio: 0

Postod milanpajic » Sub Dec 19, 2020 12:13 pm

nensav » Ned Mar 22, 2020 11:14 am napisao:Ma uradio sam kutije sa LED sijalicama po uglovima sobe i jedna LED plafonjera na sredini sobe, i nikako da uskladim svetlost u sobi. Računam više mi se isplati da ubodem pravu sijalicu a ne da ponovo krečim

Led neutral
Marko_Zemun
Beginner
Pridružio se: Uto Jun 23, 2020 7:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 111
Pohvalio: 1461

Postod Marko_Zemun » Ned Dec 20, 2020 3:43 pm

alokin87 » Sub Dec 19, 2020 11:49 am napisao:Hvala svima na informacijama. A neka preporuka za prodavnicu i eventualno ugradnju LED traka? Može i u inbox.

Ja prodajem Philips, mozes mi se javiti u inbox, glupo je da reklamiram svoju prodavnicu ovde, ne znam ni da li je po pravilima. Drugo, neki ovde pise da je u vecim radnjama jeftinije sto i nije bas toliko tacno, i ne ugradjuju se male prodavnice vise nego rabati za nas male i velike nije isti. Drugo za neke brendove ne smemo da drzimo cene manje od nekih velikih radnji na e-prodavnici. Trece na primer, u manjim radnjama uvek mozes dobiti popust i na kolicinu a i na dogovor. Pozdrav!
Pohvale za post: 1
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 425
Pohvalio: 343

Postod nensav » Čet Dec 24, 2020 12:29 pm

Kakav je kvalitet rasvete LEDS.C4?

Španska rasveta, prvi put čujem za taj brend. svidja mi se ovo ogledalo

Slika
DusanBG
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 26, 2012 11:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 924
Pohvalio: 745

Postod DusanBG » Pet Dec 25, 2020 3:05 pm

Ni ja ne mislim da ćete u manjim radnjama obavezno proći lošije od velikih, zapravo neke manje mogu imati i dosta bolji izbor. Ja sam npr ok prosao u Selbi lighting, slično kako gore kaže Marko.
invazijaleptira
Novice
Pridružio se: Pet Jan 22, 2021 2:23 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7
Pohvalio: 10

Postod invazijaleptira » Uto Feb 02, 2021 1:42 pm

Ove sijalice mi se mnoooogoooo svidjaju, bas su vintage i neobicne...

Slika

Slika

Uzeto sa sajta http://www.xenonlight.rs/
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Nov 29, 2018 12:57 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2450
Pohvalio: 2383

Postod Прле » Uto Feb 02, 2021 2:03 pm

nensav » Чет Дец 24, 2020 1:29 pm napisao:Kakav je kvalitet rasvete LEDS.C4?

Španska rasveta, prvi put čujem za taj brend. svidja mi se ovo ogledalo

Slika

Шпански бренд, кинеска производња (сва).
По квалитету, ако је за кућу, одлично. Ако је за профи употребу, рецимо хотели, до 3 звездице.
По цени, не знам како је у Србији...

И још једном. Није расвета него осветљење. Није ЛЕД него СД
nensav
Higher intermediate
Kontakt:

Postod nensav » Čet Mar 25, 2021 10:12 am

Magnetna šinska rasveta, ne izgleda loše:

vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8097
Pohvalio: 2209

Postod vucko » Pet Mar 26, 2021 2:07 pm

Tek sam shvatio da ove filament LED sijalice nisu samo hipsterska stvar već odaju prirodniju svetlost nego obične LED sijalice. Kupio sam nekoliko u Lidlu da isprobam i oduševio sam se.
Pomerimo trasu prve linije metroa na Klinički centar Srbije i Novu glavnu železničku stanicu Prokop.
http://www.pomerimetro.rs
srdjan
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 29, 2010 10:19 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1236
Pohvalio: 75

Postod srdjan » Sub Mar 27, 2021 10:19 pm

Warmwhite - oku vrlo prijatan raspon boja. Problem većine dostupne led rasvete je što su previše bele (bez topline).
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod vucko » Ned Mar 28, 2021 1:20 am

Ja samo 2700k koristim.

Učestvovao sam u snimanju ovog priloga na ETF-u i Arhitektonskom fakultetu pre dobrih 4-5 godina.

https://www.youtube.com/watch?v=S5tg86yIgGo
Pomerimo trasu prve linije metroa na Klinički centar Srbije i Novu glavnu železničku stanicu Prokop.
Arnorian
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Jul 11, 2010 9:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 182
Pohvalio: 54

Postod Arnorian » Uto Mar 30, 2021 12:04 pm

Idealna temperatura zavisi od jačine svetla. Jače svetlo veća temperatura svetla. Inače smeta boja. 2700K je za lampe. 3000-3500K za glavno osvetljenje boravka, 4000-4500K za kupatila, 6000-6500K za radne prostorije.

Slika
Vitez Koja
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Sre Feb 23, 2011 6:51 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 186
Pohvalio: 99

Postod Vitez Koja » Uto Mar 30, 2021 4:22 pm

Prethodni post je zabluda. Zasniva se na tome da sijalice sa užarenom niti deklarisanu boju imaju samo kada se koriste punim intenzitetom, ukoliko se dimuju postaju toplije. 6500K će većini ljudi izgledati plavo i neprirodno do te mere da odvlači pažnju od posla. Za posao je uglavnom bitan CRI ili da li sijalica treperi i na kojoj frekvenciji.

Slika ispod nije fotografija već render koji pokazuje temperature svetla unutar nekog programa.
Moje mišljenje se menja, ali ne i činjenica da sam u pravu.
Arnorian
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Arnorian » Uto Mar 30, 2021 4:42 pm

Zavisi koje je radno mesto. Po radionicama, laboratorijama i slično 6000K je potrebo jer je potrebno jače svetlo. Posebno gde se radi sitnim stvarima. Za kancelarije gde se kucka po kompu nije potrebno jako svetlo, pa je i 4000 dovoljno. Profil svetlosti užarenih tela zavisi od temperature, bez obzira da li se radi o niti inkadescentne sijalice ili Suncu. Zračenje crnog tela ima jednačine koje jasno određuju taj profil.

Slika

LED imitira taj profil.

Slika

Naše oči je evolucija napravila po profilima variranja prirodnog svetla. U zoru i sumrak i temperatura svetla i intenzitet su manji. Suprotno u podne. Osvetljenje to treba da prati.
Milanche78
Novice
Pridružio se: Uto Mar 30, 2021 10:56 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0

Postod Milanche78 » Uto Mar 30, 2021 11:05 pm

Imam nekoliko plafonjera u kuhinji, hodniku, u kojima zbog zagrevanja sijalice često crkavaju, pa čak i samo grlo, nisam ni znao da postoje i led plafonjere u kojima se sijalice ne menjaju, zato me i zapanjila cena istih u Lidlu kada su bile u prodaji.

Električar mi je pak upravo njih preporučio i to najjeftinije sa buvljaka , to su one od 800 din i estetski nisu baš nešto, a verovatno ni kvalitetom.

Da li bi mi preporučili neki brend, video sam da su Philips i Hyundai relativno povoljne, jer gledam da prođem što jeftinije, ili da čekam akciju u Lidlu?

edit

Od ovih Eglo nalazim Fueva kao povoljnije, da li su ok, barem bolje od ovih sa pijace?
Arnorian
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Arnorian » Sre Mar 31, 2021 1:03 pm

Zašto menjaš cele plafonjere, stavi samo LED sijalicu. One se mnogo manje greju. Meni je ranije stalno crkavala sijalica i topilo se grlo (ponekad uz ekploziju) u kugli na terasi. Od kako sam stavio LED problem je rešen.

LED plafonjere su napravile problem mnogima. Mojoj tetki ih je majstor stavio po kući, a sada kada neka crkne majstora nigde nema. Ranije je mogla sama da zameni sijalicu, a sada zavisi od nekoga. Zato joj ih kako crkavaju skidam jednu po jednu i vraćam grlo.
Milanche78
Novice
Pridružio se: Uto Mar 30, 2021 10:56 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0

Postod Milanche78 » Sre Mar 31, 2021 2:17 pm

O tome sam takođe razmišljao.
StariPosmatrač
Intermediate
Pridružio se: Sre Sep 19, 2018 6:18 am
Kontakt:
Pohvaljen: 418
Pohvalio: 109

Postod StariPosmatrač » Sre Mar 31, 2021 9:19 pm

I ja bih izbegao integrisane led plafonjere. Imam dva komada, jedna je Globo koja je već jednom crkla, sreća pa sam sačuvao račun i reklamirao sam je. Druga je Lidl, koja radi za sad bez problema.

Ali imam problem i sa običnim led sijalicama, crkavaju non stop. Najgore iskustvo imam sa Ikea sijalicama, crknu za godinu dana, eglo sijalice mi imaju najprijatniju svetlost, ali crkavaju na dve godine. Filips mi takođe brzo crkava. Lidl nije crkla ni jedna al imaju neko otužno svetlo. Jel imate neku preporuku za proizvođača? Imam mnogo sijaličnih mesta, led sijalice mi postaju neisplative :)
nensav
Higher intermediate
Kontakt:

Postod nensav » Pet Apr 02, 2021 10:07 am

Ja sam spustio tavan i stavio LED sijalice po uglovima. Jedna po jedna samo crkavaju, ne znam da li je majstor stavio neke jeftine, menjam ih na svakih 3 meseva, ove nove još nisu crkle, koštaju oko 700din.
Isto tako ne radi mi dobro dimer prekidač, sličan je ovom https://www.youtube.com/watch?v=I31gWAky7eA. Intenzitet svetlosi koji se menja je veoma mali, skoro da nema razlike između najslabijeg i najačeg. A koštao je lepu sumu novca.
Ja volim LED rasvetu, ali izgleda da na tržištu ima svašta i da se prodaje loša roba
Marko_Zemun
Beginner
Pridružio se: Uto Jun 23, 2020 7:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 111
Pohvalio: 1461

Postod Marko_Zemun » Uto Apr 06, 2021 6:12 pm

nensav » Pet Apr 02, 2021 10:07 am napisao:Ja sam spustio tavan i stavio LED sijalice po uglovima. Jedna po jedna samo crkavaju, ne znam da li je majstor stavio neke jeftine, menjam ih na svakih 3 meseva, ove nove još nisu crkle, koštaju oko 700din.
Isto tako ne radi mi dobro dimer prekidač, sličan je ovom https://www.youtube.com/watch?v=I31gWAky7eA. Intenzitet svetlosi koji se menja je veoma mali, skoro da nema razlike između najslabijeg i najačeg. A koštao je lepu sumu novca.
Ja volim LED rasvetu, ali izgleda da na tržištu ima svašta i da se prodaje loša roba

Да би лед сијалица димовала како треба мораш да имаш лед сијалицу која може да се димује, то је увек наглашено на паковању и коштају 3 пута више од обичних лед сијалица. Као друго димер мора да ти подржава лед расвету, ови стандардни димери их не подржавају. Уколико имате питања слободно ме питајте пошто ја све те стварчице продајем.
DusanBG
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 26, 2012 11:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 924
Pohvalio: 745

Postod DusanBG » Sre Apr 28, 2021 3:54 pm

Ja sam pre par meseci zamenio jedinu cfl koju sam imao isto sa led, posto joj je oslabilo svetlo, a jedina je sijalica u decijoj sobi bila.
U medjuvremenu i dalje nijedna led nije crka, evo 3.5 godine skoro, ja sam zaista zadovoljan. Tu je i vise plafonjera, isto tako sve ok rade, jedino ove elmark kao da su vec prljave iznutra vidi se malo sivo kada je ugasena, sto nije bio slucaj kada su kupljene ako se dobro secam. ALi na rad i svetlo ne utice.
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod vucko » Uto Maj 04, 2021 7:31 am

Kupio sam u lidlu ovakve sa manjim grlom, sada ima i filipsovih da se prodaju ovakve LED sijalice sa filamentom koje su po meni savršena kombinacija LED-a i maksimalno imitiraju klasične sijalice.

bbK1ng
Novice
Pridružio se: Pet Avg 21, 2020 3:25 am
Kontakt:
Pohvaljen: 16

Re: RE: Re: Rasveta (Klasična, LED, halogena...)

Postod bbK1ng » Uto Maj 04, 2021 9:46 am

Marko_Zemun napisao:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837639#p837639]nensav » Pet Apr 02, 2021 10:07 am[/url] napisao:Ja sam spustio tavan i stavio LED sijalice po uglovima. Jedna po jedna samo crkavaju, ne znam da li je majstor stavio neke jeftine, menjam ih na svakih 3 meseva, ove nove još nisu crkle, koštaju oko 700din.
Isto tako ne radi mi dobro dimer prekidač, sličan je ovom [url]https://www.youtube.com/watch?v=I31gWAky7eA[/url]. Intenzitet svetlosi koji se menja je veoma mali, skoro da nema razlike između najslabijeg i najačeg. A koštao je lepu sumu novca.

Да би лед сијалица димовала како треба мораш да имаш лед сијалицу која може да се димује, то је увек наглашено на паковању и коштају 3 пута више од обичних лед сијалица. Као друго димер мора да ти подржава лед расвету, ови стандардни димери их не подржавају. Уколико имате питања слободно ме питајте пошто ја све те стварчице продајем.
Ja sam prošle godine hteo da stavljam dimere za led ali mi je bilo previše 50e po komadu.

Nemam ideju zašto to toliko (mora/treba) košta.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Povratak na “Uređenje i opremanje”