Šta je novo?

Nana Wall

aleck

Novice
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
2
Pohvaljen
0
Valjda sam izabrao dobar forum, obzirom da su urbanističke teme a ovo je više za neku privatnu izgradnju. S druge strane ne znam za neki dobar arh. forum na srpskom, a ovaj pratim duže vreme i sviđa mi se šta čitam.

Da ne dužim, prilično mi se dopada NanaWall pa me zanima da li u Beogradu/Srbiji postoji nešto slično, da li je negde već rađeno itd. U planu nam je gradnja kuće, pa u ovoj idejnoj fazi istražujem šta sve postoji - kasnije će biti svođenje na realnost.
 
ispravite me ako gresim, ali mislim da ovo moze da uradi maltene svaki bolji proizvodjac pvc ili alu stolarije, ako mu se da detaljna specifikacija.
 
aleck":3i9upr9a je napisao(la):
Valjda sam izabrao dobar forum, obzirom da su urbanističke teme a ovo je više za neku privatnu izgradnju. S druge strane ne znam za neki dobar arh. forum na srpskom, a ovaj pratim duže vreme i sviđa mi se šta čitam.

Da ne dužim, prilično mi se dopada NanaWall pa me zanima da li u Beogradu/Srbiji postoji nešto slično, da li je negde već rađeno itd. U planu nam je gradnja kuće, pa u ovoj idejnoj fazi istražujem šta sve postoji - kasnije će biti svođenje na realnost.
Imaš na vrhu stranice baner alukönigstahla/ shüco, oni su specijalizovani za prozore i aluminijumske elemente, možda mogu da ti pomognu oko izbora ekvivalenta nanawall-u :)
 
Ma da ovo je strasno prosto... pitam se samo sta to radi sa energijom/koliko bi bilo problem grejanje :(
 
hm, da... nisam siguran koliko je citav zid od stakla energetski efikasan. inace sad sam se nesto bavio nekim tekstom o tome: UNDP ima podatke da se u srbiji potrosi vise energije za grejanje nego u zapadnoj evropi. nas prosek je 340 kW godisnje za grejanje jednog kvadrata prostora (rezidencijalnog i poslovnog), strasno
 
Znam da je na inhabitatu bila neka prica o novoj vrsti stakla koja ima isti izolacioni faktor kao cigla ili tako neki materijal a taj faktor je valjda 12 dok obicno staklo ima faktor 1 ili 2. Sad pitanje je da li je to uopste pocelo da se proizvodi.
 
U Scientific American-u su pre više od 20 godina govorili o energetskoj efikasnosti u svim sferama ljudskog bitisanja. Postoje skale kojima se meri (valjda) energetska efikasnost. R1 je običan prozor sa jednim staklom, R2 je sa dva itd... Zid od cigle je valjda R20. Još onda su eksperimentisali sa duplim prozorima između kojih je ubačen neki od plemenitih gasova plus specijalna folija sa spoljne strane. Pod tim uslovima bi takav prozor imao isti učinak kao i zid.
 
Hvala na odgovorima, javiću ako se na kraju odlučimo za nešto slično. Po onome što sam pročitao ne postoje energetski problemi - svi spojevi su zaptiveni a samo staklo je prekriveno emulzijom koja dodatno poboljšava energetski rejting.
 
Vrh