Rekonstrukcija Vidin kapije
01-07-2024
Beogradska tvrđava je najprepoznatljivija istorijska građevina i svakako najposećenija turistička atrakcija u Beogradu, međutim investicije u njeno uređenje i rekonstrukciju decenijama su nesrazmerni njenom značaju. Veliki deo tvrđave nije ni arheološki ispitan, dok je ogroman prostor ostavljen u stanju propadanja i nedostupan za pešake i turiste. Sitnim koracima u prethodnim godinama ipak su urađeni neki od najhitnijih restauratorskih radova, uključujući prethodne radove na gornjegradskoj Sahat kuli, Zindan kapiji i na Despotovoj kapiji. U okviru Donjeg grada 2022. godine započeti su radovi na otkopavanju i prezentaciji Vodene kapije, a od skoro i na restauraciji Vidin kapije sa bočnim prostorijama i kazamatima.
Vidin kapija Donjeg grada Beogradske tvrđave jedan je od najvažnijih ulaza u grad, a u današnjem obliku podignuta je u razdoblju 1740-1750. godine, u okviru turskih radova na ponovnoj izgradnji prethodno porušenih austrijskih fortifikacija. Kapija je sve do 1946. godine zadržala svoju primarnu ulogu, zatvaranja i kontrole ulaza u Donji grad, nakon čega je ostala zapuštena, neuređena i izložena propadanju sve do danas.
Vidin kapija je građena u vidu zasvedenog prolaza sa bočnim prostorijama za smeštaj straže. Konstruktivni sklop čine masivni puni zidovi, lukovi i polukružni i segmentni svodovi, sa prolazom kapije dužine 13 i širine 4 metara. Izvođenje konkretnih radova ima za cilj očuvanje, sanaciju i zaštitu od dalje devastacije, restauraciju i revitalizaciju kompleksa Vidin kapije sa kazamatima Beogradske tvrđave, kao i uređenje platoa ispred bedema. Obuhvaćeni su radovi na dva bastiona sa kurtinama, bočnim prostorijama i flank bedemom, zajedno sa pripadajućim toparnicama.
Biće izvršeno uklanjanje svih rastrešenih delova bedema, sa zaziđivanjem većih i manjih provala u zidnim platnima. Isto tako radiće se i nadziđivanje bedema i toparnica na vrhu, korišćenjem opeke koja odgovara postojećim blokovima po dimenzijama, boji i kvalitetu. Ugaoni tesani kamen takođe će biti restauriran ili zamenjen novim, na svim lukovima vrata i prozora i pilastrima. Zanimljivo je da su na kapiji postojale vratnice i sa unutrašnje i sa spoljašnje strane, a da će ovom rekonstrukcijom biti vraćena masivna drvena vrata od hrastovine koja su nekada postojala.
U okviru rekonstrukcije bočnih prostorija biće obuhvaćene dve prostorije sa svake strane prolaza, čija buduća funkcija još nije određena. Sve bočne prostorije imaju kamine sa konzolom od kamena i dimnjacima od opeke. Predviđa se ugradnja staklenih vrata na bočnim prostorijama, dok će na prozorima pored zastakljivanja biti restaurirane i originalne metalne rešetke. Problem Vidin kapije jeste da često plavi tokom visokih vodostaja, tako da će i buduća funkcija ovih prostorija morati to da ima u vidu.
Na platou ispred kazamata nivo terena se spušta na kotu 73.05 m, što je 15 cm ispod kote praga, u blagom nagibu sa škarpom i betonskim rovom sa rešetkom za prikupljanje atmosferske vode. Izgradnjom Donjogradske ulice uništen je deo kurtine (veznog zida), pa bi će taj deo bedema biti označen drugačijom materijalizacijom na podu. Radovima se predviđa i dekorativno osvetljenje prilaznog platoa, kao i video nadzor.
Radove izvodi firma "Koto" iz Beograda, a rok za završetak svih radova je mart 2026. godine. U prilogu pogledajte fotografije radova na Vidin kapiji.
Vidin kapija (foto) - 30. jun 2024.
Starije vesti
- •Stambeno naselje na mestu BIP-a
- •Nova zelena pijaca u Obrenovcu
- •Temelji Nacionalnog stadiona
- •Otvoren "Brankov BC"
- •Izgradnja pruge do Aerodroma
- •Raspisan konkurs za zgradu Muzeja Nikole Tesle
- •BAS premešten na Novi Beograd
- •Otvaranje kineskog tržnog centra
- •Izgradnja Tiršove 2
- •Otvorena je Plava dvorana Sava Centra
Projekti: Poslednjih pet objava
- Lastavice
30-10-2024 - Nacionalni stadion
26-10-2024 - Banovo Brdo Residences
17-10-2024 - Trg Nikole Pašića
16-10-2024 - Silva Vidikovac
14-10-2024