Šta je novo?

Solarna energija i sistemi

Marija

Novice
Učlanjen(a)
23.04.2012.
Poruke
1
Pohvaljen
0
Pozdrav svima, ukoliko se neko interesuje oko Solarne ernegije preporucila bih mu moj blog na kom pisem o toj temi, blog mozete da posjetite ovdje Solarna Energija , i zeljela bih da cujem vase komentare i pozitivne i negativne, nemam previse vremena da pisem ali cim uhvatim malo vremena napisem tekst, dva nadam se da ce nekome biti od koristi, posebno studdentima koji pisu seminarske na tu temu...
 
Marija":9xskmsf7 je napisao(la):
Pozdrav svima, ukoliko se neko interesuje oko Solarne ernegije preporucila bih mu moj blog na kom pisem o toj temi, blog mozete da posjetite ovdje Solarna Energija , i zeljela bih da cujem vase komentare i pozitivne i negativne, nemam previse vremena da pisem ali cim uhvatim malo vremena napisem tekst, dva nadam se da ce nekome biti od koristi, posebno studdentima koji pisu seminarske na tu temu...
Svaka čast za novu temu kao i za Blog, odlično je.
Žao mi je samo što se ne razumem u projektovanje tih solarnih krovova, mada dobro crtam u AutoCAD-u i bavim se Alubondom.
Ali ranije nije bilo tih smerova u školama vezano za solarne panele :(
 
Ovo je samo za proizvodnju struje, da li ce biti nekih tekstova u vezi grejanja vode. Tosto me to interesuje a nemam blage veze.
 
Sremska Mitrovica sprema radnu zonu za solarnu elektranu "Green Power Investment"
Četvrtak, 06. 02. 2014.|14:01 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... Investment

Sremska Mitrovica priprema se za izgradnju solarne elektrane.

Kako su se investitori već zanimali za prostor Fruške gore u blizini Ležimira, lokalna samouprava je rešila da im pomogne u realizaciji, pa će tako ovde biti formirana radna zona.

Nacrt plana detaljne regulacije radne zone za solarnu elektranu pod nazivom "Green Power Investment". On je na javnom uvidu do 6. marta 2014, a javna sednica će biti naknadno zakazana.
 
Јежим се кад чујем инвеститори у соларну енергију, хајде што грађани нису упознати са тиме колико су то занемарљиве количине енергије али осетан новац за субвенције али што то не знају ни они који би требало а знају или знају али имају разлога да се праве луди.
 
Solarna energija jos uvek nemoze da se efikasno pretvara u elektricnu. Glavni razlog raznih 'ulagaca' su upravo subvencije. Kada ovo kazem, tu ne mislim na Srbiju vec svet uopste. E sad sto razvijene i bogate zemlje to sebi mogu da dozvole to je neka druga prica. Sa druge strane vetroparkovi koji su samo u zadnjih 20 godina znacajno usavrseni su prica koju kod nas niko ne spominje.
Takodje, Energija vetra je na nasem podneblju mnogo prisutnija u toku cele godine.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Varas se, i te kako se spominje energija vetra "investitori" imaju i svoje udruzenje, agresivno lobiraju, kad bi se svima izaslo u susret nadrljali bismo. Bio je pomen da bi bilo dovoljno samo da dobiju lokacijsku dozvolu i drzava bi bila duzna da otkupi proizvedenu energiju, da li bi postojali uslovi nije bitno, elem takav zakon bi bio ravan veleizdaji.
Ni jeno ni drugo trenutno nije u nasem interesu, verujem da ce se obe tehnologije jednog dana usavrsiti ili ce energija biti toliko deficitarna ili skupa pa ce to biti jedini izbor. Ovo sve ne znaci da u Srbiji ne treba da bude solarna ili vetro elektrana, treba pre svega da se inzenjeri upoznaju sa problematikom, a ne da im se servira dogma koju bi im servirali lobisti preko narucenih radova. A problematika je ogromna, evo npr Nemci imaju proizvodnju iz vetra na severu a potrosnju na jugu, struji ne mozes da naredis kuda da ide, pa zagusuju sistem Ceske, ali jpg. moze im se
Interes za subvencije moze da ima drzava koja ima i svoj razvoj pa jos i ako izvozi opremu jos bolje.
Treba videti kako su se samo zeznuli istocni susedi, Rumuni sad nisu znali kako da doskoce tom parazitiranju pa su uveli dodatnu taksu za vetroelektrane kao za specijalne objekte.

Biomasa je jedini obnovljivi izvor kod koga nema dileme da je njegovo koriscenje u opstem interesu. Imamo situaciju da po njivama spaljujemo ostatke koji se mogu iskoristiti a politicari su spremni da poklanjaju novac za subvencije za energiju vetra i sunca.

A generalno je pravilo sto je neka stvar klimavija to je jaca propaganda, sto su "strucnjaci" zauzeli pozicije na neodrzivim lazima to ce vise da grizu i onima koji ukazuju na ociglednu laz nece odgovarati argumentima vec etiketiranjem.I sto je najgore mehanizam uspeva jer niko ne zeli da ga provlace kroz medijsko i svako drugo blato,zbog toga glas razume i jeste tako tih.
 
"Magnetify AG" želi da gradi fabriku solarnih panela u Čačku - Šansa za 140 radnika
Petak, 14. 02. 2014.|09:37 | Izvor: Ozonpress
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... netify-AG-želi-da-gradi-fabriku-solarnih-panela-u-Čačku-Šansa-za-140-radnika

Kompanija "Magnetify AG" koja proizvodi solarne panele, zainteresovana je da u Čačku otvori pogon gde bi posao dobilo 140 radnika. Predsednik Upravnog odbora, Feliks Jung, već je razgovarao sa gradonačelnikom Čačka Vojislavom Ilićem, a konačnu odluku doneće po povratku kući, piše "Ozonpress".

Inače, sedište "Magnetify AG" je u Švajcarskoj.

Jung je rekao da će konačnu odluku o investiciji doneti nakon obilaska svih interesantnih lokacija.

- Cilj moje posete je traženje partnera za izgradnju fabrike za solarne module. Solarni moduli su neophodni za stvaranje obnovljive energije. Mi kao firma posedujemo opremu, mašine, postrojenja i pristup tržištu gde će se ovi elementi prodavati. Čačak sam izabrao zahvajujući mom partneru Nenadu Kostiću koji je organizovao sastanak. On je, sa gradonačenikom i privrednicima, pronašao ljude zainteresovane za ovaj posao - kazao je Jung.

Sastanku sa predsednikom UO "Magnetify AG" prisustvovalo je i nekoliko lokalnih privrednika
 
Zabranio bi reklamiranje potencjalinih investicija sve dok fabrika nebude gotova
 
ponedeljak 3.03.2014. | 09:38
Solarna palata-iglo u Boljevcima
Izvor: Politika

Boljevci -- U solarnoj kući u Boljevcima površine 500 kvadrata godišnje se troši svega 15 kilovat-časova električne energije po kvadratnom metru dok je u Srbiji prosek 200.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=818750 (ceo tekst)
 
Počela da radi još jedna solarna elektrana u Leskovcu - Firma "Fortuna" uložila 103.000 EUR
Ponedeljak, 17. 03. 2014.|09:20 | Izvor: Jugmedia

Ilustracija U leskovačkom naselju Bobište otvorena je 15. marta solarna elektrana od 30 kilovata, vlasnika trgovine "Fortuna" Nebojše Popovića. To je druga po redu solarna elektrana u leskovačkom kraju.

http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... 03-000-EUR (ceo tekst)
 
orion":31nn5pzb je napisao(la):
Јежим се кад чујем инвеститори у соларну енергију, хајде што грађани нису упознати са тиме колико су то занемарљиве количине енергије али осетан новац за субвенције али што то не знају ни они који би требало а знају или знају али имају разлога да се праве луди.

Solarni paneli mogu da se iskoriste za proizvodnju struje za napajanje izdvojenih objekata kao što su udaljeni salaši, vikendice, splavovi i slično. Broj takvih objekata je u Srbiji velik.
Da li se slažete da je ovo dobro rešenje?
http://www.conseko.rs/solarni_paneli.html
 
Pa vec ljudi to ugradjuju po vikendicama mada sam vidjao i mala horizontalne vjetro turbine
 
Sto se tice tih solarnih farmi ili elektrana, to moze samo da napaja neki grad sa +/-150.000 domacinstava. Druga prica je solarni toranj, tj. koncentrisana solarna (sunceva) energija. Zagrevanje, pokretanje turbina, to stvara povecu kolicinu energije. Problem sa celom pricom oko iskoriscenja solarne energije je to sto elektrane zauzimaju preveliku povrsinu i naravno, potrebna je lokacija koja je stalno obasjana suncem. Srbija treba da se okrene vetru, evo nam kosave koja moze dosta energije da stvori, pa makar i u ovim hladnijim mesecima da se smanji zagadjenje vazduha iz toplana.
 
Srbija treba da se okrene budućnosti, a to je nuklearna energija.
 
Oк су панели на викендицама само ја ни бих ништа вредно држао у викендици.
Енергија ветра је маркетиншки добро осмишљено исисавање пара, која црна Кошава.
Биомасу треба схватити озбиљно.

Треба што више користити гас, тежити да све што захтева топлотну конверзију користи гас. Када домаћинства не би користила струју за грејање, спремање хране и грејање воде потрошња би се драстично смањила.
 
Oк су панели на викендицама само ја ни бих ништа вредно држао у викендици.
Енергија ветра је маркетиншки добро осмишљено исисавање пара, која црна Кошава.
Биомасу треба схватити озбиљно.

Треба што више користити гас, тежити да све што захтева топлотну конверзију користи гас. Када домаћинства не би користила струју за грејање, спремање хране и грејање воде потрошња би се драстично смањила.
 
nensav":5vo0w4gy je napisao(la):
Buducnost obnovljivih izvora je kao u ovom primeru u Nemackoj, gde se jedno selo odlucilo da samo sebi proizvodi energiju iz biomase, vetra i sunca kombinovano, tako da zadovoljava svoje potrebe i josh prodaje elektromrezi.
Naravno, za to je potrebna i prateca legislativa koja to dopusta.
http://inhabitat.com/german-village...than-it-needs/wildpoldsried-germany/?extend=1
Super je što oni proizvode više od 300% energije pa višak prodaju, ali u toj divnoj računici nije napisano koliko koštaju vetrenjače, a one nisu toliko jeftine i mislim da se one mogu isplatiti tek kroz nekoliko decenija.

Takođe verujem da najviše energije dobijaju putem gasa, a da su vetar i solarna energija tu samo zbog priče.

Naravno da mislim da su vetar i sunce nešto u šta treba ulagati (uz geotermalnu energiju, plimu i oseku...), ali mislim da to trenutno nije EKONOMSKI isplativo.

Poslato sa telefona
 
To je dobar sistem za manja naselja, sela ima ih i na nekim ostrovima po Severnom Moru, (Farska ostrova i neka u Skotskoj), naravno da nije primenljivo za velike gradove. Ali bar se ta sela mogu skinuti sa mreze i ustedeti malo.
Mislim da su u nemackoj nabavka vetroturbina i solarnih generatora subvencionirani od strane drzave
 
Vrh