Šta je novo?

Pametan stan

Lion

Novice
Učlanjen(a)
02.08.2020.
Poruke
3
Pohvaljen
6
Nisam našao otvorenu temu ovog tipa, a verujem da bi mogla biti zanimljiva.

Istražujem razne opcije šta je najbolje ugraditi. Kupujem stan u izgradnji, pa još uvek imam otvorene opcije sa žičnim (KNX kabl) i bezžinim varijantama (WiFi).

Ideja je kontrolisati roletne, svetla i neke utičnice remote.

Za neke brendirane proizvodjače gde bi sistem sadržao centralnu jedinicu, napajanje, aktuatore (žično povezivanje) to bi izašlo preko 2,000 eur. Za neke budžet varijante sa WiFi kontrolom prekidača i štekera može se sve opremiti za manje od 500 eur.

Žičano povezivanje sa centralnom jedinicom mi nekako deluje pouzdanije ipak. Samo bi se sa centralnom jedinicom komuniciralo putem Wifi, ova druga opcija bi imala puno access pointa po stanu. Nisam siguran ni koliko je to zračenje dobro.

Da li neko ima iskustva na ovu temu? Koje su najbolje opcije u odnosu cene i kvaliteta?
 
Da podelim i ja neka svoja iskustva, pretprošle i prošle godine smo išli u generalnu obnovu kuće gde smo praktično ceo sprat "zamenili" (sve od zidova pa do krova i električnih instalacija). Ugradio sam KNX varijantu koja je povezana ruterom, e sada pošto sam hteo veliku fleksibilnost smart home sistema a i da uštedim novac nisam išao na gotova smart-home rešenja koja koštaju više hiljada evra.

Ono što sam uradio je da sam KNX povezao sa raspberryPi računarom na koji sam instalirao Openhab sistem (https://www.openhab.org/). Openhab predstavlja bazu za smart home i on se može programirati prema potrebama, programiranje je relativno jednostavno i ima dosta uputstava oko toga.

RaspberryPi sa Openhabom je isto naravno povezan na ruter kao i KNX pa preko openhaba (via amazon alexa ili aplikacije na mobilnom a može se vezati i na google home ili eplov pendant) mogu da kontrolišem sve prekidače i roletne u kući. Za Openhab se mogu skinuti recimo moduli koji dodatno šire automatizaciju, npr. sam podesio tako da se leti roletne automatski spuštaju rano ujutru kada sunce izlazi da bi smo duže spavali.

Neke mane Openhaba su to što treba dosta vremena da se lepo poveže kako treba a i uputstva umeju da budu zbunjujuća, ali dosada se sistem pokazao kao dosta pouzdanim. Prednost je svakako cena pošto je Open Hab besplatan softver a i raspberryPi + sd kartica ne koštaju puno.
 
@Steva, hvala puno na ideji. Definitivno sam odustao od komercijalnih rešenja. Trenutno sam najbliži varijanti sa Shelly ili Sonoff uredjajima. U tom slučaju se ugrađuje mali uređaj u dozne iza prekidača. Mada mi se sviđa i vaša ideja jer imate centralnu jedinicu, pa ne moraju svi senzori posebno da se kontrolišu preko wifi.
 
Vrh