Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Alex3854

Novice
Učlanjen(a)
10.08.2013.
Poruke
4
Pohvaljen
1
Sta je po vasem misljenju bolje, PVC prozori ili ALU prozori? :)
 
Posto drveni nisu bili medju navedenima, ja bih rekao PVC.
 
Алекс, добро дошао на форум!

Имао сам искуства са алу прозорима и нисам одлушевљен. На високим температурама се прегревају, што вероватно утиче на температуру ентеријера. Наравно, током зиме је иста прича, само је ефекат супротан. Због тог деловања температуре се јавља извесно крцкање, последица "рада" метала.

Имам један прозор који је пластични и до сада му нисам нашао замерку. Међутим, обично је алу-столарија због нечег скупља, не бих рекао да је то тек тако. Уз то, чуо сам причу да већина PVC-столарије која се може наћи код нас није од самогасеће пластике (која је скупља), тако да у случају недајбож' пожара корисник исте стигне само да викне "Јој!" :shock:

@Боца, Бежанииац: Због чега мислите да је дрвена најбоља?
 
Zato sto je prirodna, dise, lepsa je... Jedina mana je cena...
 
Не знам за њих али мој избор је дрво. Разлог је већа блискост са природним материјалима.
Више бих волео да проводим време у шуми него у бурету за купус 8)
Шалу на страну, дрво је мање практично и тражи одржавање. За разлику алу и пвц коју је описао ватрена птица имам исто размишљање. Дихтује вероватно исто или се та разлика не да приметити, алу има већу естетску вредност а пвц нижу цену.
 
Prošao sam pre par meseci renoviranje pa ćuti preneti ono što sam čuo / primetio. PVC se na Zapadu više ne ugradjuje jer u slučaju požara oslobadjaju se neki mnogo otrovni gasovi.

Prednosti PVC-a u odnosu na alu je što bolje legne u otvor.

Meni alu deluje mnogo hladno i mislim da je nekako više za poslovni prostor.

Bitno je da postoji termo prekid, a naravno obrati pažnju i na stakla.

Najbolja i naravno najskuplja varijanta je alu-drvo. Aluminijum je spolja, na udaru sunca, kiša i vetra, a unutra je drvo i to je nekako najtoplija varijanta (ne topla u smislu temperature, već ono drugo)
 
Kod mene ALU stolarija stoji već sedmu godinu. Nemam nijednu primedbu, prošle godine je došao majstor, pregledao, zategao neka dva šrafa na dva mesta i idemo dalje. Ranije je bila drvena stolarija i ja jednostavno ne mogu ni da opišem koliko je izolacija veća i buka manja od kada ugradio ALU.
 
@Kokili,

Nije ti izolacija bolja zbog aluminijuma, već zbog duplih stakala.

Ok, možda malo grešim, ali drvo je možda i najbolji (prirodni) izolator, a ova nova dupla stakla su milion puta bolja od starih duplih drvenih prozora. Da ne pričam koliko je lakše održavati ove nove prozore nego stare (duple) drvene...
 
ne znam šta je ali mene glava više ne boli ! :)
 
astrodule":1v612j9f je napisao(la):
@Kokili,

Nije ti izolacija bolja zbog aluminijuma, već zbog duplih stakala.

Ok, možda malo grešim, ali drvo je možda i najbolji (prirodni) izolator, a ova nova dupla stakla su milion puta bolja od starih duplih drvenih prozora. Da ne pričam koliko je lakše održavati ove nove prozore nego stare (duple) drvene...

Drveni prozori tokom vremena imaju tendenciju da se deformišu i iskrive. Tada zamena kedera ne pomaže, a izolacione sposobnosti se višestruko smanjuju.

Kod ALU i PVC stolarije toga nema - trajnija je od drvene, a i može biti jeftinija. Mada i to zavisi - postoji kvalitetna i skupa PVC stolarija koja je skuplja od prosečne ALU i drvene.

Prednost PVC-a je održavanje, eventualno cena i prilagodljivost prostoru (postoje razni elementi za uklapanje i veliki broj prozivođača).

Drvo i PVC su OK što se tiče održavanja i kasnije reparacije od habanja (gitovanje i farbanje).

ALU je najgori što se tiče održavanje i popravke (sitnija oštećenja je nemoguće popraviti), takodje vremenom može da se iskrivi. Deca u kući jednom kada obrade ALU ramove vrata možeš samo da ih cele zamenis.

Slažem se da kvalitet ugrađenih stakala igra veliku ulogu posebno po pitanju termo izolacije.

Moje mišljenje je da je za kućne uslove najpraktičnija PVC, pa drvena stolarija. ALU je više za kancelarijski prostor gde postoje profesionalne službe održavanje. Vizuelno mi se najviše dopada ALU odnosno ALU - drvo, ali to nije dovoljan razlog u ovom slučaju. I PVC može da se izradi u različitim bojama i teksturama, ali to i povećava cenu.
 
Sada ste me stvarno bacili u rebus. :) Ali sve ima svoje prednosti i mane, tako da moram da odlucim koje su prednosti meni prioritet, a koje mane mogu da tolerisem...

Hvala svima u svakom slucaju. ;)
 
Jel neko video PVC ili ALU prozor star 50 i vise godina
za drvene je to normalno :)
 
boca-ica":1a7z4y6l je napisao(la):
Jel neko video PVC ili ALU prozor star 50 i vise godina
za drvene je to normalno :)

Naravno da nije jer se nisu proizvodili pre 50 godina :)

Drvo je drvo, tu nema spora, ali mora da se odrzava. U slučaju da ste na južnoj strani, održavanje je još bitnije. U tom slučaju alu-drvo kombinacija je najlogičnija (i najskuplja)
 
boca-ica":3cdajdr8 je napisao(la):
Jel neko video PVC ili ALU prozor star 50 i vise godina
za drvene je to normalno :)

Па ми који живимо у будућности, видели смо и много старије :D
 
PVC je sigurno neki prolazni bum , jer ALU ga je vec pregazila
sto dokazuje pripadnost potrosca, odredjenoj soc. grupa koja i kupuje PVC

Najmanje primedbi ima ALU stolaria

Nusprodukt je gubitak i gasenje dobrih majstora i zanimanja koj znaju da naprave, ,,upasuju.. - srede i ,,picnu,, drvenu stolariju
koja pored trajnosti, topliog izgleda imala i svoju estetsku vrednost ,
naročito nekadašnja vrata i prozori kod kojih i nije bila retkost da imaju ,,umetničke,, detalje
što PVC i ALU stolarija nema .
 
boca-ica":pkynmfop je napisao(la):
Drvo ima dusu i treba ga sacuvati radi planete zemlje i zivota na njoj ali kad je birati pvc ili alu
sta god izabrali uradili smo nesta korisno za nase zdravlje. :kafa:
 
Drveta ima sasvim dovoljno i uz normalnu eksploataciju biće i dalje. Mislim da je Finska zemlja koja nonstop seče, ali i sadi drveće pa ga uvek imaju isto, ako ne i više.

Sa druge strane tu plastiku i aluminijum treba napraviti i mislim da je sam proces proizvodnje mnogo štetniji za planetu Zemlju od procesa proizvodnje i obrade drveta.

Da ne pričam šta se dešava u slučaju požara sa PVC-om (otrovi su u pitanju).

To što je kod nas (i u Amazonu) običaj da se seče / krade šuma i ne zasadi ništa posle - to je problem ljudi i nikako ne opravdava korišćenje drugih materijala.
 
astrodule":3e3sqwcx je napisao(la):
Da ne pričam šta se dešava u slučaju požara sa PVC-om (otrovi su u pitanju).

Upravo to.
Problematika je naj izraženija bila u pomorstvu
kada su prilikom anallize brodoloma rezultati potvrdili da se mnogo više ugušilo nego udavilo
pa su uvedjenjem novih propisa i standarda o materijalima koji se upotrebljavaju uglavnom ispravilo stanje
o čemu kod nas vatropirci ćute kad je PVC stolarija u pitanju
po inerciji siromštva
bolje da rade nego da se (bezbedno) gladuje . . .
 
boca-ica":2mk0ihsd je napisao(la):
Jel neko video PVC ili ALU prozor star 50 i vise godina
za drvene je to normalno :)
Ја знам за АЛУ старе 30 година. Стање: ужасавајуће.

Додуше, у питању је основна школа, тј. јавни објекат високог нивоа хабања па рачунајте на то. :)

А по Београду имате и велики број АЛУ-челик централних врата зграда на зградама модерне из тридесетих. И даље непревазиђен квалитет. Издржале су и преко 50 година и већина је у бољем стању него АЛУ стар 3 године.
 
Ja se ne bih slozio da je drvo najbolji izbor. Najvise podlezu vremenskim promenama, brze se krive, brze trule. Mi smo potpuno menjali stolariju na kuci, stara oko 20+ godina, iznutra je potpuno istrulilo drvo, jedva se skidala jer je lako pucala. Sada je postavljena alu stolarija. Ali nijedna stolarija nece mnogo uticati na unutrasnju temperaturu kuce sve dok nema i izolacije, kako fasade, tako i krova. Sve je sada zamenjeno, i osetna je razlika u odnosu na proslo leto. Mada je problem vise bila zima, jer prozori nisu dobro dihtovali i hladan vazduh je lako ulazio, a sada nema ni buke ni toplote da ulazi kada je zatvoreno, tako da se nadamo da zimi nece ni hladan vazduh vise ulaziti. Stolarija iznutra uopste nije topla, nimalo zagrejana, cak je hladna kao zid.
 
Дрво је чини ми се испало већ по мало. Време намеће друге материјале, а цена их прецизира. Предвиђам неку нову, рециклирану столарију у неком тренутку, као што има покушаја са изолацијом.
 
Drvo ne bi smelo da ispadne iz mode. Ljudi se oduševe kad vide kod nekoga PVC jer super dihtuje, ništa se ne čuje. Uglavnom svi koji su protiv drveta su imali (ili i dalje imaju) one stare drvene, duple prozore sa gomilom uglova. Još ako ih je neko ikada farbao, pa se pomučio zbog mnogo uglova...

Novi drveni prozori imaju duplo staklo dihtuju isto kao i PVC ali moraju malo da se održavaju (jednom u nekoliko godina ih treba prefarbati naročito sa spoljašnje strane). Ljudi postaju lenji i "ne pada im na pamet" da farbaju prozore svakih nekoliko godina.

Drveni prozori imaju dušu. Nekome to ništa ne znači, nekome je to sve.

Moram opet ponoviti da se PVC izbacuje iz upotrebe na Zapadu zbog otrova koji se oslobađaju u toku požara (kao što je i boca-ica potvrdio).

Prozore kad zameniš trajaće ti bar 50 godina, tako da ako nešto košta par stotina evra više izračunaj koliko je to na godišnjem nivou...
 
Vrh