Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=887340#p887340:359b0hz9 je napisao(la):
Alexandr » Čet Okt 07, 2021 5:15 pm[/url]":359b0hz9]Postovani @Deka u akciji, nadam se da imate neku moralnu satisfakciju u pomaganju svaima nama na forumu, posto ne znam kako da vam se oduzimo na drugi nacin :) Zamolicu vas za pomoc, posto mi je potrebno da prilicno hitno donesem odluku oko PVC stolarije.
Dvoumim se izmedju "Rehau Synego" i "Veka softline 82 MD". Naravno, staklo bi bilo troslojno "Guardian" Low-e+16+4 Flot+16+4 god doba. Kome od ova 2 proizvodjaca dajete prednost, VEKA bi zbog popusta za gotovinsko placanje bila nekih 5% jeftinija?
Zamolicu vas jos i za preporuku izvodjaca radova, posto je to mozda i bitnije od cene. U opticaju su mi "I&B Capital" i "Danito" za gorenavedene ponude. Ili mozda mislite da je bolje odabrati neka "zvucnija" imena poput "Sunce", "Termoplast", "Megaplast". Takodje, sta mislite o firmi "Rez" posto su izasli sa prilicno povoljnom ponudom za INOUTIC PVC profil, i o kvalitetu samog profila. Zamolicu vas za odgovor u pp, ako ne zelite ovako javno.

I jos jedno pitanje o kojem mislim da nije bilo govora ovde, da li je bolje ici na 3 dvokrilna prozora ili 2 trokrilna (zid sirine skoro 5m), pre svega imajuci u vidu stabilnost, cvrstocu i uzduzne precke koje ostaju vidljive kada su otvoreni prozori
Hvala unapred.
I Rehau i Veka su vrhunski nemački profili, kao kad bi rekli Audi i Mercedes. Išao bih na nižu cenu (DANITO), jer je svaka ušteda bitna. Firme su stvarno dobre, sa tim da bih deo koji se bavi proizvodnjom ipak preuzeo DANITO, dok montaža i after sale service ide I&B CAPITAL - u. Stvarno su nijanse u pitanju.
Verujte, ove druge firme ništa nisu bitno zvučnije. Neke su stvarno velike, druge su dugo na tržištu, treća ima jak marketing. Najbolja firma je ona kojom ste vi zadovoljni. U puno slučajeva se desi da male zanatske firme najbolje odrade posao. Ali, teško je takve preporučivati i reklamirati, jer su to često szr ili čak na crno. Mislim da bi bilo apsolutno najbolje da ugrađuje ona firma koja i proizvodi prozore.
Rez je ok, Inoutic je ok, ali bih ipak to definisao u klupu sa rezervnim igračima.
Definitivno 3 dvokrilna. Imate u tom slučaju 2 vertikalne prečke kad je sve otvoreno. Ako su 2 trokrilna, imate 3 vertikalne prečke.
Pozdrav, deka u akciji
 
@Deka u akciji, hvala za detaljan odgovor, resili ste mi nedoumice. Moram da se nadovezem jednim potpitanjem, ako idem na 3 dvokrilna prozora, duzina svakog bi bila po 1.6m. Da li je za tu duzinu preporucljivo uzeti verziju prozora sa vertikalnom preckom po sredini, iskljucivo zbog bolje stabilnosti i trajnosti prozora, ili za taj Rehau ili Veku i njihovim celicnim ojacanjem to nije problematicna duzina i nema potrebe za tim? Svakako je lepse kada nema te "T" precke, ali mi je ipak trajnost bitnija.
 
Apsolutno je 3 dvokrilna prozora od po 1,6 metara širine u redu što se tiče svega. Naravno, normalni dvokrilni prozor sa takozvanom lažnom prečkom, znači bez vertikale po sredini kada se otvore oba krila.
 
Deko, videh u nekoj temi da ste komentarisali aluminijum drvo Feal kao otprilike srednji kvalitet.
U poslednje vreme ga često srećem po zgradama i ono što mi se svidelo da je kod prozora masivno drvo, odnosno nema lajsni. Video sam i prozore aluminijum drvo domaćeg proizvođača i to mi se uopšte nije svidelo.

Koji je kvalitetniji proizvođač aluminijum drvo stolarije, jer maltene samo za Feal i Tehnomarket čujem?
Ostali imaju ili lošiji marketing ili se baš retko koriste..

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=887906#p887906:3o05bqzj je napisao(la):
gago2 » Sub Okt 09, 2021 7:50 pm[/url]":3o05bqzj]Deko, videh u nekoj temi da ste komentarisali aluminijum drvo Feal kao otprilike srednji kvalitet.
U poslednje vreme ga često srećem po zgradama i ono što mi se svidelo da je kod prozora masivno drvo, odnosno nema lajsni. Video sam i prozore aluminijum drvo domaćeg proizvođača i to mi se uopšte nije svidelo.

Koji je kvalitetniji proizvođač aluminijum drvo stolarije, jer maltene samo za Feal i Tehnomarket čujem?
Ostali imaju ili lošiji marketing ili se baš retko koriste..

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
Na ovoj temi ima dosta elaboriranja o aluminijum+drvo sistemima. Ipak je to sam vrh ponude stolarije. U ponudi na tržištu ima svega.
Od kopije domaćeg NISSAL-a (koji se proizvodi u Turskoj) , pa takođe domaći TEHNOMARKET i Šamarica (dosta limitirani i problematični ), pa grčki ALUMIL i ELVIAL (koji su veoma solidni ali i dosta skupi), pa bosanski FEAL, pa preskupi METRA i RAYNAERS, i po meni, najbolji odnos cene i kvaliteta, a to je italijanski PROFILATI THERMOPLUS 98.
To što se Vama čini da neke sisteme viđate češće od drugih je subjektivno. FEAL i kopija NISSAL-A su dosta aktuelni u poslednjih par godina zbog mogućnosti kompenzacije i zbog bliske povezanosti sa nekim podobnim izvođačima radova.
Svaki sistem je u mogućnosti da izvede drvo iz jednog dela na krilu (integrisana lajsna), ali je ta varijanta izuzetno nezgodna zbog stakljenja, okivanja, a najviše zbog prevoza i montaže.
Pozdrav, deka u akciji
 
Zdravo svima, da li neko ima iskustvo sa Lb profilima?
Imam ponudu i za Salamander Strimeline 76mm profil.
Siegenia okov.Clima Solar Guard +Argon staklo.
Cekam ponudu i za Trocal, a nakon iscitanog foruma, nesto mi govori da ce biti skuplja od ove dve :-/
Hvala unapred na savetu
 
Ako mozete u PM da mi pustite firme koje znate da rade sa trocal i veka profilima. Da posaljem upit za cenu i ponudu. Hvala.

P.S. jel neko radio sa trocal 88 i veka 82, kakva su iskustva?
 
Mia3":2s78ktv8 je napisao(la):
Ako mozete u PM da mi pustite firme koje znate da rade sa trocal i veka profilima. Da posaljem upit za cenu i ponudu. Hvala.

P.S. jel neko radio sa trocal 88 i veka 82, kakva su iskustva?
VEKA , preporucujemTERMOPLAST.

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Poskupljenje stolarije do 70% naspram prošle godine, i pvc i alu. Google je pun sa vestima kako je to namerno uradjeno jer je država najavila/ponudila subvencije (da ne postavljam linkove), pa su sami proizvodjaci sami digli cene, da ugrabe i oni priliku za vecu zaradu, u prevodu "doslo je i njihovih 5 minuta".
Ujedno se namerno digla cena i za izolaciju(stiropol, mrezica, lepak...), zbog tih subvencija.
Neki se vade kako je na zapadu poskupeo nabavni materijal.

Kome verovati?
Da li kome nije hitno da čeka sledecu godinu za zamenu stolarije ili za izolaciju, ili cene ispod ovog nece ici dole ni sledece godine ?
 
Dragi moji forumaši, iz prve ruke Vam potvrđujem da su sve sirovine i materijali na SVETSKOM nivou (ne samo na zapadu, nego i na svim drugim stranama) skočile nenormalno u zadnjih 9 meseci. Rokovi isporuke su sa prosečnih mesec dana otišli na 3,4, 5 meseci.
Kada se sve svede na gotov i ugrađen prozor, to je upravo 50 % skok cena.
To poskupljenje nema veze sa državnim subvencijama, jer to još nije zaživelo nigde.
Još jednom Vam kažem da sve ovo, pa još i gore, dešava na svetskom nivou.
Ni uvoznici, ni prodavci a ni proizvođači nisu podigli svoje marže ni za procenat.
Još pre mesec, dva sam čuo ozbiljne priče kako poskupljenja robe više neće biti, ali bukvalno svaki dan me demantuju.
Smanjenja cena takođe neće biti, to je takođe sigurno.
 
Sve ide gore...ozbiljna inflacija se sprema...Kompanija u kojoj radim već razmatra da pomeri poskupljenje sa Q1 na Q4 već jer su sve sirovine otišle gore.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=889041#p889041:2s8yov9a je napisao(la):
deka u akciji » 12 Oct 2021 06:24 pm[/url]":2s8yov9a]Dragi moji forumaši, iz prve ruke Vam potvrđujem da su sve sirovine i materijali na SVETSKOM nivou (ne samo na zapadu, nego i na svim drugim stranama) skočile nenormalno u zadnjih 9 meseci. Rokovi isporuke su sa prosečnih mesec dana otišli na 3,4, 5 meseci.
Kada se sve svede na gotov i ugrađen prozor, to je upravo 50 % skok cena.
To poskupljenje nema veze sa državnim subvencijama, jer to još nije zaživelo nigde.
Još jednom Vam kažem da sve ovo, pa još i gore, dešava na svetskom nivou.
Ni uvoznici, ni prodavci a ni proizvođači nisu podigli svoje marže ni za procenat.
Još pre mesec, dva sam čuo ozbiljne priče kako poskupljenja robe više neće biti, ali bukvalno svaki dan me demantuju.
Smanjenja cena takođe neće biti, to je takođe sigurno.

Da dodam da se trenutno aluminijum skoro ne moze kupiti bez ozbiljnih i dugorocnih ugovora, a da je rok isporuke za nove ugovore oko 7-8 meseci. Dakle ako vam treba recimo prozor za sledecu godinu verovatno je vec kasno, osim ako ga neko nema na lageru u baš vašoj dimenziji.
 
Nije baš tako loše.
Dugoročni i ozbiljni ugovori sa rokom isporuke od 7, 8 meseci važe za trupce, tj za sirovinu od koje se prave šipke.
Šipke od porudžbine treba čekati 2,3,4 meseca iz proizvodnje/ekstruzije.
Ko prodaje šipke, ima neki lager i sad ga je prilagodio nekako novonastaloj situaciji, kroz mesece mučenja.
Ima onih koji imaju lager i ima onih koji još uvek ne mogu da se organizuju.
Proizvođači stolarije kupe sa lagera i odmah prave, tj onda kada taj posao dođe na red.
Trenutno svi imaju posla preko glave, jer je frka pred zimu.
Mislim da je sada aktuelni rok za stolariju od min 6 do 10 nedelja.
Svi prozori u aluminijumu se prave, ne postoji lager niti standardne mere.
 
Postovanje svima.
Pročitao sam ceo forum, i verujem da sam dosta toga naučio.
Potrebna mi je kompletna stolarija za celu kuću koja se nalazi na planini, pa sam zato "prinuđen" da stavim kvalitetan profil i stakla naravno.
Stakla će biti Clima Guard 4 /16 /Float 4 /16/Low E 4.
Okove tražim Siegenia.
Boja Antracit obostrano.
Poslao sam par ponuda i shvatio sam da postoje velike razlike u ceni između Veka / Rehau / Schuco... na jednoj strani i ostalih nemačkih profila na drugoj strani ( Trocal 88,Kommerlig 88, KBE,...).
Konkretno, ono što meni treba npr. Rahau Synego, kompletna stolarija se kreće oko 16.000e, a za ove druge sam dobijao ponude za nekih 13.000e.
Kako sam se trudio tokom izgradnje da koristim najbolje materijale (u skladu sa
mogućnostima), ne bih voleo da sada "omanem" u izboru stolarije.
Moje konkretno pitanje je da li zaista vredi dati 3000e pa i više za ove prvopomenute profile (naglašavam da sve ostalo = okovi, stakla,...) tražim isto svuda?
 
Poštovani, svi ovi pvc sistemi profila su nemački, i u najvišem kvalitetu na tržištu.
Ne vredi dati ni dinar više, jer su nijanse u pitanju.
Samo Vas molim da proverite dve stvari
-da li svaki od pomenutih sistema profila ima 3 dihtung gume i može da primi staklopaket debljine 44mm (sa tim da bih definitivno preporučio da srednje staklo bude 6mm float extra clear, zbog pucanja)
-da li su sve ponude sveže tj up-date ovane, jer se cene menjaju na nedeljnoj osnovi
Siegenia okov je u redu, sa tim da je na istom nivou i ROTO, MACO, G-U.
Boja antracit obostrano Vam dosta podiže visinu ponude, ali ako je to Vaš zahtev......
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=889306#p889306:32b9hmgp je napisao(la):
deka u akciji » 13 Oct 2021 03:11 pm[/url]":32b9hmgp]Nije baš tako loše.
Dugoročni i ozbiljni ugovori sa rokom isporuke od 7, 8 meseci važe za trupce, tj za sirovinu od koje se prave šipke.
Šipke od porudžbine treba čekati 2,3,4 meseca iz proizvodnje/ekstruzije.
Ko prodaje šipke, ima neki lager i sad ga je prilagodio nekako novonastaloj situaciji, kroz mesece mučenja.
Ima onih koji imaju lager i ima onih koji još uvek ne mogu da se organizuju.
Proizvođači stolarije kupe sa lagera i odmah prave, tj onda kada taj posao dođe na red.
Trenutno svi imaju posla preko glave, jer je frka pred zimu.
Mislim da je sada aktuelni rok za stolariju od min 6 do 10 nedelja.
Svi prozori u aluminijumu se prave, ne postoji lager niti standardne mere.

Najavio sam, videćemo uskoro.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=889353#p889353:1gq3o59k je napisao(la):
deka u akciji » Sre Okt 13, 2021 7:38 pm[/url]":1gq3o59k]Poštovani, svi ovi pvc sistemi profila su nemački, i u najvišem kvalitetu na tržištu.
Ne vredi dati ni dinar više, jer su nijanse u pitanju.
Samo Vas molim da proverite dve stvari
-da li svaki od pomenutih sistema profila ima 3 dihtung gume i može da primi staklopaket debljine 44mm (sa tim da bih definitivno preporučio da srednje staklo bude 6mm float extra clear, zbog pucanja)
-da li su sve ponude sveže tj up-date ovane, jer se cene menjaju na nedeljnoj osnovi
Siegenia okov je u redu, sa tim da je na istom nivou i ROTO, MACO, G-U.
Boja antracit obostrano Vam dosta podiže visinu ponude, ali ako je to Vaš zahtev......


3 dihtung gume obavezno kao i za staklopaket.
Ponude su u poslednja 2 dana.
To za obostrano znam, ali supruga kaze tako ili nikako ;)

PS. Videh i Inoutic Prestige, ima 3 dihtung gume i moze staklopaket koji mi je potreban, medjutim on je 76mm pa sam malo skeptican jer kao sto rekoh u pitanju je planina a imam bas dosta pozicija (20 ukupno), od kojih ima nekoliko normalnih (dvokrilnih) ali imam i dosta portala npr.200/220, 150/220, 150/260 sve fiksevi (koliko sam shvatio, sto je veci otvor manja je uloga profila a veca stakala ?).
 
Pitanje,
imam aluminijumsku stolariju i diht guma kao da ne prijanja dobro tj trebala bi za par mm deblja. Zalili smo se izvođaču radova ali ništa. Da li možete da preporučite nekog ko to proizvodi /prodaje ? U suštini u pitanju je T profil. 8mm sirina. Filc je 2 mm.
 
Zdravo svima (opet),
a je l ima deo foruma posvecen aluminijum-drvo i drvo-aluminijum stolariji?

@deka u akciji
kada bi ste birali izmedju drvo-aluminijum i aluminijum-drvo stolarije za koju bi ste se odlucili?
(iz ugla dugotrajnosti, minimalnog odrzavanja, odlicne zvucne i toplotne izolacije i estetskog izgleda)

da li znate da nam preporucite kvalitetnu aluminijum-drvo stolariju koja je zaista vrhunskog kvaliteta, moze i male radionice?

Inace, hvala na svakom savetu i preporuci, deki u akciji treba dati orden narodnog heroja :)
 
Poštovani, hvala na lepim rečima. I ja iznosim svoje lično mišljenje na osnovu 25 godina iskustva. Verovatno se neke moje kolege ne bi složile sa mnom.
Pisao sam o ovoj nedoumici na ovoj temi nekoliko strana unazad.
Drvo+aluminijum stolarija je vrhunska ako je napravljena od dobrog, kvalitetnog, suvog drveta, dobro izbajcovanog i lakiranog (hrast, jasen). A onda košta i više od aluminijum+drvo stolarije. Ne bih preporučio smreku, bor i ostale četinare. Srednja varijanta je lamelirano drvo.
Aluminijum+drvo stolarija (neki sistemi - pogledaj post sa ove strane) je odlična u smislu toplotne, zvučne izolacije (ako se stavlja kvalitetno troslojno staklo), a pogotovo održavanja. Nema održavanja osim brisanja vlažnom krpom i podmazivanje okova jednom godišnje (kao i za pvc stolariju).
Uvek bi se odlučio za aluminijum+drvo prozore.
Mogu u pp da Vam napišem par firmi, ali su sada svi toliko zauzeti i imaju posla preko glave, pa morate biti strpljivi.
 
@deka u akciji
Hvala najlepse.
Slobodno napisite u pp i neke male porodicne radionice ako znate i firme i za drvo-aluminijum i za aluminijum-drvo,
uopste ne zurim tako da nije problem.
 
Pitanje se odnosi na tockice na dnu prozora i balkonaca kod pvc profila. Oni treba da prihvate tezinu ? Stelovanje tj podizanje profila treba raditi kada vec zapinje i krivi pvc profil?
ada je bolje nauljiti okov u toku godine,dal je to prolece ili pred zimu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=891085#p891085:3vm794x6 je napisao(la):
DraganP » Uto Okt 19, 2021 7:45 am[/url]":3vm794x6]Pitanje se odnosi na tockice na dnu prozora i balkonaca kod pvc profila. Oni treba da prihvate tezinu ? Stelovanje tj podizanje profila treba raditi kada vec zapinje i krivi pvc profil?
ada je bolje nauljiti okov u toku godine,dal je to prolece ili pred zimu?
Kada zapinje i krivi profil, nije dobro, mora štelovanje pod hitno.
Točkice na štoku su prihvatnici, oni ne prihvataju težinu, već šarke. Oni se ne podmazuju.
Podmazuje se pred zimu sve što se kreće na krilu. Uglavnom je na okovu mali simbol kantice gde treba nauljiti.
 
Imam drvene prozore koje bih zamenio, ali su na njima skoro nove alu roletne. Da li se one mogu prebaciti na PVC prozore? Roletne imaju sopstvene kutije, nisu ugrađene u ram prozora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894948#p894948:3q119cbi je napisao(la):
tragac » Ned Okt 31, 2021 12:28 pm[/url]":3q119cbi]Imam drvene prozore koje bih zamenio, ali su na njima skoro nove alu roletne. Da li se one mogu prebaciti na PVC prozore? Roletne imaju sopstvene kutije, nisu ugrađene u ram prozora.
Poštovani, najbolje bi bilo da Vam odgovori neko od proizvođača, kada dođu kod Vas da uzmu mere, ne bi li Vam dali ponudu. Onda će detaljno snimiti situaciju i stanje alu roletni.
 
Vrh