Šta je novo?

Grejanje (Gas, TA peći, Norveški radijatori tj konvektori, pelet, klima..)

tragac

Expert
Učlanjen(a)
05.04.2011.
Poruke
6.900
Pohvaljen
5.416
Lokacija
RAKOVICA
Sada u jeku ovih polarnih hladnoća jako vruća tema :)

Godinama ložim čvrsta goriva i planiram na leto da uvedem neko novo grejanje, čistije, zdravije, lakše za upotrebu i po mogućstvu ekonomičnije.

Šta je danas najpametniji izbor? Pelet? Inverter, TA peći, nešto drugo? Posebo me zanimaju iskustva ljudi koji se greju na inverter klime.
 
Mislim da je računato da je najjeftinije grejati se na inverter klime.

Naravno, sigurno bolje znaju oni koji ne zavise od toplana.
 
Malo sam modifikovao naziv teme. Konvektori su tzv "Norveski radijatori" kao solidna alternativa TA peci.
 
Imam iskustva, nisam baš impresioniran, mada vidim da je pojam "norveškog radijatora" jako varijabilan.
 
Ja se grejem etazno, kotao na struju(stan u zgradi). Otprilike 30% jeftinije od slicnih situacija (kvadratura, navike, izolacija, prozori) ljudi koji su na CG. Ja se bahatim, nemam fasadu na zgradi i prevaren sam sa fals pvc stolarijom kroz koju duva. Ne znam sta nosi buducnost za taj vid grejanja ali i da se izjednaci, pa i da bude malo skuplje, vredi. A u situaciji gde je izolacija dobra a ukucani slicnog ritma, itekako vredi.

Sto se peleta tice ogromna je razlika, skoro nestvarna, u odnosu na kvalitet sistema i peleta. Vidjao sam situacije u kojima je super toplo(ekonomija osrednja), malo vise situacija gde je nemoguce ugrejati osim sa enormnom potrosnjom.
 
Pelet, dva stana od po 85m2, u kuci. PVC, izolacija, grejna sezona 1. oktobar - 15 april.
Temperatura dnevna 23°C, nocna (00-06h) 21°C.
Cena grejanja 1000€
Ne bih menjao ni za koju drugu alternativu u danasnjim uslovima, posebno ne za beoelektrane gde je bi mi racun za grejanje bio preko 17.000din svakog meseca u godini, a grejanje upitno.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Zar mi vec nemamo ovakvu temu Igore ili otvaramo za svaku sezonu novu
 
Na tvom mestu bih probao sam da potvrdim validnost moje tvrdnje, proverio bih da li zaista postoji. I postavio bih link kao argument. Ali nisi postavio. Pogadjam, mrzelo te da pročešljavaš svih 57 stranica koje izbacuje pretraga za pojam "grejanje". E pa i mene je mrzelo.

j***š komunikaciju po forumima ako ću da se zamajavam time.
 
A toplotna pumpa ma znam da se pisalo negdje vec kad se dovatim kompa nacicu
 
Norveški, francuski, mermerni i drugi radijatori su obične grejalice i nema nikakve uštede, samo je u pitanju način predaje energije iz struje na vazduh (potrošnja energije je ista). Kod TA peći ima naravno uštede jer se struja troši (akumulira) po jeftinoj tarifi (4X), ali postojanje te tarife u budućnost je neizvesna. TA peći su robusne i zauzimaju kvadrate.

Klime imaju veliki stepen iskorišćenja od 2,5 do 4 (energija struje u toplotu) ali nisu komforne (prostorno ograničenje) i imaju druga ograničenja (do -10°C). Sistem etažnog sa toplotnom pumpom (vazduh ili voda) su komfornije ali i skupe za ugradnju.

Pored etažnog grajanja na čvrsto gorivo, najkomfornije je na struju, pelet ili gas. Svako etažno grejanje zahteva održavanje, pored troškova ugradnje.
CG je najkomfornije (ne misliš) i među boljima, ali je među skupljima, kWh od CG je skuplji od kWh za struju (samo u Srbiji).

Isplativost i održivost grejanja na struju je u budućnosti veoma neizvesna, jer je cena struje pre svega vezana za socijalnu situaciju. Čim se poveća standard (ali i ne mora), struja ode gore.
 
Ima tema grejanje po utrošku koja je možda slična.


Inače, ja živim ceo život pod centralnim grejanjem, i to uključujući i toplu vodu, što kaže Torbica, rođen sam u radijatoru. U stanovima koji se greju na TA peći ume da mi bude hladno. Ne znam koliko se isplati, ali da kucnem u drvo, retko imamo problema sa grejanjem. A živeli smo u naseljima koji su zavisila o manjim toplanama prvo na Novoj Galenici, sada u naselju koje je povezano na toplanu u naselju Save Kovačević.
 
Kokos ti si dobar, razmišljaš samo o bezbriznom grejanju :kk:
moja deca ne bi ni umela da se okupaju u stanu sa bojlerom
koliki god da je ipak ima ogranicenje (ne verujem da bi i protočni mogao da ih namiri) :lol:

Velika je stvar kada toplana isporučuje i centralno grejanje i neograničenu toplu vodu

Kada bi toplana vodila malo više računa o ,,rasturu u vidu curenjai sl. ,, koj se deli na korisnike
bilo bi značajno jeftinije.

Smeta mi neravnopravnost ugovrnih strana toplana-korisnik
kada bi toplana umanjivala račune (tj. placala penale) za dane (i sate)
kada ugovorena isporuka grejanja-tople vode nije isporučena
(razlozi : popravke, remonti i sl)
računi bi bili manji a ugovorne strane ravnopravne

Merni protočni sat nije dovoljan za naplatu isporuke grejanja i tople vode
ako ubrzaju protok kroz cevi oni tu količinu kroz merni sat isporuče i za 25 umesto 30 dana
a ostalih 5 dana prikažu kao
kao uobičajenu ili povecanu potrošnju -
ali zato izgubljeno vreme (dane ili sate ) jednostrano ne uzimaju u obzir
i ako je NEravnopravni ugovrni korisnik - potrošač
morao da angažuje drugi energetski izvor tj. izlaže se njihovom krivicom za dodatni trošak

Da su ugov. strane jednake ravnopravne ,a ne shvatam zašto nisu :roll:
toplane bi placale penale za propuštene dane-sate u isporuci
kao sto sada potošač , za propušuteno blagovremeno placanje - placa kamate
:sesir:,
 
Sad baš čitam, vidim ima zadovoljnih iako me u startu odvraća taj "ruska vojna tehnologija" marketing, isto kao "univerzalni modifikator" koji smanjuje potrošnju goriva u kolima....kako da ne,

elem, ako je ovo stvarno tako efikasno možda ga nije loše ugraditi serijski sa postojećim kotlom na čvrsto gorivo da dogreva i održava toplotu u kući tokom niske tarife, pritom da temperatura vode ne bude veća od 50C. Ipak sam i dalje više zainteresovan za inverter.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429625#p429625:3ofd74te je napisao(la):
tragac » 24 Jan 2017 09:42 am[/url]":3ofd74te]Sad baš čitam, vidim ima zadovoljnih iako me u startu odvraća taj "ruska vojna tehnologija" marketing, isto kao "univerzalni modifikator" koji smanjuje potrošnju goriva u kolima....kako da ne,

  • najveće je naučno dostignuće u oblasti termotehnike u svetu
    ovaj kotao je sigurno ubedljivo najekonomičniji i ostaće zauvek neprevaziđen u stepenu iskorišćenosti električne energije
    je tako konstruisan i od takvih materijala napravljen da ne postoji mogućnost kvara (pregorevanje grejača)

Dovoljno da se prestane sa razmatranjem uređaja :violina:
 
Firma se greje na invertor klime (više unutrašnjih jedinica po prostorijama povezano je na heavy duty spoljašnju jedinicu).
Kada su temperature oko -10, grejanje ne prestaje da funkcioniše, ali je nedovoljno učinkovito i neophodno je dogrevanje na grejalice.
Nisam pokušavao da izvučem računicu koliko se ušteda na iskorišćenosti električne energije u invertoru klime pri umerenim temperaturama, poništava paljenjem grejalica u periodu mrazeva...
 
Inverter klime rade do -15 i tada su sasvim dobre za održavanje relativne toplote tokom noći. Preko dana drva i možda ugalj.

Ovaj Januar je najhladniji u poslednjih 50 a možda i 70 godina, i jedan je od pet najhladnijih u istoriji merenja temperatura u Beogradu (~170 godina). Tako da ga uzmite kao ekstrem u svakom pogledu. No bez obzira na to, ona i dalje može da nadopunjava i funkcioniše u ogromnoj količini dana. Pre 2017 poslednji put je -10 bilo 2012, a pre toga 2006. Ali nikad u kontinuitetu kao 2017.. Neka "normalna" zima kod nas ima temperature u opsegu od -7 do 0 u hladnijim periodima, a u umerenim izmedju -3 i +7. To su temperature gde bi inverter trebao da izvlači svoj maksimum.

I imate mogućnost da hladite kuću preko leta, programirate je kao peć na pelet. A za 100 kvadrata ulaganje je 600-700 evra što je duplo manje od pelet sistema za istu površinu i 5x manje od toplotne pumpe, koja pored svega toga zahteva da imate 5-6 ari slobodnog placa ili bunar.
 
@Tragac
Da, samo sto pored spoljne temperature i vlaznost vazduha mnogo utice na to do koje temperature ce klima raditi.

Ovo sto je @stanislaw napisao je apsolutno tacno. Iskoriscenje drasticno opada sa padom temperature. Iako ce vas trgovci ubedjivati kako vas klima greje i do -15 , pa cak i - 20, ta toplota je visestruko manja nego kada je napolju do -4 stepena.
Zato toplotne pumpe i jesu superiornije u odnosu na klime, mada su u osnovi jako slicne.
Samo sto kod klima uredjaja energiju "uzimate" od ledenog vazduha, dok toplotna pumpa energiju uzima od daleko toplije zemlje, termanog izvora, pa sto da ne i septicke jame (sjajna varijanta, verujte ;) )


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Nisam ni rekao da inverter klima treba da bude glavno grejno telo u ekstremnim uslovima. Za noćno održavanje toplote u prostoru je i dalje odlična. A u uslovima kad je izmedju 0 i 10C onda može da bude i sama dovoljna.
 
Da cesto sam vidjao da se inverter klima pominje kao ekonomicno resenje koje ne trazi preveliku investiciju.
 
Važna stvar u grejanju je i njegova regulacija!

Na mnogo mesta sam zaticao grejanja koja kao regulaciju koriste jedan sobni termostat što je potpuno pogrešno! Najidealniji sistem regulacije je sa termostatskim ventilima po radijatoru (grejnom telu), izbacivanjem sobnog termostata uopšte i regulacijom polazne temperature vode iz kotla. Ovaj sistem upravljanja jedino nije toliko primenjiv kod kotlova na drva ili ugalj zbog velike inercije goriva (spore promene). Za svaki stan gde imate više prostorija ili 2-etažni stan ili kuću ovakav sistem regulacije je jedini ispravan! Za male stanove ili za stanove sa malo prostorija (garsonjera, 1 ili 1,5 soban stan) je sigurno bolji ali su uštede male i može se koristiti samo jedan sobni termostat.

Pametnom regulacijom troškovi grejanja se mogu značajno umanjiti ali zahteva i malo truda tj. treba i koristiti i nameštati temperature na termostatskim glavama u zavisnosti od prostorije do prostorije!

Evo jednog klipa koji sve ovo dobro objašnjava: https://www.youtube.com/watch?v=O9MwWnhL0mE
 
Retko k osa sistemom etažnog grejanja ima radijatorske termostate.

U velikoj većini sistema jedini lokalni regulator je ulazni ventil, što može biti dovoljno.

Nikad mi nije trebao termostat otkad imam EG, jedino što gledam su termometar i manometar vode.
 
@Tragac, u tome i jeste problem! Skoro nigde vise (mislim na inostranstvo) necete videti radijator bez termostatskog ventila i glave! To je mala ali veoma vredna investicija koja se otplati negde i u prvoj sezoni koriscenja. Danasnji izbor termostatskih glava je ogroman (https://www.conrad.de/de/Search.html?se ... GEST_QUERY)

Regulise se temperatura polazne vode iz kotla prema klizmom dijagramu i spoljnoj temperaturi, na glavama se podesi zeljena temperatura u prostoriji a pritisak je samo kontrola da li sve dobro radi i da nema curenja vode u sistemu!
 
Vrh