Šta je novo?

Eksterijer

bigvlada

Advanced
Učlanjen(a)
29.06.2007.
Poruke
2.610
Pohvaljen
14
Lokacija
Beograd - blokovi
Ovde bi mogli da popričamo o stilovima.

Koji vam je omiljeni stil u arhitekturi?
Koja zgrada vas je fascinirala svojim rešenjima?
Kakve građevine bi ste želeli da vidite u Beogradu?


Evo par primera:

Zgrada Nacionalnog Kongresa u Braziliji, izgleda kao da ima dva leteća tanjira





Predsednička rezidencija u Braziliji



Muzej kosmonautike u Moskvi. Ono na vrhu nije prava raketa. :) Unutra su modeli Vastoka, Vashoda, Sojuza, sovjetske interplanetarne letelice, odelo i skafander Jurija Gagarina itd...



Spaceport Singapore. Jeste da još ne radi nijedna kosmička putnička agencija (mada se Virgin Galactic ozbiljno priprema), ali su odlučili da na vreme izgrade svoju svemirsku luku.



Ocean Dome u Mijazakiju, na jugu Japana. Upisan u Ginisovu knjigu rekorda. Najveća indoor plaža na svetu. Dimenzije su 300x100 metara. Krov može da se uvlači. Pored plaže koja radi cele godine (ono nije pravi pesak sa plaža već jedna vrsta koja se mnogo manje lepi za kožu i odeću), imaju i vulkan :D a uveče organizuju baletske predstave na plaži i plesove u vodi (sinhrono plivanje itd..). Otvoren je 1993 ali je i zatvoren pre mesec dana zbog slabe posete. Valjda Japancima nije zanimljivo da kod kuće idu na plažu. Ni cene nisu previsoke, preračunato ispada 15 evra za dnevnu kartu i 50 evra za tromesečnu. Mislim da bi ovde situacija bila mnogo drugačija, ne verujem da će aqualand biti skuplji a ovo je lakše izgraditi. To je površina koja je nešto manja od npr. polovine bloka 62.






 
Super Tema Vlado! Muzej kosmonautike sam video uzivo i stvarno deluje kao neka megalomanija iz Sovjetskih filmova.

A Brazilia je definitivno na listi gradova koje treba obici!
 
Evo još par ideja

House by the river - Elizabeth Diller, Ricardo Scofidio, Charles Renfro


SAD AirForce Academy - kome još ovo liči na katedralu?


UN Studio
 
bigvlada":274x5i3z je napisao(la):
Muzej kosmonautike u Moskvi. Ono na vrhu nije prava raketa. :) Unutra su modeli Vastoka, Vashoda, Sojuza, sovjetske interplanetarne letelice, odelo i skafander Jurija Gagarina itd...

[url]http://img69.imageshack.us/img69/2441/cosmonauticsmuseummoscold5.th.jpg[/url]
Uvek sam se lozio na sovijetsku skulpturu :cool: Bilo je tamo sjajnih primera modernizma i futurizma.

Evo jos jdne u tom stilu. U pitanju je spomenik Juriju Gagarinu u Moskvi, i po meni jedno od najboljih dela tog tipa na svetu.

Monument_to_Yuri_Gagarin_in_Moscow.jpg
 
Guggenheim, i arhitekta Frank Lloyd Wright...
guggenheim02.jpg



I Rockefeller centar, šta mu to dođe? Art deco? Savršeno...
P31819164e.jpg

P31718906e.jpg


Rockefeller_Center_2.jpg


Mislim da sam promašio deceniju kad je trebalo da se rodim.. :( 60s, 20s.. :(
 
picture_066.jpg

Ne znam da li su mi bolje ove, ili one koje su ranije bile u M. Tita i na Terazijama, pa su ih sada sklonili, što su bile super.. Mislim da su takve bile i u Parizu.. :/
 
Otkud ' Eksterijer' ovde, a 'Enterijer' čak tamo.

Nekako mi više liči da treba da budu 'zajedno', jer
"ima neka tajna veza " : imaju prvo i poslednje slovo isto. :)
 
Kad smo već kod neostvarenih megalomanskih projekata, ova dva verovatno dele prvo mesto.

Palata naroda - delo glavnog arhitekte rajha Alberta Špera, trebalo je da bude na trgu zajedno sa rezidencijom kancelara i još par zgrada. Hteli su da sruše dobar deo centralnog Berlina da bi to izgradili. Pre par godina je napravljen 3D rendering svih zgrada na tom trgu, zaključili su da bi, kada bi ova zgrada bila puna, moglo vrlo lako da se desi da u njoj pada kiša.



Apsolutni favorit, Palata Sovjeta u Moskvi. Staljin je tridesetih godina srušio Hram Hrista Spasitelja. Pošto je u to vreme izgrađen Empire State Building, Staljin je hteo još veću zgradu, da na praktičan način dokaže da je komunizam i u građevinarstvu superioran. Ono na vrhu je statua Lenjina, visoka 100 metara, mase 6000 tona. Cela zgrada je trebalo da ima 415 metara. Interesantno je da je (krajnje netipično za sovjete) raspisan konkurs na kome su učestvovali i mnogi strani arhitekti (poput Le Korbizjea). Elem, počeli su ali nisu završili, zemljište nije moglo da izdrži toliku zgradu.



Ovo je predlog za unutrašnjost zgrade, iz 1946. godine.

 
bigvlada":pnwq4178 je napisao(la):
Apsolutni favorit, Palata Sovjeta u Moskvi. Staljin je tridesetih godina srušio Hram Hrista Spasitelja. Pošto je u to vreme izgrađen Empire State Building, Staljin je hteo još veću zgradu, da na praktičan način dokaže da je komunizam i u građevinarstvu superioran. Ono na vrhu je statua Lenjina, visoka 100 metara, mase 6000 tona. Cela zgrada je trebalo da ima 415 metara. Interesantno je da je (krajnje netipično za sovjete) raspisan konkurs na kome su učestvovali i mnogi strani arhitekti (poput Le Korbizjea). Elem, počeli su ali nisu završili, zemljište nije moglo da izdrži toliku zgradu.

[url]http://img134.imageshack.us/img134/8607/iofanpalaceofsovietssquxc9.th.jpg[/url]

Ovo je predlog za unutrašnjost zgrade, iz 1946. godine.

[url]http://img134.imageshack.us/img134/325/709pxiofanpalaceofsoviebl4.th.jpg[/url]
I ne samo to. Tokom 30ih je bila planirana masovna izgradnja takvih megagrandioznih objekata sirom Moskve:

unbuiltussr2.jpg

02.jpg

Komeserijat za tesku industriju

unbuiltussr3.jpg

Centrala Aeroflota koja je kasnije doradjena u zgradu Dume

Jos detalja na http://www.muar.ru/ve/2003/moscow/01e.htm

Jedan od ostvarenih projekata tog vremena su cuvenih 7 sestara tj. sedam ogromnih solitera koji i danas dominiraju Moskvom.

seven_sisters.jpg
 
^^Mega! :)

Palata Sovjeta bi bila veca i impozantnija od Vavilonske kule. Steta za taj projekat jer bi vec onakvoj Moskvi dao neverovatni touch.
 
u moskvi su pre par godina završili triumph palace u sličnom fazonu, 264m

moskwa_040918_9466_2.jpg
 
I ja obožavam megaprojekte. Sličnih zgrada ima i u npr. filmy Sky Captain and the world of tomorrow.

Ovo sam se malo igrao, dakle ideja je da se na ulazu u Beograd postave pobednici(ili slična varijacija na temu, možda jedan da drži knjigu i još nešto, da ne ispadne da samo ratujemo :) ), na Savi (2 komada) i Dunavu (4). Svaka sličnost sa Tolkinovim delima je namerna :)



 
Argonath :D Nije lose. I ja sam bas imao slicne ideje da se tako nesto postavi na Dunavu.

argonath.jpg
 
bigvlada":3o5k7amj je napisao(la):
I ja obožavam megaprojekte. Sličnih zgrada ima i u npr. filmy Sky Captain and the world of tomorrow.

Ovo sam se malo igrao, dakle ideja je da se na ulazu u Beograd postave pobednici(ili slična varijacija na temu, možda jedan da drži knjigu i još nešto, da ne ispadne da samo ratujemo :) ), na Savi (2 komada) i Dunavu (4). Svaka sličnost sa Tolkinovim delima je namerna :)

[url]http://img229.imageshack.us/img229/710/pobedniksavavz3.th.jpg[/url]

[url]http://img229.imageshack.us/img229/1351/pobednikdunavoh1.th.jpg[/url]
Da li treba da navodim da sam za tu ideju!? :D

The Argonath. Long have I desired to look upon the kings of old, my kin! - Aragorn
 
^^ i ja ću da dam neki dinar u to :D

btw madrid:

img0823qm0.jpg


JAMESTMENENDEZ-DESDEAUTBURGOSBUENIS.jpg


escorialwz5.jpg
 
jedini problem kod kipova je cena. Ako bi se radili od bakra, mogu da se uzmu dimenzije od one planirane Lenjinove statute. Dakle 100 metara i 6000 tona. Bakar je sada nešto preko 7000 dolara po toni, puta 6000, puta 6 (za šest statua), hmm, koštalo bi kao Svetog Petra kajgana. Da li neko ima informacije koliko bi koštalo ako bi se upotrebila bronza, kamen (granit ili neki drugi, koji je najčvršći?) ili nešto treće?
 
bigvlada":34xjc3pa je napisao(la):
jedini problem kod kipova je cena. Ako bi se radili od bakra, mogu da se uzmu dimenzije od one planirane Lenjinove statute. Dakle 100 metara i 6000 tona. Bakar je sada nešto preko 7000 dolara po toni, puta 6000, puta 6 (za šest statua), hmm, koštalo bi kao Svetog Petra kajgana. Da li neko ima informacije koliko bi koštalo ako bi se upotrebila bronza, kamen (granit ili neki drugi, koji je najčvršći?) ili nešto treće?
Ma kakvi bakar i bronza... za projekte tog obima treba da se koristi najcvrsci armirani beton koji bi spolja bio oblozen kamenom :D
 
vidiš, kombinacija armirani beton i kamen mi uopšte nije pala na pamet, u svakom slučaju bi bilo mnogo jeftinije i dugotrajnije (ako nekom marsovcu opet padne na pamet da nas bombarduje, statue to moraju da prežive).

Da li neko ima ideju koliko bi to onda koštalo? (ako se gradi od bakra treba 6000 tona, koja je specifična gustina betona? Onda bi mogli prvo da naprave wireframe, naprave oko njega kalup i uliju beton, makar radili metar po metar.

Da ne ispadne da smo muški šovinisti, mislim da bi svaki Viktor mogao da pored sebe ima Viktoriju, :lol: dakle, tri Viktora sa ptičicom i mačem i tri Viktorije sa ptičicom i knjigom :)

Koja je uobičajena a koja najkvalitetnija vrsta kamena koji se koristi u dekorativne svrhe? (mermer? da Viktor bude prekriven crnim a Viktorija belim mermerom?)
 
Vrh