Šta je novo?

Parket, brodski pod ili tarket

Danijela83

Novice
Učlanjen(a)
08.03.2021.
Poruke
0
Pohvaljen
1
Treba da renoviram stan, pošto imam 4 sobe površine oko 75m2 u velikoj sam nedoumici da li staviti tarket, brodski pod ili klasični parket (koji mi se najmanje sviđa).
Ako neko može da mi preporuči šta je bolje na duže staze, mnogo bi mi značilo.
Hvala!
 
Brodski pod, kao što mozda vec imaš informaciju se montira slično kao lamperija na zid. Napravi se ,,rostilj" od letvica, koje utipluju u pod i između se stavi stiropor. Dobra strana toga je sto ces imati podnu izolaciju. I onda se daske stavljaju preko i kucaju u te letvice. A svaka ima žleb u koji se sladeca ubacije. I posle se fuguje i stavljaju lajsne. Mana toga je sto vremenom od vibracija koje prozvodi hodanje, pomeranje stvari i slicno, počnu da se pojavlju pukotine, pa i deformacija daski, što sam imao prilike da vidim na dosta mesta gde su brodski podovi stari po nekoliko godina. Kada pogledaš, daske na podu su na cvrstoj podlozi samo na onim delovima gde su letvice ispod, a gde je stiropor nisu, bez obzira koliko su letvice blizu jedna drugoj i koliko god da je dobro urađeno.

Parket, pretpostavljam da bi se postavljajo koso, je opet bolje rešenje, ako se dobro postavi, nebitno da li se lepi na lepak ili na smolu. Ceo postavljen parket stoji na tvrdoj podlozi, a kod brodskog poda je to, samo na onim delovima gde su letvice, bez obzira koliko su one blizu jedna drugoj. Pukotine na fugni u tom slucaju, teže mogu da se pojave i posle par godina u prostoriji gde se svaki dan boravi, hoda i ostalo sto proizvodi vibracije. Kada se izgrebe, ishobluje se i opet je nov. Mana parketa je sto nemas podnu izolaciju u vidu stiropora, sto nije cak ni mana, sem, ako ti stan nije na prvom spratu iznad nekog podruma, vešeraja i slično. Ja imam u dve sobe, lepljen na lepak, koje se koriste svaki dan. Posle 9 godina, nigde se nije odlepio, ispucala fugna ili lak.

Dace jos neko od forumaša svoje mišljenje i iskustvo, pa ti proceni, ali moj glas ide parketu.
 
Na duže staze je najbolji parket.
Hrastov seljački/brodski pod je lepše i skuplje rešenje od klasičnog parketa, ali zahteva savršeno ravnu košuljicu.

@Blade pod brodski pod je verovatno mislila na seljački pod tj hrastov brodski pod koji se uglavnom lepi dvokopomentnim lepkom za podlogu. Klasičan brodski pod sličan lamperiji gotovo da više niko ne radi.
 
Tarket mi je vizuelno najlepsi. Mislila sam na to da mi se vizuelno najmanje svidja parket, videla sam da sad ima parketa vecih dimenzija, da li mogu da se postavljaju pravolinijski poput brodskog poda ili moraju ukoso?
Ubedjivali su me da je tarket isto odlicna opcija ali glavna mana je sto moze samo 2 puta da se hobluje.
 
Može da se postavlja pravolinijski i to je generalno bolja opcija jer ima nešto manje rastura.
Što se tiče Tarketta vrlo je diskutabilno da li se može i jednom hoblovati, a kamoli 2 puta.
 
Ljudi pomagajte,fali mi nekih 2m2 Jasen parketa dimezije 300x45.Parket je star dugo pa imam problem sa nabavkom te dimenzije.Ima li neka radnja koja pravi parket po meri ili gde bi mogao naci? Hvala unapred pozz
 
Ljudi pomagajte,fali mi nekih 2m2 Jasen parketa dimezije 300x45.Parket je star dugo pa imam problem sa nabavkom te dimenzije.Ima li neka radnja koja pravi parket po meri ili gde bi mogao naci? Hvala unapred pozz
Domaći proizvođači uglavnom prave širinu parketa na 2mm znači 42, 52, 62...
Taj od 45 je verovatno uvozni i jako je teško naći pogotovo jasen (proveri šublerom da nije slučajno 42mm).
Moj predlog je da kupiš 300x52 pa da ti ga suze na 45, mada ces doplatiti 2-3 hiljade za tu uslugu. Vecina većih prodavaca parketa radi uslužno sužavanje npr Maxi parket Južni bulevar.
 
Tarket mi je vizuelno najlepsi. Mislila sam na to da mi se vizuelno najmanje svidja parket, videla sam da sad ima parketa vecih dimenzija, da li mogu da se postavljaju pravolinijski poput brodskog poda ili moraju ukoso?
Ubedjivali su me da je tarket isto odlicna opcija ali glavna mana je sto moze samo 2 puta da se hobluje.
Jeste vizuelno najlepsi sa raznim texturama i nijansama, ali ima manu da se lako grebe povrsinski i veoma brzo ce biti za hoblovanje. Debljina zavrsnog gornjeg sloja drveta je mala i mislim da ce jedno hoblovanje biti realnost. Dobra strana (izuzev ove osetljivosti) je njegov kompozitni sastav sto je odlicna stvar za podno grejanje, klasican parket otpada u toj varijanti
 
Postoje razni modeli slaganja klasičnog parketa
Slaganje u riblju kost je najčešće jer je naj jednostavnije i najbrže i ne zahteva neko veliko umjece majstora
 
Evo primjer
20230502_230919.jpg
 
Taj post je od pre 2 godine 🤯, ali cu opet odgovoriti.
Za početak tarket se moze postavljati kao plivajući pod ili na lepak. U prvom slučaju nije moguće hoblovanje , a i u drugom je jako teško zbog male debljine gazećeg sloja. Takođe drvo je toplotni izolator, tako da ni tarket nije bas idealan za podno grejanje.
Na slici iznad nije klasična riblja kost, niti je to najjednostavniji način slaganja parketa. Riblja kost je ranije bila popularna, jer najbolje podnosi lose podloge.
 
Nisam ni rekao da je klasična riblja kost
Da je najlakše za rad reklo mi par parketara
Posto kupio po to prodao
 
To se zove lastin rep i malo je lakše od riblje kosti, a najlakše je postavljati parket ravno kao cigle...
 
Да ли има неко неку препоруку паркета? Колике се цене крећу. Ако одем у галерију подова паркет је од 5000 динара па на више. Да ли постоје неке јефтиније варијанте?
 
Da li želiš bas parket ili razne derivate koji se podvlace pod parket
 
To bi onda bilo najbolje da odeš sa parketarom da pogledaš da on vidi i da ti preporuci
Imas li parketara
 
Vrh