Šta je novo?

Nova Luka Beograd

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516382#p516382:s67gr2fn je napisao(la):
SRBO » 13 Feb 2018 10:49 pm[/url]":s67gr2fn]То је Бесни Фок много узводно и за индустријски парк који дође најближи Ковилову.
Koliko vidim na najmanjoj slici to je neka redovna seča topola

koje se sade za industrijsku namenu, pa se seku kad porastu.
 
^ Upravo.

Ceo rit je "opkoljen" topolama koje se redovno seku (ali i iznova sade) zarad instrustrijih namena (papira mahom).
 
Eto kako dzinovskim koracima osvajamo IT svet :)

Inđija: IT park za 25000 stručnjaka
Beograd -- Indijska kompanija Embasi grupa uložiće oko 600 miliona evra u izgradnju parka informatičkih tehnologija (IT) u Inđiji...

Borca: Očekivanja su da investicija u park će zaposliti direktno 10.000 ljudi, a indirektno će obezbediti 50.000 radnih mesta.
Investicija će biti vredna oko 300 miliona evra i realizovaće se u tri faze. Mi ćemo uložiti zemljište koje će biti potpuno infrastrukturno opremljeno, a kineski partneri će uložiti novac.

Onih 25 000 iz Indjije i ovih 10 000 iz Borce. Bog te mazo koliko IT mozgova...pa 600 mil+300 mil=900 000 000 evra ihaaaaa!!

Na kraju ce se pojaviti neke fantomske kineske firme (vlasnistvo popovica&co) koje ce dobiti to zemljiste za dz i preprodace ga nekom jednog dana.

O kredibilitetu i poslovnim transakcijama Nenada Popovica mogu vise da kazu bivsi radnici na primer Minela...
 
Svako vidi i čita vest na svoj način, nap. za mene nije bitan min. Popović

koji je projekat nasledio i nije učestvovao bitno u nekim pregovorima, već

su biti kinezi koji su tražili da izgrade Industrijski park sa lukom na Dunavu.
 
U vesti iz blica se nigde ne spominje luka, jel ovde uopšte iko zna šta će tamo biti izgrađeno?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516503#p516503:rmbuzrch je napisao(la):
roland » 14 Feb 2018 02:05 pm[/url]":rmbuzrch] . . jel ovde uopšte iko zna šta će tamo biti izgrađeno?
Ovde samo ti ne znaš šta će biti izgradjeno, pa potraži na ovoj temi.
 
Kako nije bitan ministar Popovic. Valjda ako neko sa pozicije ministra u vladi izjavi sta se planira i koji su ciljevi ovog projekta (direktno se bavi time), a ti taj tekst postavis na forum, valjda imas i nesto da kazes o srpskoj strani partnerstva?

A sto se tice stanovnika Borce, Ovce, Krnjace, Koteza mnogo vise bi im znacilo da im se uradi kanalizaciona mreza a ne da s... u septicke jame i da im samo porez na kuce bude veci na radost opstinara, jer su eto zbog IT parka navodno kuce vrednije.
" Stanovnici ovih naselja će imati ogromnu korist, jer sve procene kažu da će značajno skočiti cene njihovih placeva, stanova i kuća - kaže za "Blic" Nenad Popović, ministar za tehnološki razvoj i inovacije."
 
To što je ponovio Popović, čuli smo i od drugih više puta

a stavio sam taj članak samo da se opet vratimo na temu.

Uostalom, to su informacije iz kineskih izvora i ambasadora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516507#p516507:88t5vbla je napisao(la):
dragan » Wed Feb 14, 2018 3:19 pm[/url]":88t5vbla]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516503#p516503:88t5vbla je napisao(la):
roland » 14 Feb 2018 02:05 pm[/url]":88t5vbla] . . jel ovde uopšte iko zna šta će tamo biti izgrađeno?
Ovde samo ti ne znaš šta će biti izgradjeno, pa potraži na ovoj temi.

Da ponovim što sam rekao, pokušaću što prostijiim i jednostavnijim rečenicama.
Pročitao sam vest iz Blica koji si ti linkovao. Nigde u toj vesti se ne spominje izgradnja luke. Zašto se ne spominje izgradnja luke?

Ako se gradi luka zašto to nije navedeno u vesti? Ako nije navedeno da li to znači da ministar ne zna za luku ili je neki drugi razlog za to? Da li zbog predizborne kampanje izbegavaju da najave izgradnju luke jer takav projekat u najmanju ruku ekološki problematičan.
 
Neću da se bavim špekulacijama zašto sada nije pomenuo i luku.

Inače, za mene taj projekat nije "ekološki problematičan" i slično.
 
@tzoran1
"mi će mo uložiti u zemljište koje će biti potpuno infrastrukturno opremljeno..."
Ponovo se vraćamo na pitanje, čije zemljište?
Inače, čisto da se vratimo u realnost, Pupinov most su izgradili kinezi, a naši već mesecima ne mogu da reše problem osvetljenja na najrizičnijem delu tog mosta i pripadajuće saobraćajnice.
Tek sad mi je jasno zašto biciklistička staza ide do trećine te saobraćajnice, pa upravo tu gde se neobjašnjivo prekida jće biti skretanje za industrijski park.
 
Koliko se secam PKB je vlasnik tog zemljista. Za sada. Posto je PKB vlasnistvo drzave (tako je odlucila skupstina PKB-a jos 2016. god) onda ispada da je i zemljiste drzavno.
Nesto kao kod BnV ( dobra sema da iz drzavnog predje u privatno sa ugovorima koji privatnike(ovaj put "kineske" investitore) stiti kao svete krave u Indiji) he he...
 
Na predhodnoj strani je već bilo pitanje u vezi PKBa i zemljišta :
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=514178#p514178:1o2dglal je napisao(la):
dragan » 06 Feb 2018 11:00 am[/url]":1o2dglal]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=514177#p514177:1o2dglal je napisao(la):
peki76 » 06 Feb 2018 10:56 am[/url]":1o2dglal]. . Baš me kopka dal I taj deo pripada PKBu. . .
Naravno da nije zemljište PKBa, jer je to plavna obala, tlo i kanali pre nasipa.
Znači, nema veze sa PKB-om, jer su to ritovi, sprudovi i kanali koje plavi Dunav.
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1164467
 
Ma, mani se tih rendera, dao sam link gde je B92 preneo vest Beobuida.

Na lokaciji će biti i luka i IP, otprilike pola/pola kao na Prostornom planu.
 
Mene živo zanima kako će zaposleni tamo preživeti komarce.
 
Sad je pitanje šta će visoko tehnološkim i IT kompanijama luka veličine dobrog dela Novog Beograda takoreći u dvorištu? Da li one to treba da prevoze stotine hiljada tona rude, uglja, nafte i sličnog rasutog tereta ili prevoze male kutije sa IT komponentama? Ovo drugo mogu valjda da utovare i u drugu buduću luku koja će biti samo par kilometara dalje, kod Pančevačkog mosta?

Ako uobičajeni investitorski render na kome se apsolutno NIKADA ne vidi ništa kontraverzno ili loše, zamenimo PRAVOM slikom predela koji će biti uništen, onda poređenje izgleda ovako:

Ovo je njihov render:

Pogledajte prilog 1
A ovako iz istog ugla izgleda zemljište odmah pored, ono koje nespomenutom i neprikazanom lukom žele da unište.


Luka će biti sve što ovde vidite od nasipa krajnje levo do glavnog dela reke. Sem staništa ili odmorišta za bezbrojne ptice i druge i životinje kojih je u ovom delu toku Dunava preostalo veoma malo, pa su zato u normalnim zemljama po zahtevu EU zaštićena, ovo je i deo Beogradskog vodoizvorišta, tj mesto gde rečna voda ima veliku plavnu površinu pa može da ponire u tlo i hrani Beogradske podzemne rezervare vode, ali i plavni rezervar za zaštitu od poplava odnosno regulaciju visokih voda. Pa se tako jednim udarcem ugrožava regulacija rečnih voda, izvor pitke vode i retka eko oaza, dok se pritom manipulacija opasnim materjama premešta UZVODNO od grada i kreira ogroman rizik. Naravno da se ništa od toga ne spominje ni jednom reči, niti to radi neko od novinara kojima je to inače posao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516633#p516633:dcw9m03w je napisao(la):
peki76 » 15 Feb 2018 12:42 am[/url]":dcw9m03w]Mene živo zanima kako će zaposleni tamo preživeti komarce. .
Komarci se upravo i razmnožavaju u tom ritu, pa će ih biti mnogo manje.
Naravno, biće i odredjena ekološka šteta u vezi riba i ptica koje će morati
da se odsele u obližnje ritove, tako da ipak mogu da nadju sebi stanište.

Inače, u ovom članku je navedeno da će se graditi po "najvišim ekološkim
standardima" i tzv. "zelene zgrade", pa nema bojazni o nekoj eko-katastrofi.
https://www.blic.rs/vesti/ekonomija/kak ... om/hehb7qr
 
Hajde pogledaj još jednom prethodnu sliku. Sve to će BETONIRATI. Gde će to ptice i ribe onda da se odsele? Na Novi Beograd ili u Beograd 3? Misliš li da će tim ribama i pticama nešto pomoći spomenute zgrade "najvišeg ekološkog standarda"?

U ovakvim plavnim zonama ribe se mreste a ptice gnezde. Samo zato ih i ima oko Beograda. Ali je ovo jedno od poslednjih takvih otvorenih močvarnih područija na Dunavu koje je dovoljne veličine i dovoljno nepristupačno, bez pasa, mačaka i ljudi, a da obala nije regulisana. Sve ostalo su ili njive prepune pesticida ili naselja. Živi svet više NEMA GDE da ode.
 
Dragane, uz svo dužno poštovanje prema tebi, relativno sam novi ovde na forumu i ne znam tvoju poziciju, ali ima nas koji smo za IP i Luku ali ne na ovom mestu.

Dakle, izgradnja bilo čega na ovom potezu koji se navodi je istovetna kao kad bi sutra neko napravio Luku na velikom ratnom ostrvu. Te priče da će životinjski svet promeniti stanište ne pije vodu.
Jedno pitanje, gde su beogradski vrapci? Skoro da ih i nema.
Da, promenili su stanište, zbog čega. Ja ne želim da se jedna oaza flore i faune odseli iz Beograda.
Već sam naveo, srne, divlje svinje, čaplje,fazani , rode, riba..... To je nešto što moja a i mnoga druga deca gledaju svakodnevno kad se krene u rekreativnu vožnju, šetnju, pecanje, lov ovim područjem.
Na žalost, malo beograđana je svesno kakva lepota se nalazi malo dalje od njih, jer dok piju kaficu u Ušću, razglabaju o nečemu gde nikad nisu kročili.
Što je najgore, takvi I slični njima donose odluke gde će se šta graditi.
Gde postoje na par kilometara od centra prestonice "čeke" za lov?
Da ne spominjem da infrastruktura i luka, pa i sam IP podrazumevaju promet velikog broja vozila, pogotovo tetetnog. Zagađenje će se povećati nekoliko puta.
Uz sve to, kako niko nije prepoznao potencijal tolike kvalitetne obradive površine koja može da hrani milionski grad, plus sva ta drveća koja su pluća Beograda, su na ovoj strani Beograda.
Sa keja beogradske strane kad pogledaš na levu obalu, šta vidiš? PRIRODU!
Sav kiseonik dolazi odatle. A ne iz luke beograd na dorćolu ili bul. Despota Stefana..
Zašto to nije prioritet, kad se već govori kako se u svetu grade tehnološki parkovi isto tako se i štite ekološke oaze a iskorišćava se svaki pedalj plodnog tla za proizvodnju potrebnih useva.
Nama jedna Holandija, koja krade zemlju od mora, izvozi sve ono što možemo sami da gajimo upravo na ovakvim površinama.

Da se osvrnem na komarce, lupio si I ostao živ, jer problem komaraca na levoj obali dunava nije vezan za područje uz dunav već za desetine kilometara kanala napravljenih u svrhu navodnjavanja, koji se prostiru kroz ceo pančevački rit.

Ja lično, kao i mnogi, ne vidim ni jedan dobar razlog da se ovde gradi bilo šta. Naveli smo već da postoji milion i jedno mesto za tako nešto.
Da, ja sam za zapošljavanje, za razvijanje, ali to ne mora da bude preko uništavanja nečega što je stvoreno da se napreduje i razvija u drugim pravcima.
Lako je od njive napraviti beton, ali teško je obrnuto.
Te priče o razvoju leve obale, o zapošljavaju desetine hiljada radnika je čisto zamajavanje narodnih masa.
Čak i da se to desi, to vodi ka centralizaciji prenatrpanog beograda, a složićete se unutrašnjost srbije na to ne gleda blagonaklono.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516648#p516648:3n0wqvs3 je napisao(la):
dragan » Čet Feb 15, 2018 5:20 am[/url]":3n0wqvs3]
Inače, u ovom članku je navedeno da će se graditi po "najvišim ekološkim
standardima" i tzv. "zelene zgrade", pa nema bojazni o nekoj eko-katastrofi.
https://www.blic.rs/vesti/ekonomija/kak ... om/hehb7qr
E ako srpski političari i kineski industrijalci kažu da će se sve graditi po najvišim ekološkim standardima onda zaista nema šta da brinemo.
Mi smo dve nacije poznate po izrazito visokoj svesti o ekologiji i po tome što zaštitu prirode uvek stavljamo ispred profita i koristi.


A što se tiče ptica i riba, opušteno, pa nije kao da su to neki značajni organizmi. Nije kao da su oni neki važan element u ekosistemu. Uostalom eto Vučić će da se dogovori s njima da se presele u Obrenovac pored TENTa i svima lepo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=516646#p516646:2b6rnl8c je napisao(la):
Zuma » Čet Feb 15, 2018 5:58 am[/url]":2b6rnl8c]Sad je pitanje šta će visoko tehnološkim i IT kompanijama luka veličine dobrog dela Novog Beograda takoreći u dvorištu? Da li one to treba da prevoze stotine hiljada tona rude, uglja, nafte i sličnog rasutog tereta ili prevoze male kutije sa IT komponentama? Ovo drugo mogu valjda da utovare i u drugu buduću luku koja će biti samo par kilometara dalje, kod Pančevačkog mosta?

Ako uobičajeni investitorski render na kome se apsolutno NIKADA ne vidi ništa kontraverzno ili loše, zamenimo PRAVOM slikom predela koji će biti uništen, onda poređenje izgleda ovako:

Ovo je njihov render:

Pogledajte prilog 1
A ovako iz istog ugla izgleda zemljište odmah pored, ono koje nespomenutom i neprikazanom lukom žele da unište.


Luka će biti sve što ovde vidite od nasipa krajnje levo do glavnog dela reke. Sem staništa ili odmorišta za bezbrojne ptice i druge i životinje kojih je u ovom delu toku Dunava preostalo veoma malo, pa su zato u normalnim zemljama po zahtevu EU zaštićena, ovo je i deo Beogradskog vodoizvorišta, tj mesto gde rečna voda ima veliku plavnu površinu pa može da ponire u tlo i hrani Beogradske podzemne rezervare vode, ali i plavni rezervar za zaštitu od poplava odnosno regulaciju visokih voda. Pa se tako jednim udarcem ugrožava regulacija rečnih voda, izvor pitke vode i retka eko oaza, dok se pritom manipulacija opasnim materjama premešta UZVODNO od grada i kreira ogroman rizik. Naravno da se ništa od toga ne spominje ni jednom reči, niti to radi neko od novinara kojima je to inače posao.
file.php

file.php

ja na ovom renderu vidim da se taj mocvarni deo ne dira, nego se samo na njivama gradi, tako da mi nije jasna prica o unistavanju stanista kad se stanistem ne bavi render, ok, luka je losa ideja, ali sam IT park se ocigledno gradi tamo gde nije staniste
 
Vrh