Šta je novo?

Jeftina struja 24/7

Dalmatinac

Higher intermediate
Učlanjen(a)
01.06.2016.
Poruke
732
Pohvaljen
1.623
Pozdrav,
Zelim da izbacim iz stana centralno grejanje jer su racuni kad je jaka zima i do 12 000 za stan od 62m2.
Imam izolaciju na spoljnim zidovima 10 cm stiropor plus gips karton ploce i spusteni su plafoni.
PVC stolarija...
U stanu ima jako malo radijatora pa se fakticki smrzavam dok drugi otvaraju prozore jer ne mogu od vrucine a ne znaju da zavrnu radijator jer je to nauka.
U svakom slucaju hocu da se skinem sa tog sistema retardiranog i hocu da stavim inverter klimu.
Ideja mi je da na jeftinoj struji punim akumulatore koje bi danju koristio.
Da li je to izvodljivo i sem akumulatora sta mi je jos neophodno.
Takodje me zanima koliki kapacitet mi treba da bi bio siguran da ce klima uspeti da izgura celi dan na akumulatoru?

Hvala na odgovorima...
 
To moze sve da se izracuna. Na primer pogledaj snagu klime i snagu akumulatora. Imaj na umu da inverzijom gubis snagu takodje.
Nisam radio na taj nacin tako da ne znam puno. Ja bi pre uzeo bateriju za 220v jer mozes da je koristis i za ostale stvari

Nocna potrosnja struje u Srbiji ti je prilicno jeftina.
http://kalkulator.eps-snabdevanje.rs/kalkulator

Samo izbegavaj visu dnevnu tarifu i bices ok za 4.6 dinara po kwh ti se ne isplati bilo sta da radis.
Otprilike dobijes $0.054 kwh ako trosis 10.000 kilovata u nizoj tarifi mesecno. Sto je izuzetno puno.
https://www.blic.rs/biznis/nocna-tarifa ... -i/9k0eh33
 
Mislim da ti treba toplotna pumpa vazduh vazduh sa akumulatorom toplote. Samo za isplativost investicije je potrebna jako dobra izolacija koju verovatno nemaš jer centralno grejanje ne može da ti zagreje stan, nebitno koliko su mali radijatori. Mana te pumpe je što joj se učinak smanjuje kako temperatura pada. Na minus 20 taj sistem više ne radi. Inicijalna ulaganja su dosta velika.
 
Da li su ti stakla na prozorima u sobi hladna zimi? Moguće je da mnogo toplote gubiš kroz prozore. Već sam pričao da sam se prilikom renoviranja stana zimi grejao samo na cevi (radijatori bili skinuti) i da je bilo sigurno 20 stepeni u stanu ujutru kada sam dolazio "u inspekciju" a noću su bili zatvoreni prozori (novopostavljeni)
 
Gubitke trenutno imam kroz ulazna vrata posto su se sva iskrivila a nisam ih jos zamenio jer mi je vec dosta prasine od sto renoviranja... ali do zime cu morati da ih zamenim i zatvoricu i terasu tako da necu imati skoro nikakve gubitke.
PVC prozori su sa troslojnim staklom tako da nisu hladni na dodir.
Hteo sam i da udarim i spoljni fasadu ukoliko bude jednostavna procedura za dobijanje dozvole...
E sad posto bi klima bila na terasi koja ce biti zatvorena, tesko da ce temperatura ikad stici do -20 tako da mi inverter klima definitivno odgovara. Razmisljao sam o toplotnoj pumpi vazduh vazduh ali je najjeftinija oko 3000 pa mi se nece isplatiti za 100 godina.
Takodje sam razmisljao da mozda iskoristim cevi nakon iskljucenja pa da stavim el kotao sa rezervoatom koji bi se punio nocu plus baterije.
Ali nemam nekog iskustva niti znam ko bi mogao sve to da mi zavrsi.
 
Mislio sam da spolja imaš izolaciju, pa sam zato posumnjao na prozore.

Mislim da izolacija iznutra ne pomaže ni blizu kao spoljna zbog toplotnih mostova (prekida, ili kako se to već zove).

Što se tiče krivih vrata, dok sam živeo za roditeljima otac je stalno držao otvorenu terasu i to je toliko šibalo ispod sobnih vrata i stalno mi je bilo hladno po nogama. Hladnoća zaista nađe svaki prolaz, tako da će i dobra vrata i zatvorena terasa da mnogo znače.
 
Dalmatinac":ntpa2bb1 je napisao(la):
E sad posto bi klima bila na terasi koja ce biti zatvorena, tesko da ce temperatura ikad stici do -20 tako da mi inverter klima definitivno odgovara. Razmisljao sam o toplotnoj pumpi vazduh vazduh ali je najjeftinija oko 3000 pa mi se nece isplatiti za 100 godina.

Spoljnu jedinicu klime ne možeš staviti u zatvoren prostor. Takođe se nećeš baš ogrejati u stanu od 60m2 bez izolacije sa samo jednim inverterom.
 
Sta onda preporucujete elektricni kotao sa povecim rezervoarom i baterije koje bi napajale kotao danju?
Da li je mozda neko upucen koje sve dozvole trebaju za spoljnu izolaciju na zgradi starijoj.
Vidjao sam na sto mesta po gradu da objekti sa starijom fasadom imaju na odredjenim spratovima / stanovima spoljnu izolaciju.

Da li je neko ima iskustva sa tim?
 
Probaj da izdejstvujes sa stanarima zgrade da se uradi kompletna fasada, a u sportnom nemoj da radiš. Parcijalne fasade mnogo ruže zgradu i grad.
Najbolja opcija je da ugradiš 2 Invertera, a na baterije zaboravi to se ne može isplatiti.
 
Mislim da je korišćenje inverterske klime za grejanje zimi najisplativija opcija. Bilo je nekih računica i to je bilo optimalno rešenje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743064#p743064:2c8vgiw3 je napisao(la):
Dart » Pet Maj 29, 2020 10:17 am[/url]":2c8vgiw3]
Dalmatinac":2c8vgiw3 je napisao(la):
E sad posto bi klima bila na terasi koja ce biti zatvorena, tesko da ce temperatura ikad stici do -20 tako da mi inverter klima definitivno odgovara. Razmisljao sam o toplotnoj pumpi vazduh vazduh ali je najjeftinija oko 3000 pa mi se nece isplatiti za 100 godina.

Spoljnu jedinicu klime ne možeš staviti u zatvoren prostor. Takođe se nećeš baš ogrejati u stanu od 60m2 bez izolacije sa samo jednim inverterom.

Nama se spoljna jedinica klime koja hladi mali server room nalazi u tehničkoj prostoriji koja je zatvorena. Nikada nije bilo problema.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743128#p743128:31a2j48n je napisao(la):
Dalmatinac » Fri May 29, 2020 12:17 pm[/url]":31a2j48n]Sta onda preporucujete elektricni kotao sa povecim rezervoarom i baterije koje bi napajale kotao danju?
Da li je mozda neko upucen koje sve dozvole trebaju za spoljnu izolaciju na zgradi starijoj.
Vidjao sam na sto mesta po gradu da objekti sa starijom fasadom imaju na odredjenim spratovima / stanovima spoljnu izolaciju.

Da li je neko ima iskustva sa tim?
Ja bih isao na unutrasnju izolaciju spoljnih zidova.
Dobre strane: jednosavnije za izradu, bitno jeftinije, nema nikakve dozvole, lose strane: nesto manje efikasno od spoljne izolacije i malo oduzima prostor u sobi. Na kraju mozes da uradis u jednoj prostoriji pa vidi efekat. Drveni rostilj+stirodur+knauf ploce. Moze i po sistemu uradi sam :)
 
Unutrasnja postoji i znacajno doprinosi ali i dalje to nije to.

Mene zanima zadto se akumulacija energije ne bi isplatila kad je jeftina struja puno jeftinija?
 
Isplati se ako imaš mnogo dobru izolaciju, jer se čak i sa malom, monofaznom TA peći lako upada u crvenu zonu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743308#p743308:86rbi9k6 je napisao(la):
Dalmatinac » 30 May 2020 12:01 am[/url]":86rbi9k6]Unutrasnja postoji i znacajno doprinosi ali i dalje to nije to.

Mene zanima zadto se akumulacija energije ne bi isplatila kad je jeftina struja puno jeftinija?

Akumulacija energije se isplati samo u slucaju da je dnevna cena struje previsoka. Evo ti na primer za baterije od Tesle Power pack.

In September 2016, Tesla priced the Powerpack at $445/kWh, and a system with 200 kWh of energy and 100 kW of peak power was the cheapest available priced at $145,100. A bi-directional 250 kW inverter costs $52,500.

Prakticno za jedan kWh ti treba da das $445 investicije. Da bi povratio tih $445 po jednom kilovat satu trebalo bi ti dosta vremena. Pogotovo ako uzmes u ozbr da je $0.12 kWh dnevna tarifa a ti opet nocu moras da platis tih $0.045 kWh. Radi se o tome da nasa struja cak i u "visoj tarifi" je prilicno povoljna u odnosu na EU trziste. Da je cena struja danju jos skuplja onda bi se mozda stvarno isplatilo da se to radi. Pri tome treba uzeti u obzir da ovaj Teslin Power pack ima i svoj rok trajanja.

Za invetnore je nesto bolja racunica ali iskreno nisam radio sa time pa ne bi da se istrcavam.
Samo mogu da kazem da je za ove regularne baterije "Tesla Power pack" je prilicno visoka investicija i ROI predugacak (po mom misljenju).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743128#p743128:35sclmxf je napisao(la):
Dalmatinac » Pet Maj 29, 2020 1:17 pm[/url]":35sclmxf]Da li je mozda neko upucen koje sve dozvole trebaju za spoljnu izolaciju na zgradi starijoj.Vidjao sam na sto mesta po gradu da objekti sa starijom fasadom imaju na odredjenim spratovima / stanovima spoljnu izolaciju.Da li je neko ima iskustva sa tim?
Pa sve zavisi od lokacije i da li ti je zgrada pod zaštitom tj. da li se vodi kao kulturno dobro. Ako je taj slučaj teško možeš da se provučeš bez projekta i dozvola pogotovu ako imate nameru da stavljaš dodatnu izolaciju koja probija gabarite zgrade. Kod mene je to situacija a hoćemo samo da uradimo fasadu sa dvorišne strane koja je vidljiva sa ulice. nekim komšijama su uradili parcijalno i to je katastrofa na šta liči plus se svo đubre i voda zadržava na tom zubu od izolacije

Za grejanje bih ti preporučio toplotnu pumpu vazduh-voda ili bar inverter klime, ali sve zavisi od finansija, položaja soba, itd
 
Колеге форумаши, желим да поделим са вама искуство са бројилом за потрошњу електричне енергије (нисам нашао бољу тему, ако има нека пребаци Игор). Наиме, плаћам струју по 15.000,00 динара месечно а трочлано смо домаћинство. Ноћу раде и две ТА пећи и два бојлера. Фоткао сам стање на бројилу из дана у дан и схватио да ми неки пут мери а неки пут не мери ноћну тарифу (ко зна који све проблеми још постоје :oops: ). Тако да бројило једноставно сву потрошњу у ноћној тарифи пребаци у дневну која је 4 пута скупља. Водите рачуна ако имате старе уређаје као ја, зовите ЕПС да их мења.
Стање 14 јануар
14_januar_stanje_brojila.jpg

Стање 16 јануар
16_januar_stanje_brojila.jpg

Из ове две горње слике на ставци број 2 на бројилу (то је ноћна тарифа) видите да за две ноћи бројило није избројало ни један једнини ват у ноћној тарифи, претпостављам да их је све сљуштило у дневну тарифу.
 
Magnet ti stoji na pogrešnom mestu :p

Šalim se malo, nisam obraćao pažnju previše na brojilo ali ova strelica sa desne strane kao da pokazuje u kojoj se tarifi brojilo nalazi tj da se pri prelasku na jeftiniju struju pomera i strelica pokazuje na dole. Ne bi bilo loše da neko upućeniji potvrdi pa da proveriš da li se strelica pomera ili ne.
 
Јесте, стрелица приказује у којој тарифи бројило ради, мада нисам сигуран који је принцип рада, тј најверовратније му стиже импулс кроз мрежу (као нека једносмерна компонента) која га окида у 00:00 а можда и грешим. Постоји још некакав пријемник поред чија је то можда улога. Нисам се никада до сада бавио бројилима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=814348#p814348:3rd61931 je napisao(la):
abrines » Sun Jan 17, 2021 11:54 pm[/url]":3rd61931]Постоји још некакав пријемник поред чија је то можда улога. Нисам се никада до сада бавио бројилима.
Da, to je MTK
npr http://selectratrade.rs/uklopne-naprave/
može se vezati tinjalica na njega.
 
Vrh