Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,6%
  • Ne

    Glasovi: 198 60,2%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    329
Prvi put čujem to da smo mi nudili da uđemo u NATO. Nisam ironičan/ciničan, samo kažem. Nisam do sad čuo da je bilo razmatranja da Jugoslavija uđe u NATO u bilo kom momentu 90ih.

Jer baš negde oko 98' NATO je bio pred razilaženjem, pošto su tada Francuzi izašli iz vrhovne komande, a i ostatak saveza je počeo da se pita koja je poenta i svrha postojanja saveza koji je služio da odbrani od invazije SSSRa... kad tog SSSRa više nema. Tako da, i ja da sam na mestu naših državnika poečtkom 98', ni ja ne bih ozbiljno razmišljao o NATOu jer bih bio pri utisku da će on uskoro biti rasformiran.

Zato me buni i iznenađuje ta teorija/priča... (?)
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834396#p834396:1a5glv0l je napisao(la):
Perkan » Sre Mar 24, 2021 2:45 pm[/url]":1a5glv0l]@Bender
Pa što nisu prihvatili našu ponudu da uđemo u NATO da bi se sukob izbegao?

Ako su samo hteli tu bazu... koja je btw stotinama kilometara dalje od Rusije od baza u Rumuniji i Poljskoj koje su mogli da otvore ili su otvorili (toliko o smislenosti povezivanje otvaranja baze sa Rusima).

Da je samo baza bila u pitanju, prihvatio bi to Sloba oberučke.
Ali nije Bendere...
Imali su u Rumuniji i Poljskoj ali bi im svaka dodatna puno značila. Kada se povežu sve tačke na svetu gde su Ameri posadili baze u zadnjih par decenija, vidi se lep lanac oko Rusije koji ide od Baltika, preko Balkana, Bliskog istoka, pa sve na dalje do Pacifika. I mada su imali veliki i moćan Aviano, tada su želeli da imaju prisustvo i na Kosovu. Ne mora to da bude novi Aviano ili Indžirlik. Ali znači da se i tu ima prisustvo, logistika, lanac snabdevanja, rezerva, itd...

A i kažem, nije samo do baze. Oni su želeli i rude na Kosovu. Kada je Kosovo definitivno odvojeno, posle nekoliko godina opšte zapuštenosti njihovih železnica, prve lokomotive koje su remontovane na Kosovu, stavljene su u službu prevoza ruda iz rudnika. Posle je sve to oslabilo i zamrlo, kad su i sami Ameri videli da sa ovima dole ne mož' da praviš državu. Ali kažem, isprva, došli su i ostali i zbog vojnog prisustva i zbog resursa.
 
@Bender
Pogledaj ovo npr:

https://mondo.rs/Info/Srbija/a1174350/M ... -1999.html
https://www.ekspres.net/politika/interv ... ost-kosova

Dva kredibilna izvora, ljudi na izvoru informacija onog doba.

Bender, osvesti se: niti baza niti rude niti koji đavo.
Hteli su samo rat, to si na kraju i napravili.

U pravu si da se NATO klimao koncepcijski krajem 90tih jer je prosto izgubio svrhu.
Onda je kroz agresiju na SRJ uspostavljena nova uloga NATOa - da sprovodi humanitarne intervencije u sklopu američke globalne politike.
Pa je ta uloga i dalje evoluirala i danas mu je svrha da brani "demokratski i slobodan svet" od pretnje Rusije i Kine.

Sve u svemu, zlo i naopako.
 
Kad se sve sabere, stvari oko te nesrećne 99te svedu se na par prostih zaključaka:
- bili smo suočeni sa odlučnim agresorom koji je želeo rat po svaku cenu
- politika je (bez obzira šta ko mislio o Slobi) uradla sve što je bilo u ljudskoj moći da sukob izbegne
- rat je vođen profesionalno, sa relativno malim vojnim žrtvama (cenu su platili civili, što je bilo neizbežno imajući u vidu karakter argesora)
- rat je prekinut u pravo vreme jer je svaki dalji otpor po ceni bio skuplji od prekida neprijateljstava.

Imamo rezoluciju 1244 i nije ona mrtvo slovo na papiru. To Ameri vrlo dobro znaju.
Proces priznavanja Kosova je trajno zaglavljen, bez mogućnosti da se odblokira i nastavi, naprotiv priznanja se povlače.
Srbija levitira, pregovara, čini manje ustupke, rasteže pregovore i kupuje vreme. Zna da vreme radi za nju. A sami više nismo.

Albanci se masovno iseljavaju sa Kosova, tamo života za mlade ljude nema.
Stopa nezaposlenosti mladih je 50%. Ekonomija ne postoji. Živi se od doznaka i trgovine narkoticima.
Nema njih tamo ni milion - broj registrovanih mobilnih telefona na Kosovu je 800.000.

Mi jačamo vojsku, a govorimo o miru - ispravno!

Šta će dalje biti, Bog dragi zna.
 
A ko je po tebi Perkane neprijatelj protiv treba postoji ova vojska? I to ne nešto malo vojske u miru nego par desetina hiljada, plus želja za proširenjem od regruta, znači veliki broj. A i pitanje Adminu, jel ovde može da se diskutuje o neprijateljima? Ja želim da kažem ko mislim da su nam neprijatelji protiv kojih se vojska treba boriti i zašto je to zabranjeno, brišu se postovi? Tema Vojske a sa cenzurom navođenja neprijatelja je besmislena, pa za šta onda vojska služi ?
 
@Zemljani

Znaš ti vrlo dobro da je potencijalni neprijatelj isti onaj koji nas teroriše već 200 godina, plus lokalna okolna plemena željna izravnavanja računa.
Sigurno nas neće napadati Zimbabve.
 
Ee brate, ti misliš da nas oni terorišu, a ne vidiš da mi pravimo Veliku Bosnu u Srbiji. Ne samo smo joj uzeli zapadnu obalu Drine od Visegrada, preko Gorazda, Foce do Scepan Polja, a da nam niko to i ne prigovara, nego je i vlast, sve Bosanci od Vucica, Seselja, Draskovica, Cede, Vulina, Tadica, Djindjica... u tome ti je caka, mi madjionicarski skrenemo paznju na ta plemena da te ona kobajagi napadaju, a vamo iza ledja uzmemo infiltriranjem celu Srbiju. I ne samo Srbiju, nase zapadnohercegovacko odeljenje preuzelo i Hrvatsku, Zagreb. Da li ti znas da svako carstvo koje je nas osvojilo se grdno zaje*******lo jer smo ga mi onda iznutra urusili, pocev od Rima dok nije krenula plejada nasih imperatora onda mu je krenuo sunovrat, komunisticke Jugoslavije gde su Srbijanci izgubili vlast u korist Dinarida, a da ne pricem o Turskoj, njoj je super islo dok joj se nasi janicari nisu nasli iznutra. Kao virus, mislis da si veci od njega, pojedes ga, a on te iznutra unisti. Da su pametni, plasili bi nas se ko djavo krsta, dali bi nam milijarde samo da budemo van njihovih imperija da sacuvaju zivu glavu, evo i EU sada (nije džabre rečeno kad mi uđemu u EU, ona će se raspasti, doduše nije Srbija ali naše diverzantsko odeljenje iz Hrvatske je ušlo, Britancu su prvu spoznali i pobegli glavom bez obzira, Nemci su slepi ne vide da ih kolonizujemo, izjedamo im drustvo iznutra). Ali da se vratimo na Srbiju, mi tu pravimo Veliku Bosansko-Crnogorsko-Hrvatsku koloniju, ne racunajuci Kosovo, tu je napravljena nasa Albanska kolonija. U zapadnoj Srbiji odavno smo napravili Hercegovacku, Ersku koloniju. Nesto malo i Makedonske kolonije, ali braca su miroljubiva. Fokusiras se na silu ali ne vidis da lepa rec i carobna vrata otvara. Naravno kod vas u Srbiji, tu prodajemo pricu bratstva. Ali kod nas nazad kuci kad bi neko iz Srbije hteo tako dodje i kolonizuje kod nas u Bosnu, Crnu Goru, Hrvatsku, Makedoniju, Albaniju, Sloveniju... aaaa, pa nema bato, kupi kartu, nema džabe zemlja, kuce poslovi, fabrike, direktorska mesta kao u Srbiji kolonistima posle II sv rata. To odma stopramo plasiranjem prica o Veelikoj Srbiji,a glupi ljudi ne vide da niko iz Srbije nije masovno kolonizaovao nase zemlje. Tako da ja ne znam dal Srbija uopste postoji ili je to neki regionalna kolonija okolnih drzava, a ako ne postoji nije cudo sto je paralisana se brani od drugih kolonizatora poput migranata i sl. Nego samo kobajagi glumata neku vojsku cisto da se ne vidi da je pogubljena.
 
Perkan":1ziljwm2 je napisao(la):
Srbima je garantovan određen broj mesta u parlametnu i vladi Kosova.
Mnogo je bolje mobilisati postojeći srpski korpus u političku opciju kontrolisanu iz Beograda zarad projekcije uticaja iz Beograda na Prištinu, kakva god ona u praksi bila, nego se praviti toša, neučestvovati u izborima i puštati da šanse prolaze.


Jaka im je šansa učešće na okupatorskim izborima i kolaboracija sa teroristima. Tako glupim potezom samo daju legitimitet tom kvazi parlamentu i laznoj državi.
 
Pozdrav
Stigao mi poziv radi,uvodjenja u vojnu evidenciju.
I to sa zakasnjenjem,trebao sam da se javim pre 10 dana.
Ukoliko se ne odazovem kolika ce kazna biti ?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837169#p837169:1eamdscg je napisao(la):
DAKI92R » Sre Mar 31, 2021 11:32 pm[/url]":1eamdscg]Pozdrav
Stigao mi poziv radi,uvodjenja u vojnu evidenciju.
I to sa zakasnjenjem,trebao sam da se javim pre 10 dana.
Ukoliko se ne odazovem kolika ce kazna biti ?

Nemoj sebi praviti probleme.
Javi se...
To je samo evidentiranje...
 
Ovaj prikaz za šeika je koštao Boga oca... digli su i Orlove i helikoptere i sto čuda.
Pitam se zašto? Šta se to kuva sa njima?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sujh_NYyVvM[/youtube]
 
Kao i sa UAE. Oruzje i municija za rat u Jemenu
 
Pa to je išlo i do sada, i bez ovog cirkusa...
Nešto mi miriše da tu ima više od dostave džebane...
 
Ima normalnih ljudi i u NATO zemljama, oduševio sam se ovom dvojicom od kojih je jedan čak i sveštenik.[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DelofzqFFm8[/youtube]
 
Eno kuvaju Ukrajinu, samo što nije izbio sukob.
Ukoliko eskalira, vrlo je opasno da se ne prelije i na nas, jer ćemo morati da odgovorimo na ultimatum tipa "ili ste sa nama, ili protiv nas".
Mi ćemo naravno to odbiti, i onda može biti velikih problema - usred pandemije! :(

E ne daju zločinci mira ostatku sveta, pa to ti je.
Prosto, ne znaju za drugo, nego da prave sr......anja...
 
Šteta na vetrovitom danu...
Izložba proizvoda namenske industrije je zaista impresivna... Batajnica, valjda postavljeno za onog šeika da malo razgleda šta sve nudimo...
Ima čak i Lazar sa novom kupolom i valjda topom od 20mm... što je mnogo bolje od one tandžare u standardnoj konfiguraciji...
Pasarsi sa nekoliko konfiguracija IC navođenih projektila...
Pa KUB, valjda modifikovan, gde su na dve šine postavljene postojeće radarski vođene rakete, a na druge dve šine IC navođeni projektili (ovo nisam video do sada), onda prototip drona Gavran, Orao 2.0 itd...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3y2MNLEqpQc[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839643#p839643:1nxhf189 je napisao(la):
vucko » Čet Apr 08, 2021 8:27 am[/url]":1nxhf189]Nego, jel su udarili bugari?

Što volim ove vickaste, što misle da su svu pamet ovog sveta pokupili...
 
Evo nastavka:
- PO raketa Nova
- MI17 sa montiranom TV vodjenom raketom (moja procena odoka, otkud sad ovo???')
- modernizovani M84 i BVPM80 (maskirna šema bojenja je užasna, prevaziđena, to bi stvarno trebalo menjati na neku piksel varijantu)... topče na BVP mi nešto izgleda poveliko, nije valjda 30mm???? Možda se varam...
- ALAS sistem
- neke nove PO rakete montirane na GAMA Gazeli (stoje ko piletu sise) a unutra sam primetio bar jedan veliki displej
- modernizovana Gvozdika
- MLRS u svim dosadašnjim varijantama - Šumadija, Tamnava, Morava, modernizovani Oganj...
- prototipovi krstarećih raketa Košava
- na jednom Pasarsu primetih neku raketu dužine preko dva metra - kao da je IC vođenje, ali čemu služi, pojma nemam, valjda PA
- PO rakete (moguće Nova, ne vidim dobro) montirane na Miloša kao nezavisna borbena stanica, izgleda dosta improvizovano i šabanski, ali očigledno iskazuje nameru da se napravi posebna varijanta Miloša za PO borbu.
- čini mi se da su stavili i Peruna (varijanta Nore za testiranje u USA) na MAN šasiji
- nezavisna borbena stanica NORA 155mm, bez kamiona - šta je sad to???
- prototip SORA 122mm, valjda se od njega odustalo kad su odlučili da modernizuju Gvozidke

Prosto neverovatan je broj sistema na kojima se radi... neki su već u naoružanju, neki će biti, neki nikada neće...
Ali da se radi, radi se... svaka im čast!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wzMWmuVJRTU[/youtube]
 
Ona raketa na MI17 je navodno Grom B... navodno 100kg eksploziva...

Koja fabrika kod nas proizvodi sve ove vođene projektile? Ili bi ih proizvodila ako krene masovna proizvodnja...?
Krušik?
 
Vrh