Šta je novo?

Kupovina bušilice

tragac

Expert
Učlanjen(a)
05.04.2011.
Poruke
6.901
Pohvaljen
5.417
Lokacija
RAKOVICA
Zagrejao sam se za kupovinu bušilice.

Dobrodošli su svi saveti.

recimo, da li vibracionom bušilicom snage 500w mogu da bušim po malterisanom zidu sa giter blokom. Ili mi treba jača? ISto pitanje za keramiku i spoljne zidove sa betonskim blokovima.

Na specifikacijama nekih proizviđača piše - 500w može beton, na nekim da ne može beton.

Koje burgije treba kupiti u startu koje, tiplove za koju namenu?
Da li se može koristiti i za neke druge radove - brušenje, šlajfovanje npr. stare farbe sa metalne ograde ili je za to bolje uzeti posebno brusilicu/šlajfericu?
 
За зидове ја бих пре ударне - чекић бушилице.

Бош, Макита или слична боља марка, ипак се то не купује сваки дан и са 500w може сигурно да буши бетон ако је SDS. Посебну пажњу треба обратити јер у понуди има верних копија, па пре куповине проверити конкретан модел, слике, боју, ознаке.

Треба купити наравно бургије за бетон. За керамику обавезно искључити ударце. За метал и дрво је потребан додатак, прелаз са SDS на обичне бургије.

Типлови за скоро све су добри обични пластични осим за неке ситуације када су потребни метални типлови (нпр за тежак лустер) или чак хемијски (порозан зид, велики терет). Пре свега је битно избушити рупу одговарајућих димензија за тај типл и шраф.

Много је боље узети и брусилицу на коју се по потреби може монтирати диск за сечење, диск за брушење или челична четка.
 
Treba kupiti najjacu koju mozes priustiti :)
Jeste mala sala, ali ja sad imam problem jer sam uzeo neku udarnu bosch (zeleni) i ona nije dovoljno dobra za beton. Za ciglu, blok, montu je super, ali desilo mibse da sam kacio nesto i rupa mi padne bas na betonsku gredu i tu je kraj. Sad razmisljam da uzme neku jacu tako da ce mi ispasti skuplje nego da sam odmah kupio jacu. Ne moras juriti neke profi alate (plavi bosch, makita, hilti) ako nisi neko ko ce to mnogo koristiti. Pretpostavljam da tebi ne treba nesto sto moze da izbusi hiljade rupa.
Takodje, izbegao bih neoficijalne kanale nabavke i polovne stvari jer je broj kopija neverovatan. Mislim da se najvise kopira makita, mada i ostale marke su zastupljene
 
Za keramiku bih preporučio krunice umesto burgija da ne bi došlo do pucanja . U Lidlu cesto bude set malih krunica za 600 dinara. Nisu neki kvalitet, ali za hobi upotrebu ce dobro poslužiti.
 
Preporučujem ovu bušilicu, koju i sam dugo koristim. Kod nas je međutim skoro 50% skuplja nego u Nemačkoj. Makita HR2300 DE RS

Iz iskustva, za druge poslove preporučujem posebne, namenske alate.
 
Za hobi majstore je Makita bacanje para. Ako ćeš ikada bušiti beton u woby house-u imaš neku njihovu womax čekić bušilicu sa SDS glavom koja košta 50 evra. I dan danas ne mogu da se načudim kako dobro buši.

Ako ti ne treba za beton, onda tradicionalno zeleni Bosch. Ja imam neku acu njihovu, kao ima i čekić ali mi se čini da je to prvenstveno šrafilica tako da je ne preporučujem. Bolje neka na struju.
 
Ne verujem da će mi trebati sds.
Znam da su lidl alati odlični al ko će da dočeka da ih ubace u ponudu, pre messc dana su i oni nudili baš SDS bušilicu. Da li se uopšte sme ponekad bušiti beton jačom bušilicom sa steznom glavom ili mora SDS?
 
Za beton mora biti udarna bušilica
 
Kupite Bosch ili Black&Decker ako hocete da vam traje vise od 3 godine.
 
Black&Decker nije sto je nekada bio, mozda je sada u rangu malo boljih kineza.
Da, ja sam cuo da je lidl alat odlican za tu hobi upotrebu. Za profi upotrebu nije svakako.
 
Ima preko deset godina u Metrou kupio Fairline SDS (što kažu hilti) bušilicu za tada 2700 din sa par burkija, špicem, sekačem i još nekim dodatkom. Namena 30-tak rupa u betonu za lajsne. Posao odradila perfektno, ulazi u zid kao od šale. Nije potrebna nikakva sila bukvalno sama ulazi u beton.
Posle toga davao na sve strane nema šta nije izbušila, prolazi kroz betončinu od 20 cm bez velikog izlaznog razbijanja. Kompletnu kuhinju rasturio, digao sve pločice, štemovao beton za nove vodovodne, odvodne i strujne instalacije. Bukvalo par sati rada bez stajanja i to par dana i preživela.
Tako da nekad može da se naleti na odličan i jeftin alat koji može da traje godinama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796183#p796183:2634amq8 je napisao(la):
tragac » Uto Nov 24, 2020 6:47 pm[/url]":2634amq8]Ne verujem da će mi trebati sds.
Znam da su lidl alati odlični al ko će da dočeka da ih ubace u ponudu, pre messc dana su i oni nudili baš SDS bušilicu. Da li se uopšte sme ponekad bušiti beton jačom bušilicom sa steznom glavom ili mora SDS?

Može, al kao što rekoše mora da bude sa čekićem, al i tu ćeš propisno da se napatiš. Računaj na puno izgubljenog vremena i istopljenih burgija. A može da se desi da naiđeš na neki beton koji jednostavno ne može da se izbuši.

Ja sam se patio sa pozajmljenom bušilicom, imao sam jedan zid koji nije reagovao, i rupe za plafonjeru sam bušio jedno pola sata. A kada su neki Indijanci postavljanje roletne hteli da mi naplate 1000 din po rupi, shvatio sam da je najbolje da kupim bušilicu za malo veće pare pa koliko traje da traje. A traje već više od tri godine, i relativno je često koristim.
https://www.wobyhaus.co.rs/busilice-ele ... a-w-bh-800
 
a30977d_busilica-ehd-1250_1.jpg
metro-katalog-uradi-sam-3108-27092017-03_360_506px.jpg
 
Nemojte mi zameriti što neću pročitati sve postove. Prvo je pitanje za šta ti treba drugo je koliko ćeš koristiti i treće da li je za posao ili za hobi.
Za posao ti treba više od jedne i treba uzeti neku makitu, plavi boš i sl jer će te trajati u suprotnom bačena para.
Ja imam jednoručnu (tako je pravljena da može jednom rukom da se koristi, ima 7m kabla, može i da šrafi i sav nameštaj koji sam radio u stanu sam radio sa njom i i dalje je u super stanju! Hteo sam skillovu ali je nisam našao pa sam kupio womax. Za bušenje rupa u zidu sam koristio neki jeftin hilti i on se pokazao kao skroz okej. E sad, moj otac ima black and decker bušilicu koja mu traje već nekolik odecenija, ima čekić, mora sa obe ruke jer je sav teret napred i ta je izbušila svašta uz par servisa do sada.
aku bušilice su okej samo ako ti trebaju poslovno ili ako radiš negde gde ne možeš da sprovedeš kabal u suprotnom je isto bacanje apra jer baterije propadnu, nisu jeftine i često neće raditi baš onda kad ti trebaju!

Ako ti treba za jako malo rada, nećeš bušiti čist beton uzmi neku običnu sa čekićem, ne treba ti hilti odnosno udarni čekić. Imaj na umu da svaki brend sada ima neke modele za amatere i neke za profesionalce i debelo se razlikuju!

e da, i ako uzmeš udarnu bušilicu popularnu hilti i ako ti se iakd zaglavi burgija nemoj vrteti nego samo skini hilti sa burgije, uštedeće ti pare za nov hilti, a burgije su ipak jeftine.

i za kraj, ne siluj ni jednu bušilicu, posebno ako je sa udarnim dejstvom jer se pregreju i oštete.
 
Zna li neko kakva bušilica treba za zid gde najpre ide sloja gleta, a onda sendvič-zid cigla? Neko mi reče da takav zid treba da se buši u dva koraka, najpre valjda udarna za probijanje gleta, a onda vibraciona bušilica. Ili obrnuto, pošto glet baš lako puca na tom zidu.

Hvala unapred.
 
1,2 đula je premalo za bilo kakvo štemanje
 
Stubne u Lidlu i dalje ima koliko hocete, to nije bas povoljna cena, ima jeftinije da se nađe. Pišem nevezano za kolegu, on trazi ovu za koju je postavio link.

Ono što je baš povoljno, to ode za manje od dana, kao što je bio slučaj sa udarnim odvijačem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825637#p825637:8nheg24d je napisao(la):
Agent001 » 23 Feb 2021 10:45 am[/url]":8nheg24d]U lidlu udarna busilica, od 25.02. u prodaji: https://www.lidl.rs/sr/p/radionica-u-tv ... -a1/p28784
Isplati li se uzeti ovo, za nekoga ko bi radio iz hobija?

Ovu sam jednom koristio (tuđu) i mogu da kažem da je za kućnu uoptrebu sasvim OK. Kroz beton, burgija 8 mm, buši kao kroz mekano drvo.

Ja sam u startu bio skeptičan prema Parkside alatima iz Lidla... sad mi je žao para koje sam trošio na Boš i Blekendeker (uvek se setim filma Munje :D )

Pričao sam i sa par ozbiljnih majstora, i oni su batalili te tzv. "brendove", Parkside jeste da deuje malo igračkasto ali za tu cenu daje mnogo kvaliteta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=806384#p806384:1q3gexmr je napisao(la):
alokin87 » 23 Dec 2020, 15:21[/url]":1q3gexmr]Zna li neko kakva bušilica treba za zid gde najpre ide sloja gleta, a onda sendvič-zid cigla? Neko mi reče da takav zid treba da se buši u dva koraka, najpre valjda udarna za probijanje gleta, a onda vibraciona bušilica. Ili obrnuto, pošto glet baš lako puca na tom zidu.

Hvala unapred.

Najobičnija bušilica ti treba za to. Samo dobra burgija i udri. Kada kažeš "vibraciona" to misliš na opciju "čekić", a mislim da to imaju sada sve hobi bušilice.

Jedino za beton ti treba malo jača bušilica, mada i zeleni blekendeker uz dobru (novu) burgiju može da odradi posao u većini slučajeva.
 
alokin87":1bqtvh3v je napisao(la):
Zna li neko kakva bušilica treba za zid gde najpre ide sloja gleta, a onda sendvič-zid cigla? Neko mi reče da takav zid treba da se buši u dva koraka, najpre valjda udarna za probijanje gleta, a onda vibraciona bušilica. Ili obrnuto, pošto glet baš lako puca na tom zidu.

Hvala unapred.
Uf ovo i mene zanima...i pomalo me sramota što sam potpuni laik za ove jednostavne kućne poslove. Žena me stalno zeza za situaciju kada sam bušio rupu za zavesu i kada sam pre final rupe napravio jedno 10 probnih pored...:) inače imam vibracionu Bosh od 600w i sve moguće burgije za kamen, ciglu ili beton...i verujem da nije u alatu problem...:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826239#p826239:tawd6rii je napisao(la):
Bulbulderac17 » 25 Feb 2021 12:36 am[/url]":tawd6rii]
alokin87":tawd6rii je napisao(la):
Zna li neko kakva bušilica treba za zid gde najpre ide sloja gleta, a onda sendvič-zid cigla? Neko mi reče da takav zid treba da se buši u dva koraka, najpre valjda udarna za probijanje gleta, a onda vibraciona bušilica. Ili obrnuto, pošto glet baš lako puca na tom zidu.

Hvala unapred.
Uf ovo i mene zanima...i pomalo me sramota što sam potpuni laik za ove jednostavne kućne poslove. Žena me stalno zeza za situaciju kada sam bušio rupu za zavesu i kada sam pre final rupe napravio jedno 10 probnih pored...:) inače imam vibracionu Bosh od 600w i sve moguće burgije za kamen, ciglu ili beton...i verujem da nije u alatu problem...:)


Ako imaš običnu bušilicu (ne Hilti), čekić ti treba samo za beton, ne i za "mekane" zidove poput cigle ili opeke.
Kada bušiš betonski zid, bušenje nećeš započeti sa čekićem, jer će burgija da ti "pobegne" u stranu od odbijanja pri udarcu i da ti ošteti površinu zida. Kroz mekani površinski sloj počneš samo da uhvatiš pravac, onda nastaviš sa čekićem. Možeš i da ukucaš plitko čelični ekser, pa da brurgijom nastaviš kroz istu rupu...
Ako je rupa većeg prečnika u pitanju (8mm i šire) prvo ćeš početi sa kvalitetnom burgijom manjeg prečnika, 3-4 mm...

Mada, sa ovom Lidlovom vibracionom sam bez problema odmah bušio fi 8 u plafonu.
 
Ja sam celog života imao neke krševe od bušilica tipa Woby max koje se nisu previše dobro pokazale. Kupio sam prošle godine neku zelenu Bosch za 7.000 na popustu i moram reći da je neverovatna. Nisam koristio Parkside ali znam da je obični ljudi koji majstorišu po kući hvale kao jeftinu, a kvalitetnu tipa srednja niska klasa. Razgrabi se u Lindi u prvih dan dva, pogotovu one bežične za odvijanje.
 
Kupio sam u DE Bosch 550w sa kutijicom za skupljanje otpada od bušenja, i prvom bušenju rupa za garnišne vidi se da je treko s.ranje. Ma jedva prolazi kroz beton a drči i vibrira da su me registrovali u njihovim ustanovama za zemljotrese.
Onaj nikakvi Fairline to odaradi bukvalno u lagan pritisak i sa daleko manje buke i vibracija.
Bačene pare za Bosch. Sad mi ne treba ali prvo sledeće bušenje neki jeftini tzv hilti iz Lidla.
 
Vrh