Šta je novo?

Industrija Srbije

Jako me raduje što je ZF u prvoj godini poslovanja uspeo da se izbori da uđe u top 15. Dobro je što Kinezi ovako dobro posluju ipak su Bor i pogotovo Smederevo bili rak rana naše privrede.

Ne znam dokle će Fiat da tavori, po meni bi bilo najbolje da fabriku kupi neki ozbiljan proizvođač.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883149#p883149:1ovov9kv je napisao(la):
MC_ » Fri Sep 24, 2021 4:08 pm[/url]":1ovov9kv]osim NIS-a i Hemofarma, sve su podruznice stranih firmi.

Zar NIS nije u nekom % prodat rusima? Hemofarm je kupila Stada (Nemačka).

Trebalo bi da je Petrohemija jedina u potpunonsti domaća firma sa spiska, dok joj ne pronadju strateškog partnera.
 
Isto pomislih :)

I mene je ZF obradovao a očekujem naravno rast sledeće godine. Ali kada dođe Linglong biće pomeranja na tabeli da se zna čija je Superliga :)
 
Uvek sam se pitao kakav je profil evropljanina koji će staviti linglong gume na svoj auto.
 
StariPosmatrač":2h3vgv8x je napisao(la):
Uvek sam se pitao kakav je profil evropljanina koji će staviti linglong gume na svoj auto.
Zbog čega? Zbog kvaliteta ili zato što su kineske? Nemci su na primer jako stedljivi, uredno čekaju svaki cent da im se vrati na kasi. Ne verujem da sa dobrom cenom ne mogu naći kupce na evropskom trzištu.
 
+ neće na njima pisati Linglong, već će imati neko brendiranje za evropsko tržište.
 
Ja sam imao iskustva sa off-road Linglong gumama. To su gume za građevinske i rudarske mašine koje uglavnom ne idu po asfaltnim putevima već po gradilištima i rudnicima, uglavnom su bile L3. I solidne su, nije bilo nekih problema, ali kolko sam shvatio Kineze, pre par godina je bila situacija da je Linglong, da kažemo, neki srednji kvalitet u toj oblasti guma, a nekog svog proizvođača "Double Coin" su tada smatrali višim kvalitetom. Sad trenutno ne znam, možda se promenilo.
 
Zar i NIS nije Gazpromov, a Hemofarm u vlasništvu Štada grupe? Setite se samo kako im se zovu direktori. Sa mo su im ostali domaći nazivi.
 
Сами смо криви што немамо наше индустријалце.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883335#p883335:31b2hn87 je napisao(la):
milaki990 » Pet Sep 24, 2021 11:29 pm[/url]":31b2hn87]
StariPosmatrač":31b2hn87 je napisao(la):
Uvek sam se pitao kakav je profil evropljanina koji će staviti linglong gume na svoj auto.
Zbog čega? Zbog kvaliteta ili zato što su kineske? Nemci su na primer jako stedljivi, uredno čekaju svaki cent da im se vrati na kasi. Ne verujem da sa dobrom cenom ne mogu naći kupce na evropskom trzištu.

Prvenstveno zbog diskutabilnih voznih performansi i bezbednosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883394#p883394:2ysrid74 je napisao(la):
Дошљак » Sub Sep 25, 2021 10:03 am[/url]":2ysrid74]Сами смо криви што немамо наше индустријалце.

Naši samo znaju da se bave uvozom i da koriste raznorazne monopole. U svim drugim scenarijima propadaju.
 
A na osnovu cega tvrdis da su diskutabilnih perforamnsi i bezbednosti? Ja sam iz prve ruke imao kontakta sa njima na stotinama utovarivaca, grejdera, valjaka, kombinirki... u teskim uslovima rada, i retko su se desavali problemi. Mislim mene bas briga za Linglong gume, meni ni iz džepa ni u džep, ali me zanima na osnovu cega to tvrdis jer je u suprotnosti sa onim sto sam video iz prve ruke ?
A ovo drugo se apsolutno ne slazem, nije do nasih ljudi, nego do rezimskog sistema obrazovanja i ekonomske politike, pa glupo optuzivati narod da nista ne zna kada to rezimske sluge stranih okupatora ciljano rade. Ali zanimljivo da je cesto nas narod najgori najgluplji najlenji... a rezim se ni ne spomene, a on glavni krivac.
 
Pozdravio te Toplica Spasojević.

Što se guma tiče. Kad odlučujem koje gume da stavim pogledam razne uporedne testove, (ADAC npr), pogledam iskustva ljudi na internetu i poslušam preporuku prijatelja. Nigde nema linglonga, i njih bi mogao da kupim samo na sopstveni rizik a to mi ne pada na pamet jer je na kraju krajeva bezbednost moje dece u pitanju. Dokazana guma mi mnogo više znači nego ušteda od par stotina evra jednom u četiri godine.

Zbog toga kažem da je linglong diskutabilan, možda je odlična guma, al ja to jednostavno ne znam.
 
Da, onda mi to vise lici na nepoznanicu nego na diskutabilnost jer bi za diskutovanje bile potrebne bar dve suprotne informacije koje bi se sucelile. Moj otac je radio sa gumama skoro 40 godina, od toga su bili zastupnici Bridgestonea, njaveceg svetskog proizvodjaca guma, 25 god, ali on sa tolkim iskustvom nije skeptican prema kineskigm gumama, pre 10-15 godina je obilazio njihove najvece fabrike gde je video najsavremeniju tehnologiju, i verovatno je jedan od nekolicine ljudi u Srbiji koji ima tolko iskustva u poznavanju svetskih fabrika gumarske industrije, posebno za off road masineriju, jer je obilazio fabrike u Japanu, Kini, Evropi, Americi, i na osnovu svega toga on je bio fasciniran sta je video u tim nekim kineskim fabrikama. Takodje mislim da su Kinezi od skora vecinski vlasnici Pirellija. Tako da ja uopste ni ne razmisljam o kvalitetu kineskih u odnosu na ostale gume, meni se podrazumeva da je to tu negde, iznenadio bih se da ova firma ulaze milijardu u Srbiju a da ne zna pravi dobre gume. Da ne bude zabune, ja sam uvek za domacu proizvodnju, ali ovo pricam sa aspekta kvaliteta.
 
КемЧајна је власник 45% Пирелија

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883149#p883149:v9j373mh je napisao(la):
MC_ » 24 Сеп 2021, 16:08[/url]":v9j373mh]osim NIS-a i Hemofarma, sve su podruznice stranih firmi.

ти си суви геније овога форума
 
Da, 45%, a prvi sledeći akcionar ima tek 10%, čime verovatno imaju kontrolni paket nad kompanijom kao ubedljivo najveći akcionar
 
"Zakon uskoro pred poslanicima: Strani sezonci radiće legalno?
Čuvanje dece, pomoć u kući, čišćenje zgrada, ali i mnogi poslovi u ugostiteljstvu, turizmu, poljoprivredi i građevinarstvu uskoro ulaze u zakonski okvir." https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... 9nx-i9AZoI
Sad se postavlja pitanje: da li su Srbi placali subvencije za dovodjenje stranih investitora da bi se zaposljavali strani kolonizatorski radnici? Da li se preko reindustrijalizacije Srbija ne samo ekonomski vec i demografski okupira? Zasto vlada "Srbije" obara cenu srbskih radnika uvodeci strane? Kakva je je to strategija gde zarad 1% stranih investitora i domacih poslodavaca, treba da bude ugrozeno 99% naroda, radnika? Jel strani investitori i kolonizatorski radnici glasaju na Izborima vladu Srbija pa ona treba radi u njihovom interesu? Zar nije bolje za srbski Narod i natalitet da se ne poveca ponuda strane radne snage i da plate Srbima skoce na 1000 evra, pa sto ne i 5000 evra za deficitarna zanimanja, umesto da se uvodjenjem radnika drze nisko? Zasto umesto omogucavanja uslova sa visokim platama za srbski demografski bum, vlada "Srbije" to onemogucava, uzima Srbima pare i daje strancima finansirajuci njihov natalitet? I na kraju krajeva da li cemo iz jednog bezbednog, drugarskog drustva skliznuti u podeljeno drustvo na Srbe i strane radnike koji nemaju pravo glasa, ne postoje, ali postoje na ulicama izmedju nas, da li cemo dobiti getoizaciju Srbije, sa teritorijama u koje ne mozemo da bezbedno udjemo, koje nisu Srbija u Srbiji, kako ce to uticati na nasu ljudskost i moral, gledajuci ljude za koje znamo da je nepravedno sto su tu, na nasoj zemlji, a od nas ce se ocekivati da ih posmatramo ljudski, jednake nama, kao da su starosedeoci ovde kao mi, a ne strani okupatori...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=886581#p886581:2x9axo6n je napisao(la):
Earthmoving » 05 Okt 2021 11:50[/url]":2x9axo6n]"Zakon uskoro pred poslanicima: Strani sezonci radiće legalno?
Čuvanje dece, pomoć u kući, čišćenje zgrada, ali i mnogi poslovi u ugostiteljstvu, turizmu, poljoprivredi i građevinarstvu uskoro ulaze u zakonski okvir."

.... Sad se postavlja pitanje..... , a od nas ce se ocekivati da ih posmatramo ljudski, jednake nama, kao da su starosedeoci ovde kao mi, a ne strani okupatori...

Taj što ce po ceo dan da radi za 200-300 e
sigurno nece stanovati na tebi vidljivom mestu
niti jesti, piti gde možeš ga ,,omirisati,,
srešceš ga samo ne radnim praznikom na šetalištu. al zato donece ti jeftinu picu na
vrata, ozidace ciglu na 15 spratu i tako učiniti da ti m2 stana bude jeftiniji ....
to nije okupator. Mož da bude nj. investitor ali ne i oni... žrtve bede.

Probleme koje ti predvidjsš jesu realni ...
ali tek u nj. drugom-trecem kolenu ako u opšte toliko opstanu ovde.
Za sada bez potrebe potstceš razne negativne -... izme- a i ovako teško se borimo sa zloćudnim rastucim tendecijama koje su se povampirile iz 2 sv. rata.
To nikome pa ni tebi ne treba.
:sesir:
 
Viskoza Loznica

116793849_3572409802770339_295582077037048851_n.jpg
116585204_3572410342770285_5248851035242966922_n.jpg
116795028_3572409932770326_1519207520025183850_n.jpg

 
Ta priča o Viskozi je tužna sa apekta radnih mesta i prosperiteta grada, ali više nego pozitivna sa aspekta ekologije.
Ne biste verovali koliko je otrova ta fabrika ispuštala u Drinu... sve i da je preživela DOSovske EUreforme 2000tih, teško da bi nastavila sa radom zbog zagađenja koje je emitovala.

Pošto je ovo završena priča, ovaj plac bi morao da se zaravni i da se tu otvori industrijska zona za buduće pogone... lepo, ravno, infrastruktura je već tu... samo da se popuni prostor novim pogonima i zaposle ljudi...

Zna li neko ko je vlasnik ove ruine sada?
Pretpostavljam da je "privatizovano"?
 
Vrh