Šta je novo?

Lidl Beograd

Siguran sam da postoje proizvodjaci koji na sve moguce nacine pokusavaju da na brzinu zarade mnogo, na prevaru, da menjaju specifikaciju proizvoda ka losijoj sirovini neprimetno, ali sam ubedjen da vecina ljudi radi posteno i u svoj proizvod ulazu svo svoje znanje i kapital, jer kvalitet jeste taj koji uvek ispliva....Ne zaboravite da ovde i dalje povrce ima ukus povrca, za razliku od vestackog ukusa na zapadu i da je nas narod nahikao na dobru hranu, jer je veliki broj ljudi radio neku malu proizvodnju ili makar uzgajanje povrca/voca....Pa.kod nas mnogi i dalje idu u svinjokolj, sami peku rakiju, ajvar, zimnicu....Toga nema bas na "zapadu"
 
Žika":3b32a4rz je napisao(la):
Uporedite domaću cveklu i onu iz Linde, nebo i zemlja. Bukvalno, a mislim da je čak i jeftinija.
Ta cvekla iz Linde je baš kao stiropor. Cena jeste vrlo niska, ali i kvalitet. Domaću kad jedan sve se lepo zacrveni, a od te nista.
Što se kobasica tiče, kupujem ih godinama po sremskim gazdinstvima. Potpuno čisto meso bez ikakvih aditiva, nema bolje garatovano.
 
Baš suprotno , ta cvekla iz Linde je kao prava domaća cvekla čvrsta i ukusna. Ove naše iz tegle su užas.

Kobaje odavno ne kupujem ali kad sam bacio pogled na deklaraciju ostao sam bez teksta.
 
Главни проблем нису страни ланци већ лоша контрола због које код нас не постоји поверење у домаће производе. Заправо више од контроле нам фали неко јако удружење потрошача, које би било финансирано из буџета али било одговорно јавности а не само влади, како би се максимално смањио сваки могући вид коруптивних утицаја. Нека контрола, барем за индустирјке производе постоји, произвођачи су дужни да стављају декларацију која се повремено проверава (да ли довољно често нисам сигуран) али не постоје норме. На пример ове Жикине кобацисе са 30% посто меса, и то све стоји у декларацији, па јбт неко би морао да каже да за то не сме да се стави да је кобасица већ нека смеша са малим процентом меса. И то све да задовољава остале здравствене норме, иначе тотално забранити продају истог.
Што се тиче пијаца ситуација је сигурно и гора, то нема ни контроле а камоли поштовање неких норми. Осим ако наравно не познајете продавца, јер сигурно има тамо и поштених са врхунским производима а цене су можда и ниже од шкарта који их окружује.
По мени је једино решење јако удружење потрошача, а тек кад се то оствари имају смисла све оне акције "купујмо домаће" и слично. Без овога имаћемо и даље кобасице без меса, нове афере афлатоксин и слично.
 
Jedini i najsigurniji nacin da jedemo zdravije i domace, je da sednes u kola i odes po okolnim selima. Pa tamo lepo kupis i suhomesnato, sira, kajmaka, povrce i voce...drugog nacina nema...

Po pijacama se snabdes sa ostalim sto ti fali, a po marketima nazalost kupis ono sto ne mozes da nabavis ni na selu ni na pijaci.

+ ako imas malo zemlje, posadis svoje (paradajz bar) i jedes neprskano.
 
Nije ni to sigurno. Koke skoro svi hrane koncentratom i ne vide sunca. Svinje takođe, a pitanje je šta sve ima u tom koncentratu (antibiotici).

Suhomesnato - pitanje je kako i koliko suše i šta sve stavljaju u creva.

Rakija takođe.

Bukvalno moraš da imaš svog čoveka i da znaš da uzimaš od njega isto ono što i on jede.

Inače, što se tiče viršli - čitao sam da one jake kompanije (tipa Vudi, Aia Aia) imaju mašine koje iskorišćavaju bukvalno sve što može da se iskoristi, tj, otkoštavanje rade do same kosti, tako da u tih preko 90% (otkoštanog) mesa što piše na deklaraciji ulaze i sve ono što inače ne bismo pojeli (kožure, hrskavice, tetive...)
Najbolje je naći firme koje nemaju toliko savršene sisteme za otkoštavanje jer tu mašina ne uspe da iskorsti baš sve osim kostiju. Zato treba znati tehnologe i taj tip stručnjaka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695109#p695109:2itlwz19 je napisao(la):
astrodule » 03 Jan 2020 02:01 pm[/url]":2itlwz19]Nije ni to sigurno. Koke skoro svi hrane koncentratom i ne vide sunca. Svinje takođe, a pitanje je šta sve ima u tom koncentratu (antibiotici).

Suhomesnato - pitanje je kako i koliko suše i šta sve stavljaju u creva.

Rakija takođe.

Bukvalno moraš da imaš svog čoveka i da znaš da uzimaš od njega isto ono što i on jede.

Inače, što se tiče viršli - čitao sam da one jake kompanije (tipa Vudi, Aia Aia) imaju mašine koje iskorišćavaju bukvalno sve što može da se iskoristi, tj, otkoštavanje rade do same kosti, tako da u tih preko 90% (otkoštanog) mesa što piše na deklaraciji ulaze i sve ono što inače ne bismo pojeli (kožure, hrskavice, tetive...)
Najbolje je naći firme koje nemaju toliko savršene sisteme za otkoštavanje jer tu mašina ne uspe da iskorsti baš sve osim kostiju. Zato treba znati tehnologe i taj tip stručnjaka.

Da da, samo koga znas, to je definitivno. Samo po preporuci.
 
i opet dolazimo do toga da ce cene kod "pravih" seljaka biti više nego u prodavnici i tu opet nastaje problem. Koliko se samo tona mleka bacilo, svinjskog mesa, voća i povrća... a sve jer je cena "prevelika" za prodajne lance. Ljudima je bitnije da parče šećera iliti kolač plate 500din, ali zato sve navedeno ako može badava jer to ne košta ništa, šta košta seljaka da odgaji krušku, šljivu, da ispeče rakiju, pomuze mleko, zakolje svinju... Dok smo bili zatvoreno tržište iliti "domaće" cene su bile u nebesima jer moraju naši siroti lanci da zarade, sad kada je otvoreno sad su nam stranci krivi. Inače da, nije ni voće, a ni meso istog ukusa kod nas i "na zapadu". Pijace su nam postale gora prevara bez ikakve kontrole nego prodajni lanci, mafijanje uveliko, moraš baš baš da poznaješ nekog na pijaci da bi bio siguran da je to to. Pijace u selima su još uvek koliko toliko neiskvarene jer se ljudi generalno poznaju. Naši pravi "farmeri" propadaju jer nemaju kome da prodaju, zato i proizvode većinom za sebe, a trovači se bogate i to je postalo normalno.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695109#p695109:at3y69a0 je napisao(la):
astrodule » Pet Jan 03, 2020 3:01 pm[/url]":at3y69a0]Nije ni to sigurno. Koke skoro svi hrane koncentratom i ne vide sunca. Svinje takođe, a pitanje je šta sve ima u tom koncentratu (antibiotici).

Suhomesnato - pitanje je kako i koliko suše i šta sve stavljaju u creva.

Rakija takođe.

a znas kako su se koke hranile pogotovo ove u lidlu od 150din? Znaš kako su sušili suhomesnato i pekli rakiju? To je to nepoverenje koje imamo uglavnom sa razlogom, jer će se medju poštenim narodom uvek naći neki trovač koji samo gleda brzu zaradu. Moji npr peku rakiju, oni koji kupuju znaju šta kupuju i kažu da je najbolja, oni koji prvi put kupuju kažu da je cena prejaka tj 500din litar (verovatno kupuju neki etil alkohol sa vodom jer je i 500din za pravu domaću rakiju prejeftino) dok neko kaže da će uzeti ali da mu daju rakiju koju oni ostavljaju za sebe. Kada moji odgovore da sve što prave prave za sebe i to i piju uvek bude komentara, ok ali sigurno imaš nešto odvojeno za sebe ja to hoću ili ništa.

da ne ulazim dalje u diskusiju jer su moji sa sela (iako žive u gradu), dosta mojih rodjaka ima neko gazdinstvo i time se bave i znam sa kojim se mukama svakodnevno susreću, što sa proizvodnjom što sa kupcima tako da niti je lako proizvesti, niti je lako prodati. Tako da tema "kupujmo domaće", "kupujmo provereno", "kupujmo jeftinije" ne postoji u smislu u kom većina Vas misli da postoji.
 
Seljaka na pijaci i da nema, sve kvantaš nakupci.
Drugo veliki igrači su bacili šape na sve i teško da neko može da uđe u selo i otkupi bilo šta. Možda nešto sitno i tu se sve završava.
Ni seljaci više nisu naivni, bave se raznim vrstama alhemije kako bi uvećali prinos, kako bi voće ili povrće što pre sazrilo, to imali što kraći ciklus / više cilusa u toku sezone. Što je paradoks taj isti seljak daje i svojoj deci da jedu to isto voće i povrće (u neznanju) pa posle sa hvali o svojoj hrani.
I da kaže da uzgaja bez ikakve hemije opet slaba vajda kad sve komšije u okolini prskaju preko svake mere. Što preko vazduha što preko podzemnih voda završi na našoj trpezi.
U celoj toj priči biram ove strane jer imaju veću kontrolu.
 
Pa skoro sigurno znam da ne stavljaju samo so, beli luk, papriku i šećer u čisto meso od buta i 20% čvrstog masnog tkiva.

Sigurno stavljaju i neke nitrate, pojačivače ukusa i još neke stvari koje verovatno ne štete previše, ali ubrzavaju sušenje mesa i daju mu neki drugi ukus.

U domaće kobaje se razumem jer ih već nekoliko godina pravim i kontrolišem gde se (i čime) dime i suše.

Posle skidanja sa tavana ih umotamo u prijanajuću foliju i u stavimo u zamrzivač i narednih godinu dana ih jedemo.

Mesara je više manje proverena i isto meso glavni mesar koristi za sebe.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695120#p695120:20tk0wy8 je napisao(la):
Žika » Pet Jan 03, 2020 3:40 pm[/url]":20tk0wy8]Seljaka na pijaci i da nema, sve kvantaš nakupci.
Drugo veliki igrači su bacili šape na sve i teško da neko može da uđe u selo i otkupi bilo šta. Možda nešto sitno i tu se sve završava.
Ni seljaci više nisu naivni, bave se raznim vrstama alhemije kako bi uvećali prinos, kako bi voće ili povrće što pre sazrilo, to imali što kraći ciklus / više cilusa u toku sezone. Što je paradoks taj isti seljak daje i svojoj deci da jedu to isto voće i povrće (u neznanju) pa posle sa hvali o svojoj hrani.
I da kaže da uzgaja bez ikakve hemije opet slaba vajda kad sve komšije u okolini prskaju preko svake mere. Što preko vazduha što preko podzemnih voda završi na našoj trpezi.
U celoj toj priči biram ove strane jer imaju veću kontrolu.

većinom je to zbog norme koje im npr maxi daje, toliko i toliko paradajza mora biti isporučeno tad i tad, u suprotnom propade cela proizvodnja i prodaja, i većinom ne da bi pre sazrilo već da svi sazre u isto vreme. Pa ti sad kaži seljaku da ne treba da prska i maxiju da će količinu dobiti iz više puta po većoj ceni.
 
Svi ste u pravu. Samo treba umanjiti sto vise verovatnocu prevare.

Recimo pa pre cu da jedem svoj paradajz (6 struka) nego uvozni iz Maxija koji stize iz Albanije, Makedonije itd...isto vazi i za krompir koji nam stize iz Turske, pa cak i iz Azerbejdzana. Luk, paprika isto jer se velikim lancima vise isplati da uvezu na veliko nego da promovisu lokalne seljake koji ne mogu da se udruze da bi isporucili te velike kolicine....opet zacarani krug...

To snalazenje i potraga za zdravom hranom ce biti u buducnosti vrlo individualno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695127#p695127:2b2at7c2 je napisao(la):
zexland » Pet Jan 03, 2020 4:05 pm[/url]":2b2at7c2]Svi ste u pravu. Samo treba umanjiti sto vise verovatnocu prevare.

Recimo pa pre cu da jedem svoj paradajz (6 struka) nego uvozni iz Maxija koji stize iz Albanije, Makedonije itd...isto vazi i za krompir koji nam stize iz Turske, pa cak i iz Azerbejdzana. Luk, paprika isto jer se velikim lancima vise isplati da uvezu na veliko nego da promovisu lokalne seljake koji ne mogu da se udruze da bi isporucili te velike kolicine....opet zacarani krug...

To snalazenje i potraga za zdravom hranom ce biti u buducnosti vrlo individualno.

e ali pazi sad, domaci pravi paradajz, neprskani, onako neki zakržljali neki ok ali sočni da nema bolje stoji pored jeftinijeg paradajza iz albanije, a oni ko dinja veliki maltene svaki isti, sijaju po onim svetlom, verovatno i nema ukus na paradajz. Šta misliš koji će kupac odabrati? I čuveno pitanje prosečnog kupca, gle kako nas deru naši, paradajz dodje iz albanije lepši i jeftiniji, a naš skuplji, kako to?
 
Nisi me razumeo mozda.
Mislio sam na moj paradajz iz baste koji je ove prosle sezone bio poprilicno krupan i lep.

Za moje kucne potrebe sasvim ok dok ga nisu napale smrdibube u septembru.
 
razumeo sam te, i ja iskljucivo jedem moj paradajz (neprskan), od kupovnog me peku usta dok se baba žali da joj muka od njega :) Mislio sam na to da će kupac pre odabrati jeftiniji, nezdrav i lepši proizvod, nego zdraviji, ukusniji, ružniji i skuplji.
 
To samo govori da ljudi nemaju pojma o osnovnim životnim namirnicama. Uvek treba kupovati paradajz iz gajbe gde nisu svi jednaki i savršeni. Pravi paradajz mora da ima ukus i bez solenja i istruliće posle par dana.

Razumem da se jednom zezneš, pa i dva puta, ali da non stop ljudi biraju voće i povrće po izgledu, tj, da gledaju koje savršeno izgleda, to je već neznanje, da ne kažem neku težu reč.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=694843#p694843:3gsqs7ez je napisao(la):
DV10 » Čet Jan 02, 2020 6:08 pm[/url]":3gsqs7ez]Ne zaboravite da ovde i dalje povrce ima ukus povrca, za razliku od vestackog ukusa na zapadu i da je nas narod nahikao na dobru hranu, jer je veliki broj ljudi radio neku malu proizvodnju ili makar uzgajanje povrca/voca....Pa.kod nas mnogi i dalje idu u svinjokolj, sami peku rakiju, ajvar, zimnicu....Toga nema bas na "zapadu"

Kako nema, poklaše prasiće pa se još i po portalima hvale

https://www.jabuka.tv/sastali-se-herceg ... injokolju/

Sastali se Hercegovci i Imoćani usred Stuttgarta i odradili svinjokolju
 
Nikad ne kupujte meso u Lidlu ni suvomesnate proizvode. Sve ostalo moze proci, ali meso ne. Ja ga nikad nisam kupovao, ali znam one koji jesu. Pile izvadili iz pakovanja, ono zaudara po ko zna cemu, svinjske pecenice isto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=694763#p694763:16y531r2 je napisao(la):
zexland » 02 Jan 2020 01:56 pm[/url]":16y531r2]Problem je danas da se definise sta je to uopste domaca roba jer gomila fabrika je tkdj proadata samo se vode da su srpski brendovi, to posebno vazi za Next, Swislion Takovo i slicne...ne znam sta je sa Starkom, ali vecina proizvodnje sokova i slatkisa recimo je pod stranim firmama, isto je i za mlekare...ali opet kazem ne znam 100% tacno ko kome pripada...
Sve što se proizvodi u Srbiji je domaća roba. Ko je vlasnik firme koja je tu robu proizvela nije od značaja.
Ili, ako je lakše, sve na čemu piše ''Made in Serbia'' je domaće.

Ako je nacionalnost vlasnika firme ustvari kriterijum po kome se odlučuje, ako je nekakav nacionalni interes da vlasnik bude naš i da je samo i jedino u tom slučaju reč o domaćem proizvodu, onda se taj nekakav nacionalni interes štiti državnom svojinom nad tom fabrikom, a ne privatnom svojinom nekog Srbina. To (da je bolje da bude naš privatnik nego stranac jer je od nekakvog nacionalnog interesa da bude Srbin vlasnik), je bilo medijsko podvaljivanje domaćih tajkuna (davno, dok je privatizacija još kod nas bila aktuelna), a neuki narod je u velikoj meri to prihvatao kao istinu.

Opet kažem, ako je vlasništvo nad nekom fabrikom od nacionalnog interesa, to se onda sprovodi državnom svojinom nad tom fabrikom. Jedino tako.
Nikako podvaljivanjem pogodnog domaćeg tajkuna da bude vlasnik, sa pričom pa on je naš, bolje Srbin nego Hrvat/Amer/Kinez/Nemac....

Kako izgleda koncept opšte državne svojine nad privredom smo imali priliku da vidimo i kod nas, i po istoku Evrope - svuda je propao slavno.
Zato, država treba da bude vlasnik, ili da učestvuje u vlasništvu samo u onim delatnostima gde postoji opšti interes ili neki drugi opšti značaj.
Uostalom, u današnjem svetu multinacionalnih kompanija je i nemoguće utvrditi njihovu ''nacionalnost''...brojni su primeri.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695215#p695215:1ur105zg je napisao(la):
Roy » 03 Јан 2020, 21:04[/url]":1ur105zg]Nikad ne kupujte meso u Lidlu ni suvomesnate proizvode. Sve ostalo moze proci, ali meso ne. Ja ga nikad nisam kupovao, ali znam one koji jesu. Pile izvadili iz pakovanja, ono zaudara po ko zna cemu, svinjske pecenice isto.

купујем ћевапе, пљескавице и друго свеже месо када год одем у Лидл, и никада нисам имао никакав проблем
 
Vrh