Šta je novo?

Izolacija kuće, zgrade

operic

Higher intermediate
Učlanjen(a)
15.06.2011.
Poruke
529
Pohvaljen
580
koga angazovati za izolaciju zida zgrade stiroporom? (ili cime god se to radi)
tacnije, treba mi samo za jedan stan (dva zida) na poslednjem IV spratu, a ostale komsije ako se pridruze, dobrodosli su. mada kod nas u zgradi je jako tesko dogovoriti se oko bilo cega.

neka pozitivna iskustva?

kako se krecu cene, po povrsini, spratu...?
 
Idealno bi bilo kada bi svi stanari mogli da se slože i da sredite fasadu cele zgrade, ovako će veoma loše izgledati ako je samo jedan deo obložen a ostali nisu.
 
Koliko je meni poznato takva akcija nece znacajno poboljsati stanje. Najvise toplote se gubi kroz plafon i krov. Ti u zgradi imas cetri izolovane strane, od kojih je i plafon ( pretpostavljajuci da imas komsiju iznad sebe ).
Relativno velikim troskom, ako je veca visina u pitanju, pravis vrlo malu ustedu energije. Svega par procenata, stavise uzimajuci u obzir da citava zgrada nece biti ucaurena i da ces imati ogromne termicke mostove, stiropor na jednom stanu, nece imati skoro nikakav uticaj, sem mozda u slucaju vetra ili insolacije. Probaj da nagovoris komsiluk i da umotate citavu zgradu u stiropor ( opet relativno mala usteda po stanu, ali ogromna na nivou zgrade ), a ako ne uspes da ih nagovoris, onda bolje okreni paznju ka stolariji ( mada se mnogi i tu zeznu i time prekinu prirodnu cirkulaciju vazduha, sto posle stvara druge probleme ) i optimiranju grejnog sistema. Predlozio bih cak da uradis izolaciju sa unutrasnje strane ( staklena vuna i knauf ), ali ni to nije najslavnije resenje, cak nije ni blizu dobrog resenja, a i ne resava problem termickih mostova. Koji uzgred dovode do stvaranje vlage i budji na odredjeim mestima.
 
kole, upravo imam tu dilemu da li ce vredeti da se radi samo jedan stan ako je sve oko njega suplje, narocito sto je ispod krova koji je u losem stanju.

kad kazes stolarija, pretpostavljam da mislis na prozore. sta tu predlazes da se stavi? pvc ili nesto drugo?
sto se tice cirkulacije vazduha, da li bi to "zatvaranje" stana dovelo do budji i vlage? ja inace volim da mi budu otvoreni prozori sem kad je jako hladno, pa ne verujem da bi tokom veceg dela godine bilo prekida cirkulacije.
 
Odmah da razjasnim problem.
Ulozene pare se nece isplatiti ukoliko postoje termicki mostovi.
A 2 zida apsolutno nista ne znace. Bez preterivanja efikasnost nece preci 5%
 
Kako @spatiotecte jasno rece, izolovajne dva zida je skoro pa besmisleno.
Za pocetak skoro 60 posto toplote se gubi preko krova, u tvom slucaju preko plafona. Ako si na poslednjem spratu u tom pravcu treba da gledas. Dobro ususkan krov zadrzava toplotu. Medjutim problem termickh mostova se i tu pojavljuje. Termicki most je sve sto ima kontakt sa spoljasnjom atmosferom, a dobro prenosi toplotu. Cak i ekser ukucan u fasadu predstavlja termicki most. Da ne pricam o jednoj citavoj betonskoj ili ciglenoj povrsini kao sto je spoljasnji zid zgrade. Prosto ce nepokriveni zid ohladiti deo zida ispod stiropora. I tu je vec citava racunica besmislena. Da se ne ponavljam da su dva zida makar i dobro izolovana tek smo mali procenat onoga sto treba izolovati uzimajuci u obzir i plafon.
No da se vratim na pitanje koje si postavio.
Kada kazem stolariju mislim na prozore i vrata. Ali ni tu prica nije bas tako ruzicasta. Pa cu ukaratko prepricati ono sto sam nekad davno citao.
Po novim ( bar su tada bili novi ) nemackim standardima cirkulacija vazduha izmedju spoljasnjosti i unutrasnjosti objekta kada se sve zatvori, treba da bude u potpunosti prekinuta. Medjutim sa medicinskog stanovista ( kvalitet vazduha u prostoriji ), citav vazduh u kuci treba da se obnovi na svakih tri sata.I upravo tim mikro pukotinama u drvenim prozorima i vratima se taj proces lagano, ali sigurno odvija. Nazalost tom prilikom se gubi zancajan deo toplote u kontinuitetu i tu se koplja lome. Sta je bolje? Najbolje bi resenje bilo da kuca bude hermeticki zatvorena, a da se dobrim sistemom ventilacije vazduh u odredjenim periodima obnavlja. Ali takve akcije su preskupe. Ako zatvoris kucu hermeticki ( uslovno hermeticki ) trebalo bi barem jednom u dva tri sata da provetris kucu po par minuta. Time se ne gubi previse toplote. Medjutim analize su pokazale da se upravo to provetravanje ne radi dovoljno cesto( prosto usled nedostatka vremena, ili lenjosti ). Medjutim kod prozora ogromnu ulogu igraju dupla stakla, odnosno izolaciona stakla. Ja bih ti uvek prvo preporucio dobre drvene prozore, sa izolacionim staklima. Drvo je isto fantastican izolacioni materijal. Ali su dobri drveni prozori jako skupi. U svakom slucaju prolistaj malo po internetu i videces da i kvalitetni PVC prozori imaju vec u sebe ugradjene ventilacione otvore, koje mozes da regulises, sto je najbolje resenja za prihvatljive pare.
Nazalost vlaga je veliki problem. Da ne ulazim sad u sitna crevca kako nastaje vlaga, samo cu reci, da hermeticko zatvaranje kuce dovodi do pojave vlage, a samim tim i budji na razlicitim mestima u kuci. Provetravanje, uvodjenje hladnog nezasicenog vazduha je tu kljucan faktor u prevenciji. Napravi prost test, ako imas kola. Kad ti se zamagle prozori, pusti unutrasnju cirkulaciju, pusti grenjanje na neku srednju temperaturu i meri vreme za koje ce vlaga nestati, onda pusti ponovo da ti se zamagle stakle, pusti spoljnu cirkulaciju istu temperaturu i otvori prozore. Ostalo ce biti jasno samo od sebe.
Da sumiram.
Za pocetak resi problem krova. Makar samo i polegao stiropor po tavanu. Gledaj da stiropor bude sto deblji, za tu akciju.
Pokusaj da nagovoris komsiluk da ususkate citavu zgradu, sa krovom ( ujedno i najbolje )
Pokusaj da optimiras grejanje. Vrlo cesto pogresno postavljena grejna tela dovode do ogromnog gubitka toplote. Grejna tela treba uglavnom da budu postavljena ispod prozora ( radijatori min 10 cm odvojeni od zemlje ). Ima dosta o tome da se procita po internetu.
Pokusaj da nadjes dobru stolariju, po mogucstvu sa ventilacionim otvorima. Nemoj da te lazu kako se to caskom zabusi busilicom. Time se samo upropasti nova stolarija. Ako je to preskupo, moras da uplaniras rednovno provetravanje kuce.
Ali pre nego sto bilo sta pocnes, ovo podvlacim dvostrukom crvenom linijom. Dobro se posavetuj sa nekim iz struke. Ja nazalost nisam iz struke i ne mogu ti dati konacni savet. Ako treba i plati nekog dobrog inzinjera da ti ispregleda stan i kaze sta tacno i kako da radis. Veruj mi time ces ustedeti najvise para.
 
Po onome kako si opisao ti bi neko jednostavno i jeftino resenje u potkrovlju starije zgrade.

Zamena prozora je dobro resenje ako ti stari bas ne dihtuju, ili ako bas nisu toliko losi imaju oni sto rade dihtung aluminijumskim lajsnama, ljudi kazu da nije lose resenje. Zamena prozora nije uopste jeftina. Koje kupiti, pa zavisi koliko imas para i da li vredi uloziti u taj stan, PVC najjeftiniji, zatim aluminijum i najskuplje kvalitetno drvo-aluminijum, ali mislim da neces toliko daleko ici.
Sam da izolujes stan spolja ne vredi jer su vec drugi objasnili zasto.

Jedino bas onako jeftino i relativno brzo resenje vidim u spustanju plafona gips plocama sa punjenjem od stiropora jer je topao vazduh laksi i najveci deo toplote gubis upravo u plafonu. Jos spustanjem plafona smanjujes i zapreminu prostorije pa ce i po tom osnovu trosenje energije za grejanje i hladjenje biti manje. Time ces blokirati odlazak toplote u beton na krovu. Na bocne zidove jedino dolazi u obzir izolacija spolja, ali kompletna zgrada. Do sada su mnogi to radili preko infostana, oni angazuju firmu ako vam odgovara cena, jos su pojedine opstine placale 70% radova, ali ljudi nece da daju ni onih 30% na rate, sta ces.

toplota.jpg



I naravno, ovo su samo ideje koje sam vidjao, nije ovo moja struka, obavezno savet sa onima koji su za to strucni.
 
hvala svima na savetima!

jos jedan razlog zasto ne bih odustao od stiropora spolja jeste zbog toga sto, kada duva jak vetar, osecam da prolazi kroz zidove i sav taj hladan vazduh dopire do mene (krevet mi je pored tog zida).
znaci, nije toliki problem u zagrevanju stana tj. gubljenju toplote, koliko u tome sto su zidovi porozni i propustaju hladnocu spolja.
 
Isto ces osecati i ako samo ti stavis stiropor. Napolju je konstantna hladnoca duzi period i preko termo prekida ce ti se zid i dalje puno hladiti, a tebi se to cini da duva kroz zid. A drugo, samo ti da stavljas kostace previse jer do tebe moraju da stave skelu, a imas relativno malu kvadraturu. Cena ce ti biti previsoka, ubedi bar tvoju vertikalu to da uradite.
Ako ti bas smeta hladan zid do kreveta kad spavas, probaj nesto ovako, tu do kreveta.

http://www.infomarket.co.rs/pluta/zidne/zidne.htm
 
Pogledaj ovaj sajt simproliti je mnogo bolji od stiropora i narvno natjera http://www.simprolit.rs/ Natjeraj komsije kako ne bi dobili ruzne zgrade djelimicno izolovane kao u jerkovicu
 
Pozdrav svima!

Hocu da radim toplotnu izolaciju zidova.
Nisam nasao na internetu da koliko je k vrednost za dupli giter blok (25+20cm).
Da li neko zna to?

Hvala unapred!
 
I mene zanima da li zna neko koliki je koeficijent toplotne provodljivosti za zid od od pune fasadne cigle 12cm i giter bloka 19cm (ukupna shirina zida je 33cm), gradnja zgrade u Beogradu je iz 1996godine.
Stan sem tog zida ima dosta staklenih povrsina pa posto ce najverovatnije biti menjana stolarija sa dvostrukim izo staklom punjenim argonom 4+16+4 koeficijenta topoltne provodljivosti U 1.1-1.4 W/m2k zavisno da li ce profil biti PVC i Drvo.
Brat razmilsja i o stolariji sa trostukim staklom kojoj bi U bio oko 0.7-0.8 W/m2k ali ga svi ubedjuju da nema potrebe za tim za takvu zgradu koja je u Bg klimi.

Kakvo je vashe misljenje?

Hvala unapred
 
Delimicno offtopic, trebalo bi pokrenuti veliku akciju uvodjenja izolacije u celu srbiju, usteda na kucama je ogromna, a radovi su daleko jeftiniji ako je zgrada u pitanju. Pogotovu ove betonske zgrade na NBG. To bi trebalo drasticno i da smanji potrosnju gasa u elektranama i da omoguci da ista elektrana greje vise domova. Rusi kompletno izoluju stan iznutra. E sad, zidove mozes plutom da izolujes i tapetama preko. Imace neki efekat. A 10cm stirpopora spolja je zakon!
 
Osim što je loše rešenje za izolaciju zgrade, oblaganje stiroporom samo jednog stana je ružno i protivzakonito.

Probajte da sakupite skupštinu zgrade i da zajedno sa ostalim stanarima sakupite sredstva za uređenje cele fasade. Raspitajte se u opštini, stalno imaju akcije za pomoć obnove fasade.

http://mojazgrada.rs/blog/category/odrzavanje-zgrade/fasada-odrzavanje-zgrade/
http://mojazgrada.rs/blog/2013/02/17/fasade-beograda-epizoda-brace-jerkovic/
http://mojazgrada.rs/blog/2013/02/08/fasade-zemuna/
 
Ja sam pre dve godine uradio stiropor spolja na kuci i iskreno mislim da nisam mnogo postigao tom izolacijom. :(
 
Sve zavisi koji se materijal koristi i sta se radi. Ja preporucujem R-60 izolaciju.
Nema sanse da ne primetite barem za duplo. Drugo ne koristi se astiropor nego stirodur ili fiber glass.

Stavis R-60 i nece ti ni trebati grejanje. Ipak trebace Vam bolja ventilacija tokom leta :)
https://www.lowes.com/c/Insulation-acce ... g-supplies
 
Jel potrebna dodatna spoljna izolacija sendvič zida? Imamo kuću koja je pola građena ciglom, pa nadograđena sendvič zidom i sad bi radili izolaciju cele kuće, preko postojeće fasade. Postoji opcija da se jedan /sendvič/ zid ne izoluje jer imamo neku nadstrešnicu koju je komplikovano skidati, pa me interesuje jel pametno taj deo ne raditi sa izolacijom ili ipak uraditi?
 
Postovani ,
Mnogo je iznetih netacnih tvrdnji i nagadjanja verovatno po principu :,, Rekao mi jedan sto je gledao "
Ja ci Vam sam reci sledece:
Nestavlja se stirodur ili XPS na spoljnu fasadu, negove primene su precizno odredjene, kao i karakteristike. On se stavlja na coklama, podovima, terasama , oblaganje temelja, i.t.d. Njegove karakteristike su takve da je veoma malo paropropusan, a vodo nepropusan apsolutno, samim tim vodu ne upija panemoze doci do poroznosti, trpi veca opterecenja
Ako ste mislili da cete time dobiti na manjoj (W/m²K) , niste u pravu ! Cak i pogresna primena Vas moze dovesti do nezeljenih posledica. Znaci ako oblozite fasadu, ili nedaj boze krov odispod medju rogove, on nece propustiti paru i onda cete se veoma brzo pitati sta ste uradili ? Ima toga jos mnogo i preciznije ali nije mi vreme saveznik danas. Za izolaciju fasada iskljucivo, stiropor EPS ili mineralna vuna. Zasto je stavljsm na 2. mesto. Iz prostog razloga sto iako je nesto malo bolji izoltor ipak je orilicno skuplja, a NAJBITNIJE jako plrozna ukoliko didje u dodir sa vlagom ili mrazom. Sve studije mozete naci na internetu. Osim toga da bi funkcionisala mora se ugraditi toliko profesionalno i strucno, da cisto sumljam da ce bilo ko platiti nadzorno lice da to nadgleda. A verujte mi sa 15 cm ili minimum 12 premasujete sve standarde sto se tice EE i uzivate u komforu do kraja zivota uz mogo mnogo nize racune.
Pozdrav !
 
Izvinjavam se zbog pravopisa i gutanja slova. Ocoravio sam definitivno !
 
Koliko utiče na kvalitet to što je juče počela da se radi izolacija (stiropor 12cm) na zgradi, zalepljeno je do pola fasade, a danas se zbog kiše na nekim mestima malo sliva voda niz fasadu (ne previše, ali su vidljivo vlažni)?

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Poštovani, hvala najlepše na vremenu i pažnji koje posvećujete savetovanju nas u ovoj materiji neukih.
Stanujemo na veoma visokom spratu zgrade izgrađene sedamdesetih godina prošlog veka. Da li se u starogradnji bez izolacije preporučuje postavljanje unutrašnje izolacije pre ili posle zamene stolarije (možda baš da koincidira s obradom špaletni)? I koja vrsta izolacije se preporučuje da bi (na visokim spratovima) postigla najpovoljniju sinergiju s novim troslojnim prozorima? Ili se izolacija s tim ciljem uopšte ne isplati?
 
Vrh