Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Povremeni panelista":25k3ogmt je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868122#p868122:25k3ogmt je napisao(la):
Posmatrač » Čet Jul 29, 2021 4:55 pm[/url]":25k3ogmt]
vucko":25k3ogmt je napisao(la):
A neko je upozoravao investitora da tu ne grade jer će se pobuniti građani iz bloka 37 ali nije vredelo. Morali su da probaju da bi shvatili da su pogrešili.

Ne vidim šta su pogrešili… grad to jest gradjani Beograda će platiti njima za izgubljenu dobit na ovoj lokaciji nekom drugom ili novcem… ustvari bi trebalo da se u svim krajevima ljudi pobune zbog gradnje koja im smeta ili ih nervira i da zatim sprečavaju gradnju i policija ne reaguje a onda grad da te “pobede” nadoknadjuje investitorima. Mi smo bogat grad, može nam se tako
:D :D :D
Ajde polako. Grad (predstavnici građana Beograda) je "prodao" neku parcelu, tj. dozvolu za izgradnju nekog objekta u skladu sa PDR-om i potrebama građana (garaža). Investitor je tražio, platio i dobio dozvolu da izgradi neki drugi objekat (Monstrum) u skladu sa svojim potrebama, ne uzimajući u obzir potrebe građana. Građani se pobunili i Grad (predstavnici građana Beograda), je rešio da posluša građane i onemogući izgradnju Monstruma, tako što će vrednost koju je dobio (pare) za jednu parcelu zameniti za drugu vrednost (druge parcele). Šta je tu problem?
Problem je što je izdata dozvola za nešto što nije smelo da se izgradi u skladu sa propisima Grada. Problem je i što je investitor potpuno svesno išao na špekulativno izdavanje dozvole za nešto što nije smelo da se izgradi u skladu sa propisima Grada. Dakle, investitor je svesno preuzeo rizik sa namenom da ostvari dodatni profit, ali mu se taj rizik nije isplatio.
Bolje je da se postavi pitanje šta je urađeno sa sredstvima koja je Grad naplatio? Koliko obdaništa je sagrađeno? Koliko kilometara kanalizacije ? Koliko je uloženo u razvoj nove infrastrukture na novim parcelama, kako bi se Grad razvijao? Kako se razvija Grad, ako se prodaju dozvole za parcele u izgrađenim sredinama, sa postojećom infrastrukturom kojoj treba revitalizacija, a sredstva se ne koriste za razvoj novih sredina (treći Beograd npr.)?
Bez paušalnih ocena, molim vas. Treba postaviti prava pitanja.



Izvini molim te ali ovo je klasična zamena teza, igrokaz što bi rekli.

Nema tako nešto kao špekulativne dozvole. Nema tako nešto kao zgrade Monstrumi. Dozola ili jeste ili nije pravosnažna. Zgrada bilo mala ili velika je zgrada - velika ili mala. Nikada nije Monstrum ili Veštica ili Miš.

Postoji dozvola za zgradu koja je dobijena u skladu sa zakonom. To stanari na vreme očigledno nisu videli-razumeli i grad izdao prema Urb. projektu koji je usput bio i na javnoj prezentaciji. Stanari uzeli vile i motike, izbori dolaze pa nije pametno ne podilaziti gradjanima i kao epilog, grad umesto da proda neku lokaciju i zaradi novac daje je za izgubljenu dobit investitoru koji svakako bi to dobio na bilo kom sudu a pogotovo u inostranstvu.

Iz tog razloga smatram da je legitimno pokrenuti po svim krajevima patrole i kočiti gradnju ako to smeta komšijama. Ustvari potrebno je uvesti “KOMŠIJSKA PRAVOSNAŽNOST NA GRADJEVINSKE DOZVOLE” ili “KOMŠIJSKA POTVRDA O PRIJAVI RADOVA”. Na taj način se izbegava KOMŠIJSKA POLICIJA a koja ima pravo da zaustavlja gradnju ako fali pravosnažnost ili prijava radova komšiluka.

Grad je tu više da predloži šta bi moglo da se gradi i kako da otprilike izgleda ali nije presudan. E sad, kako deliti direkciju izmedju komšija i grada to bi trebalo neko da razmisli. Nije fer da grad uzme svu direkciju a komšije ništa. :shock:
 
Ovo bi bilo ovako da je je projekat zaista bio na javnoj prezentaciji. To što se nešto zove Javna prezentacija u našoj stvarnosti je mali oglas na stranici grada, koji kroz dva dana sklizne na drugu stranu, a "prezentacija" se održi u podrumu zgrade u gradu. Dakle menja se planski dokument dela grada i niko ne uzme za shodno da obavesti direktne komšije da se tako nešto radi. Ne sede građani na netu i kontrolišu kako se menjaju planski dokumenti po celom gradu strahujući za svoju parcelu.
Ovde je propust i grada i opštine, a da se razumemo sigurno nije propust, već dogovor ispod žita.
 
Nego nesto razmisljam sta bi onda trebalo da rade stanovnici Vracara i Zvezdare ?
Pa njima su zgrade monstrumi na svakom koraku.
U stvari preko 50 % novih zgrada u BG su zgrade koje smetaju komsijama.

I onda ostaje pitanje, ako grad krene da refundira i tim investitorima...
 
Ti što žive u tim zgradama na Vračaru i Zvezdari su većinom ljudi koji nisu starosedeoci tih delova opština, pa zato ni nemaju taj odnos prema zgradi koja je preko puta njih. Pre svega zbog toga što neko ko je veći deo života života živeo u zgradi koja nije imala preko puta zgradu, naravno da će pre da se pobuni nego neko ko je kupio stan u delu gde su već izgrađene zgrade i sa jedne i sa druge strane, što kaže Bender, kanjončine.
 
Meni je ovde najbolje da je zgrada koja najviše smeta u celom gradu zgrada u bloku 37 koja zaklanja pogled na Tošin bunar?! I to treba grad da refundira. A Tošin bunar na takmičenju najodvratnijih ulica u Beogradu, u zaista teškoj konkurenciji, jedan od favorita i na kladionicama.

Potpuno je jasno, gde su ugroženi stanovnici u nekom većem broju (što samim tim znači da ih je neko nabio već u neki prenaseljeni kompleks ili zgradurinu - monstrum kako ga sami zovu) onda tu zakoni više ne važe. A Vračar Voždovac Lekino Brdo, gde nema takvih nabijenih koeficijenata ljudi to ne mogu da spreče jer ih nema jednlostavno nema dovoljno. Zato je potrebno organizivati se po okruzima kao nekad hajdučije i onda prvo razgovor sa glavnim iz okruga pa da vidimo šta može a šta ne može da se gradi.

Da se ne gubi vreme i novac na nekakve dozvole prvo. Darove na sto. U protivnom sledi buna.
 
Reklo bi se da su se na ovom forumu, koji se inače bavi razvojem novobeogradskih blokova, pojavili učesnici koji umesto konstruktivnih predloga i zapažanja u vezi NBG i BG u celosti, zastupaju neke predloge kojima kao da je cilj da se svaka konstruktivna rasprava pretvori u buku i skrene pažnja sa propusta ili dobrih/loših predloga. Jako liči na TV emisije "političkog dijaloga", gde je cilj nadglasati protivnika.
Mislim da je cilj i misija ovog portala i foruma, da se o pojedinim temama iz oblasti urbanizma i građevinarstva, pripadnici šire zajednice, od profesionalaca, preko stručnjaka do laika i entuzijasta, malo bliže upoznaju sa projektima i razvojem grada, gde bi mogli da saznaju i nauče nešto novo, pa i podele svoje viđenje određenih pojava.
Znanje, obrazovanje i kultura razgovora očigledno nedostaje našem društvu, pa na tome treba raditi.
A za početak osnova: vlast (vlada, gradonačelnik, vojska, policija i sl.) su samo neki ljudi kojima je drugi veći skup ljudi (građani) delegirao da obavljaju neke funkcije od zajedničkog interesa, a za to da primaju platu. Ne ulazim da li je zloupotrebljena funkcija koju je svako od njih dobio, već samo konstatujem da onaj koji je nekome prepustio da obavlja neku funkciju i ko svojim novcem plaća njihove plate, u svakom trenutku može da odluči da povlači svoju saglasnost za njihovo delegiranje i da na drugi način organizuje funkcije od zajedničkog interesa, ukoliko ima dovoljan broj građana koji će to da podrže.
Ljudi koji kupuju nepokretnosti u "prenaseljenim" delovima grada imaju punu slobodu da izaberu neki drugi deo grada ukoliko imaju takve želje, ali i očekivanje da niko kome su dali deo odgovornosti, neće raditi na njihovu štetu, kao npr. da im se zbog nečije dozvole za nešto što nije u skladu sa GUP/PDR/PGR izgradi "izgradi njima pred nosem".
U skladu sa tom osnovom, stanovnici bloka 37 imali su puno pravo da se bore protiv objekta koji nije u skladu sa njihovim interesima pa ni PGR, naprotiv direktno im ugrožava kvalitet života.
Argument pravosnažnosti, pada na svakom slučaju naše stvarnosti, gde npr. sudija može da pronađe neki član u zakonu (tzv. rupu), da pusti da se sa slobode brani neko, npr. višestruki prestupnik po istom ili sličnom delu. Može da se izglasa i zakon, npr. da je zbog višeg interesa jako bitno da se oduzme nečija privatna imovina, npr. kuća na Dedinju ili u Rušnju ali onaj čija je ta imovina ima puno pravo, čak i ako nije propisano nekim zakonom ili Ustavom (a jeste), da se protiv toga bori.
Dakle, ako su građani delegirali neke predstavnike da obavljaju neke funkcije u zajedničkom interesu, imaju puno pravo da se pobune protiv neke odluke koju smatraju da je direktno protiv njihovog interesa.
Za kraj, konstruktivan predlog za ovaj forum: da li i kako MOMSTRUM doprinosi razvoju Novog Beograda? Kako unaprediti život na Novom Beogradu, a time i u celom Beogradu? Kako najbolje koristiti sredstva dobijena prodajom parcela da bi dugoročno imali najbolji doprinos razvoju grada a pre svega unapređenju kvaliteta života građana Beograda?
 
Potpuno se razumemo da ako komšijama nešto smeta da mogu opravdano da se bune. Samo ne vidim koja je razlika da li nekom smeta na Nbgd ili bilo gde drugde u gradu a gradi se intenzivno u svim krajevima, i svakome smeta nova zgrada višlja od njegove pogotovo ako je višlja i smanjuje mu svetlost.

Ne znam da li se razume da ovo što se desilo u Bloku 37 menja pravila igre u potpunosti. Pravosnažna gradjevinska dozvola nema važnost na terenu ako ista ugrožava komšije. To je poenta svega u bloku 37.

Samim tim je potrebno napraviti nove zakone koji će to da i uobliče.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868368#p868368:3w34jf8x je napisao(la):
Posmatrač » Pet Jul 30, 2021 7:55 pm[/url]":3w34jf8x]Potpuno se razumemo da ako komšijama nešto smeta da mogu opravdano da se bune. Samo ne vidim koja je razlika da li nekom smeta na Nbgd ili bilo gde drugde u gradu a gradi se intenzivno u svim krajevima, i svakome smeta nova zgrada višlja od njegove pogotovo ako je višlja i smanjuje mu svetlost.

Ne znam da li se razume da ovo što se desilo u Bloku 37 menja pravila igre u potpunosti. Pravosnažna gradjevinska dozvola nema važnost na terenu ako ista ugrožava komšije. To je poenta svega u bloku 37.

Samim tim je potrebno napraviti nove zakone koji će to da i uobliče.
Ne razumem ko je napravio razliku između prava građana koji žive na NBGu i u drugim delovima Beograda, u njihovom pravu za odbranu sopstvenog kvaliteta života, a po rezultatima protesta, reklo bi se i dokazivanja nezakonitosti date dozvole.
Ne znam kako se menjaju pravila igre u budućnosti, ali bih voleo da se promene na način da se u buduće planovi generalne regulacije donose u skladu sa interesima svih građana Beograda (i ostatka Srbije, naravno), u čijem procesu donošenja mogu aktivno da učestvuju i građani (direktno ili preko predstavnika), da se uvaže mišljenja stručnjaka i potreba građana, pa da konačan rezultat budu planovi u korist građana. Naravno, najvažniji deo ovih zamišljenih promena bi bilo dosledno sprovođenje donetih planova .
Ukoliko bi se takve promene dogodile, a nadam se da mogu i hoće, ne bi se dešavalo da se izdaju dozvole koje nisu u skladu sa donetim planovima, pa ni protesti građana.
Vaše pretpostavke u komentaru ne odgovaraju činjeničnom stanju, pa bih predložio da pročitate i prethodne stranice ovog foruma kako bi se upoznali sa ovim konkretnim problemom, a i generalnim problemima (npr. javni uvid, dozvole van zakona, izgradnja i pored zabrane inspekcija, nestručnost u projektovanju i izgradnji, neadekvatna urbanistička rešenja itd.), dakle velikim brojem problema sa kojima se naše društvo suočava (namerno napominjem društvo, zato što država, grad, opština postoje samo kao izvedenice društva, ne sami za sebe).
Ako želite da pravite nove zakone, očekujemo nacrt istog, kako bi mogli da damo komentare, a nadam se da će stići u proceduru pre novog zakona o izgradnji i planiranju.
 
Evo jedno pitanje "u sitne sate "...
Kaže mi prijatelj da im je upravnik SZ sazvao sastanak "zbog alarmantne situacije".
Po navodima upravnika " saznao je da grad hoće da nadzida zgradu".
Meni to nije jasno?
Od kada se to tako radi? To nadziđivanje?
Zar za to ne treba da se stanari izjasne?
A i čudno mi je ovo : "grad hoće da nadzida".
Obično takve "inicijative" dolaze od privatnih investitora?

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Da li je još neko dobio ovakvo obaveštenje?
Obaveštenje o otkazu Vojne ustanove-01.jpg


Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Занимљиво, изгледа хоће да прошире монопол Јавног стамбеног а Војну установу Београд-2 истисну.
 
Evo poruke koju sam maločas zatekao na ulazu u zgradu.

IMG20210812131111.jpg


Šta će biti, videćemo.
 
Ne mogu da garantujem za sve ulaze, ali većina sigurno nema.
Zgrada je četiri sprata plus potkrovlje.
 
Мени ово изгледа као да се гаси војна установа Београд-2, и да ће К дистрикт да се прошири до Тадеуша Кошћушка.
 
Davno sam bio, znam da nema liftova, ali ne mogu da se setim tačno strukture hodnika. Čini mi se da ima mesta unutra da se ubace, za razliku od četvorospratnica kod nas u 45. bloku, tu nema prostora nikako.
 
Zna li šta će se graditi umesto kineskog centra u bloku 70? Jel ima neko projekat budućeg stambeno-poslovnog kompleksa?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871405#p871405:24iw2sfd je napisao(la):
DusanBG » Пет Авг 13, 2021 8:39 am[/url]":24iw2sfd]Davno sam bio, znam da nema liftova, ali ne mogu da se setim tačno strukture hodnika. Čini mi se da ima mesta unutra da se ubace, za razliku od četvorospratnica kod nas u 45. bloku, tu nema prostora nikako.
Ако се добро сећам, постоје широки светларници унутар улаза као и између ламела.
 
U "Meandru" u većini ulaza postoji prostor za liftove.
Mislim da je od 62 ulaza, koliko zgrada ima, 11 ulaza bez mogućnosti da se postavi lift. Ostali ulazi imaju prostora za tako nešto.
Dva ulaza su u procesu nabavljanja potrebnih dozvola za postavku lifta i ima još najmanje 7 ulaza koji su zainteresovani za liftove.
Koliko sam upoznat, čeka se zvaničan odgovor gradskih vlasti da li će biti subvencije ili nekih drugih pogodnosti za ugradnju liftova.
 
Da li može neko da mi objasni tu foru sa ostavljanjem prostora za liftove na NBG - u, koji do dana današnjeg nisu ugrađeni.
 
Može. U konkretnom slučaju, jedan od arhitekata iz grupe 'Beogradskih 5' - koji su projektovali 21. blok - pričao mi je da su oni tada vodili rat za liftove sa investitorom (JNA). Standard je bio da za 4 sprata - lifta nema. Ni ostale starije četvorospratnice (npr. 'Kifla' kod robne kuće, zatim zgrade Cukon Emilije i druga Čabora iza Starog Merkatora i druge, nemaju liftove.
 
Taj standard od 4 sprata bez lifta mi je užasan. Kada si slabo pokretan ili treba da sneseš kolica...

Uh, a nije da se nije imalo para nekada.
 
Vrh